Cei ce ranesc in dragoste platesc oare cumva

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

La muuulti ani !!! Sa traiesti multi ani Tania, ca la 19 ani cati ai tu, ai o viata inainte sa iubesti si sa fii iubita.



Daria & Giulia (2004 08 16) www.webshots.com/user/giulia16" target="_blank">poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tania_01 spune:

Nu-mi vine sa cred!!! Prima oara cand sefa mea (adusca babusca) mi-a dat numele site-ului m-am intrebat :"ce sa caut eu pe site-ul ala?..acolo sunt numai femei mature..realizate pe toate planurile..iar eu sunt o copila si nici macar nu o sa ma bage in seama.. ce zik io, o sa ma ia in ras.."
Iar acum vad k voi va bucurati pt mine..si dak sufar va pasa...ce mai..va multumesc din suflet!!
Sa dea domnul sa fiti fericite si sa vi se indeplineasca toate dorintele in 2007!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

quote:
Initial creeata de lucamatei

M-am tot gindit daca vi s-a intimplat ca cei ce v-au umilit, tradat, care si-au batut joc de sentimentele voastre, au primit exact ce v-au facut voua.
Nu ma gindesc la razbunare personala,ci doar la durerea pe care o simt cei care sunt raniti intentionat, pentru ca eu uneori ma gindesc ca nu doresc sa treaca decit prin ce trec eu acuma din cauza dragostei ce i-o port.

oana olson



Da, am trait asa ceva cu fostul meu sot, pe care il iertasem cand ma inselase prima oara (de fapt se "indragostise" de o anorexica pe care voia s-o "salveze", dar "the romance" se terminase inainte de a se concretiza la orizontala), iar la a doua inselare s-a ajuns la despartire. Morala = Regula: Cine inseala o data, va insela mereu. Dupa ce ne-am despartit (la initiativa mea, el lipsind de acasa si concomitent jurandu-se ca nu are pe nimeni), am aflat ca se cuplase cu o sora medicala de la spitalul unde lucra si el ca asistent medical.

Ironia: soarta le-a aranjat pe toate . La cateva luni dupa despartire, eu l-am cunoscut pe actualul meu sot (suntem de 5 ani 1/2 impreuna, casatoriti de 3 1/2, fericire maxima), iar fostul sot a avut o relatie de rahat cu amanta lui, erau doi neajutorati, imaturi, vampiri emotionali, fiecare din ei voia si astepta ca celalalt sa-l faca fericit (??!!) era logic ca avea sa se creeze un conflict cand doi paraziti vor sa se paraziteze reciproc, nu?

Cert este ca fostul meu sot, care l-a intalnit odata pe actualul meu sot cand relatia noastra era la inceput, incepuse sa ma "previna" si sa-mi serveasca din bomboniera lui cu intelepciuni "trei la leu": "Nu te ambala prea tare, stii cum e, la inceput totul e roz, mai asteapta 6 luni, sa te lamuresti!". Dupa 6 luni mi-a zis sa mai astept un an, dupa un an si ceva mi-a zis sa mai astept doi, dupa aia a tacut ca deja il invitasem la cununie, iar relatia lui cu amanta s-a destramat relativ rapid (max. 1 an jumate) si eu am rupt relatiile cu el dupa ce incepuse sa-mi trimita SMS-uri si vederi cu texte despre "iubirea invinge totul" si "multumesc ca existi" si "DACA te-am ranit, imi cer scuze" . Bleah! Sa fie la el acolo...

Eu cred ca viata plateste perfect toate facturile de acest gen. Si chiar daca cei care ne ranesc, ne tradeaza si isi bat joc de sentimentele noastre nu o incaseaza printr-o dezamagire sentimentala, pedeapsa ideala exista: se trezesc in fiecare dimineata si constata ca au ramas acelasi om de nimic.

Cel mai bine e sa ne respectam pe noi insine si sa ne vrem binele. Stiti vorba aia: cea mai buna razbunare este sa traiesti bine!!

Felicia

Ca sa descoperi America, uneori e suficient sa pleci din Spania.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna_2007 spune:

Tania si Delia, pentru voi doua!!

lucamatei, cand durerea e proaspata, apare si dorinta ca si EL (umilitorul) sa sufere la fel. E normal. Cu timpul iti va trece si te vei concentra mai mult pe tine insati. E cel mai bine.

MissParker, ai dreptate: viata le aranjeaza pe toate .

"Domnii" care umilesc, inseala, tradeaza si-si bat joc de sentimentele altora vor servi o cina copioasa la masa vietii, dar le va sta in gat mancarea

"Adevarul este un lucru in mod absolut necamuflabil. De sub toate contrafacerile, de sub toate minciunile, de sub toate aberatiile, oricat de adanc l-ar ascunde, oricat de groaznic l-ar mutila - inca razbate, inca sclipeste, inca respira..."
(Mihail Sebastian - Jurnal)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisabia spune:

Tania sa stii ca ce-i al tau e pus deoparte!Important e ca ai depasit perioada si ai invatat multe din experienta asta.Sa fi mai matura la varsta asta , vad si eu la cei 20 de ani ai mei te ajuta sa discerni mai bine.Prima mea iubire a fost prin clasa a9a cand eram indragostita peste cap de baiatul asta ,era si primul de altfel.Mai aveam noi divergente , amandoi incapatanati si la varsta asta te porti si imatur.A venit si revelionul am mers la o prietena de-a lui care organiza cheful.Dupa cum am aflat dupa vreo 2 ani s-a trezit el sa ma puna la incercare ,sa vada cat tin la el.Asa ca a defilat sub ochii mei toata noaptea tinandu-se de mana cu o colega de clasa , ca doi porumbei fericiti.La marele fix nici nu mi-a dat atentie si simteam cum ma apuca furia ,dar n-am zis.Asa ne-am despartit si tot el a dat atunci vina pe mine.Ca sa vedeti cum e viata la vreo 2 ani a inceput sa ma sune sa iesim , ca ar vrea sa fim impreuna , ca regreta.Faza a continuat mult timp ,dar pentru mine s-a incheiat in seara aceea.Nu stiti ce satisfactie mi-a facut sa-l vad ca se intoarce la mine.I-am spus atunci vei veni tu la mine ,dar eu n-o sa mai vreau.Asa s-a si intamplat.
Morala e ca totul in viata se plateste si mai ales roata se invarte!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mi_ro spune:

Si eu am avut candva experienta nefasta cu prietena cea mai buna care a stiut sa intre pe sub pielea prietenului meu. Am suferit ca un caine cand am auzit. Luni integi nu-mi reveneam si le doream .....da' ce nu le doream. Cea mai buna prietena a mea, fosta colega de scoala generala, de liceu, ma rog.....nu pricepeam ce s-a intamplat. Dupa o perioada m-am linistit si imi doream sa li se intample acelasi lucru. Dupa 15 ani am aflat ca s-au casatorit si au doua fetite.....iar ei nu se inteleg tocmai bine. El este violent, ea vorbeste urat si s-a schimbat mult, de multe ori certurile duc la batai. Doamne fereste! Imi sunt indiferenti acum doar ca ma rog sa nu pateasca si fetitele lor ce am patit eu pentru ca atunci nu judecam cum trebuie. Multe spune omul la suparare.
Cu timpul am invatat ca e mai bine sa lasi lucrurile asa cum sunt. Daca nu era intamplarea asta nu l-as mai fi cunoscut pe sotul meu care este un om painea lui Dumnezeu si care isi iubeste copilul enorm. Ne intelegem foarte bine si suntem fericiti.
Uneori viata ne rezerva surprize si poate sunt piedici peste care tr sa stim sa trecem sau poate ca Dumnezeu ne incearca...nu stiu dar nu e bine sa judeci de ce a facut asa sau de ce ti s-a intamplat tocmai tie. De aia, ca sa fi mai bine peste o perioada, ca sa inveti si sa povestesti si altora.
Iti doresc ca sa vezi partea buna a lucrurilor si viata sa te duca pe un fagas bun. Toate cele bune! Mihaela

mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileanna spune:

De acord cu tine mi_ro

Numai dupa mult timp afli sensul intamplarii de kko prin care ai trecut.

PS Si eu am avut o prietena si colega de banca din liceu care exact in ziua de oral la bac s-a afisat cu iubitul meu. Am iertat-o ca-i parea rau si m-am gandit ca stie si ea cat de toanta a putut sa fie. Am fost teribil de naiva evident, poate si din cauza ca nu eram innebunita dupa tipul ala. Am iertat-o degeaba pt ca mi-a facut-o iar, 10 ani mai tarziu . Cu toate astea, per total a avut un rol bun in viata mea, chiar daca ea e o varza. A fost bine ca m-am despartit de ambii barbati. Ca sa nu mai zic ca intr-o vreme imi cautam job iar ea a venit cu o taietura din ziar la mine. Am trimis CV mai mult la misto ... sunt acolo de 6 ani si ... sunt bine rau



Never say NEVER.

Mergi la inceput