Sa fie asta sfirsitul?

Sa fie asta sfirsitul? | Autor: mumyca

Link direct la acest mesaj

Dragele mele din pacate eu sotul meu cred ca o sa ajungem la despartire.Eu v-am mai scris ca am avut probleme,apoi am crezut ca s-au rezolvat,dar NU a fost asa.Avem o fetita de 2 ani si jumatate.Ne cunoastem de 8 ani,dar tocmai acum a realizat sotul meu ca s-a casatorit cu persoana nepotrivita.I-am fost fidela,i-am oferit totul pe tava,dar acum cind a dat de bani ,nu il mai recunosc.Mi-a spus acum 3 zile sa aleg:ori ne desparim ori traim sub acelasi acoperis dar fiecare isi vede de viata lui.De ce? Pentru ca eu vreau sa stiu unde se duc banii dar el nu-mi da voie,ori stau cu el si la cratita iar el face ce vrea cu banii,ori asta a fost tot.Dupa 2 ani in care am fost jignita,umilita,imi spune ca el este nefericit si ca vrea pe alta care sal faca fericit si sal iubeasca ,ca el o sa aiba si mai multi bani si pina la urma tot eu sunt vinovata ca s-a ajuns aici.Iar la alte persoane face pe victima ,si spune ca eu sunt scorpie si nebuna.NICIODATA nu credeam ca se va transforma in ce e acum.Intr-adevar banii il pot schimba pe om in raujavascript('')

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mumyca spune:

Din pacate ,stiu ca multe dintre voi ati trecut sau treceti prin situatii asemanatoare.Cum ati depasit momentul,cum sa fac sa-mi usurez situatia.El nu se va mai schimba poate doar daca miine ar da faliment dar nu doresc sa sse intimple asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

Mda, probabil isi raporteaza valoarea la cont: cu cit contul e mai umflat, cu atit e el mai barbat.
Ce sa-ti zic... asta e o boala "molipsita" tot de la un anume gen de femei. Vezi sa nu se fi pricopsit cu vreuna din asta.

Elise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AYLLA spune:

Draga mumyca am trecut putin in revista subiectele pe care le-ai postat(se prea poate sa fii omis ceva)si am observat ca neintelegerile intre tine si sotul tau dateaza de 1-2 ani,fapt ce mi se pare destul de grav.Nu vreau sa-ti dau sfaturi (nu stiu daca sunt in masura)doar as vrea sa analizam problema mai in profunzime.Observ in cele spuse de tine ca sotul tau nu te respecta aproape de loc.Ca sa fiu acida desi nu vreau" nu da pe tine nici o ceapa degerata".Daca zici ca nu a fost intotdeauna asa (desi unii au fost crescuti de mici in spiritul asta)atunci incearca sa vezi cand si din ce motive nu te mai respecta.Si eu am o firma impreuna cu sotul(comert cu textile si incaltaminte)dar muncesc alaturi de el,ba as putea spune ca multe decizii le iau chiar eu ,bineinteles consultandu-ma cu el.Nu ai dat prea multe indicii dar cred ca ar fii bine sa te intorci la locul de munca,sa incerci sa te realizezi profesional,sa-ti castigi propriile venituri intr-un cuvant sa iti recapeti singura increderea in tine si sa-i demonstrezi ca esti o persoana puternica,ca nu depinzi de el.Fa ceva in acest sens si sa vezi ca te vei simti mai bine.Eu am doar 29 ani dar am inteles ca statul la cratita si ingrijirea copiilor nu atarna prea greu in ochii sotilor nostrii iar ca sa fim pe picior de egalitate cu ei(un lucru atat de firesc dar atat de greu de pus in practica)tr sa facem aproape tot ceea ce fac ei.Astea sunt racile vechi si nu se vor schimba decat in timp si prin eforturile noastre continue.Profita de faptul ca fetita ta este la o varsta cand poti sa o inscrii la o gradinita si ocupa-te si de cariera ta.Cred ca numai asa poti sa castigi increderea sotului tau si respectul lui.Intr-un cuvant daca vrei sa-ti salvezi casnicia ocupa-te de tine, de dorintele tale,de implinirile tale si incearca sa-l ignori o perioada.Atunci cand va observa schimbarea ta va fii uimit,cel putin eu asa cred.Nu-i mai permite sa te jigneasca, sa te umileasca ptr ca el simte ca are aceasta putere asupra ta si va profita de ea.Felul in care se comporta cu tine denota faptul ca in mod constient o face si intr-un final va reusi sa -ti submineze increderea in tine si sa devii dependenta de el financiar , afectiv,....Cred ca viata e o lupta si uneori suntem pusi sa ne luptam cu cele mai dragi fiinte si cele mai apropiate,paradoxal as putea spune.Incearca treptat sa castigi fiecare bucatica de teren pierduta.Va fii greu dar bucuria ca ai invins e unica.El nu se va schimba doar daca il determini tu sa o faca.TE ROG SA NU TE SUPERI PE MINE PTR MESAJUL MEU.Am incercat doar sa te ajut.Te felicit ptr fetita ta si iti doresc sa fii puternica.STII VORBA CEEA " FII BARBATA ZOE"

dya

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AYLLA spune:

Hai sa-ti mai povestesc cate ceva din lucrurile pe care le-am observat in jurul meu,in familiile cunoscutilor mei.Femeile care nu isi spun punctul de vedere ,nu si-l sustin cu tarie(cu argumente, bineinteles ,nu cu isterii)se confrunta f des cu aceasta problema.Lasa de la ele ,sperand ca asa vor avea o atmosfera buna in familie si in cele din urma sotii lor se transforma in adevarati tirani.ITI DORESC O SEARA BUNA.Trebuie sa plec . Mai vb maine.Ai grija de tine

dya

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileanna spune:

Nu stiu exact cum e asta cu "vreau sa stiu unde se duc banii". Adica tb sa fii atenta cum pui problema si din ce punct de vedere soliciti sa-ti dea raportul.



Never say NEVER.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mumyca spune:

AYLLA ai foarte mare dreptate in tot ce ai scris si nu am de ce sa ma supar pe tine.
Pot spune ca problemele au inceput atunci cind ne-am realizat financiar ,dar in acelas timp a venit si copilul pe lume.
Eram studenti la facultate si traiam din banii parintilor.6 ani de zile a durat facultatea.Era dragoste adevarata.Mergeam impreuna la facultate,ne intilneam in pauze,ne intorceam acasa impreuna.Afost cea mai frumoasa perioada din viata mea.Certurile erau minore fara jigniri sau alte lucruri.Ne-am casatorit ,am ramas insarcinata .Intre timp am inceput o afacere cu banii de la nunta .Am lucrat amindoi cot la cot,Am lucrat pina in ziua cind m-am dus la maternitate si nu m-am plins niciodata pentru ca stiam ca o faceam pentru noi si copilul nostru
Pot spune ca de prin luna a 7-a de sarcina am avut citeva momente in care m-a facut sa ma simt prost in public.I-am spus ca nu imi place iar el a dat vina pe stres.Asa ca am trecut peste.Apoi ,c-am la 1 an dupa ce am nascut a inceput calvarul pina in ziua de azi cind fetita are 2 ani si 7 luni.Micile noaste certuri ,care ,pina la urma,in orice familie se afla se terminau cu jigniri din partea lui.Dimineata ma jignea ,iar seara se purta ca si cum nu s-ar fi intimplat nimic.I-am spus ca nu-i permit sa ma trateze asa dar ,degeaba ,nu avea nici un efect.Era obsedat de un lucru ,ca el e barbatu si face cum vrea el ca femeia e proasta .Sa ma insele nu cred pentru ca statea toata ziua in casa in fata calculatorului.Marea me-a intrebare si marele mister este de ce in 6 ani de zile nu mia spus ca barbatul e mare si tare iar femeia trebuie sa fie supusa .Sunt 6 ani de zile totusi Iar deodata se schimba brusc.Are alte conceptii.De cele mai multe ori se poarta cu mine ,ca si cum nu ar da nici o ceapa degerata pe mine,cum ai spus tu ca apoi sa vrea sa ne impacam.E tare ciudat.Noi ne certam o dat sau de 2 ori pe saptamina de aproape 2 ani de zile.Ultima cearta a fost me motiv ca i-a dat prietenului lui 24 milioane sa-si ia calculator si nci macar nu a vorbit cu mine.Mi-a spus ca nu mai sunt bani ,ca nu-mi mai ia cadou de craciun si sa nu mai luam nici la parinti si sa am grija cu cheltuielile de sarbatori.Cind l-am intrebat de ce nu mai sunt bani,mi-a spus dupa o ora ca i-a dat unui prieten.Acum ziceti voi sunt eu nebuna.Cind toata lumea pune pe masa de craciun diverse bunatati si isi fac cadouri eu ce fac stau si ma uit pentru ca era mai important prietenu decit familia.M-am suparat si i-am zis ca vreau de acum inainte sa ne ocupam amindoi de bani.Cind vin banii ii punem fiecar deoparte ,astia la lumina,astia la intretinere...si tot asa,vreau sa stiu si eu pe ce se duc banii.Nu ia convenit si mi-a spus ca sa aleg ori stau cu el dar la cratita si copil,iar el invirte banii cum vrea el fara sa ma intereseze,ori ne despartim.Si i-am spus ca nu am sa fiu niciodata de acord sa nu stiu ce se intimpla cu banii.I-am zis ca daca el ar fi avut un salariu mic pe economie iar eu as fi avut acea alocatie de 8 milioane ptr. copil ar mai fi zis ca face ce vrea el cu banii iar el a spus ca nu .A deci se poate dar acum dicteaza banii,la el.In final el a spus ca avem 2 posibilitati sa ne despartim sau sa stam sub acelas acoperis ,sa impartim banii si fiecare sa-si vada de viata lui.I-am raspuns a doua varianta,ptr. ca m-am gindit ca nu pot sa-mi duc copilul brusc intr-un alt loc,ea mititica este obisnuita cu camera ei.
De dimineata a venit la mine sa-mi spuna cum s afacem sa NE LUAM masina si tot felul de lucruri care ne priveau pe amindoi nu doar pe el.Am vorbit si eu exact ca el ca si cum nu s-ar fi intimplat nimic
Acum va intreb ce sa fac,sa-i zic mai baiatule defapt ce s-a intimplat de te-ai razgindit sau sa ma port si eu la fel ca el .
Servici am sa imi iau dar probabil la anul prin toamna si atunci sper ca are sa se schimbe.Eu nu vreau sa divortez ,as vrea sa reusesc sa fac sa mearga totul bine dar nu stiu daca il voi mai reintilni pe barbatul de acum 2 ani.Incerc sa inteleg ce e in mintea lui dar nu reusesc.Daca nu m-ar mai vrea linga el atunci chiar ar divorta dar de ce prefera sa raminem o familie dar in acelas timp cu mine se poarta ca un badaran.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AYLLA spune:

Tu il cunosti pe prietenul caruia sotul tau i-a imprumutat bani?Ai o certitudine in acest sens?


dya

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AYLLA spune:

Este exclusa varianta sa fii cunoscut pe altcineva?Unul dintre primele semnale ca partenerul te inseala este faptul ca brusc iti descopera o mie de defecte si este in permanenta nemultumit de tot ceea ce faci.Eu propun sa discuti cu el calm,fara sa ridici tonul despre problemele pe care te deranjeaza.Nu te preface ca nu s-a intamplat nimic chiar daca el incearca lucrul asta.Va crede ca l-ai iertat si va incepe din nou sa se poarte urat cu tine.Nu stiu ce sfat sa iti dau dar un lucru stiu sigur :NU-I TRECE CU VEDEREA COMPORTAMENTUL.NU SE VA SCHIMBA.Cauta o cale sa poti comunica cu el,doar discutand despre problema voastra puteti sa o rezolvati.Nu faceti precum strutul ptr ca problemele nu o sa dispara peste noapte.Incearca sa-l intrebi deschis ce il deranjeaza la tine si de ce se poarta asa din moment ce tu nu il jignesti.Afacerea nu este pe numele amandorura?Tu nu esti trecuta in firma sau in actele locuintei voastre?scuza-ma ca te-am bombardat cu intrebarile dar vroiam sa stiu toate datele problemei si ce anume ar putea pierde el(financiar)in cazul unei despartiri.

dya

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AYLLA spune:

Mumyca, draga mea,este ingrozitoare situatia prin care treci dar cum ti-am mai zis incearca cu diplomatie sa afli ce se petrece cu el.Nu pot sa cred ca banii pot schimba atat de mult un om mai ales ca voi nu aveti probleme financiare daca inteleg eu bine.Dar scumpa mea prietena cred ca daca a imceput sa-ti vb in felul acesta nu prea mai exista sanse sa se schimbe.Daca nu reusesti sa-l faci sa comunice cu tine sub nici o forma atunci ma tem ca trebuie sa te gandesti si la o separare.Dar nu ii spune nimic ,pur si simplu,fa-ti intr-o zi bagajele si pleaca impreuna cu copilul(am inteles ca poti locui la mama ta).Nu ii mai da de inteles ca o sa pleci.Pune-l in fata faptului implinit poate acest dus rece il va trezi si va realiza ca va poate pierde.Nu te certa cu el doar dispari o perioada din peisaj.Tu cum crezi ca ar reactiona daca s-ar trezi din senin ca tu si fetita ati disparea subit de acasa?

dya

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileanna spune:

mumyca
se pare ca sotul tau nu are un caracter care sa te ajute ... ca sa nu spun altfel. Adica te calca bine merci pe cap pt ca stai acasa si ai grija de copil.

Mai poti face o incercare intorcandu-te la munca si apoi impunandu-te ferm. Si nici asta nu va nerge dc el castiga mult mai multi bani. Probabil va incerca si sa te tina acasa si sa te faca sa te simti vinovata ca nu stai cu copiii. El cu siguranta va accepta f f greu sa participe la responsabilitati. Asa ca trebuie sa fii pregatita cu planuri de back up ca sa rezisti. Daca nici asa nu-ti vei castiga o pozitie normala in cuplu ... e nasol.

Oricum e deja nasol si nu vei uita ca atunci cand ai stat acasa sa ai grija de copii te-a tratat aiurea. Tu stii mai bine ce-i la voi in casa. Poate ca si tu gresesti pe undeva. Ar fi o varianta de preferat asta (macar ai o alta explicatie decat ca are un caracter de kko).

Faza cu prietenul mi se pare ... suspecta ... Iti dai poate totzi banii din casa de Sarbatori dar ... macar sa fie o chestie vitala ceva ... nu un ... calculator.



Never say NEVER.

Mergi la inceput