Clipe din trairile sufletelor noastre...(14)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns brendamitran spune:

Bonjour,messdames et messieurs.....hi,hi,hi......cica ma reprofilez....

Gabi,mi s-a parut ca esti intoarsa,nu ca ai absentat,dar cred ca m-am inselat,ori asta ma bucura....

Io lucrez pina vineri la program 7-15....o placere sa te trezesti in fiecare dimineata la 5,uitasem cum e....

Azi mi-a dat docteurul,pe linga mineralele pe care le luam io de aproape o luna si magne B6,desi....io tot vreau sa fac analize,cu toate ca el spune sa mai astept....de ce naiba,nush....

Restu' lumii pe unde se preumbla?

BRENDA

Un fulg pentru seara de Craciun

COPIII SUNT MAINILE CU CARE NE PRINDEM DE RAI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eliza5 spune:

Prezent, Prezent! Numai ca mi-a venit seful astazi si sunt in focuri la birou, nu am timp nici sa respir. Plus ca lucrez la un mega proiect despre care o sa va zic dupa ce se lanseaza (este vorba despre o fundatie umanitara pe care acum o organizez).
Weekendul asta am fost in Parang, la 12 km de Petrosani. Niste peisaje extraordinare, zapada din belsug.. Raiul schiorilor.. Partii bune, lungi, multe.. Singurul dezavantaj este distanta. Am facut aprox. 5 ore pana la destinatie :-)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alma spune:

Buna dimineata! Am facut cafeluta, serviti si voi?

A inceput o noua zi de munca, greu mai e dupa atatea zile de leneveala, ma asteapta hartoagele sa le rezolv...
Saptamana viitoare imi iau liber, ca am muncit prea mult pe anul asta .

Eliza, super vacanta ai avut!

Ioana, te asteptam cu drag! Abia astept sa ne povestesti despre Catalina si despre noua casa!

_
Poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yagmur spune:

Alma, vin eu la cafea.... ca tare lene imi este sa imi fac una.
Deja am adormit tarziu, dupa colicii de rigoare.... macar l-au lasat crampele in timpul noptii, deci sint destul de fresh.
Azi sau maine vine si pediatra la noi sa o cunoastem, ca noi nu avem inca pediatra...
Toata lumea a inceput serviciul, mai am si eu vreo cateva luni si ma intorc... si dadaca tot nu am gasit. Cred ca postez pe forum anuntz. Din ce am gasit pana acuma, toate s-au speriat de program: 12 ore/zi de la 6 dimineatza. Si nici macar nu le-am spus de cele 2 sambate in care trebuie sa ma duc ca sa am bani sa le platesc...
Ma duc sa termin de strans rufele si sa imi fac si eu un mic dejun.. desi rar mananc dimineatza...
Pupici la toata lumea.. si spor la treaba

Yagmur - mami de Luca (19 decembrie 2006)
www.dropshots.com/Yagmur" target="_blank"> poze Luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eliza5 spune:

Yagmur, la programul asta cel mai bine ar fi sa gasesti o bona din acelasi bloc sau macar din acelasi cartier. Si eu sunt in aceeasi situatie: stau la munca 11, 12 ore pe zi. Bona mea locuieste practic la mine si imi este extraordinar de comod asa.
Cred ca va trebui sa gasesti o femeie mai in varsta, care sa nu aiba viata pesonala. Nu pot sa-mi imaginez ca o femeie de 30-40 de ani va vea disponibilitatea sa stea cu Luca 12 ore pe zi :-(
Of, iti tin pumnii sa reusesti sa gasesti pe cineva de incredere si care sa il iubeasca pe Luca.
Brenda, ce-ti mai face spatele???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eliza5 spune:

Vreau sa spun ceva si despre pediatri
Eu am avut experiente destul de neplacute cu ei. Daca ma duceam la 3 pediatri diferiti, fiecare ii gasea cate o buba lui Alex. Unul a zis ca o sa fie microcefalic pentru ca i s-a inchis fontanela la 6 luni, altul a zis ca trebuie sa il duc la cardiolog pentru ca are suflu sistolic (fiziologic de altfel), toti mi-au zis sa-l decalotez (asta e o moda). Cel mai acut am simtit problema asta cand, observand ca Alex tot facea infectie la ochisor, si stiind ca l-am nascut cu un canal lacrimo-nazal infundat, am incercat sa gasesc o solutie. Un pediatru imi spunea ca mai intai trebuie sa rezolv infectia si abia dupa aceea sa facem interventia la ochisor, altul imi spunea ca nu pot sa rezolv infectia daca nu facem mai intai interventia la ochisor. Cele doua opinii se bateau cap in cap iar eu eram la mijloc si nu stiam ce sa fac, mai ales ca primul ma avertizase ca daca facem operatia la ochi inainte sa rezolvam infectia, riscam sa raspandim infectia in corp. Chestia asta m-a facut sa lupt cateva luni cu tot felul de coliruri (picaturi cu antibiotic) si infectia tot revenea mereu. Pana la urma am decis sa dezobstructionam canalul si asa am rezolvat problema.
Sfatul meu: citeste cat poti tu de mult, chiar aici pe forum la "Parintii intreaba, parintii raspund". Eu am invatat multe lucruri sanatoase de aici. Nu lua de bun absolut tot ce iti spune pediatrul, fii tu foarte informata mai intai. Si mai ales incearca sa gasesti un pediatru care nu iti prescrie antibiotice din prima la orice fel de problema :-)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Antibioticele, mare problema si la noi...
Ai mei au amigdalele marite, si aproape de fiecare data cand ne vede pediatrul, ne prescrie antibiotic. Dr. de la gradi si de la scoala (e aceeasi femeie) ne-a trimis de urgenta la ORL, cica nu se poate trai cu amigdale asa de mari. Interesant e ca Robert vine cu mine in fiecare sambata la inot, si in afara de o singura raceala usoara nu a fost bolnav deloc, nici iarna trecuta, nici iarna asta. Lili mai face cate o repriza de raceala la 3-4 luni, dar forme usoare. Deci la faza medicilor mai bine nu comentez nimic:(
Alma, deja vacanta??? Wow!

Gabi(ex- gabibarta)+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex2 spune:

Va salut si eu! Am putina pauza si am zis sa intru pe aici, mai ales ca imi cautam ceva pe net.
Yagmur, nu-l lasa pe Luca sa se chinuie, da-i picaturi ptr colici, fa-i masaj pe burtica in sensul acelor de ceasornic, pune-l cu burtica pe burtica ta. Eu am mare suces la potolit colicii. Claudiu nu cred sa fi avut, dar ii dadeam Sab Simplex, insa pe copiii prietenilor cand ii luam in brate si plangeau de burtica se calmau ca prin minune. In ce priveste ceaiul, Claudiu nu a baut niciodata ceai. Am incercat si noi Hipp ptr colici, mai tarziu ceaiuri de fructe pe timp de vara, insa la el e de baut apa si lapte. Si sucurile greu le accepta, mai bine mananca fructul.
Eliza, stiu cum e cu medicii. Nu degeaba se zice ca daca te simti bine sa te duci la medic, ca are el grija...
Daca era sa ma iau dupa tot ce au zis medicii trebuia sa arunc copilul la gunoi si sa ma apuc sa fac altul. Am avut si noi pe rand o multime de boli mai putin sau mai mult reale. Multe le-am ignorat. Poate am fost ignorant dar au trecut sau nici nu au fost. Un ochisor a avut canalul infundat dar a trecut cu picaturi. Decalotare am facut din primele saptamani, dar are un testicol flotant si acum, iar dupa 3 ani daca nu se inchide canalul va fi nevoie de operatie laparoscopica. Am facut si noi encefalograma, elecrocardiograma, ca se inevinetea la plans (desi plangea rar) si zicea medicul ca de la ce o fi. Are si acum rahitism, confirmat in cele din urma prin analize de sange trimise la Bucuresti, ptr ca ii dau pastile de Vit D si in fiecare an a fost supra expus la raze solare (si la plimbarile afara si am mers la mare in amandoi anii), si nu vroiam sa cred ca totusi are. Mai demult i-a zis ca nu va vorbi ca are "ata" de sub limba cam lunga, ceva de genul asta, apoi alt medic mi-a spsu ca daca mananca si ia in greutate e ok. Un timp am fost speriat ca nu zicea nimic, adica nu vorbea decat vocale, dar acum vorbeste desi mai mult ce intelege el. E normal la baieti si la varsta lui. Asa e cu medicii, fiecare ce si cum stie, dar nici sa nu-i crezi pe toti, dar si daca ajugi sa ceri mai multe pareri te incurca rau de tot. In curand vom face examen la ochisori, cand e obosit ii fuge ochiul stang, insa si eu si mami lui avem probleme cu ochiul stang si nici nu stiu de unde sa aibe mostenire genetica buna. Ultima data mi s-a spus sa revenim dupa 2 ani, ptr ca pana la 2 ani nu-si controleaza bine muschii.
Astea mi le amintesc acum, si poate cele mai importante, dar au mai fost si de mai mica amploare conflicte intre mine si doctorita.

In final urez si eu (cu intarziere) la multi ani sarbatoritilor!

In ultimul timp vorbim si engleza si franceza (cate putin din fiecare) dupa cubul vorbitor, si canta tare bine melodia cu "Bau-Bau". De fapt canta aproape (cu silabele lui) orice melodie aude. Are ureche muzicala.


Alexandru

Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex2 spune:

quote:
Originally posted by Gabi_K

Antibioticele, mare problema si la noi...
.... de fiecare data cand ne vede pediatrul, ne prescrie antibiotic.


Asta e mare problema la noi in RO. In alte tari nu se prescrie antibiotic, si cand se considera necesar se fac analize.

Brenda, personal sunt destul de sceptic in ce priveste medicamentele astea de prin farmacii. As recomanda mai bine ceva naturist.

Eliza, frumos Parangul. O vreme mergeam si noi la Straja cu tinerii de la biserica, desi...nu stiu sa schiez. Marce sa nu

Alexandru

Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eliza5 spune:

Alex, parca vorbesti de fii'miu. Si el e rahitic (desi a luat vigantol si sta afara in fiecare zi cel putin 3-4 ore), si el pare a avea un usor strabism dar noua ne-au recomandat sa revenim dupa ce implineste 3 ani.

Macar la olita face?? Alex nu face nici picat cu ceara. Am incercat sa-l fortez un pic o data sa stea pe olita si dupa ce ca n-a facut nimic, s-a mai constipat (de nervi cred ). Asa ca am amanat operatiunea olita pentru la vara cand o sa-l las direct fara pampersi

Mergi la inceput