Clipe din trairile sufletelor noastre...(14)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Eliza5 spune:

Marce, Sab Simplex este un medicament pentru colici (acelasi efect ca si Bonisanul). Functioneaza cam asa: atunci cand bebe bea lapte, in burtica lui se produce spuma. Spuma asta provoaca acele celebre deja colici. Spuma = balonare = colici. Sab Simplexul, Bonisanul, Debridatul au toate acelasi efect: topesc spuma.
Alex, controversat subiect asta cu sexul, casatoria si religia. Eu nu sunt o persoana chiar religioasa, in sensul ca eu cred in Dumnezeu insa nu prea cred in preoti si nici in institutia bisericii. Tocmai de aceea mi se intampla sa ma amuze teribil niste raspunsuri date de oameni care respecta strict litera bibliei. Raspunsuri de genul ca sarutul altei parti a corpului decat gura e preacurvie ma fac sa ma rostogolesc pe-aici de ras. Sau ca ar fi bine ca persoanele divortate sa nu mai faca sex pana cand mor. Sau alte aberatii de genul asta. Daca oamenii nu ar mai da sexului o nota atat de ... nici nu stiu cum sa-i zic ca iar ma aprind.. de parca sexul ar fi un tabu, sau rusinos, sau neaparat monogam pentru toata viata (desi cei doi nu mai au absolut nimic in comun, eventual se mai si bat sau injura), lumea ar fi un loc mult mai bun.
Eu vad lucrurile mult mai simplu: Dumnezeu ne-a dat sexe diferite si capacitatea de a simti placerea. Sexul ar trebui sa fie pur si simplu o alta cale, mai profunda, de a-l cunoaste pe celalalt. Cand este facut si din dragoste, deja tot universul pare a participa cu focuri de artificii pentru ca este un moment magic pentru cei doi indragostiti.
Lipsa lui in schimb mi se pare ca ar avea efecte mult mai grave si pentru abstinent si pentru cei din jurul lui. E un lucru fizic la urma urmei si cateodata trebuie tratat ca atare. Pana si din punctul asta de vedere vesticii ne-au lut-o inainte pentru ca ei vad problema asta mult mai lejer si probabil ca asta le da mina aia pozitiva si speranta de viata mai mare :-))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex2 spune:

Marce, poti da cautare pe google dupa Sab Simplex.
Claudiu vomita bonisanul, are un gust specific de plante, si nici nu se dilueaza in laptic. Sab simplexul il puneam in bibe, dar daca va fi sa alaptezi ii poti da in lingurita inainte de masa. Are fust dulce cu aroma de vanilie.Tu vrei sa fi informata inca de pe acum. ;)

quote:
Originally posted by Eliza5
Sau ca ar fi bine ca persoanele divortate sa nu mai faca sex pana cand mor.


Mda, si eu am crezut ca dupa divort, cum s-a exprimat cineva " o sa mi-o pun in cui" iar motivul ptr care il am pe Claudiu este ca am incalcat regulile alea, si am continuat relatia dupa divort.
Cat despre subiectul de la Zuzu deja ma amuza, oricum suntem noi 2, eu si d-l Ham, parca am fi 2 obsedati.
Care e problema... Spuneai ca poate nu voi fi de acord cu tine. Nu stiu daca ma pot considera o persoana religioasa, decat in masura ca am studiat foarte-foarte mult. Deci nici macar scuza nu am. In ce priveste viata mea de dupa divort, si mai ales de vreun an incoace nu s-ar vedea ca as fi deschis Biblia vreodata in viata mea. Ma rog, daca ar fi sa ma insor maine, macar nu-mi pare rau si nu am motiv sa spun ca nu mi-am trait viata. Acum am facut-o cu adevarat.
Dar eu nu apartin religeii ortodoxe, iar in religia mea singurul motiv de divort acceptat de biserica ar fi incalcarea poruncii a saptea (preacurvie) ceea ce nu e cazul. Deci odata ce am divortat nu mai am ce cauta in biserica. Initial, mi-am facut cerere de retragere de buna voie, continuand sa fregventez biserica, dar nu mai sunt membru in registrele lor. Actuala mea prietena insa este ortodoxa. Daca vom ajunge la nivelul de a urma sa ne casatorim va fi nevoie de cateva compromisuri.

Alexandru

Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bagheera1975 spune:

alma si eliza abia acum am vazut msj voastre referitoare la povestile despre tatal lui mark si exul marcelei. pai e simplu. sentimente din partea mea ptr tatal lui marc care m-a facut atat de mult sa sufar nu mai sunt. a ramas insa o furie si incerc sa mi-o controlez. si daca ne mai vedem inca o fac pentru copil. in noaptea de revelion a incercat sa fie uman. evident ca nu i-a iesit. se poarta insa frumos ptr ca ii e frica de pensie alimentara. a realizat brusc ca are obligatii, legal vorbind. si marce sa stii ca mai nou se arata interesat de bebe. din pacate la mine nu tine cu faze din astea. si atentia pe care mi-o acorda brusc ma lasa rece. stai linistita. merci de warning. apreciez. azi chiar am o zi foarte proasta ptr ca diseara avem intalnire cu tot cu avocati. eu am cerut decaderea din drepturi. stiu ca e radical dar vreau sa ies linistita cu copilul din tara. mai ales ca datorita jobului pot pleca foarte des si intentionez sa il plimb pe bebe relativ des. asa ca stau ca pe ghimpi si am emotii. asa ca fete eu cu marcela suntem foarte nonconformiste si nu vad de ce m-as purta altfel decat o fac cu ea. eu as fi putut si inainte sa vrobesc cu ea dar nu ii convenea exului de cate ori ne vedeam sa stam de vorba si ca s anu il supar am renuntat sa ma bag inseama prea tare ca sa zic asa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex2 spune:

quote:
Originally posted by bagheera1975
eu am cerut decaderea din drepturi. stiu ca e radical dar vreau sa ies linistita cu copilul din tara. mai ales ca datorita jobului pot pleca foarte des si intentionez sa il plimb pe bebe relativ des.


Iarta-ma ca ma bag si eu in vorba, asta referitor la ce spuneam despre a-l obliga pe tata sa recunoasca copilul.

Nu are indatoriri dar are drepturi.

Alexandru

Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns R_MARCE spune:

Eliza, Sint de acord cu ce zici, in legatura cu subiectul propus de Alex.
Stiam eu k imi place "clubul" nostru de aici.
Dar ..sa postezi asa ceva pe la "casa sufletului"... cam periculos! Eu una, stau departe de "casa" aia... Mi-e frica k ma linseaza...

Bagheera, iti trimit nr meu de fix pe mess sau PM. Vorbim cind vrei tu. Siiii.... mmmmmmmmmmmmm....TIRAMISU!!! Prajitura mea preferata! Dar dak o faci cu muuuuulta crema!
Cind ziceai k venim in vizita?
In alta ordine de idei...eu te admir pt rabdarea de care ai dat dovada si pt ca ai rezistat 4 ani! wow... sincer! Iar alegerea ta...a fost cea buna! Niciodata sa nu te indoiesti de asta! El e cel ce pierde... Poate totusi in viitorul apropiat isi va da seama de asta, se va maturiza si va fi alaturi de voi asa cum trebuie. Eu sper din tot sufletul sa se aranjeze lucrurile cum e nai bine pt Mark si pt tine!

Marce 33+

www.dropshots.com/year.php?userid=216010&cdate=20051229&cimg=0" target="_blank">POOOOOZEEEEE 2005-2006


Vine bebelina mea, "nu-stiu-cum,k m-am razgindit"-Ioana!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns R_MARCE spune:

Bagheera,

siiii...acum am citit ultima ta postare. Uffff... s-a ajuns la lucruri nasoale rau. Din pacate, cu el nu poti termina altfel.
Mult succes la intilnirea cu avocatii.

Marce 33+

www.dropshots.com/year.php?userid=216010&cdate=20051229&cimg=0" target="_blank">POOOOOZEEEEE 2005-2006


Vine bebelina mea, "nu-stiu-cum,k m-am razgindit"-Ioana!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alma spune:

Marce, nu am timp sa citesc acum tot ce-ati scris, ca trebuie sa plec, insa m-ai inteles gresit. Am vazut ca in discutii va tot luati de tipul respectiv, mai mult tu si ma gandesc ca Bagheerei nu-i pica tocmai bine daca mai are sentimente pt el, insa nu-ti spune ca sa nu afecteze cu ceva amicitia voastra. Asta era ideea... Dar mai vorbim pe seara ca ma grabesc.

_
Poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bagheera1975 spune:

draga alex, din dorinta de a nu avea o liniuta pe certificatul copilului l-am rugat sa il recunoasca. nu l-am fortat. si plus ca pensie alimentara nu stiu, cu toate necazurile daca voi accepta vreodata. ptr ca nu vreau banii lui si i-as da apa la moara ca i-am facut copilul ca sa ii pap banii. asa cum i-au bagat ai lui in cap. sau sa le mostenesc casoiul. de parca nu am casa mea si parinti de mostenit. marce tu stii cum arata casoiul asa ca no comment. el nu l-a vrut si nu stiu daca e corect sa ii cer pensie alimentara cand am stiut de la inceput parerea lui. toata sarcina si nasterea, si dupa nastere eu am suportat toate cheltuielile. asa ca....nu am murit chiar daca a fost greu. nu o sa mor nici acum. o sa fim ok. anyway. chiar el a vrut sa fie decazut din drepturi ptr ca s-a gandit ca scapa de pensiel alimentara. sper sa ne intelegem si s anu imi faca greutati, ptr ca daca e pe asa ptr mark mor cu el de gat dar nu ma las.
sa imi tineti pumnii ca am mare nevoie. am stomacul zdrente. am baut doar cafea azi toata ziua. inghit cu noduri...e greu sa fii mama. griji peste griji. dar e minunat. multumesc tuturor ptr ca in coltul asta ma simt si eu acasa. datorita voua.
brenda e singura care a fost la mine acasa in vizita din gasca de aici si multam mult ptr ca m-a si sunat la spital cand am nascut. datorita ei m-am simtit mai putin singura atunci. si ti-am multumit de multe ori in gand. ar fi fost frumos sa o spun si cu voce tare dar cred ca stii asta deja. pup.
oricum invitatia e ptr toti su draga inima. sper ca pana atunci sa am si eu sufletul mai usor.
felicitari celor care sunt tatici singuri. sunt de admirat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bagheera1975 spune:

alma - marce se ia de el ca merita. eu incerc sa ma abtin ca daca incep si eu numai terminam cateva saptamani. la ce am avea noi de povestit se lasa cu telenovela in regia lui zinca. si nu vreau sa parem doua refulate amandoua. si prietenia mea cu marcela, daca va evolua, eu ma bucur ptr ca e o tipa ok si foarte deschisa. scurta si la obiect. asa sunt si eu. taticul lui mark a avut probleme cu amandoua ca suntem greu de dresat. si ne-am mai si simpatizat cand ne-am cunoscut, eu cel putin si a trebuit sa ma cenzurez ca sa nu calc pe coada lui. marce care e patita saraca imi da sfaturi, chiar nu e rea sa muste aiurea. vorbeste experienta. ehehe cate povestioare horror am adunat noi amandoua cu acelasi personaj. poate facem un serial. sa ne amuzam la gura sobei. si pe bune, incerc cu greu sa nu vorbesc urat sau sa nu musc un pic la cat material didactic am. dar mai bine zic duca-se. asta nu inseamna ca nu ma amuz de ce zice marcela. ca rad singura la monitor.
p.s. marce de andreea aia intreba bogdan. o fi auzit ca e libera. hi hi. ete asta a fost o rautate. promit sa nu se mai repete.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns R_MARCE spune:

Alma, ma faci sa ma uit inapoi la postari sa vad ce naiba am scris pe acolo!(glumesc!) Oricum ...si ce mai vorbeam/postam eu cu Bagheera, era tot un fel de "haz de necaz" si nu as fi facut-o fara acceptul ei. (adik noi am vb pe mess inainte...si cum s-ar zice, ne-am lamurit). Oricum ea stie k eu am dreptate, nu zic ceea ce zic cu rautate sau sa inventez... Iar ea a trecut prin muuult mai multe! Nu sintem inca "amice"...asa k putea f bine "sa mi-o taie" de la inceput. Ma bucur k e la fel de "dezghetzata" k si mine.

In alta ordine de idei... Bagheera, mult mult succes! (la mine s-a terminat atunci cu chiu cu vai, cu amenintarea mea k ma duc la politie si scot ordin de interdictie impotriva lui!

Alex, dar ce religie ai tu?

Marce 33+

www.dropshots.com/year.php?userid=216010&cdate=20051229&cimg=0" target="_blank">POOOOOZEEEEE 2005-2006


Vine bebelina mea, "nu-stiu-cum,k m-am razgindit"-Ioana!

Mergi la inceput