Clipe din trairile sufletelor noastre...(14)

Clipe din trairile sufletelor noastre...(14) | Autor: brendamitran

Link direct la acest mesaj

Buna dimineataza!

Am pregatit cafeaua pt.cei care sint pe acasa.Haideti la o cafelutza calda si la o felie de cozonac.

M-am trezit si ningea atit de frumos afara....Si in linistea diminetii asteia de Craciun m-a cuprins un fel de nostalgie.Nu,nu trista,deci nu cad in butoi.
E mai mult,daca vreti,un fel de reverie placuta.

Va rog sa aveti putina rabdare si sa cititi cu atentie:


Cum te poti strecura într-o secundă? Îti alegi o picătură de rouă în care te insinuezi la prima rază de soare. Odată ajuns, împarti secunda în o sută de ferestre, precum burduful acordeonului, si începi să te balansezi. Vei cădea strecurat până când primesti mireasma vântului în toti porii. Ca să zbori nu-ti trebuie decât o senzatie de plutire si curajul libelulei de a visa supersonic printre sălcii. Nu e greu. Folosesti palmele ca să simti miresmele ce înlăntuie toate fiintele ajunse în universul secundei. De privire nu ai nevoie. Vântul din plete si lobul urechii te ghidează, pentru ca întoarcerea de pe întâia fereastră să fie cât mai lină. În spatiul acesta de o secundă nu e timp de odihnă - pur si simplu savurezi picătura de eternitate din mers.
La a doua si la a noua fereastră te vei întâlni cu licurici. E clipa lor de nelumină, în care pot si ei să admire universul fără a fi orbiti de propria licărire. E si un semn de întoarcere pentru tine. Pentru că e usor, chiar foarte usor să te rătăcesti... Plafonul de gânduri e foarte aproape si, odată intrat, devii întortocheat. Nu sunt putini prizonierii acestui desis si numai focul din zare ce apare si dispare te poate salva. Atunci va trebui să-ti folosesti privirea. Îti pironesti gândul pe flacără, o îngheti cu privirea, pui mâinile la tâmple si te arunci. E greu si asta stiu s-o facă doar cei pe care înlăntuirea i-a dus la disperare. Ar putea scăpa din plafonul de gânduri mult mai usor dacă ar folosi cuvântul pace, dar cocostârcii care-l rostesc în ceruri nu sunt băgati în seamă de nimeni. Ei asa îsi fac loc să treacă mai sus, în lumea senzatiilor, acolo unde secunda se multiplică de o mie de ori si unde cu fulgi de crizanteme îsi construiesc palate de vise.
La a treia fereastră uiti să mai numeri si te trezesti înconjurat de curcubeu. Violetul îti pătrunde în inimă si îti sfâsie toate sentimentele incerte. Rezistă numai cine îsi aminteste culoarea ochilor persoanei iubite. Cu conditia să nu fie violet. În cazul acesta, culoarea îi va străpunge privirea si totul va deveni beznă. După ce scapi de paznicul violet al curcubeului, îti poti înlăntui auriul din evantai la picioare, iar cu purpuriul poti să înoti în oceanul de plus. Te învârti în cercuri line, până dai de următoarea fereastră. Dacă te-ai întors în balansoar, sătul de beatificare, poti alege ultima fereastră a secundei si să pleci. Licuricii te vor saluta cu un fosnet pe pleoape, iar vântul îti va săpa adânc în piele o clepsidră cu aripi. Cu semnul acesta îti vei putea trimite si prietenii în universul suav al secundei.
Dacă nu, îti cauti alti prieteni care au reusit să vadă si celelalte 97 de treceri. Eu încă mai caut. Tu pe ce parte a lumii astepti?

BRENDA

Un fulg pentru seara de Craciun

COPIII SUNT MAINILE CU CARE NE PRINDEM DE RAI

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns brendamitran spune:

Io nu ma mai joc.....uite,de-aia nu-mi place mie de mine...
La fiecare Craciun ma imbuib cu de toate,si pe urma trag....
Am mincat ieri toata ziua:piftie(mmmmm,si ce piftie),toba,cirnati facuti cu minutele noastre,am trintit si o salata de vinete care a iesit o minune.
De sarmale nu m-am atins,nu mai aveam chemare,insa anul asta facuram friptura pt.prima data,asa: toata pulpa din spate,cu tot cu picior(mai putin adidasul),am bagat-o,asa cum se afla ea de la mama natura,la cuptor.N-am pus decit sare,putin cimbru si vin,ca restul condimentelor am zis eu ca-i modifica gustul.A,si inainte de a o baga la cuptor,am uns-o bine cu mustar.....
Ziceti si voi,cum sa te abtii de la asa ceva? Sa va zic cum a iesit? Nooooooo,ce veniti peste mine,nici s-o pozez n-am vrut....
Dupa care am trecut la cozonac facut de moi.....cu finetti,nu?

Dupa toate astea,acu' as lua-o de la capat,ca deh.....n-am reusit sa terminam vinul ala rosu!

Ah,si niste soric cine vrea? Ca silueta vaz ca se mentine.....deocamdata....

BRENDA

Un fulg pentru seara de Craciun

COPIII SUNT MAINILE CU CARE NE PRINDEM DE RAI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brendamitran spune:

Marce........iarta-ma!

Da' poate vii incoace!

BRENDA

Un fulg pentru seara de Craciun

COPIII SUNT MAINILE CU CARE NE PRINDEM DE RAI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brendamitran spune:

.....si iaca si bradul nostru dupa care alergaram atita si pe care daduram o poala de bani.....

BRENDA

Un fulg pentru seara de Craciun

COPIII SUNT MAINILE CU CARE NE PRINDEM DE RAI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns R_MARCE spune:

Neatza...
la cafea vin si eu...mmmmmmmmm.... La mincare insa, nu kiar.

Brenda, iubita...de ce sa te iert? Nu imi faci pofta cu nimic. Eu eram pofticioasa inainte de sarcina si dupa ce am ramas gravi, au disparut si poftele ...culmea!Rar mi se pune pata sa maninc ceva anume...si nu e niciodata asa arzatoare sa nu poata astepta pina cumpar sau fac rost... Sau dsk nu maninc deloc ...iarasi no problem ....k nu o sa mor.
Brenda mama....de cite ori scrii despre mincare ma faci sa zimbesc! Parca tu ai fi gravida... Esti gurmanda rau!
Ai grija...k e altcineva aici mai rau k mine...si cind zic "mai rau" ma refer la "muuult mai rau". E...Yana! E pofticioasa raaaauuuu de tot! M-a zapacit seara cu poftele ...ba inghetata ...ba ciocolata...ba ..nu mai stiu ce!

pup si revin,


Marce 31+

Vine bebelina mea, Patricia-Ioana!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rilbuc1 spune:

quote:
Originally posted by brendamitran
Am mincat ieri toata ziua:piftie(mmmmm,si ce piftie),toba,cirnati facuti cu minutele noastre,am trintit si o salata de vinete care a iesit o minune.
De sarmale nu m-am atins,nu mai aveam chemare,insa anul asta facuram friptura pt.prima data,asa: toata pulpa din spate,cu tot cu picior(mai putin adidasul),am bagat-o,asa cum se afla ea de la mama natura,la cuptor.N-am pus decit sare,putin cimbru si vin,ca restul condimentelor am zis eu ca-i modifica gustul.A,si inainte de a o baga la cuptor,am uns-o bine cu mustar.....
Ziceti si voi,cum sa te abtii de la asa ceva? Sa va zic cum a iesit? Nooooooo,ce veniti peste mine,nici s-o pozez n-am vrut....
Dupa care am trecut la cozonac facut de moi.....cu finetti,nu?

Dupa toate astea,acu' as lua-o de la capat,ca deh.....n-am reusit sa terminam vinul ala rosu!

Ah,si niste soric cine vrea? Ca silueta vaz ca se mentine.....deocamdata....




Brenda, daca nu te abtii o sa te trezesti cu noi (eu+vali) pe capul tau

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brendamitran spune:

Marce,am crezut ca poftesti,ca mai zisei odata despre nush ce mincare pe aici si mi-ai reprosat ca nu ma gindesc ca mai sint si gravidutze pe aici....crezui ca tu esti printre pofticioase.
Nici eu n-am avut pofte la sarcina,am avut o sarcina super de super...

Ril,veniti mama,ca eu oricum deja ma opresc,dar mai e din plin....
Ma opresc,ca deja e prea mult de 2 zile bag intr-una,desi azi am gustat prima data 3 sarmalute,toba nush ce gust are,cirnaciori am gustat doar ieri....
Dar chiar si daca gusti,parca tot te imbuibi.....zau,io am dat-o pe fructe,ca am cu ghiotiura!

BRENDA

Un fulg pentru seara de Craciun

COPIII SUNT MAINILE CU CARE NE PRINDEM DE RAI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eliza5 spune:

Craciun fericit dragilor! Sa aveti sarbatori linistite si frumoase si un An Nou mult mai bun decat cel care se termina.
Brenda, e foarte frumos bradutul Si ai acolo niste decoratiuni in forma de fulg care sunt absolut dementiale
Imi pare tare rau ca Yagmur are problemute.. Si cand ma gandesc ca eu am sfatuit-o sa nu cumpere pompa de muls ca nu o sa aiba nevoie.. Sper sa inceapa Luca sa suga in curand.. Treaba asta cu alaptatul poate sa fie foarte stresanta :-(
Noi am facut Craciunul acasa.. Am chemat familionul (cele 2 surori cu partenerii lor, fratele si pe mama) si am gatit impreuna, am impartit cadouri, a fost foarte frumos. Punctul culminant a fost cand pe usa a intrat chiar Mos Craciun (cumnata-miu deghizat) si fii'miu a facut niste ochi mari, mari si nu stia daca sa planga sau sa rada :-)) Am facut si niste poze dar trebuie sa caut cablurile de la camera foto ca sa le descarc :-)
Scuze pentru absenta din ultimile zile.. Sunt in concediu pana pe 3 ianuarie si imi petrec fiecare clipa cu Alex. Mancam impreuna, ne jucam impreuna, dormim impreuna, totul facem impreuna. Asa ca nu prea am cand sa intru pe calculator. Oricum, e aproape miraculos, zilele astea de cand stau cu el mi se pare ca se dezvolta extrem de repede, a inceput sa vorbeasca mai mult, sa faca propozitii, sa fie mult mai activ din punctul asta de vedere. Ma uimeste cat de mult conteaza faptul ca stau acasa cu el, imi dau seama acum cat de mult ii lipsesc totusi si cat de mult pierd prin faptul ca m-am intors la serviciu cand el avea doar 3 luni :-( A fost vorba insa de o suma destul de mare pe care as fi pierdut-o daca nu ma intorceam, plus ca nu stiu daca ma primeau pe acelasi post..
Marce, imi pare rau de problemele cu parintii. Numai asta cred ca iti mai lipsea.. Probabil mama ta trece prin vreo criza a varstei de nu poate accepta faptul ca tipul trece si ea va fi bunica.. Sunt sigura insa ca, asa cum spunea cineva inainte, cand isi va vedea nepotica efectiv, isi va schimba sentimentele. Cat despre ajutorul parintilor in cresterea copiilor, nici ai mei nu m-au ajutat aproape deloc, dar nici nu cred ca i-as fi lasat . Am aceeasi problema ca si tine cu stilul lor de educatie.. Adica si eu mi-am mancat destula bataie la viata mea, eu fiind de altfel un copil timid si chiar timorat si nu am chef ca fiul meu sa aiba parte de acelasi tratament (desi mi se pare ca parintii mei s-au schimbat intre timp, dar totusi..)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ameera spune:

Salutare tuturor!
De Craciunul asta nu stiu cum s-a facut ca n-am mai dat iama in prajituri ca in alti ani... ceea ce e foarte bine :). Nici eu n-am avut pofte deloc cat am fost insarcinata, iar acum vad ca nu mai sunt deloc asa de pofticioasa cum eram pe vremuri... din nou, e foarte bine.

Azi m-am cam enervat, m-am intalnit in oras cu o fosta colega de liceu, era cu mama ei, nu ne-am vazut de vreo doi ani. Normal ca ii spun, mandra si fericita, ca am o fetita (ele erau de fapt la curent cu situatia). Si imi arunca amandoua o privire plina de nesfarsita mila, iar maica-sa, pe un ton de parca m-ar fi consolat ca sufar de-o boala incurabila, imi zice "da, am auzit ce-ai patit... si cum te descurci singura, amarata de tine?". Chiar nu credeam sa folosesc vreodata emoticonul asta, dar uite asa mi-a venit sa le fac I-am zis sa-si pastreze compasiunea pentru cauze mai bune, ca n-am "patit" nimic si ne merge foarte bine, dar nu cred ca le-am convins. Uf, oamenii astia incuiati!

In rest insa, toate bune si frumoase. Savurez in continuare vacanta, ma bucur de timpul petrecut cu familia, mai ales ca ne vedem asa de rar...

Pupici si noapte buna!

Ameera si Sara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

`neata gasca!!!!
Moamaaaa, ce activitate aici!
Brenda, vad ca masa-i pusa, aduc eu cafeaua, e bine asa?
Marce, lasa pompa si nu-ti mai forta norocul, nu cumva sa-ti provoci nasterea!
Va pup pe toti, sper sa iasa si Yagmurica noastra din spital si Luca sa descopere placerea de-a papa la san

Gabi(ex- gabibarta)+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brendamitran spune:

Neatza,neatza!
Uite ca Gabi are grija de noi si de la distanta....multzam pentru cafea,dragutza! Cum e la Brasov? Zapada cu carul,nu? Trimite si spre Bucuresti te rog,dar mai ales spre Buzau,ca poimaine plecam spre Buzau....

Eliza,eu am o mare pata pe suflet in ce priveste copilul,pt.ca dupa divortul de tatal ei,m-am indepartat de ea,absolut nejustificat,n-as putea da o explicatie acestui fapt...poate unde sint genul caruia ii place sa sufere singur si in tacere.
Cert e,ca am pierdut citiva ani din copilaria fetei mele pe care nu mai am de unde sa-i mai iau si,ce e mai rau,asta sint convinsa ca a afectat-o pe ea....
Asa ca bucura-te din plin de orice clipa petrecuta alaturi de copil!

Ameera,ce familie numeroasa aveti.Eu cred ca e momentul cel mai frumos al Craciunului,faptul ca familia se stringe si petrec aceste momente minunate impreuna.
Cit despre oameni de genul "vai,saraca...".....o sa mai intilnesti cu ghiotura! Nu merita sa te enervezi,crede-ma.Cam astia sintem,in general,asta este nivelul la care se discuta in societatea noastra.
Desigur ca eu generalizez,insa majoritatea este formata din astfel de oameni din pacate.....

Ril,toata ziua m-am uitat pe geam dupa tine....pusesem si tzuica la fiert.....dar nimic!

Alma,pe unde umblasi tu aseara? Ia vino de ne povesteste la o cafelutza!

Marce,chiar asa,ce ai cu pompa aia? Ti se pare ca nu sta bine la ea in cutie?
Mai ai vesti despre Yagmur? Ma gindeam ca am putea sa dam o fuga pina la ea,oare nu s-ar bucura?

BRENDA

Un fulg pentru seara de Craciun

COPIII SUNT MAINILE CU CARE NE PRINDEM DE RAI

Mergi la inceput