Sunt nebuna..sau doar mi se pare?!!!

Sunt nebuna..sau doar mi se pare?!!! | Autor: Tania_01

Link direct la acest mesaj

buna, fetelor!! Apelez la voi fiink nu am la cine..sper sa ma intelegeti si sa nu ma judecati prea aspru.. Cateodata simt nevoia sa ii iau viata celui care-mi face rau sau sa-mi iau viata doar sa scap de lumea rea.. cineva mi-a zis candva k nu e nevoie de curaj sa mori..ci e nevoie de mult curaj sa traiesti.. eu nu am acel curaj.. Mai explicit: tata o bate pe mama frecvent si eu am fost destul de nebuna sa-l bag la un spital de nebuni, sa semnez pt internarea lui..doar k sa am o clipa de liniste... dupa ce a iesit de acolo mi-a zis sincer, cu toate k eram dusmanul lui, k dak mai ramanea o zi acolo se spanzura fiindk innebunise din cauza celorlalti internati acolo pe buna cauza... am gresit k am facut acest gest?? lumea nu ma crede sanatoasa..se intreaba cum am putut face acel lucru..dar eu consider k nu am facut nimic rau.. in seara asta am luat-o razna iar si am hotarat k razbunarea, cu toate k e arma prostului, e dulce tare.. asa k cine m-a facut sa sufar merita sa plateasca.. e vb de un baiat..cel care m-a transformat dintr-o fetita intr-o femeie... candva ma adora..acum ma trateaza ca pe o carpa...si am incercat sa-l tratez cu indiferenta, dar ma doare mai tare faptul k si el e indiferent... In seara asta am iesit cu niste amici la un suc..si greseala mea e k ma inteleg mai bine cu baietii decat cu fetele..el a turbat..si m-a intrebat cum am putut sa stau la masa cu o groaza de baieti..cu toate k erau doar amici..si m-a plesnit..iar eu care vad in fiecare zi ce pateste mama mi-am jurat k nu o sa permit nimanui sa se poarte asa cu mine..am indurat multe din partea lui si am ajuns la concluzia k nu se poate..nu am liniste pana nu unul dintre noi moare.. mi-am taiat venele fiindk mi-a zis sa-l las in pace si eram in stare sa mor doar k sa stiu k nu-l mai deranjez cu nimic..nu am cerut ajutorul nimanui in acea clipa..doar k un baiat cu suflet mare a riscat sa fie calcat de masina..doar sa ma salveze... si poate k a facut o greseala k nu m-a lasat sa mor..iar eu in seara asta il astept sa vina la mine.. sa ma ia la el acasa..il leg de pat si il tai..sa sufere si el cum sufar si eu...sa-l vad k moare in fata mea..si rad... sunt eu nebuna???? poate k da, dar el m-a adus in starea asta..asa k ori el ori eu...eu am avut sansa sa mor..si m-a deranjat cineva..pe el n-o sa-l mai salveze nimeni...nu-mi pasa de ceea ce o sa fie..chiar nu-mi pasa... dak am fost in stare sa-mi iau viata ..de ce sa nu o pot lua pe a lui..nu ma doare cu nimik...nu curge sangele meu cum a curs de multe ori.. poop fetele de pe forum..sa stiti k citesc toate mesajele dar nu prea raspund fiindk am 19 ani si nu ma simt eu in masura sa dau sfaturi.. astept raspuns la intrebarea mea : sunt nebuna sau mi se pare??

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mirrella spune:

Nu esti nebuna,stai linistita,esti doar indurerata,se vede ca suferi,dar nu lasa suferinta sa te stapaneasca,nu-ti distruge viata,la 19 ani ai multe in fata,chiar daca ti se pare un cliseu ce-ti spun,esti tanara,si mai devreme ori mai tarziu se va gasi cineva in viata ta care sa te iubeasca si sa te aprecieze cu adevarat..
Gelozia e boala grea,daca nu te poti distra cu niste prieteni ca imediat se ajunge la certuri si chiar mai mult cu prietenul tau,lasa-l!
Sunt diferite situatiile,in prima ai incercat sa iti protejezi mama,dar acum numai tu vei suferi daca vei face vreo prostie.
Viata e lunga si nu stii ce iti rezerva,bucura-te de ea!



Te pup si imi poti scrie si pe pm daca vrei


La ce bun sa contrazici o femeie? E mult mai rentabil s-o lasi sa-si schimbe singura parerea. - Jean Anouilh

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns spic de grau spune:

quote:
Initial creeata de Tania_01

buna, fetelor!! Apelez la voi fiink nu am la cine..sper sa ma intelegeti si sa nu ma judecati prea aspru.. Cateodata simt nevoia sa ii iau viata celui care-mi face rau sau sa-mi iau viata doar sa scap de lumea rea.. cineva mi-a zis candva k nu e nevoie de curaj sa mori..ci e nevoie de mult curaj sa traiesti.. eu nu am acel curaj.. Mai explicit: tata o bate pe mama frecvent si eu am fost destul de nebuna sa-l bag la un spital de nebuni, sa semnez pt internarea lui..doar k sa am o clipa de liniste... dupa ce a iesit de acolo mi-a zis sincer, cu toate k eram dusmanul lui, k dak mai ramanea o zi acolo se spanzura fiindk innebunise din cauza celorlalti internati acolo pe buna cauza... am gresit k am facut acest gest?? lumea nu ma crede sanatoasa..se intreaba cum am putut face acel lucru..dar eu consider k nu am facut nimic rau.. in seara asta am luat-o razna iar si am hotarat k razbunarea, cu toate k e arma prostului, e dulce tare.. asa k cine m-a facut sa sufar merita sa plateasca.. e vb de un baiat..cel care m-a transformat dintr-o fetita intr-o femeie... candva ma adora..acum ma trateaza ca pe o carpa...si am incercat sa-l tratez cu indiferenta, dar ma doare mai tare faptul k si el e indiferent... In seara asta am iesit cu niste amici la un suc..si greseala mea e k ma inteleg mai bine cu baietii decat cu fetele..el a turbat..si m-a intrebat cum am putut sa stau la masa cu o groaza de baieti..cu toate k erau doar amici..si m-a plesnit..iar eu care vad in fiecare zi ce pateste mama mi-am jurat k nu o sa permit nimanui sa se poarte asa cu mine..am indurat multe din partea lui si am ajuns la concluzia k nu se poate..nu am liniste pana nu unul dintre noi moare.. mi-am taiat venele fiindk mi-a zis sa-l las in pace si eram in stare sa mor doar k sa stiu k nu-l mai deranjez cu nimic..nu am cerut ajutorul nimanui in acea clipa..doar k un baiat cu suflet mare a riscat sa fie calcat de masina..doar sa ma salveze... si poate k a facut o greseala k nu m-a lasat sa mor..iar eu in seara asta il astept sa vina la mine.. sa ma ia la el acasa..il leg de pat si il tai..sa sufere si el cum sufar si eu...sa-l vad k moare in fata mea..si rad... sunt eu nebuna???? poate k da, dar el m-a adus in starea asta..asa k ori el ori eu...eu am avut sansa sa mor..si m-a deranjat cineva..pe el n-o sa-l mai salveze nimeni...nu-mi pasa de ceea ce o sa fie..chiar nu-mi pasa... dak am fost in stare sa-mi iau viata ..de ce sa nu o pot lua pe a lui..nu ma doare cu nimik...nu curge sangele meu cum a curs de multe ori.. poop fetele de pe forum..sa stiti k citesc toate mesajele dar nu prea raspund fiindk am 19 ani si nu ma simt eu in masura sa dau sfaturi.. astept raspuns la intrebarea mea : sunt nebuna sau mi se pare??



Eu zic sa iei o gura de aer si sa te calmezi.
Ai 19 ani. Ai toata viata inainte. Daca prietenul te-a palmuit, il lasi si iti vezi de treaba ta.

Nu iti distruge viata din cauza unui nemernic. POate ar trebui sa vezi un psiholog. Nu e normal sa ai ganduri de sinucidere, sau criminale. Vorbesc f serios.

Inteleg ca viata ta nu a fst una usoara. Un pshiholog sau de ce nu, un preot, te-ar putea ajuta sa faci un pic de ordine in viata ta.

Fa-ti un plan de viitor.

Lasa prietenii de cartier si prostiile. Ptr ca sunt lucruri trecatoare.
Vezi-ti de viata ta.

Nu esti multumita de viata ta? Schimb-o! Prin crima nu faci decat sa te distrugi cu totul.

Suntem in Sfintele Sarbatori de Craciun - trebuie sa simti in suflet dragoste si nu ura! Viata e frumoasa si merita sa traiesti curat.

Scoate-ti ideile nebunesti din cap.

Esti multumita de ce faci? Munca ta te satisface? Gandeste-te ce ti-ar placea sa faci. Daca e cazul sa te intorci la scoala nu ezita! Esti tanara si tu singura iti poti schimba destinul!

Prietenii, discotecile - nu te vor duce departe. Calea pe care esti nu poate sa iti ofere pace sufleteasca si fericire. Asta e doar placere de moment. Peste 5 ani te vei trezi singura.

Schimba macazul acum! Ai tineretea, si forta tineretii. Nu-ti bate joc de tine!
Dumnezeu ti-a dat viata. Iar tu nu ai dreptul sa ti-o iei ,sau sa o iei pe a altuia.

Ai grija de tine!
Dumnezeu sa te ocroteasca!


Tu spui ca iubesti florile, dar le tai si le pui in vaza.
Zici ca iubesti cainii, dar le pui zgarda si ii tii legati in lant.
Te lauzi ca-ti plac pasarile si le inchizi in custi mititele...
Cand spui ca ma iubesti mi se face frica. (Jean Cocteau)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coltofeanu spune:

Esti foarte suparata , dar asta nu-ti da dreptul sa te gandesti la sinucidere , in niciun caz!!!! Priveste in jurul tau si vei vedea oameni care au intr-adevar probleme foarte mari : sunt tinuiti untr-un scaun cu rotile , au un copil bolnav pe care nu-l pot ajuta , unele persoane nu au vazut si nu pot vedea niciodata lumina zilei , altele pierd cea mai draga fiinta din viata lor , sunt oameni care nu au auzit niciodata ritmurile unei melodii , nu pot dansa , nu pot vorbi ,si totusi acesti oameni sunt foarte puternici , gasesc intotdeauna forta sa mearga mai departe si sa gaseasca fericirea in diferite activitati ... Sincer , ii admir pentru ca sunt niste invingatori !!!

Vrei sa fi o invinsa ? merita sa te gandesti aiurea pentru un baiat ? Ai 19 ani si vei intalni perechea potrivita la momentul potrivit ! Bucura-te pentru ceea ce esti si traieste demn , nu te mai gandi la " scene " care se petrec mai mult in filme de doi lei .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aprilie spune:

Draga Tania,

Relatia pe care o ai acum cu prietenul tau e una foarte toxica si n-o sa te duca niciunde.

Mai toata lumea a avut la un moment dat un prieten nepotrivit, a suferit din dragoste,de gelozie,de violente...

Problema e sa realizezi ce se intimpla cu tine, sa tragi concluziile necesare si sa te "extragi" dintr-o relatie nefericita....pt. ca oricit de mult l-ai iubi,faptul ca e violent produce in tine mult,mult zbucium ...

E f. bine ca te-ai hotarit sa nu-i tolerezi violenta fizica dar mai trebuie si sa intelegi si sa accepti ca nu e pt. tine si ca trebuie sa-ti continui viata fara el !

Chiar daca-ti vine sa-l stringi de git...
Ma mir ca te intrebi ce sa faci si ca ai asemenea ginduri negre pt. ca tu,de fapt,esti o fiinta puternica!

Trebuie un om deosebit de curajos sa "reziste" la certurile si bataile dintre parinti fara s-o ia razna sau sa fuga de acasa si ajunga copil al strazii...

Te admir pt. tratamentul aplicat tatalui tau (internarea acolo unde trebuia de muuuuuult sa ajunga) si cred ca mama ta ar fi trebuit s-o faca. Daca ea a fost slaba, tu in schimb ai dovedit ca esti un om tare.
Parerea mea e ca ai luat decizia corecta si sper ca l-au tinut acolo destul cit sa-si bage mintile in cap !

] Eu cred ca trebuie sa te concentrezi acum pe tine,nu pe prieten sau pe relatia voastra.TU esti cea mai importanta, tu trebuie sa-ti gasesti un drum CURAT in viata dar tot tu trebuie si sa lupti pt.asta.

Asa cum spunea cineva mai sus, in loc sa-ti pierzi vremea cu tot felul de neispraviti, orienteaza-te in jur : inscrie-te la niste cursuri sau la o facultate,cauta-ti un job sau daca ai unul si esti nemultumita, cauta altul ! Asa sa-ti "pierzi" timpul,cautind sa te specializezi, sa faci ceva pt. viitorul tau,pt. cariera sau meseria ta.

Uita-te in oglinda si spune-ti ca TU meriti tot ce e mai bun pe lume!

Spala-ti lacrimile si rimelul scurs pe fata si spala-ti si gindurile negre! Spala-ti sufletul, aseaza-te in genunchi si spune-i lui Dumnezeu tot ce ne-ai spus noua aici.Roaga-l sa te ajute, sa te lumineze si sa sa fie alaturi de tine in iarna asta grea pt. inima ta...

Asta sa fie lucrul cel mai important in viata ta acum...cautarea unei cai, a unui destin ....iar apoi,te asigur ca-ti vei gasi si un partener pe masura,alaturi de care sa intemeiezi o familie,sa traiesti omeneste...

Asa cum esti acum,dezorientata si nefericita,nici nu poti prezenta interes pt. un barbat "pe picioarele lui".

Reechilibreaza-te,doreste-ti asta,respecta-te si iubeste-te si nu te teme sa visezi lucruri extraordinare!

Referitor la intrebarea ta raspunsul e clar : nu, nu esti "nebuna" ci cit se poate de "normala" !
Si ce " i-ai facut" tatalui tau a fost o "miscare" f. buna;sa speram ca-si aminteste si ca o perioada sta "linistit"
Daca eram in situatia ta si eu l-as fi internat acolo.Daca nu pt. tratament, macar sa-i trag o sperietura, sa se mai "cuminteasa"

Iti inteleg durerea din suflet, e grea DAR in 6 luni n-o mai ai, crede-ma. Sint suficient de "batrina" sa stiu ca la virsta asta nimic nu tine prea mult si ca-n citeva luni se petrec spectaculoase "rasturnari" de situatie !

Ai mare grija de tine !

te imbratisez cu drag, Aprilie



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

quote:
Initial creeata de Tania_01
...
iar eu in seara asta il astept sa vina la mine.. sa ma ia la el acasa..il leg de pat si il tai..sa sufere si el cum sufar si eu...sa-l vad k moare in fata mea..si rad... sunt eu nebuna????
...eu am avut sansa sa mor..si m-a deranjat cineva..pe el n-o sa-l mai salveze nimeni...nu-mi pasa de ceea ce o sa fie..chiar nu-mi pasa... dak am fost in stare sa-mi iau viata ..de ce sa nu o pot lua pe a lui..nu ma doare cu nimik...nu curge sangele meu cum a curs de multe ori..




Tania, m-ai lasat fara cuvinte... Nici nu stiu ce sa zic; nu esti nebuna, dar parerea mea este ca ar trebui sa consulti un psiholog, sa te ajute sa iti gasesti drumul in viata.
Intentia criminala este grav sanctionata de lege si de societate. NU ai dreptul sa iei viata nimanui; Dumnezeu a dat-o, Dumnezeu o sa o ia, la momentul potrivit. Eu, sincer, te sfatuiesc sa vezi un psihiatru si pana atunci, evita-l pe prietenul tau, asta ca o favoare tie insuti, ca sa nu iti distrugi viata pentru o clipa de... ganduri incetosate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ile77 spune:

Draga Tania, nu esti deloc nebunå.
Ai 19 ani, hormonii o iau razna, viata ori e alba ,ori e neagra.
Eu am 29 de ani, si cind ma gindesc cu 10 ani in urma, imi vine sa rid cind imi aduc aminte cite ginduri "nebune" imi treceau prin cap.
Imi aduc aminte ca chiar imi trecea prin cap sa ma "convertesc la lesbianism", ca sa zic asaAsta doar pt ca prietenul meu de atunci care imi jurase marea cu sarea ma parasise ,iar eu jurasem sa nu mai am de-a face cu barbati niciodata.
Hehhehee
Si cite nebunii nu-mi mai treceau prin cap, ca nu duceam lipsa deloc de imaginatie

Asa ca stai linistita , 19 ani e o virsta frumoasa ,dar si periculoasa.
Viata e plina de surprize placute si mai putin placute.
Daca vrei sa vorbesti cu cineva , poti sa-mi trimiti cu incredere un PM.

Asa cum ai trecut pina acum de momentele urite din viata ta , poti sa treci si de acum incolo.
Curaj!
Oricum viata e scurta ,de ce s-o mai scurtezi si tu.
Bucura-te de ea!

Bafta!

Ile si Vivian (07.03.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Tania, si daca nu spuneai ce virsta ai, mesajul tau o spunea. Peste 10 ani o sa uiti de toate minunile care-ti trec acum prin cap, dar cu o conditie: sa-ti faci un pic de ordine in viata, sa respiri adinc si sa nu mai lasi hormonii si sentimentele halucinante sa te domine. Nu-ti vorbesc nici cu superioritate, nici profesoral, iti spun doar ca toti am fost acolo unde esti tu acum si desi atunci parea dramatic ce se intimpla, dupa o vreme, cind mintea ti se "aseaza", iti dai seama ca nu era chiar asa. Termina cu gindurile astea negre, cultura goth si dramele adolescentine, stai un pic de vorba cu tine si realizeaza diferenta dintre realitate si fictiune! Sper sa ai prieteni in jur care sa te scoata din starea asta, nu sa ti-o adinceasca (asa cum se intimpla deseori intre adolescenti)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bee spune:

Tania, eu cred ca suferintele pe care le-ai indurat vazand situatia din familie, te-au dus la un blocaj emotional. Practic ti-ai inabusit toate emotiile si te crezi capabila de niste lucruri pe care un om sanatos nu le-ar gandi si in nici un caz nu le-ar pune in aplicare. Detasarea ta se vede si din faptul ca-ti pui intrebarea daca esti nebuna sau nu. E clar ca un nebun nu-si pune astfel de probleme. Asta nu inseamna ca nu ai nevoie de ajutorul unui psiholog!
EU am 28 de ani acum, dar la 18 ani, m-am trezit intr-un impas asemanator. Am avut noroc de oameni care m-au ajutat, fiindca eu una ganduri cum ca ash putea face rau cuiva nu aveam, dar eram foarte dornica sa ma ranesc. NU mai spun ca am avut o foarte scurta perioada in care ma refugiasem in alcool. Si problemele cu care ma confruntam pareau insurmontabile si............era greu. Nu ash vrea sa fiu in locul tau.
Eu am ajuns la psiholog, atunci. Si am facut ce-am mai facut si peste ani si ani cand mi-a mers foarte rau: am rupt relatia. EU asta te-ash sfatui: elimina-l total din viata ta pe omul care te raneste continuu (desi din pacate parintii nu ti-i alegi si nici nu ai cum sa scapi de ei prea usor), vezi-ti de viata ta. Poate ai putea sa te rupi total de mediul in care esti acum si sa pleci undeva, in alt orash, la studii (desi poate parea ca ai incerca sa fugi de probleme).

Bee
si Ana Teodora (22.12.2005)
http://www.dropshots.com/dochia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tania_01 spune:

Va multumesc din suflet pt raspunsurile date!! Nu ma asteptam la atata compasiune din partea voastra, ba mai mult..credeam k o sa ma luati in ras.. Am citit mesajele in timp ce in casa era un nou scandal.. am zis ca poate cineva, aici, are o vorba buna pentru mine..
Acum plang si cu toate k sunt constienta ca poate hormonii si varsta sunt de vina pentru comportamentul meu..imi doresc din suflet sa treaca timpul mai repede, sa pot privi in urma si sa rad si eu..
Uneori incerc sa ma incurajez singura si-mi zic k am sa trec si peste necazurile astea..dar nu cred k sunt asa puternica... Am mereu senzatia k soarta a fost mult prea nedreapta cu mine fiindk traiesc in calvar in fiecare zi si pe deasupra nu am si eu un sufletzel langa mine care sa ma iubeasca..
Ies in oras..cheltui bani aiurea doar k sa mai uit de necazuri si sa ma prefac k sunt o adolescenta normala, care nu are grija zilei de maine..cu toate k muncesc, invatz..si nu am o familie linistita..
As vrea sa iau legatura cu un psiholog aici pe forum..dak sunt...caci legatura cu dumnezeu am pierdut-o de mult timp... pentru k imi aduc aminte k aveam vreo 7 anishori si ma ascundeam sub masa si ma rugam la doamne-doamne sa nu o mai bata mama pe tata..si dormeam prin scari cand el ne dadea afara..si toate rugaciunile erau din inima..dar.. fara raspuns... si acum va intreb eu pe voi: unde era dumnezeu in acele clipe??? fiindk la 7 anishori nu eram o pacatoasa k sa zik k imi meritam soarta...
M-am rugat ani la rand..fara nici un efect... nu mai merita sa incerc..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tania_01 spune:

Vroiam sa zic " sa nu o mai bata tata pe mama...dar printre lacrimi si ofuri..am scris invers... scuze

Mergi la inceput