Iubesc un barbat incurcat cu alta

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Elise, arunca tu un ochi pe-aici si intreaba-le pe nevestele inselate ce simt... De fapt, tu nu ai de ce, ci fetele astea "incurcate" de nevestele amantilor lor; aceleasi care se roaga la Dumnezeu sa desparta o familie, pentru ca lor sa le fie "bine".

Cine va garanteaza voua ca, chiar daca intr-un final va casatoriti cu "el", barbatul viselor, pe voi nu o sa va trateze in acelasi fel??? Cine va garanteaza ca maine nu veti fi voi "nevasta cu care stau de mila... din interes... ptr. n motive" (a se citi scuze)???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyelana spune:

E o vorba din batrani: "ce tie nu-ti place, altuia nu face."
Asa ca nu ar mai trebui sa fii incurcata cu barbatul altei femei ca nu stii cee iti va rezerva viitorul si tie.

CRACIUN FERICIT



"L'inspiration, c'est de travailler tous les jours."
Charles Baudelaire




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

Am si eu o poveste "frumoasa". Un EL (roman) se insurase din interes cu o sasoaica mai in varsta decat el (ca sa ajunga in Germania), pe care o insela la fiecare vizita in Romania. O fosta prietena a mea, care il cunostea pe EL de multi ani din Romania si (atentie!!) il dispretuise la inceput vazandu-l cu tot felul de alte femei, a intrat intr-o criza existentiala si intr-un moment de slabiciune ... s-a cuplat tocmai cu acest EL

EL - genul alunecos si parvenit, iar nevasta-sa care e cu 7 ani mai in virsta si pe care o luase din interes ca sa ajunga in Germania are cancer la san avansat, iar fosta mea prietena credea ca el "de mila" nu se desparte; eu i-am spus ca din slabiciune, din comoditate si de frica banilor nu se desparte, ca ar fi putut sa se desparta cu 5 ani in urma si tot n-a facut-o, iar atunci ea nu era bolnava si deci de unde mila, plus ca in Germania exista si legea divortului care il obliga pe sotul care cistiga mai mult sa-l intretina pe celalalt sot, iar EL avea mult de pierdut financiar daca divorta; dealtfel si acum ar avea la fel de mult (DACA NU MAI MULT!!) de pierdut, cind sotia e bolnava de cancer avansat si el ar trebui in caz de divort sa-i plateasca toate angaralele medicale!! Mai bine asteapta ca ea sa moara, in timp ce el se distreaza cu amantele si se mai lasa si compatimit, nu-i mai "frumos" asa?

Eu am invitat-o pe prietena mea la mine, iar EL s-a invitat la mine ca s-o vada (in Romania nu mai mersese de un an), a lasat-o pe nevasta-sa singura de Pasti (cancer-necancer, aia saraca se mai ducea si sa munceasca jumatate de norma ca sa aiba din ce manca ea si "podoaba" de sot, ca EL era somer), iar EL a venit chiar in duminica Pastelui si a plecat cu fosta mea prietena la Baden-Baden, sa-si bucure ochii cu ceva placut in timp ce nevasta-sa statea acasa pe citostatice. Asta a fost acum 2 ani, poate ca intre timp o fi murit, iar fosta mea prietena o fi acum noua lui sotie. Frumoasa baza pe care sa-ti asezi o relatie, nu?

Mie imi pare rau de femeile care se lasa implicate in asemenea relatii si care nu inteleg ca sfarsitul nu e NICIODATA roz. Trist.

raluca_28, citeste cartea lui Robin Norwood "Femei care iubesc prea mult". Poate vei gasi acolo niste explicatii ale comportamentului tau. Cert este ca cine inseala odata, va insela mereu. Invata lectia si mergi mai departe si cauta pentru numele lui Dumnezeu un barbat care sa nu te mai ameteasca atat de tare incat sa-ti ratacesti respectul fata de tine insati. Iti doresc multa putere si capacitatea de a invata din aceasta greseala!

Ca sa descoperi America, uneori e suficient sa pleci din Spania.

Felicia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana_flo spune:

desi nu o aprob pe raluca , eu cred ca o inteleg destul de bine. Mie imi pare ca este extrem de sensibila si foarte indragostita. Si sa fim seriosi, inimii n-ai cum sa-i poruncesti. Raluca a inteles ca nu are ce sa caute langa acel individ, si incearca gesturi disperate (a se citi intalniri intamplatoare de pe net)care sa o faca sa-l uite. Tanjeste, ca noi toate, dupa un suflet cald, bun, care sa o iubeasca si sa o ocroteasca. Problema ei cea mai mare, zic eu, este ca nu gaseste puterea de a fi singura, macar pana se linisteste. Cred ca un grup de prieteni cu care sa-si petreaca timpul liber ar fi cel mai bun anturaj. Nu dispera, Raluca. Eu cand eram in starea in care cred ca esti tu acum, neavand prietene apropiate sau rude, m-am apucat sa zugravesc apartamentul. Singura. A fost greu, dar munca bruta ma calmat. Fii tare. Oamenii de-aici nu-ti vor raul, dar ..uneori isi spun parerea cam dur.
Daca vrei sa vorbesti cu mine trimite-mi un mesaj PM.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns serendipindity spune:

quote:
uite, eu nu mi-as pune problema "femeia aia ce simte".
In situatia in care n-as cunoaste-o pe "femeia aia", mi-ar fi destul de greu sa-i pling de mila.
Mi-ar fi greu si din alte motive: n-as sti daca asta nu e, cumva, jocul lor, al amindurora.
Si daca ei n-au vreun "open marriage" agreat de comun acord, unde doar eu pic de fraiera.

Sau jocul ei.
Deci n-as sti daca ea, cumva, nu vrea de la el doar... banii,stabilitatea, etc, lucruri pe care mi le rapeste mie si ea, altfel, e destul de fericita facind jocurile pentru toti trei.

Deci, nu i-as plinge ei de mila.
N-as sti daca nu cumva mi-ar plinge ea mie de mila.

Pentru ca atunci cind unul investeste un sfert de timp si un sfert de suflet intr-o relatie, normal e sa gaseasca un aprtener sau o partenera care investeste tot un sfert de timp sau un sfert de suflet. Nu pe cineva care asteapta...si asteapta... si are disponibilitatea pentru o relatie devarata, da' n-are cu cine.
Nu stiu cine e victima in situatia asta... da' n-as garanta ca nu sint chiar eu, amanta - si ca in rest, in afara de mine, toata lumea e fericita. Lucru care nu mi-ar conveni foarte tare.


Iart-o, Doamne, ca nu stie ce spune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

serendipity,

eu zic sa iti vezi de imaginea ta simpla si "idealizata" despre relatii, ca sa nu spun altfel, si sa te abtii de la comentarii despre situatii pe care nu le poti procesa.

Unii sint capabili sa iasa din tiparul gindirii stereotipe: "barbatu' =porc, nevasta =martir, amanta =bestie" si sa sesizeze si alte nuantze.
Tu nu poti. C'est. Nimeni nu-i perfect:)

Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

Vreau sa completez povestea fostei mele prietene, intorcandu-ma putin in timp. Cu mult inainte de a se cupla cu tipul cu nevasta bolnava de cancer, prietena mea D. s-a cuplat cu un bulgar, S., care cand a cunoscut-o pe D. tocmai era in prag de casatorie cu o alta romanca!!

D. (cu 10 ani mai tanara decat S.) l-a "inteles" si sustinea chiar ca motivele lui erau nobile: "bai, erau impreuna de 6 ani, se simtea obligat fata de ea, de aceea s-a insurat cu ea, dar n-o iubeste, mai ales acum cand s-a indragostit de mine".

Evolutia situatiei: dragoste mare amor ghebos, cadouri scumpe de la S. catre D. (haina de blana, aur si perle etc., excursii prin Europa etc.), nevasta lui S. ramane in paralel gravida si face un baietel, de care S. se interesa cam de doua ori pe an (cand ii trimitea bani si cadouri!)... Mama lui D. afla ca relatia fiicei ei este una de amanta, se supara, efectul asupra lui D. = ZERO.

Trec anii, S. era mare om de afaceri, D. devenise "sotia" in fapt, il astepta cu mancarica si rufele curate, ii devenise si mamica si il dadacea sa nu mai bea 20 de cafele pe zi si sa nu mai fumeze, incepusera sa doarma separati din cauza sforaitului lui, el incepuse sa aiba tot mai dese si mai lungi calatorii de afaceri cand mai nou isi inchidea mobilul cu zilele, ii promisese lui D. ca-i renoveaza apartamentul si a lasat-o doi ani cu casa santier (ca s-o lege financiar de el), punctul culminant fiind ca D. a descoperit fire de par negre lungi in masina lui S. (ea avea par scurt), l-a prins cu minciuna de enspe ori (printre altele i-a gasit o factura de la un weekend in hotelul japonez din Sofia, unde - culmea - o dusese si pe D. la inceputurile lor amoroase!!), apoi l-a confruntat si S. a negat luni de zile, dupa care, vazand ca D. e hotarata sa-l paraseasca, in final S. a admis ca "am fost un prost, voiam sa-mi confirm ca inca am succes la tipe mai tinere" , apoi a incercat disperat s-o convinga pe D. sa nu-l paraseasca, folosind argumente de genul "D., am cheltuit peste 50 de mii de dolari cu tine, crezi ca asta nu e iubire?" sau "D., tu esti femeia langa care vreau sa imbatranesc!", la care D. i-a raspuns (in sfarsit se trezise): "Pai n-ar fi comod si placut sa ma stii femeia ta pt. la batranete, care-ti face mancarea si-ti spala rufele si-ti maseaza monturile... in timp ce tu iti traiesti midlife crisis cu pustoaice??" si l-a parasit, dupa 7 ani pierduti cu acest individ, iar dupa despartire a avut o cadere nervoasa puternica si a trebuit sa ia cativa ani antidepresive, dar din pacate D. nu a invatat NIMIC din experienta ei, din moment ce 5 ani mai tarziu s-a cuplat cu alt tip casatorit care-si insela nevasta...

********************************************************

Imi amintesc ca inca de pe la 19 ani aveam eu o idee: nu ma voi incurca niciodata cu barbati insurati. Poate eram feminista, poate nu-mi placea concurenta, poate chiar dintr-un simt ceva mai primitiv al moralei , cert este ca sustineam ideea asta peste tot unde se aborda subiectul si le indemnam pe prietenele si cunostintele mele sa procedeze la fel: "Mai fetelor, nu e destul de greu si-asa cu barbatii? Nu ar fi mai bine sa fim solidare si sa nu ne punem reciproc bete in roate? Nu de alta, dar s-ar putea sa fie adevarata regula aia a universului, ca tot ce faci in viata se va intoarce mai devreme sau mai tarziu la tine! Si e pacat de atata suferinta!".

Au trecut anii si m-am tinut de cuvantul dat mie insami si nu am intrat in nici o relatie sau "interactiune" (ma refer la ) cu vreun barbat cuplat cu alta sau insurat. Si va pot spune ca mi-a fost tare bine asa, s-au gasit destui barbati necuplati sau "neincurcati" cu altele care sa se indragosteasca de mine si sa ma vrea numai pe mine. Iar eu nu mi-am pierdut respectul fata de mine insami.

Mara , sunt cu gandul alaturi de tine si-ti doresc multa putere ca sa lasi in urma experienta ta urata din acest domeniu. Sper ca femeile care au citit experienta ta si au fost cat de putin impresionate se vor gandi de doua ori inainte de a se combina cu un barbat care le alege pt. banca lui de rezerve. Tot ar fi ceva daca ai realizat macar atat prin postarea ta

Raluca_28, din pacate tu insati ti-ai facut mult mai mult rau decat iti pot face toate parerile critice de pe acest forum, tu insati ti-ai dat mai multe pietre in cap si te-ai ranit mai profund decat o putem face noi cu critica noastra... Poate ca nu ti-ar strica o terapie in care sa afli de ce pui atat de putin pret pe persoana ta si pe dreptul tau de a fi fericita, de ce consideri ca meriti "dragoste second-hand" si de ce te multumesti cu firimiturile alteia. Caci dupa parerea mea problema este mult mai adanca decat se vede din postarea ta. Citeste neaparat "Femei care iubesc prea mult", eu cred ca iti va ajuta. Si invata din aceasta experienta plina de suferinta, ca sa nu repeti greseala. Lasa-te "fermecata" si iubita de un barbat liber, care sa-si doreasca sa fie cu tine tot timpul, care sa nu aiba ochi si ganduri decat pentru tine, care sa vrea ca tu sa fii fericita si tie sa-ti fie bine, un barbat onest si sincer si cu coloana vertebrala, numai asa vei fi fericita! Ti-o doresc.

Ca sa descoperi America, uneori e suficient sa pleci din Spania.

Felicia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns argo spune:

Fetelor "incurcate" cu altii, nu va mai obositi, nu vedeti ca Raluca nu mai raspunde? Poate n-a avut intr-o buna seara "succes" cu net-ul si nu a avut ce face... Ca altfel nu inteleg de ce nu ar mai fi revenit...
Oricum, poate citeste totusi, asa ca, draga Raluca, ti-as da un sfat: daca mai povestesti despre ceea ce ti se intampla, incearca sa ocolesti cuvinte de genul "...simteam nevoia sa-mi marturisesc povestea..", stii, "marturisirea" se face despre pacate, iar tu incerci sa dai impresia de victima... si nu prea merge...
Apoi, nu mai povesti despre "relatii pasagere" bazate pe sex, pentru ca nu faci altceva decat sa ridici mingea la fileu femeilor "incurcate" de multi ani cu prietenii sau sotii lor, care la un moment dat au avut parte in viata de o fata ca tine, iar exprimarea, de multe ori despre tanara cu pricina, este de genul "t..fa" sau "c..va", iar tu nu vrei, banuiesc, sa le dai dovada clara ca au dreptate, nu?
Hai, poate incerci sa iesi din toata situatia asta si sa iti gasesti si tu pe cineva mai putin "incurcat" care sa te ajute sa fii fericita, ce zici? poate printre cei cunoscuti pe net? sau or fi si aia cam incurcati?
off...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns serendipindity spune:

quote:
eu zic sa iti vezi de imaginea ta simpla si "idealizata" despre relatii, ca sa nu spun altfel, si sa te abtii de la comentarii despre situatii pe care nu le poti procesa.

Unii sint capabili sa iasa din tiparul gindirii stereotipe: "barbatu' =porc, nevasta =martir, amanta =bestie" si sa sesizeze si alte nuantze.
Tu nu poti. C'est. Nimeni nu-i perfect:)


Iart-o, Doamne, inca o data, ca nici acum nu stie ce spune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns serendipindity spune:

Felicia, multumesc mult! Ma indoiesc insa de faptul ca povestea mea poate vindeca anumite persoane de egoism si autosuficienta. Dar nu ma deranjeaza acest lucru. Foarte multi de pe DC mi-au fost alaturi, mi-au fost alaturi familia, atat a mea cat si a lui, mi-au fost alaturi prietenii, atat ai mei cat si ai lui, incat, acum, privind in urma, parca imi e mila de el. A ramas singur.



Mergi la inceput