nu as vrea antibiotic

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Bee spune:

Curata-i bine nasucul cu pompita sau batista bebelusului. Si poti sa-i pui ser fiziologic sau apa de mare (Nazomer) in nasuc. Daca incepe sa aiba si o stare proasta (plange, e iritata), ai putea eventual sa-i dai Nurofen sau Panadol. Din fericire in Bucuresti medicii s-au mai desteptat. Cand e vb de "muci", nu recomanda decat curatare de nas. La febra: antitermice. ABia daca dupa 3 zile febra nu cedeaza, se mai discuta problema. Atentie ca toata problema e m,ai mult ca sigur virala si nu trece cu antibiotic. SI virozele astea pot da niste manifestari foarte urate, la care nu prea ai cum sa intervii, decat tratand simptomele: muci, cureti nasul; febra, dai antitermice, faci baita copilului sa-l mai racoresti, nu imbraci copilul fff gros; diaree: regim.
Fata mea de un an, a avut de curand o rino faringita acuta virala, urata de tot. Muci 5 zile, apoi brusc febra mare (care a tinut doar o zi si s-a dus) si diaree (inclusiv scaune cu muscus usor sangvinolent) o saptamana. SI nu a ajuns la antibiotice.
Si mi s-a mai spus ceva: mucii si tusea provocata de secretiile nazale, pot tine si 2 saptamani! Si tot nu e musai sa-i dai antibiotic.
Sanatate.

Bee
si Ana Teodora (22.12.2005)
http://www.dropshots.com/dochia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamitzica spune:

Nu se da antibiotic la orice raceala,dar sint cazuri cind antibioticul este indicat.Par exemplu al meu ia antibiotic nu pentru ca ii cuge nasul ci pentru ca ii sint plaminii congestionati.Chiar si la viroze uneori se da antibiotic nu pentru ca doctorul e timpit ci ca sa previna complicatii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi_ella spune:

Aoleu, cum sa dai antibiotic pentru muci????? DR astia sunt tampiti???
Eu mucii ii tratez numai cu remedii naturiste si homeopate...cu picaturi in nas...cu multa Vit C...si LA LIMITA, o doza de Panadol sau Nurofen la culcare.

_Ella, Emma & Matei

Povestea nasterii lui Matei ;)
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58237



Deschide bratele spre schimbare, dar nu-ti pierde din valorile tale.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aniroc77 spune:

Cred ca a fost doar un curent ca azi nu i-a mai curs doar dimineata avea un pic nasul infundat.I-am dat ieri si azi mult suc de portocala si ceai cu lamaie si i-a cedat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bolgiumiki spune:

Atentie la antitermicele orale!!!Ataca ficatelul.Medicul ne-a spus sa il luam numai la febra peste 38 si nu preventiv din 8 in 8 ore.Alti medici recomanda si mai des.Si antibiotic numai la recomandarea medicului daca face mai mult de trei zile febra.Depinde si de simtomele bolii.

Mergi la inceput