Montrealul vazut cu ochii unui vizitator grabit

Montrealul vazut cu ochii unui vizitator grabit | Autor: coral

Link direct la acest mesaj

Acum un an in primul long weekend in Canada am tras o fuga pina in Montreal.
A meritat ne-a ostoit dorul de tara, e un oras european frumos, cu terase si lume dichisita cu locuri minunate, cu gropi in sosea dar cu un pitoresc de neuitat. Daca ai ochi si suflet intreaga Canada e o tara minunata ce se vrea descoperita.
Am locuit la un prieten intr-un bloc de lemn cu 3 etaje, iar parchetul scirtia, am senzatia ca intregul bloc scirtia ca podelele bunicii.
Cea mai frumoasa priveliste a orasului cred ca o poti vedea de pe Mount Royal care este un parc mare si frumos intretinut si aproape la fiecare pas auzi vorbindu-se romaneste.
Apoi va puteti clati privirea in L'oratoire St Joseph sau in vechiul port sau cartierul latin sau poti sa vezi casute cochete si colorate cu renumitele l'escalier de Montreal.
La scoala de francizare la care inveti limba daca ai frecventa si nu ai venit primesti bani.
O sa primiti la intrarea in tara o multime de pliante cu informatii si sistemul e facut sa fie usor si rapid.
http://www.montrealcam.com/en-sommaire.html niste imagini.
Descrierea mea e succinta, poti sa inscrii bb la gradinitele de 5$ pe zi, vezi ca e lista de asteptare.


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns coral spune:

Raspunsul era pentru Daiana 30

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daiana30 spune:

Mersi mult Coral!!!


Daiana

Mergi la inceput