Sa invatam impreuna sa colaboram cu Soacra

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lemoni spune:

Nu locuiesc inca impreuna Casandra , ai inteles gresit eu am plecat de la ideea ca o sa fiu viitoare soacra ca va fi ea ca va fi alta eu imi pregatesc terenul ,ma informez vad ce le supara pe fetele astea soacra si incerc sa ajut sa ne intelegem reciproc eu spun parerile ca o soacra iar ele ca o nora si de aici fiecare tragem concluziile!Normal ca vreau sa fiu o soacra buna si toate soacrele vor asa dar e ceva la mijloc care nu merge si eu vreau sa aflu ce?
Tu didi anda esti tanara si numai pune la suflet mama ,incearca sa si da ignore ce a fost a fost, Am observat un lucru , vorba romaneasca are multe intelesuri si atunci fiecare intelege ce vrea, atunci ies discutii si conflictele si certurile in familie .
Un exemplu care imi vine in cap este cand cineva da telefon mama ,tata sau eu stiu cine si zice "fa cutare lucru" atunci tu il iei ca o comanda si te enervezi ca ti-a comandat.
Ia sa zica persoana de la capatul telefonului te rog frumos sa faci asta parca suna altfel si o iei ca o favoare sau un ajutor pe care vrei intradevar sa-l oferi.Vorba dulce mult aduce si daca sti sa o folosesti numai pt o saptamina didi-anda fa experientza sa imi spu-i daca vezi o schimbare.Suna soacra doar asa fara sa ai nevoie de ceva si sa ii zici ca ma gandeam la dv si vroiam sa vad ce faceti crezi ca o sa inchida?
Sunt multe altele da nu imi vin in cap acum mai revin eu daca sunteti interesate.
aveti grija de voi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lili_ka spune:

Cred ca eu sunt printre cele norocoase. Eu ma inteleg foarte bine cu soacra la fel si sotul meu se intelege perfect cu mama. La noi situatia este acum cam asa: Mama ii ia mereu apararea sotului si meu si imi zice ca trebuie sa am grija de el iar soacra mea il cearta daca el nu face ca mine. Ii spune mereu : sa ai grija de lili ca tu cu ea ramai. Noi ne ducem , sora ta este la casa ei singura care va fii langa tine ea este.
Cu toate ca la inceput cand ne-an cunoscut primele doua luni a fost mai rece. Motivul era ca atunci cand eu l-am cunoscut pe al meu sot , sotul era pe punctul de a incheia o relatie care durase 7 ani. Cu toate ca soacra mea si nici socrul nu o placusera pe tipa. Iar eu am venit asa pe nepusa masa si i-am fost prezentata ca nora. Asta dupa ce doar cu o luna si jumatate inainte ii cunoscusem feciorul. Si pentru ca al meu sot a trebuit sa plece inapoi in germania iar ei erau singuri a trebuit sa-i vizitez din cand in cand. Socrii si-au dat seama ca ne iubim si au spus ca intr-adevar sunt fata pe care si-o doreau ca nora. Acum socrii vin in fiecare an in vizita la noi cate o luna , poate de acum vor veni si mai mult.
Mi-aduc aminte ca anul asta de Paste socrii erau veniti in vizita in Germania dar stateau la sora sotului. Cu p saptamana inainte de Paste ne ducem sa-i luam sa vina sa stea la noi. Cumnata mea imi zice hai sa facem asa: Lili ii tu pe tata la tine si mama ramane la mine ca sa avem fiecare cate un parinte si dupa Paste veniti si o luati si pe mama. Zis si facut. Vine socrul meu la mine . Bucurie mare pe el , pentru ca atunci vand vine la noi il ducem mereu la bai termale. In una din zile ii spunem dupa ce ioesim de la baie sa mergem sa mancam la retaurant. La care al meu socru: nu ca el nu merge , el vrea acasa. al meu sot il tot intreba de ce nu vrea. la care el raspunde : la restaurant nu mananc mancare asa buna cum gateste lili , gateste mai bine si decat mama. sa pic jos nu alta. Ajunsesem si mare gospodina. Acum dupa sarbatori mergem si o luam pe soacra la noi. Al meu socru ii povestise cdespre cat de bine gateste nora , ca gateste mai bine decat ea. ma asteptam sa se supere . dar ea nu s-a suparat . a asteptat sa vada cum gatesc . manaca ea in prima seara prima portie dupa care ma intreaba daca pot sa-i mai pun o portie. ii zic fara probleme. dupa care ii spune sotului : unde a invatat lili sa gateasca asa bine ca intr-adevar gateste bine. dupa care imi zice mie: acum stiu de ce s-a ingrasat baiatul meu atata. Pai daca face si el ca mine e normal. te rog eu lili scapa si tu mai multa sare in mancare ca sa nu mai manance baiatul asa de mult.
Oricum per total ne intelegem foarte bine. Ei nu se baga in viata noastra iar noi ne ajutam parintii cat putem.
Parerea mea este ca important este sa accepti sa vorbesti cu ea si sa nu o privesti de la inceput ca o soacra si sa pleci de la premiza ca toate soacrele sunt rele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lemoni spune:

Esti o norocoasa lili_ka ma bucur pt tine .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Clover spune:

Lili, putem veni la tine la masa?

Lemoni, fata aia e nesimtita ca nu te saluta. Curiozitate: care e raportul valoric intre cadoul ei pentru fiul tau si cadoul lui pentru ea?




Keep the promises you make to yourself.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lili_ka spune:

clover ,
poti sa vii , esti invitata mea.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alesssia spune:


buna la toate fetele! v-am citit toate posturile si...in unele din ele ma regasesc si eu. din pacate....ma incadrez in categoria celor care...nu sunt inghitite de soacre. si...ca sa fie mai fain...a jucat super teatru la inceput, ca parea ca-i Sf. Filofteea. Am crezut-o multa vreme, mai ales ca pana atunci avusesem o soacra cu gura mare, care, ca si mine, zicea in fata tot ce o deranja cat de rau imi pare ca nu am apreciat-o atunci. dar...sa revenim. sf. filofteea....s-a dat de gol ca nu-i asa, ci e atat de perfid, incat a reusit sa ma pacaleasca muuulta vreme. desi la inceput o vedeam doar de 2 ori pe an, nu intelegeam de ce...nu ma simt tocmai bine in prezent ei. iar apoi...in urma unor evenimente, mai multe lucruri, am aflat ca se preface atat de bine si chiar reuseste in mare parte. imi pare rau ca am dat de o astfel de soacra, mai ales ca venind dintr-o relatie in care ai lui, la inceput nu m-au vrut, iar aici parea ca totul e perfect....a atarnat si asta in favoarea relatiei cu sotul meu. asta a fost lectia cea mai dura din viata mea, cand am vazut ca APARENTELE inseala al naibii de mult. cat ii apreciez aku pe cei care dak tot ma injura sau nu ma plac o fac pe fata, nu ca niste lasi pe la spate. bine, sunt constienta ca o fac pe la spate si ptr. ca nu-s suficienti de tari sa se bata cu mine fata-n fata
ptr. ca ma dezgusta fatarnicia si minciuna, iar prefacatoria...nu o suport defel, am zis ca....nu toti oamenii sunt facuti sa se inteleaga unul cu altul, ptr. ca suntem plamaditi altfel,, prin urmare...decat sa intru in jocul ei perfid..am decis sa o termin cu ea. am terminat-o frumos, nu stiu cum am reusit sa-i vorbesc frumos, si...gata. la inceput am avut tendinta de a-i cere sotului meu sa o termine si el, dar nu mi s-a parut corect fata de el. il iubesc prea mult ca sa-i cer asta. iar aku, dupa cateva luni de "despartit" de asa zisa soacra...nu o mai simt deloc o amenintare. sotul meu se duce rar pe la ei, imi zice, dar...puterile ei ....S_AU TERMINAT.
imi pare rau ca am un bebe si mi-as fi dorit sa-si cunoasca toti bunicii. dar...pe de alta parte, prefer sa am liniste in casa cu sotul meu. m-am saturar de cineva care sa-mi conduca viata pas cu pas, fara sa i se ceara. si asta...cu tot tipul de minciunele. incerca sa-l faca pe sotul meu sa aiba secrete cu ea, fata de mine, sub pretextul ca eu nu trebuie sa aflu lucruri negative sa nu ma supar...s.a.
de astea sa v feriti, nu de alea care va spun franc in fata ce gandesc!!!!!!!!! parerea mea din experienta mea.
aku putin timp am vazut-o pe fosta soacra, am avut un sentiment placut, si de regret (gandindu-ma peste ce cotoroanta am dat, mai ales ca cu ea devenisem prietena, m-a ajutat mult si tineam la ea).am vazut ca si ea ma regreta...dar asta e viata.
va pup, sa aveti un craciun fericit si...avem o singura viata...decat sa jucati teatru cu persoane neagreabile...mai bine curatati-va viata de ele.
sa fiti iubite, sa iubiti si.....fie ca mosul sa va aduca anul acesta tot ce va doriti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianaintruder spune:

Lemoni, esti o scumpa, cred ca dovada cea mai buna de demnitate este sa o acceptzi ca atare, nu saluta, asta e, e parte din ea, lui fiu-tu ii place, lasa-l sa se bucure de viatza si obishnuieshte-te cu ideea, incet incet ca la un moment dat il vei suna si-ti va respinge apelul ca are treburi mai importante de facut si ca are propria lui viatza si ca treburile gen "vezi ca astazi mergem la cumparaturi" nu mai merg. Cel mai firesc ar fi: "ash vrea sa merg la cumparaturi, etsi dispus sa ma insotzeshti, nu esti ocupat, nu?"

O sa vezi ca in timp o sa fie din ce in ce mai iritat de aceste "facem cutare sau dregem cutare" ca si cum tu dispui de timpul lui liber. Nu ma blama, dar cred ca asha e firesc, te va ajuta pe tine sa acceptzi mai ushor shimbarea si sa nu intri in conflict de interese cu posibila nora, lasa-l sa se desprinda, nu stiu daca intzelegi ce vreau sa zic, dar sa stii ca intentziile mele sunt curate


Cand vei intzelege ca totul nu se mai reduce la tine ai sa vezi ca nora va deveni cea mai apropiata scumpete din viatza fiului tau,priveshte-o prin ochii lui si ajuta-l sa aibe relatzii bune si sa respecte fetele cu care iese, mai mult de atat nici nu trebuie sa faci pentru el, nu trebuie sa-i aratzi ca ea e asha si pe dincolo, daca e cazul ai incredere ca va descoperi singur.





diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bee spune:

Perfect de acord cu Dianaintruder.
Si eu sunt nora, dar ori sunt eu mai intelegatoare, ori am o soacra rezonabila. Cred ca putin din ambele. Eu sunt trecuta prin experienta unei "soacre" care nu ma suporta si care facea tot posibilul sa-si impuna punctul de vedere, iar soacra mea avea experienta unei nore cu care avea niste relatii ingrozitoare. Probabil din cauza asta ne acceptam si ne intelegem. EU una nu sunt de acord cu multe lucruri pe care le face soacra mea, dar realizez ca nu e vorba de rea vointa, cat de ignoranta (ca sa nu folosesc cuvinte mai grele), nestiinta, nepricepere. Si ea, n-o fi nici ea de acord cu ce fac eu, dar nu-mi spune nimic niciodata, nu se baga in viata noastra si sunt convinsa ca nici nu "baga fitile". Am o fetita mica si o inteleg pe socrela ca vrea sa fie aproape de nepoata ei. N-am refuzat-o niciodata cand a vrut sa vina sa-si vada nepoata (desi credeti-ma uneori face niste greseli cu copilul, inadmisibile pt un om cu un minim de cunostinte, daramite pt asistenta pediatra-care e ea) si niciodata nu m-a inoportunat cu vizite neasteptate. Vine macar o data pe saptamana, dar ma suna inainte.
Cat despre mamele de baieti/ mamele de fete. Eu cred ca suspiciunea cu care mamele de baieti isi privesc norele, vine si din faptul ca baietii sunt mai putin comunicativi cu mamele lor. Asa ca oricare ar fi situatia in casnicia "baiatului", acesta nu vine "la MAMA". SI mama, din dorinta prea mare ca baiatului sa-i fie bine, automat devine putin prea protectoare cu acesta si deci vigilenta cu "dusmanul", care i-ar putea rani comoara. Cu mamele de fete, lucrurile stau putin diferit. Cred ca fetele sunt mai apropiate de mama, iar in cazul asta de multe ori mamele sunt mai la curent cu problemele tanarului cuplu. Eu, ca fata o rog pe mama mea sa ma ajute cu anumite treburi. Pe soacra "nu-mi permit". Si in toata familia mea, in toate ramificatiile ei si chiar cand e vorba de cunostiinte, cunosc acelasi tipar: femeile solicita ajutorul mamelor, barbatii nu.

Bee
si Ana Teodora (22.12.2005)
http://www.dropshots.com/dochia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valen spune:

Uau, le invidiez pe fetele care se inteleg bine cu soacrele. Defapt si eu am avut o relatie frumoasa cu a mea si o laudam mereu si ma simteam extrem de norocoasa. Nu stiu ce s-a intamplat inaintea nuntii insa, caci m-au jignit in ultimul hal, m-au faut mincinoasa, isterica, mi-au spus ca nu voi in stare niciodata sa fac un copil si mai mult ma sigur sotul meu ma va parasi intr-o zi. Cred ca s-a simtit cumva exclusa deoarece nunta am facut-o asa cum am vrut noi, din banii nostri, iar ei s-au trezit cu 2 saptamani inainte ca nu pot colabora nici cu noi si nici cu parintii mei si ca defapt nu sunt de acord cu felul in care am organizat evenimentul. Totul fusese stabilit de la inceput, cu ambele familii, doar ca intre timp s-au sucit. La nunta au venit ultimii, au comentat ulterior pe seama parintilor mei si tot asa. Am discutat cu ei si le-am spus ca intentionez sa avem o relatie frumoasa deoarece am deja un exemplu negativ in familie si stiu ce inseamna o relatie urata cu soacra. Au fost de acord insa atitudinea lor s-a schimbat in mai rau . Tot ce faceam era gresit, cand vorbeam vroiam sa-i jignesc, cand taceam inseamna ca-i ignor, cand ii sunam le stricam ziua, cand nu-i sunan nu-i respectam, cand am pierdut o sarcina am facut defapt avort, cand ii vizitam ne certam, cand ii vizitam pe ai mei il atrageam pe fiul lor de partea alor mei, copilul lor nu manca sanatos, era tot timpul obosit etc. Am avut o ultima discutie cu ei anul trecut de craciun si am incercat sa lamurim ce nu merge bine si ce trebuie reparat. Le-am spus ca probabil nu comunicam suficient si lasam loc interpretarilor, asa incat socrul meu a concluzionat ca situatia sta asa cum zice el: eu ma cred desteapta iar ei sunt prosti si nu stiu sa vorbeasca. Le-am spus frumos ca am un copil de crescut, un sot care ma iubeste si pe care-l iubesc si ca in situatia asta eu nici nu-i voi mai suna si nici nu-i voi mai vizita deoarece nu m-am casatorit cu ei deci nu le datorez explicatii. Apoi am plecat. Inca imi respect promisiunea si, desi acum ne despart cateva mii de kilometri, vad ca se poarta tare frumos. Cand ii suna sotul meu vor sa-mi vorbeasca si mie, imi plang la telefon de dor, ma pupa, ma asteapta acasa cu drag. Stiu ca se prefac si ca nu le e nici pe departe atat de dor de mine dar avem acum o relatie civilizata si nu ma mai jignesc. Ma simt mult mai bine asa desi recunosc faptul ca sotul meu a fost mereu alaturi de mine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyelana spune:

Cred ca e mai usor de trecut peste problemele cu soacra atunci cand sotul ne este alaturi. Dar cand el este de partea mamei...

CRACIUN FERICIT



"L'inspiration, c'est de travailler tous les jours."
Charles Baudelaire




Mergi la inceput