cum sa nu o strang de gat!?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns RaluD spune:

Tata era asa. Fata de noi, mereu nemultumit. Dar altora li se lauda pana la cer cu fetele lui.
Asa e firea ei, cred, are un perfectionism aiurea.
Tatal meu are o inima foarte buna, gura e rea la el... de facut, ar fi facut orice pentru noi, asa cum se da peste cap si soacra ta sa-i fie bine nepoatei.
Noroc ca e doar bunica fetitei tale, pentru ca nemultumirea asta perpetua poate fi nociva pentru increderea in sine a unui copilas. Sfatul meu e sa te intaresti si sa-i ignori criticile.
Daca simti ca nu mai poti, spune-i ca apreciezi mult tot ce face pentru voi, dar ca daca-ti mai critica o data copilul si-l compara cu altii, tu ai ajuns la fundul sacului si nu-l va mai vedea DELOC. Punct. In multe situatii, adevarul este cel mai eficient.
Fetita ta pare foarte inteligenta pentru varsta ei. N-are rost sa-ti faci sange rau. Eu as fi mandra de ea si as face un misto crunt de oricine s-ar lega de dezvoltarea ei.



Raluca, Emi cea scumpica si bebelusa Ina

Ajutati-l pe Andrei sa traiasca!
www.point.ro/andrei/" target="_blank">http://www.point.ro/andrei/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

mersi mult fetele pt incurajari.raluD, m-ai uns la inimioara! exact asa ii spun cand o mai comenta ,de fata cu copiluldespre copil.


filmulete si pozici cu bebita la 2 anisi"patu luni"
http://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coco spune:

quote:
Initial creeata de flaviutza

pe soacra, pe cine altcineva. imi crapa capul de nervi,nici nu pot sa dorm.
a venit in seara asta sa ia fata si pe al meu sot la tara, eu fac curatenie generala.vine si imi spune ca a fost la cluj la o prietena si ca al ei copil, de-o seama cu a mea vb fooooooarte corect.si mai stie si 10 poezii.mi-o spune pe un ton afectat/acuzator....



Spune-i ca dc e asa desteapta soacra-ta nu e bine 'foarte corect', strict vorbind gramatical, nu?!
S-apoi mi se pare de-a dreptul inteligenta fetitza ta... pe bune! Nu am inteles cine a luat Magne b6?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anuska spune:

Las-o in pace pe soacra! Fetita ta e desteapta, stie o gramada. A mea cea mica la 2 ani si 2 luni face doar cerculete si spune doar cateva cuvinte, abia de vreo saptamana a inceput sa mai lege cate 2 de genu: mama baie.... asa ca...... inseamna ca eu ce sa mai zic?
Si mie soacra-mea la prima fetita facea asemenea comparatii pana cand enervata i-am spus ca seamana cu maica-sa si nu cu fii-su!
Si tine cont ca a mea nici macar nu ma ajuta decat cu vorba.... in rest: "nu merge bine, sa-i luati ham d-ala", "nu face pana acum la olita, baiatul meu facea de la 3 luni...."
Deh, asta e rolul soacrelor: sa te bata la cap!
Da-i "ignore"!

*********************************
Poze la intoarcerea cu Teo(bb2) acasa
De la botezul Teodorei
Din parcul Tineretului, dar si cu altii

Povestea nasterii Anei
Povestea nasterii Teodorei(bb2)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nepotzica spune:

da-i tubul de magne b6 inainte si spune-i sa nu mai faca comparatii "cum nu sunt doi copii la fel, nici doua soacre nu sunt la fel"

de ce sa taca? intr-un asemenea razboi lupti cu armele adversarului, care numai taceri nu sunt. da-i replicile exact in stilul ei, imit-o.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elle_seb spune:

Draga Flaviutza, nu-ti bate capul cu ea pentru ca este un stres inutil. Eu am devenit imuna la observatiile soacrei,insa recunosc, la inceput asa ce ma consumam si sufeream la micile ei rautati. Acum, mai ca nu bag de seamana cand mai are cate ceva de comentat, m-am obisnuit cu ea ca tiganu' cu scanteia
Referitor la vorbit, si al meu baietel a inceput destul de tarziu, acum, la 2 ani si 6 luni denumeste toate obiectele din jurul lui, intelege, bineinteles, ce vorbim cu el, face propozitii simple, stie vreo doua poezioare dar cu cuvintele pocite, numara pana la 10 si alte chestii marunte, nimic spectaculos pentru cei din afara, insa foarte valoroase pentru mine .
Soacra-mea, iarna trecuta, parca, gasise un articol in Libertatea in care citise despre motivele pentru care un copil nu vorbeste. Si era atasata o poza cu o mamica (,) care statea la calculator, iar copilul langa ea ii arata o jucarie, sau asa ceva. Bineinteles, m-a asteptat seara cu articolul, mi-a inmanat ziarul cu o privire sugestiva. Nu am inteles nici pana in ziua de azi DE CE. Pentru ca fi-su si nu eu, era cel care statea la calculator cu orele si nu se juca cu copilul, eu acasa nu intru deloc la calculator, pentru ca nu as mai avea timp sa stau cu fi-miu, care nici macar nu ma lasa sa ma asez pe scaun la calculator, daramite sa mai si stau acolo 5 minute. Si i-am spus atunci sa-i dea lui fi-su sa citeasca articolul, nu mie. Si mai are ea dragalashenii de-astea, numai ca acum sunt vaccinata si imunizata. si abia astept sa-mi mai zica cate o perla, ca sa ma mai depreseurizez si io
Fiecare copil are propriul lui ritm de dezvoltare. Unii merg repede, altii vorbesc repede s.a.m.d. Insa pentru fiecare mama, copilul ei este unic.
Multa sanatate va doresc!
Elle_seb

May you always have Love to Share, Health to Spare and Friends that Care!
http://pg.photos.yahoo.com/ph/laura_bucharestlife/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

COCO, chiar uitase...is prima care corecteaza pe cine poate la capitolul gramatika,bineinteles ca si ea face greseli....e super magne b6, parca esti alt om!
i-am facut pachet niste carti despre ingrijirea copilului, i le fac cadou,sa citesca si sa invete ce si cum (mai ales partea aia cu scosul copilului afara iarna(care din puctul ei de vedere e total contraindicat).cand aterizeaza pe la mine i le pun in brate!!



filmulete si pozici cu bebita la 2 anisi"patu luni"
http://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana29s spune:

quote:
Originally posted by flaviutza

liliana29s, apropo, noi nu stim nici macar o poezie cap coada...desi daca o recit eu si ma opresc stie sa completeze un cuvant doua..deci, vezi, probabil a mea o sa iasa pictor si al tau avocat(ca ei sunt cu..vorbaria)





pictor sau arhitect sa dea DD la amindoi .

Liliana si Dani
Sara
Sara poze Iasi Poze noi cu o licurice mica mica

Dan Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumfi2004 spune:

E a nu stiu cata oara cand citesc de magneb6 pe forum, o sa-mi iau!



Gratiela, mamica strumfilor Mariuca si Stefanut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jojo spune:

Ai un copil foarte destept!!!!Si super talentat la desen!!!!Sa-i transmiti soacrei tale de la mine un mare regret,mi-e mila de ea ca nu stie sa aprecieze un copil asa de deosebit!!!!Voi stati aparte nu??Pai si atunci de ce nu-i spui ce ai de spus in fata,ce sa-ti fie frica de skandal,iti mai descarci si tu nervii!!!!!

Mergi la inceput