Deserturile Nataliei (12)

Raspunsuri - Pagina 26

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Ami, gelatina ai pus-o asa inchegata? Trebuia s-o dizolvi la bain-marie sau microunde. Arata cam ca o smintina f. subtire la consistenta. Probabil gelatina ta era prea tare si de aia s-a separat compozitia. Imi pare rau ca nu ti-a iesit si sincer, nu stiu cum ai putea sa repari .

Gratiela, nu ma supar ca ai dat reteta, cum sa ma supar? O sa o pun si pe asta in lista de la inceput, cu siguranta va mai interesa pe cineva.

Ligia, daca esti la dieta, nici n-ai ce sa cauti pe aici.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amiss_zip spune:

HEELP!!
Am ajuns la partea cu gelatina iar!
pe pliculetu dr okter scrie ca se dizolva in 0.5l apa !!
Iar in reteta spune: 40-50g gelatina (4-5 plicuri) in 250ml apa!(juma de cana)!

Cum fac?? E mult prea putina apa!!! Si se intareste !!

O pun asa pe aragaz? Se va inmuia?

www.flickr.com/photos/ami_si_cip/" target="_blank">poze si filme
Amiss

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Amiss,gelatina o pui in crema de oua calda si se va dizolva.Dupa ce se raceste o amesteci cu frisca.


Miha


Azi poti fi caine...Maine poti fi copac...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amiss_zip spune:

Multumesc!
Am lasat-o sa se umfle in juma' de cana de lapte apoi am incalzit-o la baie de aburi si apoi am pus-o in crema de oua. Abia acum am terminat.
Merg si eu la nani...
Daca a iesit pun poze maine...de fapt azi ...
noapte buna!

www.flickr.com/photos/ami_si_cip/" target="_blank">poze si filme
Amiss

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Ami, s-o luam pe rind:

* sa dizolvi 10 g de gelatina in 0.5 l de apa nu e bine, e gresita instructia de pe plic. De fapt se are in vedere ca un plic de gelatina merge pentru 0.5 l de lichid, adica incheaga atita lichid.

* e normal sa se intareasca gelatina cind o pui in apa, ea se umfla. Dupa citeva minute o topesti la bain-marie sau microunde si devine lichida. Abia atunci o incorporezi.

* foarte bun sfat ti-a dat Miha, sa dizolvi gelatina intarita in ciulamaua calda, apoi sa amesteci cu frisca.

* inca ceva: 250 ml de apa nu e o jumatate de cana, ci o cana intreaga.

Sper ca ti-a iesit tortul, dupa atitea peripetii si chinuri. Astept impresii despre gust si poze.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

quote:
Originally posted by strumfi2004

Nana, uite am si eu o reteta de crema pentru foi de napolitana pentru burtici - o faceam des cand eram gravidutza, poate iti e de ajutor (cu permisiunea Nataliei, desigur ):
Crema pentru foi de napolitana

2 oua
10-12 linguri zahar
1 litru lapte
8 linguri faina
miez de nuca prajit si zdrobit

Se amesteca ouale cu 6 linguri zahar, apoi treptat se adauga faina si la urma laptele. Apoi se pune pe foc mic si se amesteca in continuu pentru a nu se prinde. Dupa ce fierbe, se da la o parte.
Se pun la caramelizat cele 6 linguri de zahar ramase, iar cand s-au topit se adauga crema deja facuta. Se amesteca bine cele doua compozitii si cu nuca. Se mai lasa sa fiarba putin, apoi se da la racit. Se umplu foile de napolitana, se taie peste cateva ore.


Gratiela, mamica strumfilor "Ayla" si "Nunutz"




Sarumana mult.


Nana, 5+
In asteptarea lui
Nunta noastra de vis!
Daca incepi sa te sacrifici pentru cei pe care-i iubesti, vei sfarsi prin a-i uri pe cei pentru care te-ai sacrificat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amiss_zip spune:

Pfiu!
A iesit pana la urma. Vedeti www.flickr.com/photos/89518425@N00/360359010/" target="_blank">aici
Ce-i si cu gelatina asta. De-acuma sunt experta in gelatine la cat am cautat aseara pe net.
Multumesc mult pentru indicatii!!

www.flickr.com/photos/ami_si_cip/" target="_blank">poze si filme
Amiss

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Ami, vai, ce tort frumos! Cu ce ai ornat, cocos sau ciocolata alba rasa? Ai si sectiune? Cum a fost la gust?

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amiss_zip spune:

Am ornat cu cocos alb si colorat.
In sectiune nu am poza, dar a iesit foarte inchegat (tare). Insa am gresit si eu la ciulama ca am lasat-o cam mult pe foc si s-a cam copt oul ...a iesit cu picatele galbene nu stiu sa explic exact. Dar la gust e foarte bun.

www.flickr.com/photos/ami_si_cip/" target="_blank">poze si filme
Amiss

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalinad spune:

ufff!
am facut masinuta krem a la krem! n-a iesit rau, desi a fost facuta in cea mai mare viteza. va comunic maine reactia sarbatoritului... si revin cu poze!

Mergi la inceput