Cum se verifica trompele laparoscopic?

Cum se verifica trompele laparoscopic? | Autor: GEO30

Link direct la acest mesaj

Urmeaza sa-mi verific trompele uterine daca sunt permeabile sau nu si nu sunt hotarita care metoda sa o aleg :histerosalpingografie sau laparoscopic.Ceea ce ma intereseaza in mod special si nu am gasit nicaieri scris este cum se verifica prin laparoscopie trompele:se introduce prin vagin,col uterin si uter o substanta de contrast si cu ajutorul laparoscopului se vizualizeaza daca acea substanta a patruns in interiorul trompei pina in partea din spre ovar sau cu ajutorul unui instrument dotat cu camera de filmat se patrunde in lumenul trompei din spre ovar spre uter si astfel se vede daca trompa este permeabila sau nu.Astept raspunsurile voastre.PA

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns catty spune:

Draga mea, laparoscopia este in sine o operatie. Ti se vor face 3 incizii: 1 in buric si cate una in dreptul fiecarui ovar. Din cate stiu eu inainte sa ajungi la laparoscopie trebuie sa faci histerosalpinografie. Procedura este destul de dureroasa, dar te scapa de operatie si afli mai repede daca ai trompele permeabile sau nu.
Sanatate multa si succes.

catalina

"Uneori ai suferit prea mult ca sa ai dreptul sa nu spui niciodata SUNT PREA FERICIT"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GEO30 spune:

Stiu foarte bine ca laparoscopia este o operatie,am trecut pina acum printr-o laparoscopie si o operatie clasica pt. endometrioza,in 2004 am facut si o HSG ,dar medicul mi-a spus ca ar trebui sa mai vad o data trompele pt. ca as avea toate sansele sa-mi fie infundate dupa cum mi-a aratat burta la operatie de aceea as vrea sa stiu exact daca fac laparoscopie cum se face ,care este procedura de a le verifica.Medicul meu este la 200km de mine de aceea as merge cu lectia invatata,pt a-i putea pune intrebari pertinente ,nu asa aiurea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antosit spune:

Incearca si la subiectul "laparascopie" si sigur vei gasi raspuns la intrebarile tale!

Anto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KoraPop spune:

incearca la infertilitate.ro ( dr. Tutunaru) acolo e explicata detaliat laparoscopia.Metoda laparo iti va da raspunsul corect: daca trompele sunt si permeabile si functionale.HSG nu iti poate spune decat daca sunt permeabile!

Kora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GEO30 spune:

VA MULTUMESC SI VA DORESC MULT SUCCES SI VOUA.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

KoraPop asta ma pregateam sa zic si eu.
HSG este o procedura inuman de dureroasa si nici nu-ti ofera un diagnostic corect si complet. Dupa laparoscopie macar stii exact cum stai si ce ai de facut in continuare.

Eu nu as face HSG si/sau instilatii nici sa ma plateasca ei pe mine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauravoinicu spune:

Geo , vad ca te-au lamurit fetele , dar vreau sa iti dau un sfat : sa nu faci HSG fa direct laparoscopie , macar la laparo dormi si nu simti nimic pe cand la HSG este extrem de dureros si nici nu este asa relevanta . Eu le-am facut pe amandoua .

Mergi la inceput