Ce stiu copiii vostri de 5 ani

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alma spune:

Diana a inceput sa citeasca de pe la 4 ani si jumatate pe revistele "Disney", apoi pe "Barbie". Facea toate jocurile educative din revista, integrame pentru copii, desena, picta, decupa, scria cu litere de tipar. Mai tarziu a inceput sa faca adunari si scaderi pana la 10, sa invete engleza.
Faptul ca a invatat de mica sa citeasca ne-a prins tare bine la gradinita si la scoala. Ea citea povestile la ora de lectura, rolurile cele mai grele ei ii erau date, pentru ca le invata mai usor, citindu-le.
Nu pot sa spun ca la scoala a avut rezultate exceptionale, e printre primii, dar nu prima! E foarte comoda... nu e constiincioasa, daca nu-i aduci aminte de lectii, se apuca de ele seara tarziu si asta ma deranjeaza cel mai tare. Nu e copilul caruia sa-i faci program ca nu-l respecta.
Gabriela, ce spui tu despre Noua Zeelanda privind educatia copilului e extraordinar! Mi-as dori sa-mi cresc copilul intr-o asemenea atmosfera, sanatoasa si destinsa!

http://community.webshots.com/user/freediaro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabriela B. spune:

Salutare..
Tocmai am auzit pe chat, de la Julie, ce viata grea au copii in Japonia. Si ziceam ca aici li se cere mult! pai e parfum pe linga ce trebuie sa stie Matei la 6 ani: in 1 minut sa "recite" adunari si scaderi pina la 10. Toate posibile...Cica si 2 min. ar fi acceptabile. Sa vezi memorie la el peste citiva ani...Eu zic ca-i de bine, zau, Julie! Chiar daca tare-i greu pentru tine!
Pe la noi...soare, relaxare...Acum pitica mea face drama. Joia. A invatat sa faca plecaciuni...Nu stiu pentru ce , ca aici nu se folosesc...dar toata ziua exerseaza prin casa. Era sa o si darim azi de citeva ori..mergea in fata mea, si brusc, se oprea sa mai faca o plecaciune...Dar sunt bucuroasa ca, venind primavara, au inceput fitnessul la scoala. Adica ziua incepe cu exercitii afara, la aer curat. Si este un aer tare bun aici! In rest. e suparata ca ei nu-i cad dintii...este cea mai mica din clasa, si nici macar nu i se misca..Asa ca asteapta cu nerabdare sa faca si ea 6 ani, sa intre in rindul lumii...cu cite un dintisor lipsa...
Cu invatatul, merge...Tare greu scot de la ea ce a facut la scoala. Si acasa nu are caiete...Aici la sfirsitul trimestrului primesti acasa caietul cu activitatea copilului tau, si bineinteles, calificativul...Ce-mi place este ca scriu bietii profesori...Fiecare corectura este insotita de explicatiile de rigoare, si apoi este o evaluare foarte minutioasa a copilului. Daca voi face rost de un scanner v-as putea-o arata. Este foarte interesanta, mai ales pentru Romania, sa vada ei acolo invatatorii ce inseamna sa dai socoteala pentru ceea ce stie copilul! Aici se spune ca este obligatia scolii sa-l educe pe copil! Si daca ai probleme cu asta, la scoala faci scandal. Chiar conteaza si nu numai ca esti luat in seama, dar se fac comisii speciale pentru fiecare caz. Si sunt cinstiti, mai...Nu exista sa te duci cu cadouri, cu relatii...Pai am prietene in Romania care cara bietele la scoala...doar-doar s-o ocupa si de copilu' lor careva!
Si tin cont de personalitatea fiecaruia!
Daca pentru noi parintii este greu citeodata, ma gindesc la copil si-mi trece! pentru ei tare e bine! Sunt atit de liberi, de fericiti! Ma si este o iarba curata si verde! Si fara caca de catei...nu ai nici cea mai mica teama ca vei calca in ceva...Si ai voie sa calci orice iarba vrei tu, sa te tavalesti in ea...orice, numai mizerie sa nu faci!
Incepe sa vina si primavara....este plin de magnolii inflorite, si tare imi aduce aminte de Romania...Linga blocul meu era un mare pom care ma incinta in fiecare an cu superbe magnolii...dar, sa nu devenim melancolici!
Cam asta acum...sunt tare multe de spus, dar e greu sa incepi, apoi si mai greu sa termini...
Sa auzim numai de bine!
Gabi

Mergi la inceput