ce sa aleg?

ce sa aleg? | Autor: ancag23

Link direct la acest mesaj

buna fetele! eu tocmai am aflat ca sunt insarcinata, am de abia 5 saptamani dar nu vreau sa fiu neinformata, drept pt care am citit o gramada de sfaturi de-ale voastre de pe forum...si totusi as mai avea nevoie de cateva, asa doar pentru mine . Mentionez ca imi este deosebit de frica de o nastere normala (cu sau fara epidurala, pentru ca am inteles ca oricum taietura exista) si ma gandesc la o cezariana..ce vreau sa va intreb este: care este diferenta dintre anestezie doar pentru jumatatea inferioara a corpului si anestezie totala, cand te adoarme..e mai usor sa te refaci dupa anestezia partiala? astept cu nerabdare raspunsurile voastre. pupici

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ylilimic spune:

Draga Anca , felicitari pentru sarcina, sa fii sanatoasa, sarcina usoara si bb sanatos!
Nu sunt deloc potrivita sa-ti dau sfaturi despre anestezie, deoarece am la activ o nastere vaginala fara anestezie si curand voi naste a doua oara tot asa, sper!

Insa, daca as fi in locul tau nu mi-as face griji de pe acum cu o sa decurga nasterea, mai este un drum destul de lung de parcurs pana acolo. Sunt convinsa ca alaturarea unui grup de mamici care vor naste in aceeasi perioada cu tine (vezi capitole precum Mamici de nov-dec 2006, mamici de ian-feb 2007) it va oferi raspunsuri la muulteee intrebari care se vor ivi pe parcursul lunilor ramase. Deasemenea, decizia referitoare la modalitatea nasterii se ia impreuna cu doctorul care te va ingriji toate aceste luni, pentru ca viitorul iti poate rezerva surprize (te pregatesti pt cezariana si bb vine hotarat pe partea celalta, mai repede decat asteptarile sau vrei natural si in ultima clipa bb se intoarce transversal si cezariana se impune).

Nu te panica acum, citeste in continuare pe forum si gaseste-ti grupul potrivit, iar decizia asteapta pana cand o vei lua in deplina cunostinta de cauza. Mult succes!

P.S. daca mai ai intrebari si pot sa te ajut, scrie-mi!

Nasterea - un puzzle cu flori de liliac
Marele blond (Luca Matei - 05 nov 2004)
Liliana 32+ (34 + ale dr) cu
CARTI de psihologia copilului / liste utile pentru tinere mamici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancag23 spune:

Multumesc mult pentru raspuns. Sper sa depasesc frica asa nejustificata pe care o am, pe parcursul sarcinii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mira_m spune:

Sigur o vei depasi!Eu zic sa nu-ti faci griji de pe acum in privinta nasterii, ci sa te asiguri ca bebe creste bine si e ferit de orice stress!
Sarcina usoara iti doresc!

Don't talk unless you can improve the silence!
Mami
&minunea mea ( mai 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim_78ro spune:

Felicitari draga Anca.
Sunt si eu o viitoare mamica, in sapt.32, si nu pot decat sa-ti spun sa lasi grijile deoparte ca sa fiti voi doi sanatosi.
Daca esti linistita si optimista, bebelusul tau va simti asta si asa va puteti bucura unul de altul.
Asa e la inceput, dar ai sa vezi ca totul vine de la sine si o sa fie bine.
Ne mai auzim, Miki.
Multa sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancag23 spune:

sunteti super dragute si va multumesc pt urari si incurajari, dar as fi sperat totusi la un sfat in legatura cu intrebarea mea..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maricar spune:

Draga Anca,
Eu urmeaza sa fac o cezariana chiar in preajma Craciunului, asa ca m-am interesat foarte bine asupra anestezieie si o sa-ti spun si tie ce-am aflat.
Din cate stiu eu, anestezia generala se face mai mult in urgenta si implica mai multe riscuri decat cea partiala.
Rahianestezia si anestezia peridurala iti amortesc corpul de la piept in jos, permitandu-ti sa ramai treaza in timpul operatiei. Durerea e minora sau chiar absenta, iar la copil vor ajunge putine medicamente sau chiar deloc (spre deosebire de anestezia generala).
Diferenta intre anestezia rahidiana si cea peridurala este destul de mica. In cazul rahianesteziei, medicamentele analgezice sunt injectate in lichidul careinconjoara nervii spinali.

mariavlad

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blueeyes2003 spune:

Anca si eu am avut rahi-anestezie si a fost destul de ok.Sunt spitale care practica doar acest tip de aneastezie.Iti revii destul de usor,ti se vor administra calmante prin branula care ti se pune in timpul operatiei si nu vei simti nimic.Acum difera de la caz la caz,unele persoane se simt bine dupa rahi-anestezie,altele,nu.Eu nu am avut dureri de cap,nu am vomat,doar m-a durut burta in timp ce trecea efectul anesteziei.
Iti doresc o sarcina usoara si un bebe sanatos si iasa totul asa cum vrei.Bafta!



Mirela
www.snugglepie.com/ezb/692306.png" target="_blank">Vine Craciunul! www.justmommies.com/tickers/pic/ttc/19520/" target="_blank">Praying for a miracle!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns printze spune:

Eu una am o cezariana la activ cu rahianestezie si pot sa spun ca a fost totul ok. E minunat ca poti sa participi la nastere si ca iti poti vedea bebelusul imediat, ceea ce nu se intampla in cazul anesteziei generale.
Si iti revii relativ rapid dupa operatie.

Te pup si sarcina usoara iti doresc!


printze

"Idealurile sunt ca stelele: s-ar putea sa nu le atingem,
dar ne pot calauzi in viata."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maricar spune:

Scuze, a trebuit sa plec. Revin cu completari.
Se pare ca dintre toate metodele anestezice, cea mai folosita este epidurala, indiferent daca nasti pe cale vaginala sau prin cezariana, fiind si cea care afecteaza in cea mai mica masura starea de sanatate a bebelusului. Dintre efectele secundare trebuie amintite: tendinta la hipotensiune, frisoane, dureri de cap. Daca incerci sa stai nemiscata in momentul in care medicul introduce acul, nu te doare nimic. Apoi trebuie sa stai culcata in pat (fara perna) si sa te hidratezi.
Cam asta am aflat eu. Deocamdata nu pot vorbi din proprie experienta, dar cum data nasterii se apropie, promit sa-ti scriu dupa ce ies din maternitate.
Ai grija de tine!

mariavlad

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tatiantudor spune:

Buna Anca,
Pe baiatul meu Robert l-am nascut natural in 2003 la Municipal cu Badiu fara nici un fel de anestezie. Personal nu iti recomand sa nasti normal. E dureros si cel mai rau mi-a parut ca nu am fost suficient de lucida sa ma bucur de primele clipe alaturi de baiatul meu, datorita durerii.
Al doilea copil, o fetita, Anastasia Diana, am nascut-o natural, la CFR2, cu Dr. Nayel. Am cerut epidurala. A fost minunat. Mi-am tinut puiul in brate, l-am sarutat, l-am simtit. Nu ma durea nimic. Nici dupa ce mi-a scos anestezia (la 30 de minute dupa nastere) n-am avut dureri si nici un efect secundar. La 1 ora dupa nastere imi cautam puiul pe la neonatologie.
Asadar, nu te arunca la cezariana, decat daca e nevoie. Nasterea naturala cu epidurala ar trebui sa devina lege. Parerea mea. Poate in unele cazuri exista si efecte secundare, eu doar pot sa vorbesc din propria experienta.
Sanatate multaaaaaaa!!!!
Cu drag
Liana

Mergi la inceput