V/ati intalni fostul?

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns calatoare spune:

Cica sa-i spui sotului sau chiar sa te duci cu el. Hai dom`le ce naiba! Ce sa-i spuna sotului? Ca a tinut legatura fostul prin internet? Ca i-a trimis poze? Ca vine in localitate si vrea sa-i vada sotia?
Prezentul si viitorul- daca va iubiti - il traiesti alaturi de sotul tau. De familia ta. De ce sa traiesti in trecut si sa te legi la cap fara sa te doara? Si mai ales ca ti-a provocat dezamagire.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bee spune:

Eu zic sa vezi intai cum ar reactiona sotul tau. Si sa-l vezi pe fostul cu stirea sotului tau. EU si sotul meu asa am facut. El si-a vazut fosta sotie de cateva ori, eu mi-a vazut fostul prieten odata. Totul "pe fata". EU am stiut cand a vazut-o, iar eu i-am spus inainte sa ma vad cu ex-ul. Asta este. Din ce vad eu pe topic-ul asta, noi suntem cei deplasati, dar am considerat ca trecutul, asa "ingropat" cum este, e o parte importanta din viata si nu are sens sa-l negam sau sa ne prefacem ca oamenii care au fost candva importanti pt noi nu mai exista.

Bee
si Ana Teodora (22.12.2005)
http://www.dropshots.com/dochia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Se pare ca in cazul Florinutzei nu conteaza intrebarea daca isi da seama ca-l va rani pe sotul ei, pentru simplulo motiv ca este egoista si nu-i pasa decit de ce vrea/simte ea. Tot din acest motiv probabil a si tinut legatura atita vreme cu fostul...

Parerea mea doar, nu te judec, Florinutza. Dar macar nu mai intreba pe altii, nu astepta confirmarea cum ca ai face un lucru bun. Mie personal mi se pare ipocrizie. Nu ce faci tu, ca persoana (nici nu te cunosc macar), ci ideea unei astfel de actiuni in sine mi se pare ipocrita.

Dar ma rog, asta-s eu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Clover spune:

Cred ca fiecare are dreptul sa decida ce fel de relatii pastreaza cu fostii atat timp cat ele sunt transparente pentru actualii parteneri.

Nu sunt de acord sa te vezi cu un fost fara sa stie actualul. Ce ai de ascuns?

Keep the promises you make to yourself.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zouzounaki spune:

???NU!

"Cat asculti de Dumnezeu, atat asculta si Dumnezeu de tine"
Parintele Arsenie Boca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Messa spune:

Eu il vad pe fostul meu sotz zilnic si zilnic vorbim la telefon - ar fi imposibil altfel, avem firma impreuna, plus ca suntem adulti si am abordat situatia cu o oarescare maturitate - trecutul e trecut si NU CONTEAZA. Deci, nu vad nicio problema, numai sa nu simti tu ca ar fi vreo problema. Daca undeva in sufletelul tau stii ca ceva nu e ok, inseamna ca nu e ok.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaluidavid spune:

Eu m-am dus
Pentru ca am simtit ca ii datorez macar atat dupa 5 ani de relatie.Ne-am despartit ciudat,eu l-am mintit ca merg in Italia sa muncesc,cand colo am venit in Japonia la actualul sot.L-am sunat 1 data si i-am spus ca am cunoscut pe cineva si urmeaza sa ne casatorim.
Cand m-am intors in tara (pentru a face nunta) eram deja maritata si gravida,a sunat si m-a rugat sa ne intalnim.Am acceptat,ne-am intalnit intr-un loc public ziua;i-am spus adevarul,situatia a fost jenanta.Cand sa plec a spus ca poate ma mai suna sa mai iesim "ca amici".I-am spus ca a 2-a oara nu mai accept si asta a fost totul.
Dupa i-am povestit sotului si a fost ok,nici o criza de gelozie sau reprosuri.

Stefania,mami de David si Patricia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

eu probabil nu m-as duce sa ma intilnesc cu nici un ex. - pentru ca nu cred in mareatza prietenie de dupa un love story.
Eu imi priveam toti ex-ii ca iubiti: n-am cum sa-i transform nici peste 100 ani in prieteni.
Mai mult ca sigur, sau in mintea mea sau in a lor "zace" atractia initiala, care probabil va iesi la suprafatza mai devreme sau mai tirziu.

Deci fostii mei nu-mi sint prieteni. Nici eu lor. :)
N-avem de ce sa ne vedem daca nu vrem sa reinnodam affairul.
Si nu vrem.

Elise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ELIZA MIRON spune:

Dupa ce-am citit ce-ati scris incep sa cred ca eu nu sunt normala...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simply spune:

E cam greu sa generalizam, pentru ca fiecare situatie este speciala.

E normal ca cine a iesit dintr-o relatie care nu a mers bine deloc si are amintiri neplacute (ca sa fiu finutza) nu mai vrea sa auda de fostul.

Dar sunt si persoane care dupa ce se despart raman in relatii de amicitie. Sau care chiar devin prieteni de familie. Aunci nu vad nimic rau in a se intalni (cu parteneri cu tot) sa mai schimbe o vorba, o impresie...
Totul trebuie cantarit sa nu puna in pericol familia nici unuia din fostii parteneri.

Un "fost" de-al meu mi-a fost prieten din copilarie, prieteni de familie, asa ca de multe ori ne intalnim, a fost cu sotia la noi, eu cu sotul merem la ei si nu vad nimic anormal.
Chiar daca ne intalnim din an in Pasti tinem legatura, ne ajutam reciproc cand avem nevoie.

Sotia lui mi-a fost prietena inainte sa se casatoreasca ei, le cunoastem parintii, familia... Ar fi fost aiurea ca din cauza ca relatia mea cu fostul s-a incheiat, sa rupem orice legatura. Mai ales ca n-am avut nici un motiv, nu ne-am desparit prin clasica cearta, ci in mod civilizat si fara resentimente.

Asa ca eu n-as putea sa ma simt vinovata cand ne intalnim, nici stinghera nici aiurea...
Dar... niciodata nu ne-am intalnit doar noi 2, asta as considera lipsa de respect fata de partenerii nostri, pentru ca nu avem nimic de ascuns.

Mergi la inceput