Gravidute dupa laparoscopie

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns 77BEL spune:

Buna ziua fetelor,

Ati vazut ce frumos e afara....????? VINE PRIMAVARA..... Poate vin si "berzele"...

Stiti ce probleme am eu??? Si acum mai singerez cind urinez. De la nenorocita aia de sonda (care m-a usturat de-am facut pe mine cind mi-a scos-o si dupa, cind urinam) cred c-am facut vre-o infectie urinara. Cred ca mi-a facut vre-o rana, ceva cind mi-au bagat-o (eu eram sub anestezie si nu stiu) si nu scap de singerarea asta. Nu cred ca singerez din vagin pentru ca am singe numai cind urinez. Cind ma sterg e pe hirtia igienica singe, apoi pe tampon nimic.
Voi ati patit asa ceva??? Oare ce sa fac??? Am luat URINEX si mi-a trecut usturimea pe care o simteam cind urinam si acum iau NOLICIN. Ce ma sfatuiti sa fac??????


Va pupik pe toate.... si-o primavara frumoasa si plina de bebei....



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alice_alice spune:

Nici eu nu am vesti prea bune ieri la eco mi-a gasit un chist folicular (senos) de 35 mm pe OD care zice dr ca nu era inainte de operatie acolo si a zis sa vin la eco in z 3-5 sa vada daca se elimina la cm. Iar spermograma sotu-lui meu e varza are oligospermie,ia dat sa faca analize.

TRYING TO MAKE A BABY !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 77BEL spune:

Alice cum adica? Ce amnalize sa mai faca? Ma........ da poate nu e bun rezultatul.........??? De ce nu mai reface spermograma si la alt laborator? Unde a facut-o?


Pupicei....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flo.flo spune:

Buna fetele
Alice, asa este, avem acelasi diagnostic. Mie mi-a zis ca mi-a curatat tot acolo si acum este ok, pot sa ma apuc de treaba. Nu mi-a dat nici un tratament (asta m-a uimit si pe min e un pic) in schimb a doua zi dimineatza mi-a facut o perfuzie si stiu ca alea contin antiobiotic. Dar erau fete in salon cu mine care au fost operate in aceeasi de zi de alti medici care au primit tratament, in schim nu au facut perfuzii. Asa ca... probabil depinde de medic si cum considera el. Mie mi-a spus medicul ca aderentele se formeaza in principiu de la anexite netratate (si eu am avut cateva episoade de anexita - mergeam la medic si imi dadeau un antiinflamator si ceva de durere sia sta era tot ), am auzit ca si de la operatii (eu am operatia de apendicita...)
Imi pare au pentru diagnosticul sotului tau, sper sa fie gresit....cat despre chist stai linistita ca este foarte mic si pun pariu ca se va elimina la cm. Nu am retinut - tu la ce dr mergi?

Uratica, eu am facut doua hsg si la nici una nu am avut diagnostic de hidrosalpinx si nici in urma laparo. E adevarat ca la prima hsg s-a vazut ca sunt ambele trompe infundate, si am facut instilatii (dupa care am avut o extrauterina) si apoi la urmatoarea hsg trompele erau mai bine dar nu perfecte. Dar in nici un caz nu a fost hidrosalpinx. Probabil ca la tine au fost mai multe aderente de nu a reusit sa le elimine laparo. Dupa operatia clasica ce ti-au spus? cum esti?
77bel, si eu am sangerat putin dar din cate mi-a zis medicul este normal sa sangerez deoarece se mai elimina ce au curatat ei pe acolo... Dar daca zici ca te si ustura, s-ar putea sa fie de la sonda. Multe fete se plangeau in salon ca le ustura de la sonda, poti face infectie urinara. Mai bine ai merge la famacie si ii explici farmacistei ce simtome ai sa-ti dea ceva.
Vaaaii cat am scrisss...

Vine , vine primavaraaaaaa - si cu ea berzele - sper anul asta sa gaseasca si adresele noastre

O spatamana frumoasa tututror



Sper ca in curand o sa fiu si eu
http://.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alice_alice spune:

Neata" la toate fetele

flo.flo ia dat sa faca FVH,LH,testosteron,testosteron liber,PRL,spermocultura si culturi din secretie uretrala.Vedem dupa ce lu-am analizele poate mai facem o spermograma in alta parte.


TRYING TO MAKE A BABY !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uratica spune:

flo flo-dupa operatia clasica mi-au curatat aderentele..nici eu nu am avut hidrosalpinx. insa la hsg imi iesisera trompe infundate!erau strangulate de la aderentele ff pronuntate-pe care nimeni nu stie de la ce am putut sa le fac!!!anexite,raceli nu am avut!operatii,chiuretaje nici atat!insa aderentele ce le aveam,lipeau toate organele si alte cele intre ele-uter,trompe,ficat,ovare..!uterul nu mai era mobil,ceea ce ducea la pierderea unui eventual embrion!de asta am facut operatia clasica!ptr ca in cazul unui fiv nu aveam sanse sa tin o sarcina!acum sunt ok..desi operatia a fost f mare-20 cm..ma simt ff bine..luna asta se implinesc 3 luni de la operatia clasica-si am hotarat sa incerc sa raman natural-desi sansele sunt ff mici!ptr ca aderentele au subtiat si au strangulat trompele pe de-a locuri!si..vreau sa exclud si varianta unei extrauterine in cazul in care va fi sa ajung sa fac fiv!
acum mi-au venit rusii-tratament am avut doar anticonceptionale(alice-chistul,daca nu dispare dupa cm,poate dsparea cu anticonceptionale!asa ca nu fi suparata!nu te mai necaji singurica)!acum astept ovulatia pe la mijlocul lunii si incep sa prestez!poate poate....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 77BEL spune:

Auzi Uratica...??? Sti sigur cind ai ovulatia? Sau te monitorizezi? Iei (sau ai luat vreodata) teste de ovulatie? De unde sti sigur cind e "perioada buna" ca sa n-o "ratezi"?
Te intreb toate astea pt. ca chiar ma intereseaza. Ma gindeam sa incep ce luna urmatoare (adica dupa ce imi vine CM) sa fac monitorizari sa vad exact cind am foliculi, de ce dimensiuni, cind sparg... etc. chestii de-astea ca sa fiu sigura.... Sti ce mai vroiam sa te intreb, daca fac monitorizari, din a cita zi aCM sa incep? Din a 11? Am CM de 28 de zile.... Sau sa fac numai teste de ovulatie....??? Ce sfat imi dai????

PUPICEI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speranta2008 spune:

in ce perioada este indicat sa faci laparo?
in timpul menstruatiei sau in perioada ovulatiei?????

In 2009 voi fii graviduta! ...asa sa ma ajute Maica Domnului!

"Ceea ce este imposibil pentru om, este posibil pentru Dumnezeu" (Matei19:26)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uratica spune:

speranta-laparo e bine sa faci inainte de ovulatie!!sau daca nu se poate si nu mai ai rabdare..dupa ovulatie..dar sa fii sigura ca in luna respectiva nu esti insarcinata!dar tin eu minte gresit?tu nu ai facut laparo in noiembrie anul trecut?
77bel-nu iau teste de ovulatie ptr ca nu am incredere in ele!eu o sa-mi iau temperatura bazala si o sa verific mucusul..dar o sa-ti trimit o explicatie mult mai clara-care sper sa te ajute si pe tine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uratica spune:

uite draguta-sper sa te ajute!!
temperatura (vaginala) bazala se ia dimineata, zilnic, la prima ora (adica la 6 dimineata), dar poti trisa si sa o masori la 7; temperatura trebuie masurata in fiecare zi dimineata imediat dupa trezire, inainte de orice fel de activitate, inainte ca femeia sa se dea jos din pat. temperatura poate fi luata axilar (sub brat), oral, vaginal sau rectal. este recomandata masurarea temperaturii rectal sau vaginal. indiferent de locul unde este masurata, el trebuie sa fie intotdeauna acelasi. oral, termometrul trebuie tinut sub limba timp de 5 minute, in rect sau vagin - 3 minute iar axilar - 5 minute. daca nivelul mercurului este intre doua gradatii se inregistreaza gradatia inferioara.
la ovulatie temperatura va creste in jur de 36,8-37,4, apoi va scadea, undeva sub 37, mentinundu-se in platou pana la venirea menstruatiei. ovulatia este un fenomen care dureaza minute sau ore si de aceea nu se poate vorbi despre inceputul sau sfarsitul ovulatiei. cum iti spuneam, trebuie gasit un model crestere - maxim - platou - scadere. punctul de maxim al temperaturii indica ovulatia. devine marker al ovulatiei numai daca apare o singura data de-a lungul ciclului si apoi este urmata de o zona de platou.
un semn de sarcina este mentinerea temperaturii bazale peste 37,1. deci julia, poti incerca metoda asta. eu zic ca este, relativ, un semn demn de luat in considerare.
sunt numerosi factori care pot influenta temperatura bazala (si de aici si nesiguranta metodei) : masuratori incorecte (la ore diferite), oboseala (temperatura trebuie masurata numai dupa 4 - 5 ore de odihna), somn agitat, stress, modificari ale mediului, boala (inflamatii la nivelul altor organe sau sisteme). in aceste cazuri cresterea temperaturii nu este legata de procesul ovulator.
pentru a mari gradul de predictie al momentului ovulatiei trebuie folosita si o alta metoda, in paralel, metoda mucusului cervical iar rezultatele metodei masurarii temperaturii bazale trebuie corelate cu rezultatele metodei observarii transformarilor mucusului cervical. in perioada imediat urmatoare menstruatiei secretiile sunt reduse, femeia avand o senzatie de "uscaciune" a vaginului. cu trecerea timpului cantitatea secretiilor incepe sa creasca, mucusul fiind clar si apare senzaia de "umezeala" la nivelul vulvei. dupa momentul ovulatiei se pastreaza senzatia de "umezeala" dar mucusul devine vascos. apoi cantitatea secretiilor incepe sa scada pana in momentul urmatoarei sangerari menstruale.

Mergi la inceput