litoralul romanesc

litoralul romanesc | Autor: lilach

Link direct la acest mesaj

Amintirile te rascolesc din cind in cind. Citeodata visezi,dar cu ochii deschisi iti scalzi ochii in talazurile care freamata si cit de linistitor poate fi. A-ti incercat?
Imi aduc aminte cu placere de litoral = tinerete fara batrinete si viata fara de moarte -asta iti inspira la 15-20 de ani.Parca toata lumea e a ta. Mi-e dor...
Acum traiesc la mediterana care sta bine infipta la poalele dealurilor,aproape ca o ating in fiecare dimineata. E frumoasa si totusi parca nu atit de profunda ca si Marea Neagra...talazurile aproape negre.
De nenumarate ori le-am povestit copiilor de litoral si de muntii cu zapada [inca nu au atins zapada]si de ani de zile ne roaga sa mergem iarna la munte si vara la mare. Inca nu ne-a iesit poate insa anul asta le vom face o surpriza si din Bucuresti plecam direct la mare.
Ce statiune imi recomandati? Cred ca s-a schimbat mult pe acolo in ultimii 17 ani - sper ca in bine.

ella& laura,andrei,andra

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Andra28 spune:

Dar poate nu ati vazut marea iarna!
Unii spun ca este pustie, dar atunci este ea, marea cea adevarata, necosmetizata si necolorata excesiv. Atunci valurile parca isi spun povestea lor adevarata, scoicile adunate pe mal spun povestile din adancuri, iar nisipul batut de vant duce briza marii in cele patru colturi spunand tuturor vesnica istorie a apelor din care a fost zamislit. Din cand in cand un pescarus mai taie scurt cu tipatul sau freamatul permanent al talazurilor, zburand deasupra unui minunat covor de spuma asternul peste intinderea albastra.

Andra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyana spune:

Buna,

Eu iti recomand Olimp, e foarte frumos, dar trebuie sa ai ceva bani. Cred ca e foarte scump, nu am mai fost de mult acolo. Noi ne ducem tot la Costinesti, la gazda si suntem multumiti, mai ales ca suntem mai multi.

Multa bafta si o vacanta frumoasa,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ender spune:

Buna Lilach,

Eu iti recomand Mamaia daca mergi cu copiii. E curata si ai destule alternative pt program.
Costineshtiul este statiunea care s-a schimbat enorm in ultimii ani... dar a ramas totusi o statiune "studentzeasca": e ceva mai aglomerata, mai multi tineri si nu asa curata.
Neptun-Olimp ramane o statiune "selecta": masini bengoase, fete fitzoase etc
Ar mai fi Eforie Nord - dar nu am mai fost acolo de ceva timp si nu ma pot pronuntza. (in cele de mai sus am fost in ultimi 2 ani)

Concediu placut!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina spune:

Eu iti recomand Mamaia. S-a schimbat in bine. Au facut si piata "Mazare" cu palmieri si arteziene, au mai curatat-o, nu mai vezi munti de gunoaie. Am fost anul trecut si am fost placut impresionata (o cam ocolisem in ultimii ani ca devenise cam mizerabila). E si plaja buna, apa mica pe o distanta mai mare...
Vacanta placuta!

P.S.: ti-am trimis un mesaj pe msng in legatura cu cantecelele. asteptam sa-mi raspunzi. Ideea era ca noi sa fim on-line, eu sa upload un cantecel si tu repede sa-l download, samd. un cantecel are 1,5-2Mb si daca mai ai mesaje in yahoo, nu-ti incap prea multe in casuta. De aceea te rugasem sa-mi dai o adresa de e-mail fara limita de spatiu. Pupici,




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilach spune:

Cristina,
eu ti-am scris.
Sint online acum daca doresti sa-mi trimiti.
mersi

ella& laura,andrei,andra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tincutza spune:

Eu pledez (in continuare) pentru statiunile sudice (la Mamaia multi dintre palmierii lui Aghaton au ...decedat ). Intr-adevar, Neptunul este cel mai cel la capitolul fitze si masini scumpe. La capitul preturi, iti pot spune numai pe cele din Mangalia: la trei stele - 450.000 cazarea si 525 masa, la doua stele - 350.000 cazarea si 474 masa (dar mai bine "sari" masa, e mai placut sa mananci in oras ) (preturile sunt pentru "turism organizat", pentru ca in perioada aceasta e riscant cu cazarea, trebuie sa faci rezervari din timp). La patru stele ("Hotel President" din Mangalia) - te cam "ustura:
apartamentul de lux este 6.700.000 (!), apartamentul simplu - 4.400.00, o camera intre 1.800.000 si 1.600.000. Ce sa zic, la un salariu minim pe economie de putin peste doua milioane...
Eu zic sa dai mai intai niste telefoane, sa vezi care este gradul de ocupare la hoteluri in perioada asta.
Numai bine si sejur placut,
Miki

Mergi la inceput