scutece noaptea... pana cand?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

daaaa, ai dreptate:))))
Chiar inainte de culcare (in pat) bea aprox, 200-300 ml... deci o cana de lapte. Dar dupa masa depinde ce mananca, mai cere de baut, si in general bea lapte. Apa mai rar. La cina mai bea un pic de lapte... depinde.
Nu e esential intr-adevar laptele, dar daca scot lichidele de dupa amiaza, si o obisnuiesc astfel sa nu faca pipi noaptea, ce se intampla daca intr-o seara bea mai multe lichide? Ca tot nu se va trezi...
Eu de fapt vreau ca ea sa se trezeasca noaptea daca ii trebuie la wc...

ex- gabibarta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Da, Gabi, ideea nu e sa-i dai putin de baut sau nimic inainte de culcare ca sa aiba vezica goala, ci sa ajunga ea singura sa se trezeasca noaptea din cauza ca-i vine pipi. Doar asa stii ca si-a format reflexul. Treaba asta vine de la sine, mai devreme sau mai tarziu. La Robert s-a intamplat la 3 ani si un pic (pampers de zi nu mai purta de la 2,6 ani). Se trezea si striga somnoros "Pipi!". Chiar daca facuse cateva picaturi in pampers, restul il facea la oala. Nu dupa mult timp a reusit sa se tina si sa faca totul la oala. Atunci am scos si pampersul de noapte, ca nu mai era nevoie.

Cristina,
mama lui
www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C" target="_blank"> Bobita, zis si Robert, 14 decembrie 2002
Cresc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

daaa, asa ceva as vrea... Tb. sa scriu la Moshu...

ex- gabibarta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

eu cred ca intai tb sa se obisnuiasca sa fie uscat, apoi incepe sa-l deranjeze ca face pipi si se trezeste. Cel putin la ai mei asa a fost. Pe mine ma enerveaza sa ma trezesc noaptea sa fac pipi si cred ca e un obicei f obositor, de asta am incercat si am resuit sa-i dezvat de a mai bea seara/noaptea. Dar daca totusi se intampla, se duc la wc. Amandoi au scapt de scutec noaptea la 2,6 resp. 2,10 ani.

Cristina
-----------------------------------------------
Explica-mi, si am sa uit
Arata-mi, si am sa-mi aduc aminte
Lasa-ma sa fac singur, si am sa inteleg.
Confucius

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:

Salut.
Cand am citit ce ati scris aici mi-am dat seama ce norocosi am fost noi. Baiatul meu cel mare , acum in varsta de trei ani si trei luni nu mai face kk pe el de la 9 luni si la pampersi am renuntat definitiv la un an si 5 luni. L-am pus pe olita la 6 luni prima data. Asa m-a invatat mama. ratiunea ar fi aceea ca la aceasta varsta lor le place sa stea in fundulet. Mai tarziu vor sa mearga nu mai au rabdare sa stea in fund. La inceput il puneam la fiecare ora cate trei, patru minute. De cele mai multe ori facea pipi, iar eu stateam in fata lui si ma scremeam. S-a prins destul de repede care e treaba. Dupa o luna a inceput sa se screama si el si asa stiam ca trebuie sa faca kk. Cu treaba mica a mai durat un pic. La inceputul verii, am cumparat 20 de perechi de chilotasi, si i-am scos pampersii. Oricum am auzit si medici spunand ca cei cu pampersi se invata mai greu la olita pt ca nu e simt uzi. L-am trecut la chilotasi la un an si trei luni si la un an si cinci luni nu am mai avut probleme.Noaptea nu am avut probleme niciodata, dar acest lucru tine cred mai mult de maturarea sistemului copilului decat de educatie. Spun asta deoarece baiatul meu de bb ( avea trei luni ) nu prea a mai facut noaptea in pampers, recupera dimineata, cand in doua ore schimbam cel putin doua scutece. Dar pt acest rezultat nu am facut niminc. Nopatea nu se trezea dar gemea in somn pana il duceam asa adormit la wc.
In ceea ce priveste chestia cu divortul.. este f posibil sa fie motivul accidentelor. Noi am avut anul acesta doua accidente nocturne, ambele dupa doua certuri zdravene in casa ( copilul a f certat si admonestat cu doua palme la fundulet pt ca dadea drumul la gaze si altfel nu am putut sa il potolim).
Sper sa mai citeasca si alte mamici metoda mea si sa o aplice, e f obositoare la inceput, dar va scuteste ulterior de multe griji si cheltuieli. Oricum tot ce invata de f mici e folositor.
Bafta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

quote:
Originally posted by eunice78
copilul a f certat si admonestat cu doua palme la fundulet pt ca dadea drumul la gaze si altfel nu am putut sa il potolim



Mai intai am crezut ca umbla la gazul de la aragaz, apoi m-am gandit ca poate tragea parturi - gaze, asta era de fapt? Dar ce era sa faca, sa se abtina? Poate am inteles eu gresit...

Cristina,
mama lui
www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C" target="_blank"> Bobita, zis si Robert, 14 decembrie 2002
Cresc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

cred ca era vorba totusi de aragaz, nu?:)

ex- gabibarta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabgabriela spune:

Draga gabi,

Iti dau o idee, cum a mers la mine ca si eu am "tras-o" cu trei fete la activ!! Praslea mea are 3,2 ani si de o luna e fara pampers noaptea. Eu observasem ca o noapte din doua era scutecul uscat asa ca i-am spus ca de acum e mare si ca vom da "pampers" lui Alice . Esta fata nasei ei , o cunoaste si e mica . Ei bine , dupa vreo 2 zile nu a mai vrut sa ii pun seara zicea"sunt ptr Alice". Eu ezitam ,caci nu prea aveam chef sa schimb tot patul , dar am facut ca ea . Si a mers. Au mai fost accidente (cam o data pe sapt) dar sunt multumita.Poate gasesti si tu un bebe in anturajul tau si ii dai scutecele , dar cu consimtamantul ei !

Idee este sa vrea si ea. Eu cu mijlocia m-am chinuit , ca ea tocmai , imi cerea sa-i pun pampers. Dar imi ziceam ca era mare (3,4 luni) In plus era si sezonul cald , vara , numai bine. Si eu o sculam noaptea . Si crede-ma nu e bine ! Ea facea poate de 2 ori la oala intr-o noapte dar tot mai era de unde sa faca si-n chilotei !

Si nu gandi ca ar fi de la divort. Daca ar fi inceput dintr-o data sa faca pe ea noaptea desi inainte era "curata" , poate aveai de ce iti pune intrebari , dar asa ! !Stai linistita !

Si inca o idee de mama "patita" : sa nu te vada sau sa te simta ca tii prea mult sa nu mai faca pipi noaptea ! Totul se va rezolva asa !

Tie si fetitei !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:

Era vorba de aragaz.Aragazul si "pijele" (prizele )au fost mult timp viata noastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

quote:
Originally posted by eunice78

Era vorba de aragaz.Aragazul si "pijele" (prizele )au fost mult timp viata noastra.






Cristina,
mama lui
www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C" target="_blank"> Bobita, zis si Robert, 14 decembrie 2002
Cresc...

Mergi la inceput