iaurtul care nu e iaurt

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ana06 spune:

Artar, nu mai pui iaurt?Doar smantana?
Eu stiam ca nu poate fi folosit iaurtul din alimentara pentru maia pentru ca este pasteurizat, se foloseste o lingurita de iaurt natural, de la tarani si laptele trebuie sa fie fiert mai mult ca sa iasa iaurtul mai inchegat.
Eu am mai facut iaurt cu adaosuri de fructe, dulceata,etc, dar nu iese ca cel cumparat...orice ii pui...Sau poate suntem noi prea mofturosi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana06 spune:

Exista in magazine un cascaval(imi scapa firma producatoare), pe ambalajul caruia scrie "fara aditivi". E un pic mai moale decat celelalte si nu se prea taie bine. Chiar asa o fi, fara chimicale deloc, deloc?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Candy spune:

Mie 2 medici pediatri diferiti mi-au spus sa nu dau copilului sub nici o forma lapte de la tarani, din 2 motive:
1. contine o cantitate mult mai mare de grasime decat cel obisnuit (in acelasi timp e contraindicat si cardiacilor, din acelasi motiv)
2. in general laptele de la tara (daca nu e de la vaca bunicii sau vaca personala) este LAPTE COLECTAT de la mai multe vaci, iar majoritatea producatorilor se zgarcesc la bani si nu-si controleaza in mod regulat vacile, astfel incat daca un singur animal e bolnav toata cantitatea de lapte are de suferit.

Ei recomandau numai laptele pasteurizat, asa ca eu cumpar lapte la cutie. De asemenea, mai recomandau laptele vegetal (de soia), dar am incercat si al meau s-a pronuntat cam asa: "cahhh!"

Ar fi superb sa ne putem creste copiii numai cu produse 100% naturale si sanatoase, dar din pacate e cam SF.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns artar spune:

NU pun iaurt deloc..doar smantana( asta prima data...)...si cand se termina las drept "cuib" cam o lingura si adaug iar laptele (fiert) si tot asa..daca laptele este f gras se strange deasupra o pojghita de smantana ff buna si poti sa inmultesti si sa faci mai multe borcanele...Bobocului nu i-au placut niciodata iaurturile cu fructe, sincer nici cele facute " de casa " nu stiu cat sunt de sanatoase pt burtica (ma gandesc ca fermenteaza f tare..balonari..etc)..Asa ca prefer sa i le dau separat:iaurt si fructe la distanta de cateva ore..

Cascaval ii dau tot Milli (Dalia) e singurul care ii place...In rest, cas, telemea de la tarani din piata..nu am avut niciodata probleme...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns artar spune:

In principiu asa este cu laptele de vaca...eu il fierb cam 10-15 minute..si pe cel pasteurizat il fierb dar mai putin..cam 5 minute...Si mai e o smecherie la al meu pui: daca nu ii dau iaurtul de casa sau Danone cu miere nu serveste...Insa Danone am sa-l sar ca nu e prima data cand citesc povesti de genul asta asa ca mai bine sa previi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dariucha spune:

Dar oare Danone o fi la fel peste tot sau doar in rom ? Fetitei mele ii place iaurdul Danone iar aici nu am auzit nimic rau despre el ....
Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kia spune:

Eu imi fac de ani buni iaurt in casa. Am un aparat de facut iaurt. Nu stiu daca a aparut si la noi dar am vazut in Franta (ca acolo m-am uitat dupa el).

Se face simplu: lapte fiert cu un varf de lingurita de iaurt cumparat (de obicei iau de la firmele din Transilvania, ca cica e mai natural). Se lasa pana dimineata in aparat si gata, iese super. La urmatoarele iaurturi opresc putin din cel vechi si il amestec cu lapte nou.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doinabita spune:

Eu fac iaurt in casa, evit toate chestiile alea care numai a iaurt nu au gust...

Redati-mi viata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana21 spune:

Dupa ce o sa intram in UE vor aparea si la noi mai multe produse bio. Doar ca vor fi foarte scumpe. Sunt si acum, de ex. pe untul Dorna scrie ca e produs din lapte de vacute care pasc iarba nepoluata, etc. Nu cred ca ar scie minciuni ca asta chiar nu risca nimeni. De omis, au voie sa omita, dar de inventat...nu stiu. A! si azi am vazut in Cora pui nu stiu de care pe care scria mare:"NEINJECTAT". M-am intrebat oare ceilalti cu ce-or fi injectati, se refereau la hormoni???

Ianca Printesica si Super Mamica

Poze strumfesti
Poze mai vechi


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=78981" target="_blank">Povestea Burticii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Si unde o fi iarba aceea nepoluata?

corinadana mama Ralucai

http://community.webshots.com/user/corinaraluca

Mergi la inceput