Intoxicatie cu vigantol?

Intoxicatie cu vigantol? | Autor: mirela alina

Link direct la acest mesaj

Piticul meu de 3 ani si 2 luni a dat pe gat aproape jumatate de sticluta de vigantol azi dimineata.Nu a avut nici un simptom : a mancat normal, nu a vomat , nu a facut pipi in exces.
Desi am vorbit cu trei medici din spitale diferite si au avut aceeasi parere : ca nu se va intampla nimic sunt totusi nelinistita ...stiu ca demult am citit aici despre o alta mamica care a trecut prin asta(subiectul nu mai exista)si i se recomndase sa nu ii mai dea lapte, sa nu il mai tina la soare.....
Mie doctorii nu mi-au spus nimic despre toate astea si nu stiu ce sa cred.
Poate mamicile care au trecut prin asta(desi sper sa nu ) imi spun cum au trecut peste acest episod.
Multumesc

mamica lui Mateut 11.09.2003

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

Astea ar fi reactiile adverse ale Vigantolului:
Hipercalcemie (īn caz de supradozaj). Rare cazuri de hipercalcemie si/sau hipercalciurie cu hipersensibilitate la vitamina D. Persistenta nivelului seric crescut al calciului se poate manifesta prin simptome acute (aritmii, greata, voma, simptome psihice, tulburari ale starii de constienta) si cronice (scadere ponderala, formare de calculi renali, nefrocalcinoza, calcificari ale tesuturilor moi, lipsa poftei de māncare, sete intensa, poliurie). Īn cazuri rare s-au īnregistrat evolutii fatale.


Dar eu zic, totusi , sa nu te alarmezi. Mai cu seama ca ai consultat mai multi medici. Poate pentru o vreme n-o sa mai manance cat trebuie si-o sa-i fie mai mult sete. In rest, nu cred nici eu ca vei avea probleme.

Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaT spune:

Eu sunt mamica cu pitica. Numai cand am vazut mesajul mi-a sta inima in loc. Cauta prospectul de la vigantol sii ai sa vezi ca nu e deloc simplu. Partea cea proasta este ca poate .... dar mai bine citeste.

Am tinut regim alimentar un an de zile inclusiv la gradinita, ne-am ferit de soare.


Va doresc multa sanatate si daca ai intrebari sper sa iti pot raspunde.


www.babiesonline.com/babies/o/oana/" target="_blank"> 6 ani si ...




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitzam spune:

Suna la www.gahospita.go.ro/toxapel.html" target="_blank">TOXAPEL si vezi ce zic si cei de acolo, ca sunt in tema.
(021) 210.61.83; (021) 210.62.82

Cresterea copiilor este in parte bucurie, in parte razboi de guerilla

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela alina spune:

Multumesc in primul rand pentru raspunsuri.
Multumesc pentru incurajari Miria Cristina. Deocamdata Matei nu a prezentat nici una dintre simptome ceea ca ma face sa cred ca mai mult a varsat pe el decat a baut....dar oricum am sa il urmaresc pe termen lung.
Cristina fetita ta a prezentat vreun simptom?Spune-mi te rog in ce a constat regimul ?
Am citit prospectul dar ma gandesc totusi ca medicii cu care am vorbit sunt pediatri si neonatologi( DR. Culcer, Dr. Jurjiu si o dr. de la TOXAPEL) si nu cred ca aveau nici un motiv sa ma menajeze.Mai mult au avut aceeasi parere.
Gabita cred ca tot tu ai mai postat nr. de tel undeva ...multumesc pentru ca l-am luat de acolo si am sunat.Aceeasi parere si acolo: nu se va intampla nimic, nu trebuie sa iau nici o masura dar ca sa fiu linistita sa ii fac o eco peste o luna.
Va multumesc inca odata


mamica lui Mateut 11.09.2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaT spune:

pe moment nu a avut nici un simptom, dar am inteles ca tocmai asta e problema. Ca ele pot apare in timp.


Multa sanatate.

Ps: eu am incredere in doctorul fetei, daca si tu ... ai incredere in doctorul tau stai linistita. Poate ca eu sunt mai speriata.

www.babiesonline.com/babies/o/oana/" target="_blank"> 6 ani si ...




Mergi la inceput