Iconite "violente"

Iconite "violente" | Autor: adi2003

Link direct la acest mesaj

Ma intreb de ceva vreme, ce rost au aceste iconite pe DC?



Nu cumva ele indeamna la violenta, dispute etc? Asta ne lipseste?
Mie nu-mi fac nici o placere sa le vad insirate ocazional in mesaje. Eu as propune sa se renunte la ele.
E doar o parere.

Florile mele

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:


Eu intotdeauna am vrut sa doar pe cineva care nu e membru DC. Se pune?
Mai au rost cateodata

Felicia si Ilinca Teodora (15 noiembrie 2005)

Cel mai destept cedeaza primul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joxy spune:

eu sunt pudic si asta nu-mi place

alcool nu beau si nu se cade sa fie pe un forum despre copii

uneori sunt si ateu


... eu zic ca sunt de toate pt. toti.

Cu respect,
G.

www.siteaudit.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

Exista diversitate, dar eu m-am legat doar de cele care semnifica violenta. Se poate comenta pe langa subiect.

Noapte buna!

Florile mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iubibubi spune:

quote:
Initial creeata de adi2003


Nu cumva ele indeamna la violenta, dispute etc?



adevaru' e ca asta ma cam indeamna la etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

Nici nu ma astept sa fiti de acord cu mine.
Era doar un semnal pentru cine vrea sa inteleaga adevaratul sens al mesajului.
Cine nu-l poate "digera", ar fi bine sa se abtina de la ironii.


Florile mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vandal spune:

In primul rind DC este un board. DE. DISCUTII.
Cine nu poate sa accepte raspunsuri la intrebari e bine sa se abtina.
Iar despre indemnul la violenta...hehe...daca am fi influentati in asemenea masura de niste smilies (sau emoticons dar nu iconite) ar terebui ca eu sa stau intr-o camera fara lumina si sa maninc pilule galbene toata ziua (Pacman cineva?).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clayhanger spune:

Eu sunt convinsa ca toti am inteles ceea ce ai vrut sa spui. Pe de alta parte, daca as fi raspuns si eu cu ironie ar fi fost fiindca am in vedere faptul ca mereu au fost folosite acele emoticons in situatii in care se glumea. Sau, oricum, acele emoticons servesc pentru o mai buna exprimare a unei idei, care cu siguranta nu e dorinta de a-ti lua in bataie, decapita, etc... semenii. Cel putin asta e senzatia mea.

De exemplu, eu nu percep violenta cand cineva spune ca si-ar soacra. Mesajul (neintelegeri cu soacra si nervi din cauza asta) este transmis cu succes. Daca ma concentrez la mesajul primit, eu pot ignora complet ca acel emoticon e o reprezentare care poate nu si-ar avea locul. Si in conditiile in care majoritatea privesc la fel problema, nu s-a ivit pana acum necesitatea de a inlatura astfel de simboluri.


Fashion is a form of ugliness so intolerable that we have to alter it every six months. - Moda este o forma de uratenie atat de greu de tolerat incat trebuie schimbata la fiecare sase luni.
Oscar Wilde

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

Sa va dau un exemplu. Rasfoiti putin pagina 11 a subiectului urmator:
http://forum.desprecopii.com/forum//topic.asp?TOPIC_ID=88529&whichpage=11

Nu intamplator am scris ieri mesajul dupa ce am citit pagina la care fac referire.
Poate cineva reuseste sa-mi dovedeasca utilitatea acestor iconite, mai ales cand ele se adreseaza unui alt membru de pe forum.



Florile mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

Daca ar fi sa alegeti intre doua "emoticons"/"smiles" (termeni in limba engleza), cum ar fi:
si
ce ati alege?
Sigur ca depinde cui se adreseaza si in ce context.
Pentru a transmite un mesaj pozitiv unei alte persoane, chiar si in scris, chiar si cu ajutorul acestor "emoticons" trebuie sa alegem ceea ce este bun de aspectele negative ale acestei lumi.

Este foarte adevarat ca intalnim la tot pasul si bune si rele, dar de ce sa tinem cu tot dinadinsul sa ne exprimam si in scris la fel de dur ca in viata de zi cu zi?





Florile mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:

quote:
Originally posted by adi2003

Sa va dau un exemplu. Rasfoiti putin pagina 11 a subiectului urmator:
http://forum.desprecopii.com/forum//topic.asp?TOPIC_ID=88529&whichpage=11

Nu intamplator am scris ieri mesajul dupa ce am citit pagina la care fac referire.
Poate cineva reuseste sa-mi dovedeasca utilitatea acestor iconite, mai ales cand ele se adreseaza unui alt membru de pe forum.



Florile mele



Limbajul e de vina, nu bietele iconitze! Macar ele inlocuiesc injuraturile, jignirile, "apostrofarile"

Felicia si Ilinca Teodora (15 noiembrie 2005)

Cel mai destept cedeaza primul

Mergi la inceput