Soacra... (2)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns magnolia spune:

Draga Lemoni , chiar esti haioasa!Daca tot vei fi soacra , de ce ti-ai ales nick-ul Lemoni? *Bineinteles ca exista carti despre soacre ( eu am 2 baieti) , eu tocmai citesc un fragment din cartea "El e cu minciuna , Ea vorbeste-ntruna" , de Allan si Barbara Pease , cartea este despre relatiile dintre soti , dar , evident , are un capitol si despre relatia norei cu soacra , si un sfert de capitol despre relatia ginerelui cu socrii , care relatie este muuuult mai buna dacat cea mentionata anterior. Ma distrez grozav!*Cutremurul s-a simtit destul de tare in nordul tarii , dar daca soacra are doar obiceiul sa te critice , probabil ca unele nurori interpreteaza grija ca o rautate , asa ca , Lemoni draga , iarta!.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lemoni spune:

Draga Magnolia nu stiu ce legatura are nick-ul meu cu a fi soacra,sau stai ca acum ma prind ca sunt acra haaaaaaaaaaa asta da e buna.

Nu stiu daca sti filmul acela cu Nicolas Cage si Penelope Cruz Captain Corelli acolo era o fetitza cu numele Lemoni si tare mi-a placut am zis ca daca o sa fac o fata o sa o numesc asa dar pana atunci il folosesc ca nick, ca fie intre noi vorba barbatu asta al meu face numai baieti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sileriki spune:

Lemoni draga M-A APELAT . NU m-a sunat . am sunat eu pe acel nr sa vad cine e. ea nu ar da bani pe telefon sa vb cu mine . de pe ce stiu eu ce nr m-a apelat asa face incontinuu, deci e o diferenta ,
Care dragoste? de cand ma stie niciodata nu isi aduce aminte de ziua mea cu toate ca in fiecare an ma intreaba cand e , dar de ziua ei asteapta sa fie felicitata din partea mea , tu nu intelegi ca asa de mult m-am saturat de aceasta femeie , am o ura nemarginita pt ea ,pt toate relele ce mi-a facut si crede-ma mi-a facut destule
Si eu sunt mama de baiat si mama mea are si baiat dae eu nu am vazut asemenea comportare la ea , si pazeasca ma Dumnezeu sa fiu ca ea
Toate cele bune si te rog mai deschide-ti un pic ochii sa vezi ca nu numai oameni buni exista ,sunt si rai
Eva

evi , Eric 14.06.2000

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magnolia spune:

Draga Lemoni , eu am zis ca esti haioasa , nu ... acraAm pus doar o intrebare...nevinovata... Nu am vazut filmul , dar poate o sa-l vad intr-o zi , si atunci ma voi gandi la tine . In privinta fetitei , nu vreau sa te descurajez , da' daca nu-ti iese socoteala , risti sa ajungi "soacra cu trei nurori".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lemoni spune:

Poi de aia ma opresc sa numai fac nici un bb ca nu vreau sa fiu soacra cu trei nurori.

Nu si eu am glumit Magnolia ma gandeam ca ai facut legatura cu lemon-lamaie si ca lamia e acra si de aceea ma intrebi de nume ca e adevarat la asta nu m-am gandit. Chiar ca e o gluma buna se potriveste cu soacra poama acra.

Sileriki imi pare rau pt tine si pt voi toate care suferiti din cauza soacrelor, dar da-ti si voi ignore si numai puneti asa la suflet ,viatza e asa de scurta ca nici nu merita sa ne consumam pt niste oameni rai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olguta12 spune:

De una zi stateam de vorba cu tata, un om care a avut o copilarie tare trista si chinuita, care a avut doi parinti nemernici, rai si egoisti. Mama lui- cand el avea 11 luni, a facut rochie pt ea si costumas pt el din acelas material, l-a dus la fotograf(dealtfel SINGURA fotografie pe care o are tatal meu din copilarie), apoi l-a vandut la tigani, ca sa scape de el si sa poata fugi de la Turnu Magurele la Bucuresti. Bunicii din partea tatalui au aflat din GRESEALA despre asta, l-au cumparat inapoi. Bunicul(alt imbecil) s-a dus dupa ea la Buc si a adus-o inapoi acasa in pumni si picioare. Dupa 1 an, a facut-o din nou. Iar vanzare, iar evadare. A doua oara n-am mai vrut tiganii sa-l vanda inapoi. Incepusera chiar sa-l iubeasca pe pruncul mic cu parul negru si ochii verzi. Asta e doar O intamplare din viata tatalui meu. Povesti de GROAZA imi spune si acum. Cat a suferit de foame, cat de haituit a fost, de singur si de nefericit. Ca parinte a fost NEMAIPOMENIT. A dat in noi de 2 ori in viata( o data cand am facut foc de tabara in mijlocul sufrageriei, o data cand am incercat sa zburam ca Superman pe geam). Nu ne-a lipsit nimic, ne-a iubit si ne-a ocrotit. ORICE sa vada, doar un copil ca plange sa nu vada, ca ia foc. I se face rau. Intotdeauna a spus ca PRIMA LUI MAMA a fost SOACRA lui. L-a iubit si l-a acceptat si cu calitatile si cu defectele lui. Pe mama lui a renegat-o. REFUZA sa mai aiba de-a face cu ea. A renuntzat la ea in momentul cand m-am nascut eu si sora mea. Pe mine m-a blestemat cand m-am nascut...sa se aleaga praful de mine, etc etc. Ma ura cu PATIMA pt ca eram bruneta ca mama. Sora mea era blonda..o iubea. Pe mine nici nu dorea sa ma vada. Pe sora mea a incercat sa o fure pur si simplu din curtea scolii.
N-am vazut-o de aproape 25 de ani. Acum...a dat de MINE pe internet...imi scrie...se declara mama iubitoare si grijulie , care a fost abandonata de familie. DAR..tot reprosheaza..tot scoate ochii, tot plina de venin e, chiar si la 84 de ani> Acum isi cere drepturile pe care nu le-a avut NICIODATA(deoarece nu le merita):de ce nu scrie tata..de ce nu o suna sora mea, de ce am dat-o uitarii. Ea sufera fara noi. bla bla bla. Imi e rusine pt rusinea ei.Si eu sint singura care-i mai scrie, care ii mai trimite poze cu noua ei stranepoata.
Hai ca ma intind in gandire:)))) Deci, cum spuneam, vorbeam cu tata, si incercam sa facem o "lista"...o lista a mame de baieti, care sint si soacre bune. DIn toti cunoscutii pe care-i avem, care se afla imprastiati pe 3 continente, nu am gasit UNA. UNA, frate. De-as gasi-o i-as pune poza pe perete, la intrare. M-as inchina la ea ca la icoana. PAROL.
Soacrele astea BUNE sint pe cale de disparitie. Tata e de parere ca sint asa pt ca se simt "date la o parte". Egoismul, invidia , si rautatea care o au din abundentza nu le da voie sa fie altfel, sa se poarte "omeneste". EU as putea scrie romane intregi despre soacra mea. Bineinteles, romane de groaza.Cate mi-a facut, cate a incercat sa-mi faca...si nu a reusit. Singurul lucru care m-a salvat a fost faptul ca nu sint "femeia mobilier". Unde ma pui, acolo sa stau. I-am tinut piept intotdeauna, si nu i-am vorbit ca unei MAME, deoarece o SINGURA MAMA am. Pe socrela o respect, dar pastrez distantza. Nu m-a placut pt ca eram nascuta in Bucuresti ( ea nascuta in Craiova, "traita" la Timisoara). Sint cu 5 ani mai mare decat sotul meu, si unde mai pui ca nu sint nici penticostala ca dinsa, ci ortodoxa. Ete FLEOSHC. De-asta nu pot eu sa dorm noaptea. Ca nu-i place soacrei ca am unghiile facute si ca port pantofi cu toc. Sa ma dea in judecata.
Concluzia la care am ajuns eu.... INAINTE de a face pasul- casatoria- fi atenta la alesul inimii, nu la soacra. Daca el e BARBAT, daca stie sa faca diferentza intre SOTIE si MAMA..atunci totul e ok. Daca nu, abordeaza subiectul. Fi cinstita, si spune lucrurilor pe fatza. Ce e ok si ce nu e ok in ceea ce o priveste pe soacra. Si adu-i aminte ca TOTUSI..tu te mariti cu el, nu cu intreg neamul(o greseala pe care o fac multe femei). Doar pt ca te casatoresti cu fiul, nu inseamna ca tre sa suporti si sa inghitzi toate nemerniciile si mojiciile soacrei.E
u una....mai am MULT de munca si la capitolul sotz, si la capitolul soacra.(Si unde mai pui ca mai am un capitol"cumnata"). Dar nu-i bai...cand sare pirleazul unul din ei, si nu vor sa inteleaga de vorba buna, scot barda. N-am fost si n-am sa fiu preshul nimanui..NICIODATA!!!!!! Oricum, tatal meu i-a spus sotului INAINTE de a ne casatori..."daca vrei servitoare si presh la usha...du-te baiete, acasa la mama. Daca vrei SOTIE si partenera de viata, poti sa ramai cu fiica-mea". Vad ca a fost baiat intelept si a inteles
Bafta in continuare, fetelor...si tot binele . Eu una ma duc sa imi pupacesc mamica



P.S. Sa raspund la intrebarea lui Lemoni....cum ar vrea soacrele sa fie nurorile...iti pot spune SINCER...pt ca 99.9% mi-au raspuns la fel: MOARTE. .. Majoritatea ar muri fericite sa stie ca nurorile au disparut de pe fatza pamantului.


Am plecat....

olguta12
www.piczo.com/galushk?g=16686272&cr=5" target="_blank"> GALUSHCA IN ACTIUNE

POVESTEA DREI PISHCOT

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lemoni spune:

Olguta as vrea sa raspund dar tare imi e teama ca ma bag aici la subiectul vostru si sunt mereu off topic si nu vreau sa va supar.
Am inteles ca fiecare isi spune oful si vin eu care nici macar nu sunt soacra inca si ma bag in problemele voastre.
Eu defapt citesc acest subiect din care sa invat sa vad ce pot sa fac si ce nu ,pt ca as vrea sa am o relatie buna cu nora mea mai ales ca iubesc tare mult fetele si dumnezeu nu mi-a dat una dar o sa-mi dea doua nurori cu care sper sa am o relatie buna desi dupa cum vad nu prea exista asa ceva. De aceea ma intreb mereu dece? Care este secretul? La urma ,urmei toate au fost nora cuiva si au uitat?
Iar despre orice soacra ar vrea ca toate nurorile sa dispara de pe acest pamint sa fie moarte cred ca ai exagerat!
M-am intristat la povestea tatalui tau si nu pot sa cred ca exista asa "mame" nici nu stiu cu sa le numesc defapt.
Numai ma lungesc si imi cer mi de scuze ca va deviez subiectul.
Sa auzim de bine si niste soacre intelegatoare va doresc .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olguta12 spune:

Lemoni,

Nu am de ce sa ma supar. Sint convinsa ca sint si soacre bune in lumea asta. Numai ca nu am avut eu norocul sa le cunosc inca. Da, poate am exagerat. Insa nu mi-am impartasit decat parerea, si am vorbit din proprie experientza.Si acum , in timp ce-ti scriu, imi storc creierii si incerc sa ma gandesc macar la O soacra-una singura- mama de baiat, care se impaca sau se poarta frumos cu nora ei. Din pacate, nu am nici un nume pe "lista".Oamenii sint ciudati, nimeni nu e perfect, si multi sint inraiti de viata si de esecurile pe care le-au avut ei. Din pacate, aia e problema- toate soacrele uita ca si ele la randul lor au avut o soacra care le-a facut viatza amara. Chiar aseara soacra mea vorbea despre mama primului ei sotz(bunica sotului meu). Imi spunea cat a chinuit-o, cat a jignit-o, cat a suferit din cauza soacrei. La randul ei, soacra mea are o fata si doi baieti. Pe ambii baieti a incercat sa-i desparta de sotii, si nici acum nu a renuntzat la idee. Buba e ca, istoria care se uita, se repeta. Eu am fost si putin norocoasa, deoarece sotul meu i-a "tinut piept" din prima, si au fost 3-4 ani cand nici nu a vorbit cu mama lui, deoarece se purta sub orice critica cu mine. Nu ca mi-as fi dorit sa renunte la familia lui- asta e o aberatie- DAR...faptul ca a pus-o la punct a ajutat mult in casnicia noastra. Si acum gaseste scuze mamei lui, dar e ok. Nasterea galushtei a schimbat situatia in bine. Mai mereu e praf de pusca in aer, dar cand o vedem ma port frumos, sint cuviincioasa, si doar prin comportamentul meu o oblig si pe ea sa se poarte la fel. Asta nu inseamna ca am si incredere in ea. Nu am aflat niciodata ce o deranjeaza la persoana mea. I-am fost si ii sint fidela fiului ei din prima zi in care l-am cunoscut. Muncesc, am grija de familia si casa mea, sper ca sint o sotie si o mama buna. Cu toate acestea, nimeni si nimic nu-i poate intra in voie. Asta nu inseamna ca tre sa-mi fac eu zile fripte . Am ajuns la concluzia ca ea nu are voie sa-mi afecteze viata de familie cu ceva. Face parte din viata noastra, si atit. Cand plec de la ea de-acasa, acolo o las. Cu tot cu nemultumiri, reprosuri si rautati gratuite. Si niciodata nu uit ca totusi, datorita ei am sotul pe care il am azi




olguta12
www.piczo.com/galushk?g=16686272&cr=5" target="_blank"> GALUSHCA IN ACTIUNE

POVESTEA DREI PISHCOT

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magnolia spune:

Draga Lemoni , ma bucur ca nu te-ai suparat pe mine pt. gluma facuta, dar era prea la indemana evidenta dintre lemon si apropiata ta experienta de soacra , asa ca am vrut sa verific daca ai simtul umorului , inainte de a-ti raspunde la intrebare...Mi s-ar parea corect ca , dupa ce primesti raspunsurile noastre , sa ne comunici si tu care sunt expectantele tale din partea viitoarelor nurori , poate se intampla minuni si mai putem repara cate ceva , pe ici , pe colo , in urma acestor polemici.* In primul rand , cred ca cea mai mare pretentie a mea ar fi alegerea cuvintelor si a tonului atunci cand vorbeste cu mine( eventual , si DESPRE mine) . Cuvintele pot rani foarte mult , si , din pacate , nu le mai poti sterge cu buretele , iar daca ma faci"proasta" sau "mincinoasa" in fata sotului , eventual si a copiilor , s-ar putea ca orice ai face de acum incolo pt. mine , sa fie in zadar.Sau s-ar putea ca eu sa te iert , sa-mi carpesc inima si sentimentele , dar asta nu inseamna ca am sa pot uita vreodata , iar copiii vor scrie , in prima lor compunere despre bunici , "bunica mea este o femeie foarte rea", iar eu ,pt. ca sunt mama si sotie si femeie , am sa-i sterg propozitia si am sa incerc sa-i conving ca nu au dreptate .(acum , sincer , ai putea face asta cu foarte mare entuziasm?) *2. S-ar putea sa nu-ti placa mediul din care provine nora , educatia pe care a primit-o -sau pe care n-a primit-o_-_ , valorile morale si culturale ale familiei ei , dar daca toate acestea ii convin fiului tau , n-ar fi normal ca fericirea lui sa fie , pentru tine , de ajuns?In loc sa-i ofensezi parintii prin remarci de genul :- "Ce folos ca ma-ta e profesoara, ca n-o realizat mare lucru in viata?!"-n-ar fi mult mai bine sa incerci sa intelegi si normele si standardele de viata ale unor oameni care , din acel moment , au devenit a doua familie a fiului tau? *3.Daca nora vine la tine si incearca sa gasiti impreuna o rezolvare la o problema domestica , inseamna , in primul rand , ca ea incearca sa creeze o punte intre voi , sau chiar sa-ti ceara , in mod direct , sfatul ,dar daca tu ii vei inchide gura cu replici de genul:"da ce-ti inchipuiai tu , draguta , ca viata ta o sa fie mereu o gradina cu trandafiri?ce crezi , ca eu nu m-am chinuit in viata , da' am tacut si-am rabdat", sau " asta e soarta femeii , eu nu mi-am crescut feciorul sa-ti fie tie sluga"- s-ar putea ca peste cativa ani sa conversam cu nora ta pe acest topic. Glumesc , desigur ; sincer , eu cred ca interesul tau pt. acest subiect demonstreaza ca ai intentii foarte bune , si ca nora ta nu va spune , ca in celebra anecdota , "eu si soacra mea am ajuns sa ne punem de acord intr-o singura privinta:amandoua regretam enorm ca m-am maritat cu fiul ei!"Ar mai fi mai multe de zis , dar ma opresc aici , ca sa poti citi cu maaaaaare atentie si , eventual sa imi combati ideile pestrite , daca crezi ca e cazul.* Si , ca sa inchei intr-o nota optimista , sa stii ca exista si soacre bune , eu am colege de serviciu care isi iubesc si apreciaza foarte mult soacrele , dar , evident , aceste colege sunt intr-o minoritate deprimanta fata de cele de dincolo de baricada.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns radu.anca spune:

Dom'le, oi fi io vrun fenomen, sau soacra-mea, da noi ne intzelegem de minune. In sensul ca ea nu se baga, io o tratez cu tot respectul. Cel mai bine, nu? Exemple: A vrut fii-su sa se mute cu mine, ok, l-a ajutat sa isi faca bagajul. Am vrut eu sa ne mutam in alt oras? A mai dat o perna si un asternut de pat, ca acu aveam 2 camere. Am hotarat ca plecam in Spania? Ne-a urat mult noroc, si daca nu sunam noi intr-o saptamana, suna ea din pensia ei. Si niciodata nu inchide pana nu vb si cu mine, nu numai cu fii-su. Asa ca, rara avis exista, totusi.



ANCA

Mergi la inceput