Soacra... (2)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Annie, n-am cuvinte... Totusi sa va debranseze de la caldura in plina iarna????

ex- gabibarta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

annie, ce poveste urata, adica ce de soacra.
cristiama mama, da ce rabdare ai avut, pai de eram eu, aruncam mancare si o trimiteam sa manace acasa la ea, pai nu ii este rusine.Si sotul tau nu a zis nimic?
Pai sa imi inspectioneze mie casa, pai o trimit urgent acasa, cu ce drept iti spune ea de parchet sau altelucruri
Eu cred ca trebuie puse la respect un pic, ca doar nu ii ele super-doamne, si noi carpele lor.Pai cand a fost soacra la noi, cand am intrat in casa la mine, i-am spus ca nu ma intereseaza parerile ei despre casa mea, asa ca sa faca bine sa le tina pentru ea, doar ca ea s-a dus acasa si si-a schimbat mobila de bucatarie si frigiderul, si a facut-o asemanatoare cu a mea, a luat modelul de la mine, cuvinte spuse de ea
soacrele astea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lemoni spune:

Olim eu as fi tare mandra in locul tau inseamna ca iti apreciaza gusturile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Annie80 spune:

Dar nici un barbat nu se vaita de soacra?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

ba da, al meu fostu`.
Erau in relatii bune cu mama, dar mai comenta si el. Insa comparativ cu ai lui, mama ne-a oferit un sprijin mult mai consistent nu numai financiar, dar ne-a ajutat foarte mult si cu copiii, ma ajuta enorm de mult si acum. Ma-sa n-avea grija de copii nici macar 10 minute.
Insa daca mama facea observatii legate de comportamentul lui fata de copii, el sarea imediat, s-a simtit jignit in pozitura lui de tata perfect. Si atunci sa vedeti scandal... iar eu la mijloc, incercam sa-i potolesc pe amandoi:(

ex- gabibarta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

lemoni, ma bucur ca imi apreciaza gesturile, dar ma deranjeaza ca incearca sa ma copieze la multe chestii, si asta e deja invidie si rautate, nu apreciere.Adica daca eu nu imi cumpar farfurii albastre, ea nu isi cumpara, dar le iau eu si le vede la mine, si ea fuguta la cumparat farfurii.
Eu imi cumpar lucruri in casa, cand am nevoie, nu cand isi cumpara soacra, sau vecina, ca sa vada lumea ca si eu am bani, si imi cumpar ce-mi place mie, nu ce are soacra.
Pana si deodorant pt wc , si-a luat ca a vazut la mine" Vezi, si eu al wc nwt ca al tau, albastru"
Asta e invidie, rautate, prostie si ipocrizie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

quote:
Originally posted by olim

lemoni, ma bucur ca imi apreciaza gesturile, dar ma deranjeaza ca incearca sa ma copieze la multe chestii, si asta e deja invidie si rautate, nu apreciere.Adica daca eu nu imi cumpar farfurii albastre, ea nu isi cumpara, dar le iau eu si le vede la mine, si ea fuguta la cumparat farfurii.
Eu imi cumpar lucruri in casa, cand am nevoie, nu cand isi cumpara soacra, sau vecina, ca sa vada lumea ca si eu am bani, si imi cumpar ce-mi place mie, nu ce are soacra.
Pana si deodorant pt wc , si-a luat ca a vazut la mine" Vezi, si eu al wc nwt ca al tau, albastru"
Asta e invidie, rautate, prostie si ipocrizie



Olim, sa nu te superi pe mine ca iti zic, dar ce spui tu aici sunt copilarii. Mai ales din partea ta ca vezi problema astfel. Am si eu experienta discutiei cu "ti-ai luat vase ca ale mele numai pt ca mi-am luat si eu", dar de pe partea cealalta a baricadei si sincera sa fiu, ma dezgusta profund cand intalnesc asa ceva. Mi se par infantilisme si denota paranoia.

Nu vreau sa iau apararea soacrei tale, ca nu o cunosc si nu imi permit sa evit judecati despre relatia ta cu ea, dar pot sa iti spun ca poti sa iti iei vase ca ale vecinei, mamei, soacrei, nurorii si pentru ca ti-au placut pe raft, ca erau reduse, ca aveai nevoie de culoarea respectiva ca se potrivesc cu servetele si ar fi alte 1001 de motive care nu include pe cineva din exterior musai. Si paoi daca le-a vazut la tine??? Oricat spui tu ca s-ar stradui, eu tot cred aranjamentele la ea in casa vor fi diferite de ale tale, chiar daca isi ia mobila ca a ta si chiar deo WC ca al tau (asta m-a dat pe spate. Mie mi s-a spus acelasi lucru despre hartia igienica ), de parca tu detii copyright pe produsul ala!!!

Daca vrei sa fii unica, eu cred ca va trebui sa apelezi la magazine de unicate si sa iti faci deo WC la comanda. La fel si vase, mobila etc. Altfel, risti ca vecina de vis-a-vis sa isi ia deo WC ca al tau si ce te faci, ca te copiaza???

Uneori cred ca cine nu are de lucru isi face.

Si repet, nu ii iau apararea soacrei tale, cred ca sunteti amandoua suficient de mature ca sa ajungeti la o intelegere civilizata fara sa primiti directive externe. Doar ca uneori indarjirea conduce mintea si sufletul.

Vad ca tu ai steag de Spania si, din cate inteleg ea e in RO. Ar trebui sa zburzi de fericire ca sunt atatea sute de km intre voi si ca, practic, poti alege cand si cat de des sa o vezi. Si sa te axezi pe parti mai pozitive si sa nu iti mai otravesti inutil sufletul, chiar daca simti ca ea incearca. Fii tu mai inteleapta, mai ales ca nu stai usa in usa cu ea si ca sunteti asa departe...

"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

www.bestgames.com.au <--- is live!!!

http://acorns.com.au/cs/blogs/literarykaleidoscope/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristiama spune:

Fetelor, mi-ar place sa am rabdare, da cu soacra mi-am cam consumat-o!

O invit CATEODATA la masa si-i ignor observatiile pentru ca imi iubesc sotulsi pt el e important.

Da asta cu cumparat lucruri ca ale mele am patit-o si eu: si daca isi cumpara masina de spalat ca a mea, sau chiuveta e OK, ce te faci cand ea la 70 de ani incepe sa se imbrace ca si mine!!! E cam ciudat, nu?
Si-a cumparat geaca identica cu a mea, sandale identice, pana si sutiene la fel cu ale mele!!!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebe03 spune:

si a mea e la fel, adica isi cumpara de imbracat ca si mine, eu am 31 de ani ea 55, avem haine la fel, a vazut pe eticheta de la ce firma e cumparata si in citeva zile si-a luat si ea la fel, si aceeasi culoare...eu am renuntat la acea hainuta dupa ce am purtat-o de citeva ori, ea o mai poarta inca..la fel cu costumele, era cit pe ce sa ne imbracam la fel la o nunta, deoarece facusem imprudenta sa-i arat ce costum mi-am luat pt. aceea ocazie...si si-a luat si ea...dar fiind prea frig a renuntat sa-l mai imbrace in ziua respectiva...ca de nu mai e asa de tinara si are reomatism...asa ca asta e cea mai nasoala chestie la socrela, mai sunt si altele, dar le trec mai usor, e iscoditoare, birfitoare( ne birfeste pe rind, pe mine la nora cealalta, pe ea la mine, noi ne intinlim si ridem), e tare curioasa si foarte ascunsa, dar important e ca nu se baga in casa noastra, vine rar pe la noi( am educat-o in 8 ani de cind stam impreuna)si ne respecta deciziile
nicol

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

adimercedes, nu sunt paranoica deloc, dar una e sa cumperi ca ai nevoie si iti place, adica sa apreciezi gusturile cuiva si sa incerc sa le copiezi din placere, asa cum a zis lemoni, si alta sa iti cumperi mobila la fel ca nora, ca doar daca ea poate , pot si eu.Adica iti cumperi vase de 2 luni, dar daca le vezi la nora iti cumpri ca si ea, ca si tu poti.Si iti faci rata la banca ca sa iti iei mobila ca a ei, ca doar nu o avea numai ea, cu toate ca tu nu ai nevoie de acea mobila, si a ta nu necesita o schimbare.
Ma referam la acest tip de actiuni, nu cumperi ca ai nevoie sau iti place, ci doar sa spui" si eu am, nu numai tu".
Oricum nu o vad prea des, si de asta defapt sunt aici, ca sa pot sa traiescd o viata frumoasa si linistita cu sotul meu, dar cand mergem in vara acasa si stam cate o luna, sunt ca 10 ani din viata cu ea.Acum , multumesc la dumnezeu ca am reusit sa ne luam casa noastra, nu in oras cu ea fireste, ca atat imi mai lipsea, si va trebui sa o vad de 2-3 ori cat stau acasa.
Anul trecut am fost pe punctul de a inchiria o garsoniera ope timp de 2 saptamani cat am stat la mures, dar nu am gasit nici una sa ne convina, si am cautat destul de mult, sa stii.Acum avem casa noastra la cluj, asa ca ma voi vedea cu ea de 2-3 ori, cateva ore maxim.
Cat despre a copia, eu cred ca ea e paranoica, ca una e sa cumper ca iti place si alta sa copiezi gusturilr cuiva, chiar daca nu au nimic de-a face cu tine

Mergi la inceput