Soacra... (2)

Raspunsuri - Pagina 25

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns olim spune:

doamne fereste de asemenea cazuri
oricum , omul beat si copilul mic spun adevarul, parca asa se spune nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Cami, nu-ti fie mila de ea. Nu o obliga nimeni sa bea, nu? Si nici nu a obligat-o nimeni sa te barfeasca si sa imprastie minciuni , sa-ti strice voua nunta.

Gabi(ex- gabibarta)+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralcat spune:

Mey Cami si cand ai aflat ce a putut spune nu i-ai troznit fro doua ? (macar verbale daca nu doua palme peste gura)? Doar socra-tu iti este tata, Doamne ce nebuna ...
Iti admir sufletul ca iti poate fi mila de ea. Mie dupa asa ceva nu mi-ar putea fi.
La mine toate buna, slava Domnului ca vine Craciunul, e ocupata cu porcul si io am scapat de comentarii, nu ca nu i-ash da replica, dar cred ca deja ii place. O fi masochista ?

Raluca, leoaica cu Pui Nazdravan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lemoni spune:

Aici ii dau dreptate lui mamitzica cu cresterea copiilor.Eu cred ca voi nu realizati un lucru si asta si cazul meu o sa fiu prea tanara can voi deveni bunica , iar oboseala pe care am acumulat-o in decursul anilor incepe sa isi spuna cuvintele ,rabdarea este un mare factor mai ales cand tu personal nu ai avut ajutor la copii tai abia dupa ce copii pleaca din casa incepi sa iti traiesti viatza.
4 ani de zile nu am fost la un film pt ca eram o mama disperata la fel ca multe dintre voi(citeste pe formum ) si nu am vrut sa-mi las copilul cu un babysitter deci nu distractie nimic apoi cand am scapat de pampers a venit surpriza a doua si am inceput iar de la capat. Pana pui copii pe picioare iti ia aproape 20 de ani,te trezesti la mijlocul vietii si intri in panica ca ce ai facut cu viatza ta?? Sti cate revelioane am stat acasa ca nimeni nu te invita cu copii mici ?Toate trecem prin astea nu sunt singura si normal ca astept intr-o zi sa pot sa fac si eu asta! Iar daca fimiu face maine copil este responsabilitatea mea?????
Nu imi place sa mi se impuna sa am grija de copil nu e o obligatie.Asteapta si cand imi face placere o sa ma ofer eu eventual ,dar pana atunci da-mi voie sa imi traiesc viatza!!!!!!Daca soacrele voastre nu v-au spus pana acum cuvintele astea sunt sigura ca gandesc ca mine .
Si acum multe rosiiiiiiiii!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurabb spune:

lemoni,probabil esti o mama tanara cu cu copil destul de mare,baiat inteleg,si de aceea gandesti asa acum.Si ai tot dreptul sa te distrezi si sa faci ce iti doresti.
Peste ani,cand vei deveni bunica,altceva iti vei dori,prioritatile se vor schimba di n nou,si ca sa stai cu nepotelul tau 2 ore pe zi ar trebui sa fie o placere,ceva minunat,e ca si cum intineretsi,si incepi sa iti retraiesti copilaria pentru ..a treia oara,( a doua a fost cu copilul tau).
Eu asa gandesc si asa o sa procedez cand voi fi bunica.:-)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Annie80 spune:

Lemoni

perfecta dreptate, dar cand te gandesti cat de obosita erai avand un bb mic, cu plansente, cu un nou dintisor care aparea, cu papica de la miezul nopti, si cele de facut peste zi...si tanjeai dupa un somnic la amiaza, de-o baie linistita seara...si mai ales daka n-avea cine sa te ajute?!?! nu-i asa ca o sa te duci sa-ti ajuti "nora"?

bine acum nu trebuie facut din asta sport national

soacra-mea a venit la mine special sa stea cu bb sa rezolv niste chestii (nou BI si o operatie la deget) si tot degeaba, tot eu si al meu sot le-am facut pe toate....ea s-a multumit cu sfaturi si privindu-l pe bb in patutz...si imi aduc amite ca nu a comentat la cum il ingrijeam pe bb, cu sfaturi si alte cele....dar prietena ei 'fereasca sfantul', chiar platise (sau vroia) o baba sa vina seara de seara sa-i faca baie la bb, ca eu aveam oase in burta si nu stiam....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grodear spune:

Nici eu nu consider ca este datoria soacrei sau a mamei melesa aibe grija de fata mea. Am mai spus si o repet: chiar cand plecam de acasa pentru ceea ce avea nevoie soacra , ori plecam cu fata ori, daca ea dormea, nu aveam cum sa o trezesc, ca soacrei ii venise ideea ca are nevoie de "nustiuce" de la vreun magazin. Numai asa o lasam cu ea...Oricum, cand plecam ii lasam tot facut si mancare, laptele cald in termos, absolut tot, si nu avea nimic de facut decat sa- i dea fetitei mele ce avea nevoie.
Tin minte ca am faceam odata suc de rosii (tocmai turnam in sticle) si a venit la mine cu sticla de apa sa- i pun si lui Ralu in biberon. Nici macar atata nu face.
Sunt cateodata constransa sa o las cu maica- mea , care nu face figuri.
Dar de ex. azi cand tre' sa ma duc la Udriste sa- mi fac poze pentru carnet, ce puteam sa fac? Sa o iau cu mine in balamucul ala?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine_rox spune:

fetelor scuze in primul rand pentru absenta nemotivata, am mai postat eu mai demult pe la perle d-ale socrilor. Si eu am una bucata soacra numai buna de pus la zid. Acu cica e bolnava; are ulcer si mai stiu eu ce, desi nu stiu de la ce a facut pentru ca toata viata ei nu a mancat nesanatos, cred ca de la rautate i se trage. Inainte si eu ma suparam de la atacurile ei la persoana mea, dar acu am invatat sa ii dau ignore si se ataca mai rau decat dc i-as fi raspuns cu replici rele. Acu vreo saptamana imi spune sa o ajut la curatenia de Craciun(stam in acelasi apartament) si eu ii spun ca o sa le fac dar cand vin de la serviciu, adica de la 7 seara incolo. Ea nu; ea lucreaza de la 7 dimineata la 11 ziua si apoi vine acasa. S-a apucat ea sa le faca prin apartament dar fara sa ii spuna nimeni ca nu o sa o ajute. Aseara face o criza de nervi ca ea le face pe toate in casa aia, ca nimeni nu o ajuta, ca m-a rugat si ea pe mine o data sa o ajut si eu nu fac nimic. Spuneti si voi ce sunt eu vinovata ca nu m-a lasat sa le fac eu cand veneam de la servici? Am pus-o eu sa le faca pentru ca mai apoi sa imi scoata ochii ca le-a facut ea? Dc ma lasa le faceam eu ca la un apartament cu 3 camere nici macar nu e asa de mult de munca, dar dc nu a avut rabdare sa stea si sa ma lase cu ce sunt eu vinovata?
Oricum prietenul meu (viitorul sot dupa iulie 2007) se amuza rau de tot de iesirile maica-sii si socrul meu la fel. A si a mai avut o iesire aseara: de ce am spalat eu duminica?
Ea sambata i-a pus pomana lui frate-su si am zis ca nu spal sambata ca nu e bine si le-am pus duminica ca al meu prieten dc nu i le spal eu le pune el amestecate toate la masina. Bineinteles cand a venit duminica de la tara si a vazut ca am spalat scandal cat casa. Dar eu am lasat-o sa spuna si m-am dus dincolo la mine si s-a atacat mai rau.
Nu stiu ce o sa fac de Craciun, ca trebuie sa mearga la ai mei sa ma ceara. la cat e de dusa cred ca o scoate mama pe usa afara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ipearina spune:

Subliniez inca o data: nu consider ca soacra si mama sunt datoare sa-mi creasca copilul! Si nici sa petrec eu de revelion, iar ele sa stea acasa cu cel mic. Soacra a fost cea care s-a laudat ca-mi creste copilul, ca sta cu el cand e vorba de revelioane, concedii etc. Insa nu am nevoie! Decat sa-mi scoata ochii mai tarziu, platesc pe cineva sa stea cu el cand am nevoie si astfel nu am bataie de cap. Acum stiti ce spun socrii: " Nu mai creste odata, ca sa-l luam la noi sa alerge si sa ne jucam cu el?" Insa nu ma intreaba nici unul daca e greu e sa-l cresc fara ajutor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

cand eram insarcinata in luna a 4 a,am facut o hemoragie puternica,cu dezlipire de placenta.am venit de urgenta la spital,la bucuresti,eu fiind din provincie,insa mergeam la dr in bucuresti,pt ca aveam probleme.am fost internata in spital si am stat la perfuzii o saptamana,n aveam voie decat sa merg la toaleta,in rest stateam numai in pat,soacra mea sta in bucuresti ,la 3 statii de tramvai de spitalul unde eu eram internata si sotul meu a rugat o sa mi mai aduca si mie ceva de mancare,ii lasa bani,dar sa mi mai aduca cate ceva,ca eu sunt cam siloasa,iar mancarea din spitalul pantelimon era infecta...dar ea a considerat ca e mai imp sa plece la tg mures,la o pomana a copilului fratelui ei,care murise cu 1 an de zile inainte si la a carui inmormantare fusese la momentul respectiv.sotul meu i a zis ca cine e mai imp,unul care a murit,sau unul care se va naste,mai ales ca e primul ei nepot?dar ea nu si nu,ca nu poate si a plecat.si asa am stat eu o saptamana in salon,fara sa mi deschida nimeni usa,ca sotul meu era la serviciu si nici nu avea masina sa vina la mine,plus ca ar fi costat benzina o gramada...ma milogeam si eu de alte gravide sa i roage pe sotii lor sa mi ia si mie cate ceva cand vin la ele si le dadeam banii....acum,baiatul meu are 2 ani,e perfect sanatos si nu se omoara sa vina sa l vada...desi si ea se batea cu pumnul in piept,inainte sa am copil,ca sa l fac,ca vine ea sa mi l creasca....,dar lasa,ca e baby sitter,creste copiii altora.

Mergi la inceput