Soacra... (2)

Raspunsuri - Pagina 24

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Mamitzica, nu sare nimeni pe tine. Uite iti dau exemplu viata mea: Lucrez zilnic de la 8 la 16. O duc pe Lili la gradi dimineata, o iau dupa masa la 16,30. Insa Robert e de dupa masa la scoala, deci mama ii da sa pape inainte de plecare (poate s-ar descurca si singur, ca doar e baiat mare) si il duce la scoala (asta-i mai greu, ca stam pe o strada foarte aglomerata, trebuie sa traverseze si nu sunt semafoare). Dupa masa il iau la ora 17, insa daca e pana la 16, iar apelez la mama. Si daca sunt bolnavi, tot mama sta cu ei. Acum am divortat, pe ex nu m-am putut baza niciodata, nici pe soacra. Nu trebuie sa-mi creasca copiii, insa daca tot ea (soacra) dadea din gura de ce stau in CIC in loc sa merg la lucru, nu inteleg de ce nu se inghesuie la babysitting... Ce ai face in locul meu?

Gabi(ex- gabibarta)+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Mamitzica chestia e ca membrii unei familii se ajuta intre ei, ba cu bani, ba cu diverse comisioane.
Cand aveam 12 ani am facut pe babysitterul cu fratele meu mai mic, ieseam afara cu el, dadeam papa, leganam etc. era normal din p meu d v. La fel azi mi se pare normal ca mama sa stea cu el ca sa ma distrez eu.
Tot asa rezolv diverse taskuri pentru tata, de cate ori merg la cumparaturi ii intreb ce au nevoie si invers, fac un drum pt ei daca am timp si asa e normal.
In plus la randul lor parintii nostri vor trebui ingrijiti intr-o zi, tot asa discutam?

J si Carla-saurus Rex (05.02.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxy07 spune:

Buna fetelor,

Ma bucur ca cineva s-a gandit sa vorbim si despre soacre.
La mine sunt prea multe de povestit, va zic doar pe scurt de ceea ce ma doare cel mai tare.

Pe a mea soacra nu o intereseaza nepoata, ci numai nepotul de la fata (cumnata mea), de cand am nascut (1 an si o luna) a venit la noi doar in vizita de zile mai importante, cu lucruri cumparate din "EUROPA" - proasta calitate, si in rest daca nu ne duceam noi la ea sa vada fata nu se obosea sa vina sau macar sa dea un telefon sa intrebe ce face Bianca. Tot timpul ii cere sotului meu sa-i cumpere una alta sau sa-i faca cate ceva in casa pe bani nostri, iar de la ea sa nu dea niciodata. Am mai avut prieteni inainte de al cunoaste pe actualul meu sot, si aveau niste mame "SUPERRRRR !!!!".
Ma doare ca ma cert cu al meu sot pe aceasta tema iar el nu vede ce fel de om este mama lui. Sincer, imi iubesc sotul mult, foarte mult, dar nu imi pot suporta soacra, si nici nu o pot ignora pentru ca se baga tot timpul in casa mea.
cam asta as fece eu soacrei mele si la altele.

Ma mai enerveaza un lucru.
De ce femeile rele au soacre bune ????????


[url=http://vsdi.net/count][/url]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurabb spune:

da,asa consider si eu ca e o datorie morala in primul rand,si nu in ultimul,ar trebui sa-i faca placere sa ia copilul macar 2-3 ore ca sa pot si eu sa mai fac alte lucruri(ex.sa invat ca sa inaintez pe plan profesional).
E ca un serviciu ,contraserviciu,ma ajuti,te ajut si eu cand ai nevoie,..nu ma ajuti,atunci si eu imi vad de treaba mea.
La mine,a trebuit sa vb cu sotul ca sa o convinga sa o ia odata pe saptamana,3 ore,si saptamana asta a fost prima data cand a luat-o ,..ei cand mi-a adus-o dupa fix 3 ore, avea o privire asa urata la mine,mai sa ma stranga de gat,ca eu am pus-o domne,am obligat-o sa o tina pe fetita..
acum stau si ma gandesc daca sa i=o mai dau saptamana asta,pentru ca observ ca o ia din sila,nu-i face placere,e ca o povara pentru ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristiama spune:

Buna dimineata fetelor!!!!

Noi Craciunul il facem la noi, unde invitam si rudele, din motivul temeinic ca eu vreau sa mananc bine si soacra mea in afara de apreitiv sunca, cascaval si masline, sarmale si prajituri de cofetarie vechi nu pune.
Da culmea e ca dupa ce ne da amarata ei de mancare mai e si moarta de oboseala de cat a gatit!!!!
Apropo de bani, o ajutam la greu, in sensul ca are o alocatie lunara generoasa si primeste si suplimente; deci nu ar fi problema de bani sa cumpere ceva mai ca lumea.

Si vine la noi, se indoapa de zici ca n-a mancat de 1 luna si-i multumeste lui fisu pt masa, desi probabil el a taia painea sau a pus bautura.
Si anul asta ma anunta ca nu-mi cumpara cadouri ca nu-mi place ce primesc de la ea!!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ipearina spune:

Mamitzica, nu cred ca ai inteles exact ceea ce am vrut sa spun. Chiar nu vreau sa-mi creasca soacra copilul! Eu n-am inteles de ce cativa ani m-a intrebat cand fac copil ca iese la pensie si mi-l creste ea, iar acum imi spune sa-mi gasesc o femeie daca am nevoie cateva ore!!! Eu stiam ca nu iese la pensie ca are un serviciu bine platit; nu am facut copilul in baza ei, dar daca totusi acum i-l puneam in brate ca sa-l creasca cum a zis? Soacra mea nu este genul scorpie (are si bile albe, nu numai negre), ne-a ajutat financiar, dar in acelasi timp nu pierde ocazia sa ne reaminteasca. Este genul care vorbeste mult si prost privind persoana mea. Cand am nascut, pe langa ajutorul minimal, nu a ratat ocazia sa-mi spuna ca am o burtaaaa, ca am inca pete pe fata, ca linia de la burta e tot inchisa la culoare, ca m-am tuns urat, ca mi-au aparut si cosuri pe fata etc, si asta la fiecare vizita de dupa nastere, cand oricum ma luptam sa nu cad in depresie. Si lista ar putea continua! Iar daca am o problema de sanatate imi spune ca n-am nimic ca sint tanara, sa nu ma mai vaicaresc, dar nu acelasi lucru le spune copiilor ei daca au aceiasi problema de sanatate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

salutare tuturor.
Ce va mai fac soacrele dragele mele Ce noroc pe mine ca nu trebuie sa imi stric sarbatoriile cu vizite la soacra.Ca de as fii in romania oricum nu m-as duce, as gasi eu ceva motive sa nu ma duc. ca doar nu mi-o strica o sarbatorile de iarna.
De asta am ales sa stau in alt oras si nu cu ia.Mie nu imi place sa manac nicaieri si nici la mine nu este restaurant de 5 stele pentru nimeni.Cat despre ajutat cu bani, nu as fii de acord niciodata, i-am spus si sotuņui ca as fii in stare sa divortez pty acest motiv.Adica ceilalti frati primesc case si masini si eu sa o ajut pe soacra cu bani, cand nu am primit nimic niciodata de la eanici vorba
Si asta i-am spus-o fix dupa nunta.Ca daca nu se ajunge cu banii sa vanda apartamentul cu 3 camere sa isi cumpere unul de 2 si cu diferenta sa traiasca mai bine.Ca nu am muncit eu in spania sa duca ea o viata buna
Iar vizite, de 2 ori pe an, e mult sa vina.Fiecare sa stea acasa la el

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxy07 spune:

Bine zis Olim, ca fiecare la casa lui.
Eu una nu le inteles pe mamele de baieti, de ce se porta asa cu nurorile, ce le nu au avut soacre. Eu am zis ca atunci cand am sa fac baiat nu amsa-l invat dupa fusta mea, ca sa ma injure nora, asa cum fac eu cu soacra. Nu ma va deranja sa-si vada mai mult de nevasta lui decat de mine.
Eu una sincer m-as muta in alta tara numai sa nu o mai vad.

[url=http://vsdi.net/count][/url]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

pai asta am facut eu, m-am mutat in alta tara
dar stii ce e interesant, ca soacra mea are si o fata, si ii permite o gramada de chestii, iar al meu e super-surprins de acest lucru.Domnisoara cu 14 ani mergea la discoteca si avea dragut, iar ei la 18 trebuiau sa se ascunda de masa, si fetele cu care umblau erau curve toate.
Iar cu baiatul cu care vorbeste cumnatica se comporta mai bine decat cu sotul meu, ce parere aveti?
Inclusiv masina sotului i-o da sa o conduca, iar mie nu, cand ma duc acasa, iar fecioru are 22 de ani si eu 6 de experienta la condus.
Oricum, cred ca mi-as strica sarbatorilor sa o vad sau sa le fac cu ea.Inainte imi facem revul la ei, si acum imi dau seama de ce imi mergea asa rau anul respectiv.De cand il fac fara ea, " oficial mi-e bine"
Si nici nu ma vad vreodata sa fiu gazda lor de sarbatori.Fiecare cu casa lui

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns truli-luli spune:

Buna fetelor! Citesc de mult timp subiectul despre soacre dar am stat pe ganduri daca sa scriu si eu sau nu. Asta din cauza ca la mine e un caz aparte. Am avut si eu multe dispute si nemultumiri legate de soacra mea, pana am descoperit ca ea de fapt are o problema mult mai grava care ii hotaraste viata in locul ei. E alcoolica. In vara asta am descoperit cat de grav este si faptul ca de fapt ea nu mai e decat o umbra, o cochilie goala condusa doar de ... sete. Dupa ce am avut o discutie serioasa cu ea, in care am zis ca o sustin, am plans amandoua, am fost sigura ca a inteles ca nu e bine, ca trebuie sa se opreasca nu a trecut decat o ora si se ruga de mine sa ii dau ceva sa bea ca nu mai poate, ca daca ii dau promite ca o sa si manace ceva in ziua aia Va spun sincer ca a fost prima oara cand am realizat gravitatea situatiei. Din acel moment au disparut sentimentele mele de furie si replicile taioase pe care i le pregateam pt ca am realizat ca nu mai am cu cine sa discut. Chiar a ajuns sa imi fie mila de ea, cea care a fost candva, care si-a ingrijit copiii, care a avut o familie fericita pt ca acum nu mai e decat o epava desconsiderata de toata lumea, chiar si de cei apropiati. Pana atunci ma enervam pe ea si ma macinam singura cu ganduri si nemultumiri pt ca a scos destule faze de care sa ma plang: de la faptul ca plangea inainte de nunta noastra pt ca "stia ea" ca fiul ei va fi foarte nefericit alaturi de mine, pana la a comenta de fata cu straini ca intre mine si socrul meu ar fi ceva

cam atat

Sarbatori fericite tutror, liniste si intelegere in familiile voastre!

Cami si ANA (17.08.2005)

poze Ana
www.tickercentral.com/view/5l62/5" target="_blank">varsta Anei

Mergi la inceput