Soacra... (2)

Raspunsuri - Pagina 23

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Pai daca nu e ceva serios, de ce nu?
Chiar, pare ceva serios?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lemoni spune:

A am uitat sa spun tipa e canadianca si nu prea stie de glume.... nu se prinde nici la ale mele daca fac vre-una trebuie sa ii explice fimiu sa priceapa. si fi sigura ca nu ii le spun in romaneste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Lemoni, stai ca acum m-am prins... daca fata vrea sa te linisteasca, in sensul "cu fiu-tau doar imi fac putin de cap, stai linistita ca oricum ma marit cu un miliardar septuagenar" ?? Eh? Parca iti mai revii un pic, nu? :))))

J si Carla-saurus Rex (05.02.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mumyca spune:

Auziti fetelor ,socrelele astea merita('').Sunt noua pe aici,dar cind am citit imi venea sa le iau la bataie.Ce tot se baga atit in viata noastra.De ce nu pui carne in mincare,de ce ai 2 picioare si nu ai unul.........................Sincer eu m-am c-am saturat de ele,daca ar fi dupa mine ,i-as inchide usa in nas lu soacramea sau as primi-o o data pe an .Cred ca ar trebui sa ne gindim serios daca se merita sa le suportam ,poate ca ar trebui sa le dam un ultimatum,poate au vazut si ele ca suntem dragute,finute,facem pe naivele.Ia hai sa le dam noi peste nas sa vada cu cine se pun.Oricum NU suntem bune ptr. baietii lor,oricum suntem birfite asa ca daca tot ne vorbesc de rau pai sa le dam si motive de birfa.Eu prefer sa zica de mine ca sunt a naiba ca destul am tacut.Acum cica cind intra la mine in casa parca calca pe coji de oua,nu stie cum sa se mai comporte cu mine ca sa nu ma supere.Saracuta a dat in greu('')

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurabb spune:

m citit aproape toate postarile,si imi dau seama ca se poate si mai rau...
a mea soacra sta pe strada vecina,isi plimba cainele de 2-3 ori pe zi,dar pe fetita mea ,odata nu vine sa o scoata afara,..ne-a spus "cainele e al meu si copilul e al vostru".
Eu incerc sa le fac pe toate ,mancare ,grija de copil si pe desupra am de invatat pt niste examene,..e groaznic,aprope ca nu mai pot face fata,iar ea vine,imi face vizite neanuntate,uneori chiar deschide singura usa ca are cheie,zicand ca paote sant ocupata cu fetita,si-mi povesteste niste timpenii de nu le mai suport,ce fac vecinele de pe strada ei,ca aia a divortat ,ca alta s-a operat,si pe mine nu ma intereseaza aceste noutati...iar apoi pleaca ,cum a venit.
Ei nu i-am spus nimic pana acum,am tacut pur si simplu,si cand vine sotul ii spun lui,insa el tine asa de mult la mamica,ca orice i-as spune,el nu-i transmite nimic ei,ca vezi chipurile o supara.
Nu mai spun ca din disperare ca sa pot sa-mi dau examenul,am incercat in sept sa o ducem la cresa ,program lung cate 8 ore,si s-a imbolnavit micuta mea atat de rau,enteroviroza,pneumonie,10 zile a stat copilul meu in pat iar eu lanaga ea ,zi si noapte,si nici macar nu avenit sa o vada,decat mi-a dat telefon odata ca sa-mi spuna ca vai doamne nu a dormit naoptea de grija ei ca e bolnava,...buna la vorbe,insa greu cu faptele,asta e soacra-mea.
Sant asa de obosita si suparata ca nu ma ajuta cu nimic,incat m-am gandit ca nu vreau sa ma duc la masa de Craciun la ei,am sa spun ca nu ma simt bine.Credeti ca gresesc?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lemoni spune:

JC stai asa ca ea crede ca noi suntem tare bogati!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sileriki spune:

Ieri vb sotul pe telefon cu mamica lui si odata ii spune pup-o pe nevasta ta din partea mea , ce dragut s-a exprimat ?Nu am mai vrut sa ii zic nimic la sotu , in fond are dreptate am si eu un statut sunt nevasta lui fiul sau .
PENTRU TOATE NURORILE SI SOACRELE LOR

evi , Eric 14.06.2000

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

quote:
Originally posted by Lemoni

JC stai asa ca ea crede ca noi suntem tare bogati!



Aoleu! Si zici ca n-are simtul umorului??

LauraBB nu gresesti cu nimic. Adica - poate soacra-te nu vrea sa te ajute cu copilul, e ok pana la urma. Dar nu e ok sa vina sa te deranjeze cu prostiile ei cand tu ai de invatat. Eu asta as lamuri-o bine de tot cu sotul. Si daca nu vrea sotul sa o supere atunci supara-o tu. E timpul tau, ai treaba si politetea excesiva se numeste... stii tu cum.




J si Carla-saurus Rex (05.02.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ipearina spune:

Laurabb, bine faci daca nu te duci la soacra de craciun. Nici eu nu ma duc anul asta, desi in ultimii ani toate craciunurile le-am petrecut la ei. Anul trecut, desi eram insarcinata, i-a durut undeva ca sunt prin preajma si m-au afumat cat au putut, incat mi-am petrecut atunci doua zile inchise intr-o camera unde nu se fuma (si bineinteles sotzul n-a zis pas!).
Iar anul asta n-am chef sa ma car cu un copil de sapte luni si cu toate catrafusele necesare (socrii sunt in alta localitate) doar ca sa "indeplinesc ritualul" si ca sa le fac pe plac. Mie cine imi face pe plac?
Si eu imi cresc copilul doar cu ajutorul sotzului si e destul de greu, dar macar il cresc cum vreau eu. Soacra il vede o data pe saptamana o jumatate de ora, suna in fiecare zi sa vada ce face de ne-a acrit, ii cumpara hainute si jucarii, dar atat. Eu pun osul la treaba! Ne tot intreba cand facem copil ca ni-l creste ea, iar acum imi recomanda sa caut o femeie care sa mai stea cu copilul ca sa ma recreez si eu prin oras cateva ore! Lucreaza, recunosc, dar nu se inghesuie cand are liber sa vina sa ma ajute; si daca vine ma cicaleste, asa ca ma lipsesc de ajutorul ei. Cand am nascut a venit si a stat doua zile sa ma ajute, apoi a taiat-o in concediu in alta tara. Iar acum si-a facut planuri pt un revelion traznet, nici gand sa stea ea cu copilul si sa plecam noi. Dar sincer, n-am nevoie de ajutorul ei, maine-poimaine n-are ce sa-mi reproseze.
Ieri m-a sunat si a insistat sa mergem la ei de craciun macar doua ore. I-am spus sa vina ei la noi si cica nu se poate ca-i viziteaza finii, adica e mai comod sa stea acasa si sa plecam noi la drum si sunt mai importanti finii decat noi. Concluzie: anul asta nu vreau sa-i fac pe plac soacrei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamitzica spune:

Am si eu o intrebare-de ce ar fii soacra sau mama responsabile cu crescutul nepotilor?Oare nu au dreptul sa-si traiasca viata ci trebuie sa servitoreasca la copii?
Si sincer nu vad de ce ar trebui soacra-ta sa stea cu copilul tau ca sa plecati voi de revelion,dar invers nu e bine si e o scorpie...
Nu sariti pe mine ca nu sint soacra;am si eu una sa-mi traiasca,dar chestia cu crescutul copiilor eu nu o inteleg.

Mergi la inceput