Soacra... (2)

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns b.aly spune:

salut fetelor!ma primiti si pe mine in gashca?cu toate ,sa recunosc,pana acum 2-3 saptamani citeam experientele voastre cu socroseniile si parca radeam in coltul gurii si gandeam'ce bine ca la mine nu e asa'.dar ca orice minune....sa intru in subiect;soacra are o javra de caine care doasme ,mananca,vomita peste tot in casa(ap cu 3 camere)plus ca la cap curatenie sta jalnic(par de caine in mancare,in pat ,in baie ,etc)am uitat sa mentionez ca am o fetita de 4 luni.am fost nevoiti sa ducem fata acolo pret de vreo 3 ore ca aveam o problema urgenta de rezolvat(soacra nu se deplaseaza de acasa cu toate ca are doar 5 statii de autobus pana la noi)infine,cand ne-am intors si am vazut copilul m-a apucat groaza;avea par de caine in gurita,pe hainuta ciar si in pampers.le-am spus politicos ca eu nu mai duc fata pe acolo pana nu gasesc o solutie pt cainele ala(sa-l duca la curte)si mi-a raspuns ca prefera sa nu mai duc fata acolo decat sa renunte la caine(fiind singura lor nepoata).ce parere aveti?va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oprietena spune:


Va citesc si eu de ceva vreme, ma amuza si ma ingrozeste in acelasi timp ce se intampla si la alte case unde convietuiesc nora cu soaca in acelasi spatiu sau chiar la distanta. Ma tot mananca degetele sa scriu ca si eu sunt in aceasta oala (noi respiram aerul din acelasi apartament si uneori "pute").
Si eu sunt prinsa de cele mai multe ori la mijloc atunci cand soacra are o discutie cu fiul (sotul meu) si nu stiu cum sa vorbesc mai diplomatic, sotul are dreptate, dar cum sa spun in fata ei asa ceva? Pentru ca ea e mai varsta si are experienta, ea stie tot (cine suntem noi, niste copii, sa ii spunem ei ca lumea nu e asa cum o crede si stie ea???). Si de fiecare data cand sunt de fata si ei discuta in contradictoriu ea spune: Nu-i asa Mirela??? Uneori nu gasesc cele mai bune cuvinte pentru a-i da dreptate sotului fara sa se simta ea jignita si atunci totul o ia razna. Eu devin tinta atacurilor si a discutiilor, eu si neamul meu de la Buzau, cu care sotul meu s-a aliat impotriva ei, noi toti vrem sa o acaparam si sa-i luam casa (nu mai am socru si ea are impresia ca de cand e singura toata lumea vrea sa se c..e in capul ei-expresie uzuala pt ea, mai ales el, baiatul cel mare si sotia lui, ca prazlea, care o repede de fiecare data cand deschide gura si ii tranteste usa in nas- e cel mai bun, asta e alta poveste).
In opinia ei eu, fata de provincie, venita in capitala la studii, s-a maritat cu baiatul ei, doar ca sa isi faca buletin de Bucuresti-discutia asta a fost inainte de cununia civila cu 2 saptamani (avem 6 ani cu acte si 2 fara-8 in total), timp in care s-ar fi vazut intentia mea de "capitalizare" in buletin. Cu 1 saptamana inainte de botezul copilului am anuntat totii invitati ca nu mai facem botez. De ce? i s-au urcat piticii soacrei la cap si am avut balamuc in casa. Eu, cea care plateam masa la restaurant, nu am vrut sa pregatesc masa si acasa (aperitiv, friptura) pentru cei care veneau sa plecam impreuna spre biserica, as fi vrut doar niste prajiturele acolo...s-a stat 15 min acasa si nimeni nu s-a atins de mancare, (pana la urma am facut cum a zis ea).Am botezat copilul, au venit parintii mei in Bucuresti (zicea ca in casa ei nu au ce cauta, sa vina direct la biserica si dupa petrecere sa plec inapoi), in ziua aia nu a vrb cu ei, abia a doua i-a mai trecut...
Offff si cate altele.
Stiu, toata lumea zice sa plecam cu chirie. Am avut 3 tentative pana acum. Sotul e un pic mai capos: e si dreptul lui la casa aia si de ce sa plece cand a bagat atatia bani acolo? De ce sa se chinuie cu chirie?? Cine stie? Poate pana la urma o sa aleaga chinul chirie si linistea familiei.
Mai sunt multe. Uneori chiar simt nevoia sa spun cuiva ce e in sufletul meu, ii mai zic sotului, dar nu vreau sa creada ca nu stiu altceva sa fac decat sa parasc(desi stie cum e ea), are si el prob lui la servici...si pana la urma e mama lui, chiar daca eu am dreptate, il doare.
M-am lungit cam mult, mai povestesc si mai tarziu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oprietena spune:

Aly, soacra mea are 2 caini , un pechinez (care desi e scos afara de 2 ori pe zi tot in casa face, pute pe la colturi, parchetul e negru pe unde a facut el, la noi in camera nu are voie)si o maidaneza destul de maricica dar foarte curata. A fost un chin pt mine cand era Rares mic, noroc ca nu a mers de-a buseles, e un chin si acum, sa va spun ca desi au castroanele lor mai primesc uneori mancare si din farfuriile in care in mod normal ar trebui sa mancam noi??? Memorez toate farfuriile pe care le foloseste si evit sa mai pun in ele mancare (acum le am pe ale mele dar in lipsa mea...) sau ca le mai da si pe jos sa manance, le arunca asa ca la cainii de la tara din lant, atunci cand e ea la masa si ei se uita...
La noi in casa foarte rar vin prietenii, ei nu ii place sa fie deranjata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micha08 spune:

Merci de sfat Siminaf! Gasesc undeva un KALASNIKOV (sau cum s-o fi scriind)? Cred ca as aduce multa liniste in familia mea.
Gabi_K, bine v-am gasit! Sper sa ne putem ajuta intre noi ca sa "doboram" soacrele cele acre!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.aly spune:

Vai Mirela,nu pot sa cred ce imi spui.Sa risti sanatatea unui copil doar'ca e la moda sa cresti caine'de la soacra-mea citire.sa renunti sa-ti vezi unica nepoata(care mai si seamana leit cu fi-su)pt un caine.... Sper ca noua sa nu ne ia Dz. mintile la batranete.si de prieteni nu-ti mai spun ,ca si inainte de casatorie barbata-miu venea cu toti prietenii acasa la ai mei ca maica-sa e tot tp'bolnava'si nu tb deranjata.dar tu draga mea Mirela nu ai pus niciodata piciorul in prag in legatura cu animalele din casa?te pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lemoni spune:

Hai ca vin si eu sa ma plang de prietena lui fimiu aici ca soacra acra dar sa va vad pe voi daca imi da-ti sau nu dreptate./
Merg eu la cumparaturi cu ei ieri si intram intr-un magazin foarte scump si cand ies zic Offf ce mi-ar place ca intr-o zi sa am bani sa-mi cumpar tot ce vreau din magazinul asta (preturile cam piperate nu prea te atingi de nimic acolo)
La care ea cica " Eu ma marit cu bogat sa-i maninc toti bani!" si se uita spre fimiu......

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lemoni spune:

Apoi ori eu sunt dusa ori ea e
Bineinteles ca am tacut ce puteam sa zic la faza asta dar am ramas masca!(In mintea mea chiar daca gandeam asa ca ea taceam naiba din gura.
Era o vorba in ro "Daca tacea-i filozof ramineai" asa si ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

quote:
Originally posted by Lemoni

Hai ca vin si eu sa ma plang de prietena lui fimiu aici ca soacra acra dar sa va vad pe voi daca imi da-ti sau nu dreptate./
Merg eu la cumparaturi cu ei ieri si intram intr-un magazin foarte scump si cand ies zic Offf ce mi-ar place ca intr-o zi sa am bani sa-mi cumpar tot ce vreau din magazinul asta (preturile cam piperate nu prea te atingi de nimic acolo)
La care ea cica " Eu ma marit cu bogat sa-i maninc toti bani!" si se uita spre fimiu......




Exista o solutie:

Lasa, ca doar nu o lua-o fix pe prietena asta. Mai are timp sa mai "incerce" si altele, nu?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lemoni spune:

Eu tot sper sa nu fie ea "the one!" si totusi daca va fi?????
pot eu sa ma bag in fericirea lor?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Ai dreptate Lemoni a fost o gluma deplasata. CA sigur a intentionat sa fie gluma (doar nu-i nebuna sa vorbeasca serios in fata ta)

J si Carla-saurus Rex (05.02.2006)

Mergi la inceput