Soacra... (2)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ralcat spune:

Ma bag si io la cadouri de la soacra: prosoape, evident luate din sifonierul personal, folosite vazut ca nu absorb apa ca sunt d-alea de plastic si date mie. Nici macar spalate. I le-a dat fiu-su inapoi ca un dragutz ce e. Mie de ziua mea mi-a luat un halat de casa si desi stiu si recunosc ca am ramas elefantutza dupa nastere (mai ales ca inca alaptam in august), tot ma simt nasol ca mi-a luat masura 52 !!!!!!! Io port 44 si cand a vazut ca nu-l port m-a intrebat "Nu te cuprinde?". I-a cazut fata cand i-am zis ca nu-mi vine, imi e mult prea mare, si daca are nevoie ii platesc consult oftalmologic ca se pare ca e cazul.

Raluca, leoaica cu Pui Nazdravan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grodear spune:

Soacra-mea are la 1.40, 90 kg, eu la 1.63 am 60 kg. Intr-o zi vine la mine cu o fusta primita de la verisoara ei si zice: Ia vezi, iti vine fusta asta, ca noi avem cam aceeasi masura?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristiama spune:

Si soacra mea saraca e foaaaarte ocupata toata ziua. E la pensie, sta singura si are femeie la curatenie.

Si cand o suna sotul in weekend e extrem de obosita ca isi face mancare. NUMAI pt ea, evident. Si ii e asa de greuuu!!!
Nu are nici o problema de sanatate, doar se MENAJAEAZA!

Si mai si vine la noi la masa si se indoapa de zici ca n-a mancat o spatamana si-mi povesteste ce mese intinse facea ea si ce de bunatati facea! Nu stiu ca in 8 ani n-a pus inca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grodear spune:

Cunoastem, conoastem, si prajituri, si muraturi, ca daca nu i puneam eu varza anul asta,( ca avem pivnite separate) se strica in curte, acolo a lasat- o de cand am adus- o.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ipearina spune:

Am fost odata la munte cu socrii (luati pe sus ) si dupa patru zile in compania lor simteam ca-mi iau campii. I-am spus sotzului ca vreau sa plecam acasa, soacra a auzit si mi-a zis :"Aha, tu esti tartorele! Stati cu noi ca de acum incolo sinteti batrani!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magnolia spune:

Draga Cristiama , era sa mor de ras!Adica de rasu-plansu' , cu mese intinse si alte artificii!Eu primesc si sfaturi culinare foaaaaaaaarte elaborate , desi la experimente practice n-am participat , nici eu , nici altii ... Ba chiar si sfaturi practice si necerute de tipul" cum sa-ti tii barbatul acasa" sau " dragostea barbatilor trece intotdeauna prin stomac" , desi la noi in casa , cu ffffffff rare exceptii , exista 3 feluri de mancare ZILNIC( aperitiv , supa si felul 2 ) , plus desert ( aproape zilnic) , iar in frigiderul "maestrei culinare" sufla vantul...Pe mine nu ma intereseaza de fapt , frigiderul nimanui , ca poate proprietarul tine cura de slabire , dar nici sa primesc sfaturi citite din carti de bucate , invatate pe de rost si recitate , asa , de impresionare , nu am nevoie , ca am si eu 4 clase primare , si , vorba Lunei , asa , macar pe litere ,cu greu , ma descurc , si eu ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara spune:

Apropo de sfaturi in legatura cu relatia maritala...
A mea e femeie de treaba, am mai spus-o. Ma rog, multe nu i le iau in seama pentru ca deocamdata stam impreuna si vreau pe cat se poate liniste...

Imi zice: "...barbatii nu pot sta cu o singura femeie, asa sunt ei, sunt barbati(!) mai umbla in stanga si-n dreapta... uite, al meu, fie iertat, m-a umplut o data nu stiu de ce boala si m-am tratat, asta este...ba m-a mai si acuzat ca eu i-am dat boala...dar stiu eu ca a umblat cu nu stiu cine de nu stiu ende, ca am auzit dar ce sa faci, ca sunt barbati si era mereu plecat... asta este, o femeie trebuie sa rabde si sa taca... cel putin am avut respect din partea lui" [halal respect...](asta in conditiile in care si al meu este mereu prin delegatii...) si: "chiar si dupa ce s-a imbolnavit - a fost in pensie de boala de la 35 de ani socrul meu - tot il mai suna una acasa, dar eu nu i-am zis niciodata nimic" .
Cred ca o si luam razna de eram in locul ei, stiu cat de mult a suferit si cat de greu i-a fost cu socrul meu bolnav de inima, cu operatii pe la Bucuresti si apoi tratamente costistoare- si ea avea 27 de ani cand lui i s-a declansat boala...

Sotul meu (de felul lui mai gelos, asa...)s-a crucit cand i-am spus ce lectii imi da... Ba mi-a mai si spus "Mama saraca a avut un singur barbat toata viata ei, a ramas vaduva la 39 de ani si nu s-a mai maritat...ce vrei si tu acuma...ei probabil i se parea normal...n-o baga in seama".

Pe mine ma amuza, stiu ca nu mi le spune cu rautate, e un pic naiva - fii-su ii tot spune asta...

Dara si Darisor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

dara erau altfel crescute/educate ...
ce ma supara pe mine e ca si multe din cele din geratiile mai tinere gandesc asa...
pe forumul asta am citit n chestii gen: sa ma insele da sa nu aflu eu; asta e dc ma inseala si nu aflu si el vine tot acasa e bine, sau ca moare de rusine dc sotul ar schimba pemparsul sau ar spala vasele...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara spune:

Da, stiu ca erau altfel educate... Eu n-am spus-o sub forma de "plangere", ca sincer, m-a facut doar sa zambesc... Bine ca nu a reusit sa-i bage si lui barbate-miu in cap asa ceva...

Dara si Darisor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadira spune:

Doamne fereste Dara, ca daca ar face-o sotul tau ar avea la cine sa se confeseze daca are o mama asa intelegatoare.
A mea soacra "buuuna" si-a porcarit de nenumarate ori barbatu' pentru aventurile amoroase din tinerete, dar la o adica fata de fiu-so a scimbat atitudinea cand a dat-o prin aratura, ba mai mult cand m-am dus sa plang pe umarul ei, ca deh e trecuta prin asa experiente, mi-a zis, citez:"Sti ce, draga, daca nu-l mai suporti lasa-l ca-si va gasi una si pentru el" Si avem 2 copii. Apropo, care dupa eventualul divort sa-i impartim (asta s-o creada ea). Ce parere aveti? Oricum, din ziua aia n-am mai vazut-o ca n-am mai vrut. Auzi, domnule, s-a trezit marea psiholoaga sa faca terapie de soc cu mine. Au trecut 4 luni de la despartirea de mama martira, ca asa mia zis ca "inainte de toate ea e mama". Da' nu pot sa va zic ce i-am zis cand m-am trezit din soc...
Ooo, si sa nu uit azi am primit primul semn de la soacra pachet de mos pentru fetite in care am gasit ceva si pentru mine: o pereche da de colanti marimea 4 cu clin la spate. Eu n-am purtat de cand ma stiu marime mai mare de 3. Si clin la spate!? Ce vrea sa-mi transmita ca mi-a crescut....!?

Mergi la inceput