De cate ori au luat copiii antibiotice?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns theo_2004 spune:

baietelul meu are 2 ani si 3 sapt. nu a luat niciodata antibiotic.
de 3-4 ori a fost racit dar fara febra sau alte complicatii: 3-4 zile mucisori si o tuse f usoara pt ca se ineca cu mucisori cand era culcat. in afara de nurofen si picaturi de nas nu a luat alte medicamente. ma rog, vigantol, vit c, calciu si fier 9in urma analizelor) dar astea sunt considerate suplimente .

va doresc tuturor multa sanatate si o iarna fara ... ghipa cum spune al meu fecior.

mami lui theo nascut la 29.Oct 2004
"o zi in care nu ai ras este o zi pierduta"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Missy spune:

ce-i drept in 4 ani nu am avut decat 2 raceli, dar antibiotic i-am dat pt prima data acum 2 saptamani pt ca avea o tuse urata de vreo 2-3 saptamani si a azis dr sa incercam cu antibiotic de data asta sa nu se mai chinuie. imi pare rau ce i-am dat ca de tuse tot nu a scapat.
eu sunt total importiva antibioticelor, probabil si din cauza ca eu in copilaria am luat cat pt o scoala intreaga!

www.babiesonline.com/babies/f/fratila

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alondra25.2006 spune:



Alice are un an si doua sapt.si pana acum nu i-am dat deloc antibiotice,sa speram ca nu va fi nevoie de asa ceva prea curand.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurelia1278 spune:

In 2 ani si 8 luni fetita mea a luat de 2 antibiotic: la 4 saptamani pentru o presupusa foliculita luata din maternitate (i-a trecut de la sine pe la vreo 4 luni) si la 1 an si jumatate pentru "traheo-bronsita". De fiecare data antibioticul a fost recomandat de o aceeasi pediatra de la dispensar si nu de pediatra noastra. A treia oara cand pitica a binevoit sa se imbolnaveasca in concediul dr. ei, i s-a prescris iar antibiotic, dar de data asta nu i-am dat, cu de la mine putere si bine am facut. L-am cumparat pentru ca era pe reteta compensata si l-am pus frumos la pastrare in frigider.


Haideti la bazar! Puteti achizitiona lucruri frumoase si ieftine sau puteti face ordine in casa, ajutand in acelasi timp copilasi in suferinta.
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=85226" target="_blank"> Bazar pentru Alex, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=85226" target="_blank"> un baietel diabetic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana21 spune:

A mea a luat in primul an de viata de vreo opt, noua ori. Prima data a luat la trei luni si jumatate pentru Klebsiella, apoi pentru E. Coli, la stomacel amandoua. N-am avut cum sa le evit. Apoi au urmat amigdalite pultacee, la fel. De cateva ori insa, i-am dat degeaba, din cauza dr., pe care am si schimbat+o exact pentru ca dadea prea usor antibiotic. De la un an la doi ani si trei luni, cat are acum,. amai luat de vreo patru ori. Deci am luat si noi la greu, de vreo 12 ori in doi ani si trei luni.

Ianca Printesica si Super Mamica

Poze strumfesti
Poze mai vechi


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=78981" target="_blank">Povestea Burticii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Servus.
Stefan (3 ani si 10 luni) a luat asa antibiotic:
- de la 0-1 an - niciodata
- de la 1-2 ani - o data (1 an si 9 luni parca)
- de la 2-3 ani - 2 ori (daca ar fi fost dupa medici, 5-6 ori, incepuse cresa...)
- de la 3-3 ani si 10 luni - 2 ori (in aceeasi luna, octombrie, a facut si un inceput de pneumonie, si o bronsita, acum sunt cu frica in san, de o luna nu a mai patit nimic, dar mi-e tare frica).
Sper sa nu mai ia muuuult timp de aici incolo.
Nicoleta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tdi spune:

Alyssa are 18 luni si pana acum a luat de 4 ori antibiotice, prima data la 7 luni pentru complicatii de la o raceala zdravana, a 2a oara la 10 luni pentru otita, a3a oara la 15 luni pentru laringita acuta si ultima oara la 17 luni pentru o posibila infectie urinara.


Album Alyssa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monica-Elena spune:

Mihnea pana acum la 1 an si 5 luni a luat doar o singura data la 11 luni ptr o bronsita acuta.

Mergi la inceput