Turta dulce

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

NU STIU DACA S-AU PUS SAU NU CA N-AM CITI SDAR EU ASTEA 2 RETET DE TURTA DULCE LE AM IN BIBLIORAFTUL MEU.


Turta dulce (1)

Ingrediente:

350 de grame de miere, 350 de grame faina, 3 oua, 3 linguri de zahar, 1/2 lingurita de bicarbonat, un virf de lingurita de scortisoara, un virf de lingurita de cuisoare, 1 lingura de rom, 1 lingura de ulei, 1 pahar de nuci.

Se pune mierea in vasul in care vom pregati compozitia si se amesteca pe margine pina se moaie. Se da la o parte, se pune faina cernuta cite putin o data si, dupa ce s-a mai racorit, ouale intregi, pe rind. Se freaca totul bine,se mai adauga 1/2 lingurita de bicarbonat (in Germania Bullrichsalz) proaspat cernut, apoi cuisoare si o scortisoara pisata, rom, ulei si nucile curatite, lasate nesfarimate. se unge o tava cu unt, se toarna compozitia, se pun deasupra bucati de nuca si se coace la foc potrivit.

Pofta buna!


Turta dulce (2)

Ingrediente:

3 oua, 100 grame de zahar, 300 grame faina, un virf de cutit de bicarbonat, 1 lingurita de scortisoara si cuisoare, 150 de grame nuci.

Se freaca galbenusurile cu zahar si se adauga cite putin faina. se amesteca bine, apoi se adauga mierea, albusurile cu spuma, un virf de cutit de bicarbonat, o lingurita de scortisoara amestecata cu cuisoare pisate si citeva nuci curatite, dupa gust. Se unge tava cu unt sau ulei si se toarna compozitia. Se pun deasupra bucati de nuca si se coace la foc potrivit.


de-ale gurii


Veronica, mama lui Stefan Peter 07.11.05

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

Veronica ,ai cumva si vre-o pozica sa vedem cum trebuie sa arate?

Adriana si-atat...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

ADI, DIN PACATE NU AM POZA.



de-ale gurii


Veronica, mama lui Stefan Peter 07.11.05

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Adriana aici e un tipar (in inch!). Si zici ca nu-i greu de balansat acoperisul si il tine numai crema? Te rog da de veste daca te apuci:

http://www.recipelink.com/cookbooks/2002/0684818701_4.html

"Ce verde era valea mea!" (poze)

Mergi la inceput