mezalianta...

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

quote:
Originally posted by Victoria

quote:
Originally posted by ellej

quote:
Originally posted by Victoria


A, ca ea citeste mai mult, si scrie corect gramatical, inseamna o acumulare temeinica a cunostintelor de la scoala , nu inseamna "clasa"

V

“In curand, de cate ori am sa deschid gura in public, nici pe mine n-o sa pot sa ma mai cred.” – Gabriel Liiceanu



Victoria, am si eu o intrbare: daca fiul /fiica ta va avea ca partener un analfabet tot asa ai sa gandesti? N-o sa te deranjeze daca "cuscra" va avea fuste crete si va vinde seminte in fata blocului ?

Stiu ca nu e chiar situatia asta in cazul de fata si ca parintii ei au facut cert multe greseli cu ea, dar exista diferente sociale si ele se simt, oricat i-ar mira asta pe unii sau pe altii.

Si Dieu nous a faits a son image, nous le lui avons bien rendu.
If God created us in His image we have certainly returned the compliment.



Ellej, eu vorbeam de situatia aici de fatza...Eu o sa ma stradui, daca imi da Dumnezeu copii, sa-i educ cum ma pricep eu mai bine( evident, si eu ma consider educata, de familie buna, etc,:))) de aceea i-am si scris asta lui kores)Bunicii mei dinspre mama au fost insa oameni simpli, fara scoala, de la tzara, dar cei mai politicosi si cu bun simtz si respectuosi oameni pe care i-am cunoscut vreodata.Isi vorbeau reciproc cu "dumneata" si pana au murit nu i-am auzit certandu-se vreodata.Nu aveau fuste crete, nu scuipau seminte, si eu ii consider cea mai "buna" familie pe care am cunoscut-o.
Si daca as avea un baiat, nu mi-ar pica bine sa se insoare nici cu o fusta creatza, da nici cu fata lui Columbeanu sau a lui Mutu.Si nu ma obosesc sa spun de ce.
Insa cu cine se va insura va fi alegerea lui, eu imi voi spune parerea si el oricum va face ce va crede de cuviintza.Apoi ma voi stradui sa nu-i fac viatza un iad, sa-i amarasc zilele, sa-i incurajez nemultumirile, mai ales daca va avea si copii.Ca nu castiga nimeni nimic din asta.

V

V

“In curand, de cate ori am sa deschid gura in public, nici pe mine n-o sa pot sa ma mai cred.” – Gabriel Liiceanu



Nu am vrut in nici un caz sa te atac; si in familia mea, de intelectuali pana la urma (parintii si bunicii mei au studii si chiar unii din generatiile anterioare lor), au existat oameni simpli si nu mi-as permite sa-i desconsider doar pentru ca nu au avut scoala. Insa ma deranjeaza faptul ca unii striga sus si tare "ce conteaza ca el e tractorist si ea doctor docent", dar cand e vorba de progeniturile lor gata cu marea toleranta.

Si, ca si tine, nu-mi doresc ca fiul meu (pe care il am) sa ia vreo mutu sau vreo columbeanca, ei nu reprezinta lumea buna pentru mine. Dar daca o va face voi proceda la fel: ii spun parerea mea, dar face cum crede si eu tot am sa-l ajut.

Nu stiu daca discutia asta o ajuta pe Kores prea mult, asa ca ma opresc.

Si Dieu nous a faits a son image, nous le lui avons bien rendu.
If God created us in His image we have certainly returned the compliment.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kores spune:

quote:
Originally posted by Gabi_K

Kores, o intrebare: te-ai gandit vreodata sa te muti in alt oras? Iti iei sotul de manuta, si va mutati cu copii cu tot.
Acolo nu va stie nimeni, acolo nu va deranjeaza nimeni, puteti fi doar voi, doar micuta voastra familie. Ar merita o incercare sa vezi daca viata voastra de familie functioneaza asa sau nu.

ex- gabibarta


Gabi,
Tocmai scrisesem mai sus, ca sa vezi, parca presimtind ca ne va fi mai bine, am vrut din rasputeri ca multi alti fosti colegi de facultate , sa raman acolo, dar... acum cind tocmai ne-am luat un apt mai mare de 4 cam, cind eu am un serv f bun,cind copiii sunt mici, e f greu...
si mai eceva... ca sa vedeti ca tot acolo ajungem... eu cred ca sotul si-ar gasi f greu un serviciu, acum peste tot se cere engleza, conditii nu tocmai usoare de indeplinit ca sa ai un job bun...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

Kores, parerea mea este ca tu esti mai mult decat prea influentata de ai tai parinti. Si nu e deloc sanatos in primul rand pt tine. N-ai sa descoperi niciodata cat sunt aripile tale de lungi daca o sa le tii stranse pe langa fusta mamichii...care nici nu prea e un model bun de urmat din cate am citit pe aici.

Si atunci de ce sa te chinui? Ia o pauza (dar mai lunga pt ca experimentul sa merite) de la parintii tai, ia o bona, o menajera si vezi-ti de viata de familie cu familia ta. Nu cu cea a parintilor tai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

quote:
Originally posted by kores

quote:
Originally posted by Gabi_K

Kores, o intrebare: te-ai gandit vreodata sa te muti in alt oras? Iti iei sotul de manuta, si va mutati cu copii cu tot.
Acolo nu va stie nimeni, acolo nu va deranjeaza nimeni, puteti fi doar voi, doar micuta voastra familie. Ar merita o incercare sa vezi daca viata voastra de familie functioneaza asa sau nu.

ex- gabibarta


Gabi,
Tocmai scrisesem mai sus, ca sa vezi, parca presimtind ca ne va fi mai bine, am vrut din rasputeri ca multi alti fosti colegi de facultate , sa raman acolo, dar... acum cind tocmai ne-am luat un apt mai mare de 4 cam, cind eu am un serv f bun,cind copiii sunt mici, e f greu...
si mai eceva... ca sa vedeti ca tot acolo ajungem... eu cred ca sotul si-ar gasi f greu un serviciu, acum peste tot se cere engleza, conditii nu tocmai usoare de indeplinit ca sa ai un job bun...



Cred ca tu esti singura care poate face ceva si trebuie sa fii puternica. Sa-ti pui o singura intrebare: vrei sau nu sa ramai cu el? Gandeste-te la tine, la copii, mai putin la parinti si raspunde-ti la aceasta intrebare.

Daca nu-l mai vrei, divort si cu asta basta.
Daca ramaneti impreuna fa ceva cu parintii. Sa te ajute daca vor, sa n-o faca daca nu vor, dar gata cu comentariile. Tipa, fa scandal daca trebuie, muta-te in alt oras, dar parintii tai sa nu mai zica nimic de el in fata ta. Fata de altii sa spuna orice, dar fata de tine NIMIC. Crezi ca ai putea fi ferma cu ei?

Si Dieu nous a faits a son image, nous le lui avons bien rendu.
If God created us in His image we have certainly returned the compliment.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria spune:

[quote]Originally posted by kores

Oana_s poate ai perfecta dreptate, de aceea eu am nevoie acum sa fiu "disecata"; nu mai pot sa vad obiectiv nimic din furtuna in care ma aflu... dar...
eu nu am puterea asta si e cam imposibil sa ma rup de ajutorul mamei care zilnic vine in casa la noi, gateste, are grija de fata mica, ce sa fac, sa iau bona?, ar fi absurd.....

dar de ce sa fie absurd? o suma de bani pe luna alocata bonei ti-ar putea cumpara linistea casnica..ma simt ca intr-o colivie.....
stiu ca parintii mei gresesc, dar ei sa fie singurii vinovati pentru personalitatea mea strivita?

DA, si tu ca te supui.Esti matura acum, ai aratat clar ca stii si constientizezi ce ti se intampla, vezi sursa raului, si ti-e frica sa isti o mica discutie cu mama ta, in schimbul fericirii tale casnice.Nu e usor, nu zic ca va fi simplu,dar ce alegi, sa fii tratata si pusa la coltz ca un copil mic, in fiecare zi, la tine in casa, sau...nu?

“In curand, de cate ori am sa deschid gura in public, nici pe mine n-o sa pot sa ma mai cred.” – Gabriel Liiceanu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

Revin cu o completare. Ceea ce a facut sotul tau nu e laudabil deloc. Faptul ca te-a inselat si ca, intr-o situatie extrema te-a lovit. Dar aceste lucruri nu tin deloc de nr de facultati sau limbi straine cunoscute. Si nu tin prea mult nici de educatia primita, am vazut destui mojici cu 7 diplome din familii snoabe care isi tratau partenerele ca pe servitoare. In mod constant, nu accidental.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_s spune:

quote:
Originally posted by kores
eu nu am puterea asta si e cam imposibil sa ma rup de ajutorul mamei care zilnic vine in casa la noi, gateste, are grija de fata mica, ce sa fac, sa iau bona?, ar fi absurd.....

ma simt ca intr-o colivie.....
stiu ca parintii mei gresesc, dar ei sa fie singurii vinovati pentru personalitatea mea strivita?

eu as vrea sa fie asa, ca sa pot capata incredere in mine si sa zic, de acum fac tot ceea ce cred eu ca e bine,chiar daca mai si gresesc


sunt parintii mei, ii iubesc, ma indoiesc ca mi-ar vrea raul, dar o fac inconstient??






Nu e absurd sa-ti iei bona, e absurd dpdv al MAMEI TALE. (Bunicii fetitei mele stau in bucuresti -cei din partea tatalui- iar eu i-am luat bona, pt. ca am considerat ca Mara mea trebuie crescuta echidistant - asa as fi facut si daca ai mei locuiau in buc).

DA, DA, DA...din pacate parintii tai sunt de vina pentru strivirea personalitatii...o spun cu mana pe inima si fara sa am nici o legatura cu psihologia.

Ei te iubesc, asta e clar, FELUL in care o fac insa e extrem de nociv pentru tine...au prea multe asteptari de la tine (in sensul dorit de ei).Ei in loc sa-ti dea aripi...ti-au mai pus niste radacini.

Ce sa-ti spun...STAND UP AND FIGHT...dar e usor sa spui..stiu...






Oana si Mara 11.08.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kores spune:

In aceasta vara noi doi am constientizat ca veninul din afirmatiile si faptele mamei mele ne vor duce nu tocmai la bine...

Pe de o parte ea ne ajuta cu ceva, indiferent ca e ajutor casnic, bani sau cu supravegheatul copiilor, apoi incepe parca sa regrete si o vezi imbufnata, artagoasa, are mereu comentarii de facut...trebuie sa-ti tina teorie, cum era mai bine, de ce,care sunt riscurile,etc....vai si vai
De cite ori nu m-am cerat cu ea nici nu stiti, apoi eu trebuie neaparat sa cer scuze, doar am jignit-o si suparat-o

cred ca aveti dreptate va trebui sa ma rup de ajutorul ei....
dar eu mai stiu ca copiii cresc cel mai bine cu bunica lor, nu cu o bona...
e un cerc vicios aici...cumplit
daca se va intimpla sa ma dezamageasca sotul meu, o sa ma trezesc si ca mi-am indepartat parintii si ca am ramas indurerata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_s spune:

quote:
Originally posted by kores

cred ca aveti dreptate va trebui sa ma rup de ajutorul ei....
dar eu mai stiu ca copiii cresc cel mai bine cu bunica lor, nu cu o bona...
e un cerc vicios aici...cumplit

daca se va intimpla sa ma dezamageasca sotul meu, o sa ma trezesc si ca mi-am indepartat parintii si ca am ramas indurerata


Copilul creste excelent cu o bona buna, mult mai bine si mai echilibrat decat cu o bunica ccc care ii baga in cap cat de inferior e tatal in raport cu mama sa.

Ca sotul tau te va dezamagi sau nu...asta numai D-zeu stie, Kores...iar parintii tai daca te iubesc, vor fi alaturi de tine orice ar fi...sau asa ar fi normal.

Oana si Mara 11.08.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kores spune:

va multumesc mult pentru raspunsuri...
urmeaza week end-ul
nu am disparut...
voi sta cu gindul la ce imi scrieti si va raaspund luni

Cu drag,

Mergi la inceput