Clipe din trairile sufletelor noastre... (12)

Raspunsuri - Pagina 28

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alma spune:

Buna dimineata!
N-am baut cafea in dimineata asta si sunt cam somnoroasa... A venit si o colega azi sa ne spuna ca se strang bani pentru fosta mea soacra, e operata de cancer si nu se simte bine, ex-cumnata vrea sa mearga cu ea in strainatate. Mie nu-mi vine sa contribui, mi-a facut prea mult rau ca sa pot uita. Nu o urasc, chiar imi e mila de ea si de situatia in care a ajuns, dar nu stau pe roze cu banii si nu stiu daca pot fi caritabila cu o persoana care s-a straduit sa ma acopere cu noroi.

Marce, imi pare rau pentru ce i s-a intamplat mamei tale! In ceea ce priveste singuratatea ta de acum, o sa vezi ca va fi doar o stare trecatoare.
Cu mesajele pierdute... nu uita ca inainte sa trimiti, sa selectezi textul si sa dai un ctrl+c, sa-ti pastreze ce-ai scris, iar daca nu-ti apare, revii la editare si dai ctrl+v .

Alex, cred ca-ti este greu sa realizezi ca nu mai e nici o sansa pentru voi doi, dar eu cred ca a lasat de inteles totul in momentul in care si-a lasat copilul si a plecat. Desi poate in momentul asta nu te gandesti la o alta relatie, nu uita ca sunt femei care stiu sa fie mame si pentru un alt copil decat al lor. O sa vezi ca o sa gasesti si tu o astfel de femeie.



poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cati 73 spune:

Despre "copiii facuti altora"...delicat subiect... Pai daca nu mai este cu mine respectivul/respectiva, ce sa fac, sa-i pun poprire pe ...viata? Ori cu mine , ori cu nimeni? Ori imi mie faci copii ,ori nimanui?

Din cate tot citesc eu pe aici, ajung la concluzia ca sunt una dintre putinele/putinii care nu au reprosuri prea mari pentru fostul. Si nici asteptari.
Am divortat din initiativa mea, am cerut vina comuna.Motivul principal: nu il mai iubeam.
Copilul nu are liniuta in certificat, dar nu conteaza prea mult. Ne ocupam amandoi de el, sta si la tata, cand se poate, chiar si peste noapte. Daca am o problema de rezolvat, ma ajuta . Eu, la fel. Daca ii cumpar ceva copilului, imi da si el bani, cand are. Imi mareste pensia alimentara cand considera, nu-i verific salariul. Copilul ne iubeste pe amandoi, dar stie ca locuieste doar cu mama. Tata are o casa mare, dar este mereu ocupat cu scoala, cand termina, va veni la el sa-l ia papa.
De asemeni, fostul are o prietena, nu-l sun seara, cand stiu ca ar putea fi cu ea.Se duce la concerte, teatru, etc, nu-mi zice ca se duce cu ea, dar intuiesc si nu ma deranjeaza. Daca va face alti copii, e numai optiunea lui.
O sa-i explic copilului la momentul potrivit despre ce se intampla.
Si eu,poate , voi face alti copii, ca si voi, nu? Atunci, care e problema?
De ce sa ne mai complicam vietile cu ganduri negre?
Incerc sa fac numai lucruri care sa ma ajute sa progresez, din toate punctele de vedere si nu pastrez decat amintirile placute legate de fostul!

Imi pare rau sa citesc ca unii din voi mai aveti resentimente sau, mai rau,asteptari legate de fostii/ fostele.

Acum o sa fac o pauza de forum, dar va doresc la toti tot binele din lume! (Si sunt de gasit pe mes, just in case...)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alma spune:

Cati, s-a intamplat ceva? De ce pleci de pe forum? Nu face si tu ca alte fete de aici, care ne-au fost dragi si care a preferat sa plece (cred ca stii la cine ma refer). E normal sa mai avem si rabufniri si sa nu ne intelegem mereu unii pe altii, dar asta se intampla in orice familie si vreau sa cred ca noi suntem familia mamicilor si taticilor singuri, cu tot cu copiii nostri!
Eu te pup si mai gandeste-te!

poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yagmur spune:

Servus,

Marce, imi pare tare rau sa aud ce s-a intamplat cu mama ta... ai dreptate.... nicaieri nu mai esti sigur pe strada...
Eu sint franta de oboseala.. din pacate de vreo 2 sapt dorm doar vreo 4-5 ore/noapte.. si chiar incep sa-mi pierd rabdarea....
Astazi am petrecerea "baby-shower" unde bebe luca va primi cadouri de la colegii mei de job.. abia astept sa vad ce primim si sa ma apuc sa-i aranjez coltul lui din mansarda... M-am gandit sa-i picteze o prietena peretii (hmmmm... si stau cu chirie, dar cand plec dau repede cu lavabila)...

In rest, sint bine.. tatal copilului s-a hotarat sa-l recunoasca si sa se ocupe de el cand are timp si aici inchei subiectul.. eu inca nu stiu ce o sa fac... ma gandesc dupa nastere...

Alex, viatza merge inainte... trebuie sa ne detasam de ceea ce a fost in trecut; stiu ca e usor de zis, dar greu de facut...
Eu am trecut destul de repede peste despartire.. cred ca sint inca sub stare de soc.. stiu ca s-a cuplat cu cea cu care ma insela... asta este... nu am ce sa fac si nici macar nu am incercat sa-l "aduc" inapoi... am acceptat decizia lui si imi vad mai departe de viatza mea...

Cati, unde dispari? Oricum noi tot aici vom fi.. si te asteptam

Cred ca voi naste in jur de 19-20 decembrie.. deci de Craciun vom fi in mansarda... vin si parintii mei ptr cateva zile.. iar de revelion va veni la Cluj cea mai buna prietena a mea... deci, sint happy....

Pupici la toata lumea

Yagmur 36+ bebe Luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brendamitran spune:

'na ziua!

Sint trezita de la 7,dar copila mea,cu care am avut show-uri aseara,abia azi dimineata si-a amintit ca tre sa termine desenul pt.Carrefour,asa ca am tras pina la 11 sa-l terminam,ca poate castiga si ea un premiu,ceva.....

Marce,deci inevitabilul s-a intimplat.Imi place totusi tonul tau optimist,imi place ca gindesti pozitiv.
Naspa ce i s-a intimplat mamei,ne gindim ca putem fi oricare in situatia asta si chiar si mai rau.Din pacate.Se intimpla in Romania zilelor noastre!

Cati,ce-i cu tine? Sbscriu la ceea ce a spus Alma.Te-a suparat cineva? Te-a deranjat cineva? Chiar si asa fiind,cred ca nu-i o solutie sa pleci.In viata exista si neintelegeri,daca nu ar exista,poate ca ar fi totusi o monotonie continua.Insa nu trebuie sa ne cramponam de ele,sau sa nu mai putem comunica din cauza lor....
Sau.....ai alte motive?
Noi o sa-ti ducem dorul,in orice caz,si tu stii asta!

Gabi,voiai sa stii? ce sa va zic? O ora de teorii si filosofii,din care a reiesit ca Diana e capul rautatilor,ca ii va desparti daca nu devin seriosi la antrenamente,ca de unde era cea mai buna pereche,acum a trecut pe locul secund in echipa,ca stagneaza,bla,bla.
Toate astea insotite de vorbarii ce sunau au psihologie prost inteleasa.Cind i-am chemat pe cei doi sa-i intrebam ce vor,Diana mea a lasat capul in jos si a tacut.De unde am tras concluzia ca se inhiba foarte tare in fata profului,si nu numai.
Ce va fi,vom vedea in viitor.Cert este ca am de lucrat mult cu copilul meu.Si sper sa reusesc ceea ce trebuie.

In alta ordine de idei,de ce nu facurati copii,cafea? Ati lasat-o pa Alma pe uscat? T,tz,tz......rusinicaaaaa

BRENDA

Un fulg pentru seara de Craciun

COPIII SUNT MAINILE CU CARE NE PRINDEM DE RAI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miha68 spune:

Buna feteleeeeeeeeeeee
Tocmai ce-am vb cu Brenda si mi-a zis ca m-a dat disparuta... si m-am gandit eu sa vedeti ca n-am disparut dom'le de tot... numa' asa un pic
M-am inscris si eu la loteria vizelor, am reusit sa-mi fac pozele in sfarsit, merci Ril pt sugestie, mi-a fost de folos!
Voi ce mai ziceti, ce mai faceti? Cum o sa sarbatoriti 1 Decembrie? Eu una ma bucur ca-s libera asa ca o sa stau acasica si o sa... si anume... lenevesc!
Mai fetelor acusica vine Craciunul, mie mi s-a parut ca a trecut anul asta SUPER repede!!! Unde s-o fi dus?!? Ei, da ma rog... vin sarbatorile si o sa fie frumos
Hai ca va pupic ... eu sunt la munca si mai tastez asa din cand in cand pe-aici sa nu zica lumea ca eu stau pe net ... da' eu mai stau asa cate-un pic


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

quote:
Originally posted by R_MARCE

Ameera...acum am vazut postarea ta.
Asa e ...cum zici tu ...dar uite povestea Lunei. Tatal l-a recunoscut si s-a interesant oarecum de copil ...pina la un punct. Si cind a fost k ea sa isi refaca viata ....i-a pus bete in roate!
Parca cum o dai ...tot nu e bine...

Marce 27+

Vine bebelina mea, Patricia-Ioana!




Marce hai sa-ti spun cum as proceda eu acum. Normal ca fiecare caz e unic, nu exista o regula insa noi femeile de multe ori ne imbatam cu apa rece. Sa-ti explic de ce. Problemele noastre ca si cuplu au inceput de cand am ramas insarcinata, parintii lui m-au urat ca vor sa le iau baiatul, iar din aceasta cauza (ai lui chiar m-au amenintat), el fiind foarte atasat de parinti au inceput discutiile, practic el vroia ca eu sa tac si sa inghit in timp ce el le dadea apa la moara. Deci situatia nu era tocmai roza. Era chiar neagra. Insa eu recunostam asta? Nuuuu! Atat timp cat el spunea lucruri de genul "normal ca-mi recunosc copilul, doar e al meu, sunt tac-su" tare mandra de mine ma simteam, ca deh, are omul coloana vertebrala. Nu stiu cum m-am mintit atat. Mai ales ca discutiile dintre noi erau deja destul de urate. L-am amentintat cu pensia alimentara (suna cunoscut?) iar el mi-a zis ca voi juca cum canta el iar de la el nu vad un shfantz. (Lucru real de altfel, nu a platit nimic niciodata). Si totusi m-am mintit ca totul e bine, ca ce zice lumea daca fiu-miu are liniuta in certificat (parca mi-a cerut vreunul certificatul la control, puteam sa zic ca e recunoscut de Basescu ca nu stia nimeni). Mama mea m-a rugat sa nu-l las sa-l recunoasca deci va dati seama ce situatie era. Si totusi l-am lasat. Continuarea o stiti.

Ce as face acum in aceeasi situatie: i-as spune "dragule daca tot vrei sa-ti poarte fiu-tu numele (atat timp cat nu m-ai luat de nevasta inseamna ca nu vrei cu adevarat o familie) lupta pentru asta. Eu nu iti neg dreptul de parinte, te las sa fii tata, vino, dovedeste-mi cat de bun tata esti si atunci schimbam certificatul." Corect, nu? Te interesezi de el, participi intens la educatia, intretinerea si bunastarea copilului tau (nu doar material) mergem si il trec pe numele tau. Sa-l scoti dupa certificat nu mai poti sa-l adaugi poti oricand. Si credeti-ma cand un barbat vede ca nu mai exista coarda sensibila legata de recunoasterea copilului nu mai are nici o arma impotriva voastra, iar ca sa fie tata nu trebuie sa scrie in certificat. Am o cunostinta, a facut un copil, tatal nu l-a recunoscut, insa a fost de zeci de mii de ori mai tata ca oricare.

Succes, stiu cat de greu e sa iei o hotarare, in plus conteaza daca omul cu care faci copilul este un om cu care sa te poti intelege, caruia poti sa-i dai telefon sa-i spui "hai sa facem pasaportul si procura ca plec in Grecia in concediu" fara sa fi santajata de el. In plus poti face o procura in care poti specifica cum ca el se deroga de toate drepturile parintesti, chiar daca a recunoscut copilul.

Va pup.

www.alina-jaime.co.uk/main.php" target="_blank">poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Cati, noi vom fi aici si te asteptam cu drag!
Daca am avea cu totii un "ex" ca si al tau, tare bine ar fi.
Yagmur, stii ce? Sa nu-l recunoasca oficial, ajunge daca se ocupa de el. Odata sa vezi daca intr-adevar merita sa fie trecut la locul acela unde scrie tatal copilului.

ex- gabibarta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danim spune:

neatza gashca :)

io am facut cafeaua si am lasat-o pe masa...da' daca nu va uitatzi bine :)

noi suntem bine :) si ne pregatim de sarbarile de Craciun de la scoala si de la gradinitza romaneasca. asa ca spunem toata ziua poezii si cintam cintece.
Fii-mea a venit intr-o zi de la scoala si mi-a spus ca are un secret pentru Merry Christmas si ca invatatoarea le-a zis sa nu spuna ce pregatesc ei acolo ca e surprise. I-am explicat ca mie poate sa-mi spuna si bla bla bla. Ea zice nuuuuuu ca e secret da' pina la urma cind am dus-o la culcare mi-a zis ca i-au trimis scrisoare lu' Santa Claus si a inceput sa cinte ce tot pregatesc ei, ca trebuie sa ma invete si pe mine secretu' lor ca atunci vine si la mine Santa...dar totul e SECRET :) ma umfla rasul cind o aud, dar stau serioasa :)
La piscina a inceput sa se scufunde dupa inelele alea, asa ca a trecut la levelu' urmator si e tare mindra.

Saptamana asta tre sa ma apuc sa fac curat prin haine si prin jucarii, ca la ei la scoala string donatii pentru o biserica si asa pot sa dau si eu o gramada de chestii, ca de aruncat nu-mi vine si asa stiu ca le foloseshte cineva. Fii-me abia asteapta sa aleaga jucarii pentru copii :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Danim, vad ca voi va pregatit taaare serios:)
La mine nimic nou... am fost pe la vechea mea casa, iar a umblat ori iepuroiul, ori ma-sa. N-au luat nimic de acolo insa au facut lucruri ciudate pe care eu n-am inteles... ex. au dat jos cuverturile de pe fat si fotolii, au aruncat peste cosurile de jucarii, jucariile imprastiate, masa mutata, etc... Nu stiu daca cautau ceva sau numai au ravasit un pic casa, dar era ciudat. Acum nu sta nimeni acolo in casa, deci observ orice miscare de-a lor. Cred ca ei asteapta sa-mi iau boarfele de acolo, insa eu sunt hotarata sa nu ma ating de nimic pana nu ne hotaram in privinta lucrurilor comune. Daca ne putem decide impreuna, e o.k., daca nu, dupa divort trecem la partaj si cu asta basta.

ex- gabibarta

Mergi la inceput