Clipe din trairile sufletelor noastre... (12)

Raspunsuri - Pagina 25

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

Da, pe sotul meu. Am zis, psihiatru. Are sindrom nevrotic iritativ, am aflat de la el aseara ca ar mai fi luat candva un tratament.

Adica, in perioade mai incarcate, mai stresante...orice il poate face sa reactioneze exagerat, violent, se controleaza greu sau deloc, se ambaleaza de la propriile lui vorbe, adica tu poti sa taci ca tot devine violent si...dupa care se calmeaza un timp (e ca o supapa), ca sa se manifeste din nou la un moment dat. Timpul este relativ in functie de perioada prin care trece (solicitanta sau usoara).

Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex2 spune:

quote:
Originally posted by cati 73
Alex considera ca e cam umilitoare toata treaba cu recunoasterea fortata!


Consider ca e umilitor sa cersesti unui om atentie pt tine sau ptr copilul care in lipsa de tata e doar al tau. De ce? Nu ptr ca eu sunt barbat, ci tocmai ca ma simt de partea voastra. Pierderea e de partea lui. Si asa cum am expus motivele, e in avatajul vostru ca bebe sa fie doar al tau. Ori dragoste cu sila nu se poate. Iar faptul ca a contribut la crearea copilului nu-l face tata. Parinte este cel ce-l iubeste si-l creste, nu cel care-l concepe.

***
Fetelor, va salut si va daruiesc o floare ptr fiecare
In timpul saptamanii, ocupat ca de obicei, insa daca nu intru zilnic, va rog sa nu ma dati disparut.

Alexandru

Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eliza5 spune:

Cristina, exista cel putin un avantaj in situatia asta: stii exact cu ce te confrunti. Stii care sunt simptomele, poti sa controlezi (cateodata) cauzele. Probabil sunt materiale despre boala, te poti documenta.
Ce te faci insa atunci cand habar n-ai care este problema? Ce te faci atunci cand te lupti cu morile de vant? Sau cand partenerul refuza sa admita ca are o problema?
Sper din tot sufletul sa se rezolve situatia. Este nevoie de eforturi si din partea lui, si din partea ta
Brenda, habar n-am ce sfaturi sa-ti dau.. Tin minte ca in scoala aveam materii care imi placeau, dar existau si materii pe care nu le suportam. Depinde si de profesor de multe ori. Ia gaseste-i tu un meditator de care sa se indragosteasca, ia sa vezi ce note bune o sa aiba . Ai incercat cu recompense? Lucruri care i-ar face ei maaare placere si pe care le-ar putea obtine pentru note bune la mate?
Ameera, daca vorbim de felul in care afecteaza lipsa tatalui, da-mi voie sa iti spun si cum te poate afecta prezenta tatalui. Mai ales cand acesta este alcoolic si violent sau vorbeste foarte urat mamei tale. Nu vreau sa intru in marturii lacrimogene, dar vreau sa-ti spun ca uneori lipsa tatalui este de preferat prezentei lui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Cristina, nu stiu ce sa zic... el ti-a ascuns pana acum faptul ca e bolnav???
Alex, multumim pt flori!
Haideti la o cafea, somnorosilor!


ex- gabibarta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ameera spune:

Buna dimineata! Eu sunt deja la a treia cafea, e drept ff slaba, pe ziua de azi, ca muncesc de la 6...

quote:
Ameera, daca vorbim de felul in care afecteaza lipsa tatalui, da-mi voie sa iti spun si cum te poate afecta prezenta tatalui. Mai ales cand acesta este alcoolic si violent sau vorbeste foarte urat mamei tale. Nu vreau sa intru in marturii lacrimogene, dar vreau sa-ti spun ca uneori lipsa tatalui este de preferat prezentei lui.


Asa e, Eliza, cu asta ma consolez si eu, dar dat fiind ca noi ne confruntam cu absenta lui, nu cu prezenta unui tata degenerat, atunci la asta ma tot gandesc...

Alex, multumim frumos pentru flori.

Cristina, iti doresc multa putere sa depasesti momentul, sper ca totul va fi bine.

Ameera si Sara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cati 73 spune:

Alex, sunt de acord cu tine!!! Si eu tot despre asta am vorbit in postarile mele, da' tu , ocupat ca toti barbatii, nu ai avut timp sa le citesti !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Ameera, esti la lucru? Si Sara cu cine sta?:(

ex- gabibarta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cati 73 spune:

Yasmine, si pentru noi e primul Craciun petrecut fara tata... Da' nu-i nicio problema,dimpotriva, abia astept...

De fapt, stiti ceva, eu m-am cam obsnuit sa fiu mama singura si, culmea, a si inceput sa-mi placa! Si, Brenda, ii dau incolo de bani! Sunt libera de Sf Andrei, plus 1, 2. 3, asa ca , m-am hotarat , imi iau copilul si plecam undeva...Uite-asa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cati 73 spune:

P.S. De Revelion, cred ca voi sta cu familia!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

si la noi va fi primul craciun fara tati. De fapt nici anul trecut nu ne-a onorat cu prezenta, l-am asteptat sa vina sa putem desface cadourile (eram la mama, ca de obicei) si el nu venea. N-au mai avut rabdare copiii, am inceput "actiunea" fara el, am petrecut cum se cuvine, la un moment dat l-am auzit ca soseste acasa beat crita si cade direct in pat:((( Deci mai bine va fi fara el, decat cu el, asa cred...

ex- gabibarta

Mergi la inceput