Of,calculatorul!!!!!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Master Draciel spune:

Eu nu i-am pus baietelului meu nici un fel de restrictii in ceea ce priveste calculatorul.Oricind( ma rog, nu imediat ce" face ochi " sau inainte de culcare) are chef, poate sa-l deschida.Dar.........in calculator nu are decit programe ptr copii, strict legate de programa scolara, la care trebuie sa "munceasca".Acum sintem la lectura si nu-i usor!Deci, prea mult nu ramine.Daca are chef de joaca, se duce la Playstation, dar nici acolo nu abuzeaza (probabil ca intre timp s-a plictisit???).L-am pus foarte devreme in fata ordinatorului, pe la 2 ani si jumatate si l-am lasat sa tapeze in voie.Cind s-a facut mai maricel si a invatat sa se joace la joculete simple, e drept, statea mult dar de cind cu scoala si jocurile facute pe programa scolara, nu pot spune ca petrece ore intregi.Ii plac, se ambitioneaza sa rezolve(ptr ca altfel nu trece mai departe) dar nu exagereaza.Si asa impusc doi iepuri dintr-un foc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciufulici spune:

Buna tuturor, fetita noastra in curand va implini 5 ani si ii place sa umble la calculator. Deseneaza cu paint-ul, are cateva joculete pentru ea care o ajuta sa mai invete ceva la limba engleza, apoi scrie in word ce vrea ea, scrisori pentru bunica. Daca vad ca depaseste mult peste o ora incerc a o invit la o plimbare sau ii cer ajutor pentru ceva, nu vreau sa ii impun program cu calculatorul. Ea e foarte spontana in tot ce face si incerc sa o las sa se desfasoare unde e cazul. Dar fiecare copil e unic si numai mama cred ca il poate cunoaste cu adevarat si poate sti ce e bine pentru el.

Sucese depline in tot ce va propuneti

Ciufulici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirunda spune:

La noi regula este simpla: maximum o ora/zi, la calculator sau la tv. Exceptii, din cand in cand, la weekend, dar nu mai mult de 2 ore, si nu in fiecare weekend. Exista studii medicale, psihologice foarte clare, care arata ca copii ce depasesc limita au mai tarziu in proportie zdrobitoare probleme sociale, sunt de multe ori neadaptati, foarte agresivi sau din contra f. timizi. Cand Mara maraiie ca vrea mai mult, o iau la o partida de badminton, sau ne suim pe biciclete, sau facem o tura PRIN PADURE: Sau pur si simplu facem acasa un joc, ceva. Nu fac concesii la acest capitol, am vazut multi copii total deformati din cauza de tv/playstation/computer, si mi-e frica.
Toate bune! Mirunda

"Copilului tau, atunci cand este mic, sa ii daruiesti radacini, atunci cand este mare, aripi".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladymina77 spune:

BUNA FETELOR,

PROBLEMA CALCULATORULUI MA MACINA SI PE MINE DIN CE IN CE MAI MULT.BAIETELUL MEU ARE 4 ANI SI JUMATATE SI DE VREUN AN SI CEVA E OBSEDAT PARCA DE CALCULATOR.TOATA ZIUA DE DIMINEATA PANA SEARA NUMAI ASTA VEDE .CRED CA DACA L-AS LASA DE LA 7 PANA SEARA LA 22 TOT ACOLO AR STA.PROBLEMA ESTE CA AVEA PANA ACUM DE 2 SAPTAMANI NUMAI JOCURI CU MONSTRII SI CU TOT FELUL DE CREATURI ,APOI CU ARME SI GANGSTERI(AICI E DE VINA SOTUL MEU)SI PUR SI SIMPLU EL NU MAI TRAIESTE IN REALITATE,NU SE MAI JOACA CU COPII DECAT F PUTIN ,FACE CE FACE SI TOT TIMPUL VB NUMAI DE EROII LUI PE CARE II IMITA IN TOATE FELURILE POSIBILE.A AJUNS LA UN MOMENT DAT SA SE UITE URAT LA TOATA LUMEA ,ERA TOT TIMPUL INCRUNTAT,ACUM DE SARBATORI ZICEA CA EL NU VREA SA VINA LA EL MOSUL CA LUI NU II TREBUIE SI TOT CHESTII DE GENUL ASTA.ATUNCI M-AM ENERVAT SI I-AM STERS TOATE JOCURILE ALEA SI SOTUL I-A PUS DOAR JOCURI PT VARSTA LUI ,CU ANIMALUTE SI MAI STIU EU CE.A FOST SUPARAT LA INCEPUT,EU I-AM EXPLICAT CA AU DISPARUT PT CA L-A AUZIT MOSUL SI S-A SUPARAT PE EL.ACUM NU LE MAI CERE PE ALEA SI IN PLUS STA NUMAI VREO ORA SI CEVA PT CA NU II PLAC ASA DE MULT CRED.ORICUM EU CRED SI SPER CA AM FACUT O ALEGERE INTELEAPTA.
CE ESTE PREA MULT STRICA,PAREREA MEA

COSMINA&BOGDANEL

mina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns m34 spune:

Cristi, nepotul meu de 4.5 ani, este foarte atras de PC. Dar dupa o vreme oboseste in fata monitorului (cam 1-2h).
Cred ca, pentru copiii micuti, ar trebui sa avem un program de maxim 1/2 h la PC, astfel incat sa nu fie solicitati prea mult.

Mergi la inceput