Viata de familie dupa bebe

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns piticasigogosica spune:

revin la ce spuneam acum citiva ani: barbatii romani, dragii de ei... si mamele romance care i-au educat de parca nu urmau sa se casatoreasca cu femei, ci cu extraterestri.

da,da,da subscriu.

Eu am incetat sa mai sper ca va face ceva.Nu de mult tip satateam cu chirie si raspunsul lui era :"nu ma implic fiindca nu e casa mea!" sau"platesc pe altii sa faca treburile astea marunte(schimbat bec,geam etc)caci eu am alte lucruri mai importante de facut"
Acum stam la casa noastra.Dupa o scurta zvagnire in care a reusit sa faca cate ceva :montat chiuveta la baie mica intr-o saptamana,oglinda in alta,racordat caloriferele care ulterior curgeau ...si apropos de asta imi promitea in fiecrea zi ca le va face sa nu mai curga ,dar sa nu-l stresez.CONCLUZIA:am chemat tot eu instalatorul.
SA va mai spun cine a coordonat echipa de mesteri, cine mergea cu ei dupa materiale,cine se ducea in magazinele cu gresia,vopsele????Are rost ca stiti raspunsul
E adevarat ca si el are o firma a lui si conduce niste oameni si vine tarziu acasa,DAR si eu muncesc,am un copil,mai astept unul si ghiciti?Multe din aceste treburi le fac tot cu banii "mei"
Bona o platesc eu,femeia care face curat tot eu,ca deh substiuie munca mea.
Deci cum va spuneam am incetat sa ma consum ,rezultatul ar fi nul.
Sper inca ca intr-o buna zi sa-i reuseasca ceea ce si-a propous,deci sa castige banii aceeaia multi care sa ne permita sa platim pentru toate cele(eventual o femeie de serviciu zilnic) si noi sa ne distram .Interesant nu???
Adina,te inteleg perfect insa solutia nu o vad nici eu.cred ca au avut succes fetele care au reusit sa-i implice de la inceput.

poze
Iri +12 si Iris

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guestus spune:

cred ca trebuie sa-i pacaliti...adica ... daca tu speli vasele 1 saptamina in weekend facem asta si asta (adica ce vrea el) si tot asa. ...sau puneti 1 pahar de bere pe chiuveta cind el spala..blabla...pina antrenati gorila in muncile casei si apoi vine de la sine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piticasigogosica spune:

Ha,ha,ha Guestus
si daca in we el nu vrea sa faca nimic,adica vrea sa zaca
si daca nu bea bere si nici altceva???

poze
Iri +12 si Iris

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guestus spune:

quote:
Originally posted by piticasigogosica

Ha,ha,ha Guestus
si daca in we el nu vrea sa faca nimic,adica vrea sa zaca
si daca nu bea bere si nici altceva???

poze
Iri +12 si Iris




pai il prinzi la inghesuiala pe partea aia cu pacatele trupesti.... daca nu executa ordinele ii arati crucile din calendar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lemoni spune:

La mine cum am spus a fost aproape de la inceput si am avut noroc cu mama soacra ca l-a dresat la curatenie si este foarte ordonat.Apoi cand a venit primul copil lucram in schimburi sa puteam avea grija de copil si atunci normal ca a pus mana si la schimbat ca doar nu il lasa saracu 8 ore murdar,ia dat sa manince, a strins jucariile ca nu ii placea dezordinea si uite asa ne-am ajutat unul pe altul.
Eu ii invat pe ai mei baieti sa bage aspiratorul, cel mare este odronat rau chair isi face patul; in fiecare dimineazta(la varsta asta multi nici nu s-ar deranja)la vase am masina de spalat deci nu se pune dar il trimeteam cu cosul de rufe de pe la 15 ani deci daca toate ar face ca mine macar generatia copiilor nostri o sa se ajute mai mult la treaba.A si inca o lege pe care o am sambata si duminica nu gatesc, ori mancam afara ori facem gratar si atunci este randul lui.
sa auzim de bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariamunteanu spune:

quote:
Originally posted by Teodora D.

quote:
Originally posted by mariamunteanu

Dar sa va spun cum e in familia cumnatului meu care era un puturos din cale-afara, ii era lene si sa manance. Prietena i-a facut copil, s-a mutat la el, nu face nimic in casa, iar el e nevoit sa faca totul si nici macar nu cracneste. Asta in afara de faptul ca munceste pe rupte la serviciu si castiga o gramada de bani. Prietena lui si-a lasat copilul acasa cu bona de la 3 luni pt ca se plictisea in casa, iar cand vine de la serviciu se uita la televizor sau merge la shopping in oras. Si nu va pot spune cat de mult este iubita si admirata de cumnatul si socrul meu. Deci se poate.

Maria




cine stie ce talente absconse are prietena asta.


Peste 100 de ani nu va conta ce cont in banca am avut, in ce casa am locuit sau ce masina am condus.
Dar lumea ar putea fi diferita pentru ca am fost importanta in viata unui copil.




Poate o avea anumite talente, nu stiu, dar stiu sigur ca asa l-a tratat de la inceput, nu i-a cautat deloc in coarne. A facut bine, altfel ar fi ajuns menajera lui. Nu e stilul meu, eu n-am procedat niciodata asa cu sotul meu, dar depinde de partener. Unii apreciaza si au propria contributie, altii profita de bunavointa si eforturile sotiei si nu misca un deget in casa.

Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana_28 spune:

hai sa iti povestesc cum stau lucrurile la noi. avand in vedere ca el sta mai mult acasa pentru a se ocupa de afaceri......are mai mult timp sa observe ce anume trebuie facut in casa. Eu ajung destul de tarziu acasa ca sa le pot cuprinde chair pe toate. daca astazi nu le fac deoarece chiar nu am nici timpul si nici rabdarea necesara.....a doua zi le gasesc gata facute. depinde foarte mult de cum a fost obisnuit. Nu trebuie sa lasi treaba netermina la nesfarsit dar......trebuie sa ii arati ca singura nu te poti lupta. poti face toata treaba atat cat sa iti fie bine tie si copilului iar ce tine de el......mai rarut ca este mai dragut. atunci poate o sa isi dea seama ca trebuie sa el sa participe la treburile casei ca......nu esti superwomen.
trebuie sa il iei foarte suptil si elegant. este o problem,a destul de delicata.
bafta multa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisimuky spune:

Dupa cum observ, dragilor, nu sunt singura un situatia asta de a face aproape totul in casa. Daca sotzul meu nu ma ajuta la curatenie sau nici macar nu-l deranjeaza ca nu e tocmai curat ( ceea ce pe mine ma enerveaza teribil ) am invatzat sa nu mai prea comentez pt. ca face altele - de genul - cumparaturile + piatza le face el, daca vreau sa merg in oras, mai nou, sta cu puiul mic, el gateste la noi in casa, ca eu nu "servesc" + ca stiu ca ar face orice pentru ca noua sa ne fie bine. Si cred ca asta e mai mult decat suficient. Adevarul e ca barbatzii, in general, sunt mai comozi.

Mamica de nazdravan Rares si cu al doilea .


Good things last forever.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guestus spune:

Cred ca e bine sa calculati cite calorii consuma 1 sot si cite 1 nevasta prin munca pe care o face dupa tabelul meu.....adica 1 schimbat de cauciuc la masina este egal cu 1 luna facut curat in casa....sau 1 cui batut in perete egal facutul ciorbei pe 3 saptamini....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AngeliquedeS spune:

quote:
Originally posted by Guestus

Cred ca e bine sa calculati cite calorii consuma 1 sot si cite 1 nevasta prin munca pe care o face dupa tabelul meu.....adica 1 schimbat de cauciuc la masina este egal cu 1 luna facut curat in casa....sau 1 cui batut in perete egal facutul ciorbei pe 3 saptamini....



Cred ca ai prefera totusi sa bati cuiul decat sa faci ciorba timp de trei saptamani... Pentru ca batutul unui cui, chiar daca arde un numar egal de calorii cu facutul ciorbei timp de trei saptamani (daca ar fi sa ne luam dupa ce spui), tot nu iti ia atata timp ca gatitul... Timp pe care il poti folosi facand altceva... Si apropo, batutul unui cui nu e mare filosofie si nici nu e atat de greu cum vrei sa para, am facut-o si pe asta pe vremea cand locuiam singura... Cred ca fetele se refera mai mult ca sigur in principal la ATITUDINE.

Pupici,
Angelique

pozele mele, povestea nuntii, luna de miere

Mergi la inceput