Viata de familie dupa bebe

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

Poate ca nu m-am facut inteleasa din am scris in mesajele anterioare, si-n cazul asta nu mai repet.

"Daca nu, si tot mai poti sa te ocupi tu de tot, atunci esti mai tare ca mine" ???

Oricum, pentru ficare problema e o solutie.

Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adina nicoleta spune:

buna fetelor,
merci de asa multe raspunsuri! maiu, ideea ta e superba pt ca, on top la alte defecte, e si zgircit! ... nu o sa ii convina de loc si poate lasa locul de pe canapea sa se raceasca... dar, mai este si posibilitatea sa fie de acord sa chemam pe cineva o data la vreo 2 sapt si cu asta chiar sa nu mai faca nimic ca draga doamne am ajutor. Nu zic ca nu ar fi bun, dar nu rezolva nevoile de zi cu zi. Sa chem pe cineva mai des nu prea ne permitem ... aici numai gradinita e vreo 800 pe luna asa ca... vreau cu vorba buna si intelegere sa gasesc o solutie ca altfel pun pina pe vreo farfurie si cine stie unde zboara...a incercat cineva sa faca o lista cu toate treburile casei (bineinteles care pot fi prevazute dinainte) si sa il puna sa aleaga ce treburi isi insuseste?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela10 spune:

si la noi e cam aceeasi situatie.toate le vrea mura in gura .daca nu-i ceva facut ,se infurie,iar daca -i reprosez ca nici eu nu mai pot singura sa le fac pe toate,tot el sare in sus si zice ca-s eu prea sensibila...am cam ajuns cu nervii la pamant.

http://photos.yahoo.com/iuli_n90210
http://www.dropshots.com/mirela10
mirelutza si dani(21.12.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue13 spune:

ca veni vorba de lista... eu am facut asta

m-am mutat impreuna cu boy-friendu' de vreo 2 luni de zile
Inainte, am facut lista cu cine si ce face
Minunea a tinut... o luna. Incet, incet, se eschiveaza de la diverse treburi. Daca-i spun sa faca ceva, nu comenteaza, face. Daca nu-i spun... face cind isi aduce aminte, si alea pe care le face sunt tot mai putine

Si nu-s decit 2 luni !
Si acum nu stiu cum sa procedez, avind in vedere ca-s la inceput, si perioada asta e definitorie pentru mai tirziu

Sa tip la el, sa fac scandal ? Nu prea e stilul meu, plus ca asa facea maica-mea cu noi, si nu obtinea rezultate

Sa-i tot aduc aminte sa faca una-alta ? AS putea, dar asta inseamna ca toata curatenia e responsabilitatea mea, si el numai "ma ajuta"

Sa fac o lista cu sarcinile mele si ale lui, si sa bifam fiecare pe lista cind a facut ceva ? Poate asa vede cind e "in urma"

Sa le las nefacute ? Toleranta mea la mizerie/dezordine e mai mica decit a lui, si cred ca cedez eu nervos pina observa el ca ar fi lucruri de facut...

barbatii astia... can't live with them, can't shoot them...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mada2001us spune:

Eu am ajuns la concluzia ca asa sunt toti barbatii,cind vad femeile ca dispera sa faca curat,sa va povestesc eu,intre mine si sotul meu este o diferenta de 12 ani,si am crezut(sperat mai mult)ca este un om matur cu picioarele pe pamant,dar vezi de treaba de unde atita,cind se uita la tv,sau este la calc,nici musca nu trebe sa zboare,sau se poate darima casa (KEINE REACTIE)ce sa mai spun ca trebuie sa ii curat merele ca sa le manince,sa cuart oua daca este fiert ca sa maninca,mai trebuie sa ii si mestec intr-o zi totul este ok,in privinta cutateniei pe cit de disperata sunt eu cu facutul si mentinutul curateniei,pe atit nu o pastreaza deloc,de aici zbier urlu si fara reactie,imi spune ca toata ziua dau cu aspiratorul,ce nemtoaicele fac curat o data pe saptamina,si daca vreau imi aduce pe cineva sa ma ajute,asa ma enerveaza ca imi vine sa il string de git,de la altceva nu zbier decit de la curatenie,eu am ajuns la concluiza ca este mai bine sa imi fac treaba in liniste fara nervi,si unde mai pui colac peste pupaza ca are niste prieteni care intra cu bocanci cu tot in casa,chiar daca eu tocmai atunci am sters pe jos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcrmiki spune:

La noi este bine, reusim sa ne impartim sarcinile. Inainte de a avea copii faceam ce vroiam, cand aveam chef si de obicei faceam impeuna. Apoi a aparut Bogdan si am inceput sa ne impartim sarcinile, apoi a venit Vlad si a inceput sa se implice si mai mult in treburile asei si sa stea cu copii. Acum de cand il avem si pe Alexandru este si mai implicat in viata de familie si in treburile care sunt in casa. Vreau sa precizez ca eu l-am implicat de la inceput in tot felul de treburi sau in activitatile copiilor, baie de exemplu le facem impreuna la copii de cand s-au nascut, iar acum de cand s-a nascut si Alexandru, seara ii facem baie impreuna si pana ii dau eu sa pape si il adorm el le face baie lui Bogdan si Vlad. Nu pot spune ca sta tolanit la televizor pana nu se culca copii, sau ca ma lasa pe mine pe cap cu toate. Probabil daca era altfel ramaneam la un singur copil. Dar cred ca, conteaza mult si de cum este invatat de mic, sotul meu este foarte ordonat. De aceea incerc si eu sa-mi invat copii sa faca cat mai multe, sa fie ordonati de mici, mai ales ca sunt toti baieti si nu m-as simti in stare sa adun dupa toti mai tarziu. De multe ori cand am de facut mai multe lucruri, care stiu ca nu ii prea plac il pun sa aleaga ce face, ori una ori alta, si alege ceea ce-i place mai mult sa faca sau ceea e stie. Eu cred ca trebuie insistat si explicat ca nu este nici o diferenta intre barbat si femeie si ca trebuie sa muncim egal. Asa ca ... sfatul meu ar fi sa insistati, chiar daca la un moment dat veti parea cicalitoare. Daca nu vrea sa faca nu mai faceti nici voi, si cum spunea cineva - luati-va femeie sa va ajute.
Va doresc sa aveti multa rabdare cu ei pt. ca si ei unt de fapt niste ... copii.

Un cuvant plin de iubire pretuieste atat de mult si totusi el costa atat de putin." N. Iorga
http://community.webshots.com/user/mcrmiki
Miha&Sorin&Bogdan(24.12.2000)&Vlad(17.11.2003)&Alexandru(29.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana C spune:

Adinuta, draga, pai de ce nu dai un tzarrrr la tel sa iti mai spun si eu cum e treaba pe la noi?

Ca stii ca eu m-am lasat pagubasa de cind a aparut copilul.

Ce sa-ti mai spun? Chiar intrebam fetele zilele trecute cum au reusit sa invete gunoiul sa se duca singur la container; ca al meu gunoi nu vrea sa se miste nici rugat Si de o saptamina sta in 2 pungi barosane si imputite in baia de serviciu (bine ca mai avem 2 bai, ca altfel nu stiu ce ma faceam).
Deh, ne-am mutat, iar acum ca sa duci gunoiul trebuie sa il pui in masina, sa conduci 3 min pina la masina aia care macina si sa il arunci acolo. Cind locuiam in Fl, luam eu pungile de gunoi si le duceam la locul lor, dar acum cum sa ma carabanesc cu copil si pungi imputite deodata; dar cred ca ma apuc si de asta, ca nu mai tine.

E treaba multa pt saracul om al meu, care munceste toata ziua cu curul pe scaum si okii beliti in calculator ... iar eu sint "stay at home mom" deci stau degeaba toata ziua.
Ca atunci cind vine el, jucariile sint la locul lor - meeeiiii ce fetita cuminte si linistita avem noi, nici nu se atinge de jucarii , bucataria e curata; relativ, adica nu mai e toata pasta zitti din cutie insirata pe jos, plasticaraia e la locul ei, si nici cutiile de supe si alte "ingrediente" care apartin de pantry nu mai sint aliniate in sir indian in mijlocul bucatariei ...

Iar cind il rog, o data pe an, sa puna vasele in dishwasher, face o fatza de condamnat la moarte (cred ca inchisoarea pe viata e pedeapsa mai acceptabila decit pusul vaselor in dishwasher) si se misca precum melcu'n reluare, ca tot eu trebuie sa termin ce am de facut si sa spal si vasele (ceea ce fac de cind sintem impreuna).

Nu mai spun de dat cu aspiratorul, treaba pe care singur si-a ales-o Trebuie sa fac cerere cu 3 saptamini inainte, ca sa prinda curaj, iar daca ma apuc eu de dat cu aspiratorul, vai ce se mai supara

Sa nu ma intind aici, ca putem vb si la tel. Si la mine ca la tine, stii povestea.
Incerc sa ma odihnesc atit cit pot cind e el acasa; dar ajungem la vechiul film, el la teveu cu fetita jucindu-se pe linga el, eu trebaluind prin bucatarie; fetita doarme ... si doarme si el , ... eu iar trebaluind cu ce mai e de spalat, rufe, vase, curatenie prin casa; fata iar se trezeste, eu o hranesc pt ca el "nu se pricepe asa de bine ca mine", fata merge la culcare, iar eu il intreb pe omul meu daca a facut singurul lucru pe care i l-am cerut ... iar aici stii si raspunsul "da' ce, am avut timp?

Ce sa mai spun, las si eu de la mine, ca poate or veni si zile mai bune si deocamdata el e cel care aduce malaiul in casa. No comment.

Da' il taxez si eu la Ii fac si eu programare cind da si el cu aspiratorul Ca sint obosita!


ps: sa iti spun cum fac curatenia "generala"? in buda am pastila de-aia cu clor si tine wc-ul relativ curat, curatenie "detaliata" fac in zonele mai circulate de Eva (bucatarie, baia ei, living si camera noastra), iar asta se reduce la sters pe jos cu servetele dezinfectante unde avem parchet sau gresie(din acelea, Lysol), sters praful cu pamatuful ala Swiffer dust si aspirat, cind se poate sau cind avem musafiri (plus jucariile pe care i le string si le pun in ordine pt a doua zi in fiecare seara) ... Astea pe linga aruncatul vaselor in dishwasher si curatat bucataria in fecare zi (as fi spus "cind se umple chiuveta de vase", dar la noi se umple zilnic!!! ).

Oana si Eva (29 iunie 2005)
Poze cu Eva

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela10 spune:

OANA,Stiu ca faci haz de necaz si ca situtaia e mai serioasa decat pare,dar nu ma pot abtine sa nu
cam asa e si la noi...singurul lucru care-l face e sa puna apa baiatului in copaita si sa o aduca in dormitor.aseara a plecat la munca si si-a lasat vasele nespalate dupa ce a mancat mancarea pregatita in prealabil de mine pe tava.nu mi-e greu sa mai spal o farfurie in plus,dar macar atat poate face si el,ca in rest ...

http://photos.yahoo.com/iuli_n90210
http://www.dropshots.com/mirela10
mirelutza si dani(21.12.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lemoni spune:

Hai sa va spun cum a fost la mine,m-am casatorit de tanara pe vremea lui Ceasca ,tanara frumoasa si cu capul in nori nu prea stiam sa fac nimic ,mama saraca facea cam tot ce se poate in casa iar cand cineva o invinovatea ca nu ne pune la treaba zicea " lasa saraca ca o sa faca toata viatza."
Cand m-am casatorit am stat la soacra cateva luni si faceam numai curat , mancare facea ea .Apoi ne-am mutat la casa noastra si noroc cu serial acela cu" Isaura" numai stiu cum ii spunea (de aia am amintit si vrema lui ceasca) dintr-o data mi se parea ca sunt o sclava si eu nu de aia m-am maritat.(si barbatul meu era tinar si rasfatat si nu prea stia sa faca nici el nimic).
Ziua mi se aduceau cratitele de mancare de la mama de la soacra dar totusi trebuia sa facem curat in casa si toate cele si am refuzat sa fac singura lucrurile astea, o luam pe sclava Isaura in brate si ii aminteam sotului ca nu sunt ea si ca daca vroia femeie in casa trebuia sa angajeze una.
Am reusit sa ne impartim lucrurile de la inceput si mult ne-am schimbat pt ca am plecat din ro acolo mentalitatea este ca femeia sa faca toata treaba aici suntem cat de cat egali,nu e rusine sa mai bage si barbatul o masina la spalat sau sa mai schimbe un pamers.
O intimplare vorbind de mentalitate , mergem in concediu in ro si sotul meu ia baiatul sa il schimbe ,aveam in vizita neamuri si toate femeile erau foarte suparate cum de il las sa faca lucrul asta ca ce e babysitter ca saracu este in concediu.In concediu eram si eu dar cu mentalitatea lor normal ca ma vedeau ca o puturoasa!(si erau neamurile mele nu ale lui!!!!!!!
Offffffff atita timp cat mama nu isi invatza baiatul ca este normal sa ajute femeia iar cei din jur comenteaza nu cred ca mentalitatea o sa se schimbe curind.
Va doresc succes si un barbat intelegator.
M-am lungit cu povestea mea mi se pare normal ca un barbat sa nu faca asa multa treaba daca nevasta sta acasa dar cand si noi muncim la fel ca ei doar nu suntem superwomen sa le facem pe toate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvana.ady spune:

Noi am ajuns impreuna la concluzia ca decit a ne certam si sa stam cu nasul in ... cine sa faca curatenie si cine face mai mult si de ce... mai bine ne luam o femeie la curatenie.
Si pot sa-ti spun ca de atunci sintem foarte linistiti si avem timp unul de altul si amindoi pentru fete si atmosfera s-a schimbat radical!

Sint de acord ca este chestie de educatia primita acasa daca sotul face sau nu treaba in casa si mult tine de socrela. Dar mai sint si unele exemplare din "neamul nostru de femei" care nu suporta sa-i vada pe sotiorii lor ca spala vasele ca cica "nu le spala bine". Si eu zic asa, ca daca nu ii lasam sa invete, cum sa se perfectioneze?
Cind taica-miu a iesit la pensie a inceput si el sa faca treaba in casa si maica-mea mi se tot plingea ca nu face bine. Si eu ii tot spuneam: "Nu fi bleaga, lasa-l sa faca ca pina la urma o sa invete!" Si a invatat.

Asa ca iti recomand si eu ca alte fete, angajeaza-ti ajutor in casa.
Succes.

Mergi la inceput