Cat dureaza dragostea?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

quote:
Originally posted by marius

Dragostea.
Ce cuvant magic. Atat de usor rostit, atat de usor confundat, incurcat sau descoperit. Uneori atat de greu de intalnit. Alteori atat de usor de imbracat.
Dragostea.
Ce este dragostea? Ce numim dragoste? Unde salasluieste dragostea? De unde stim ca este dragoste? De ce uneori este confuza dragostea? De ce ne doare dragostea? De ce iubim din dragoste? De ce ajungem sa uram din dragoste? Putem fi siguri vreodata ca nu gresim din dragoste?
Cum vedem fiecare din noi dragostea? Unde se pierde dragostea?

Iata o gramada de intrebari.
Voi ce ziceti?

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro



Marius, m-ai facut sa-mi amintesc de urmatoarea poveste:

A fost odata, o insula unde locuiau: Fericirea, Tristetea, Constiinta si multe altele
printre care si Dragostea. Intr-o zi s-a anuntat ca insula se va scufunda, asa ca
toti au inceput sa-si repare barcile si au plecat cat mai repede. Dragostea a ramas
ultima. Ea a perseverat pana in ultimul moment.

Cand insula era aproape a se scufunda, Dragostea s-a decis sa ceara ajutorul.
Bogatia a trecut pe langa Dragoste intr-un vapor imens. Dragostea a spus:
"Bogatie, ma poti lua cu tine?".
Bogatia a raspuns:
"Nu, nu pot. Am atata aur si argint de transportat, incat nu mai este loc si pentru tine".

Dragostea s-a decis sa intrebe Vanitatea care tocmai trecea pe acolo intr-o
frumoasa barca:
"Vanitate, te rog ajuta-ma!".
"Nu te pot ajuta Dragoste. Esti toata uda si mi-ai putea strica barca", a raspuns Vanitatea.
Tristetea trecea si ea pe acolo, asa ca Dragostea ii cere ajutorul:
"Tristete, ia-ma cu tine, te rog!"
" O... Dragoste, sunt atat de trista, incat vreau sa fiu singura!"
Fericirea a trecut si ea pe acolo, dar era atat de vesela incat nici nu a auzit cand Dragostea i-a cerut ajutorul.

Dintr-o data s-a auzit o voce: "Vino, Dragoste, te iau eu". Era un batranel.
Dragostea s-a simtit atat de binecuvantata si atat de fericita incat a uitat sa intrebe cum il cheama. Cand au ajuns pe uscat, batranelul a plecat urmandu-si calea lui.
Dragostea, realizand cat de datoare ii este batranelului, a intrebat
Constiinta, un alt batranel:
"Cine m-a ajutat, cine a fost cel care m-a ajutat?"
"Era Timpul", a spus Constiinta."
"Timpul!?", a spus Dragostea mirata. "Dar de ce sa ma ajute pe mine Timpul?"
Constiinta a zambit si a raspuns cu intelepciune:
"Pentru ca numai Timpul este capabil sa inteleaga cat de mare si minunata este Dragostea".





Florile mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

La noi dragostea si pasiunea si tot ce mai poate fi asociat cu aceste doua cuvinte nu a durat, a crescut cu fiecare zi trecuta cu fiecare ora de asteptare a reintalnirii cu celalalt,cu fiecare sarut dat in pragul usii sau seara la culcare ,cu fiecare imbratisare,si uite asa pe nesimtite au trecut 12 ani.Asa ca noi suntem fericiti la noi a durat si va dura pana in ultima clipa si dincolo de ea.
La parintzii mei a durat 47 ani.Cel mai frumos lucru din lume mi s-a parut atunci cand i-am surprins la 60 de ani sarutandu-se.

Andra ,mamica lui Robert , a Mariei si 20+ album no1 album no2 albumul no3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Noi avem peste 19 ani de dragoste, noroc ca nu stiam de studiul asta!

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hanna10 spune:

La inceput este cu totul altfel decat dupa 3 ani. Eu am exact 3 ani de cand sunt casatorita ( am stat doar 3 luni ca logodnici). Nu a pierit dragoste deloc, din contra. Noi ne-am impuns ca taurii primul an de zile pentru ca nu ne cunosteam foarte bine insa era o pasiune fantastica intre noi...asa cum spune cineva aici: tot timpul de mana, ne pupam in continuu si zilnic.

Acum dragostea noastra e mult mai profunda si testata de multe ori prin evenimentele ce s-au petrecut in acesti 3 ani. Am trecut prin multe impreuna si asta ne face de nedespartit. Sunt in continuare foarte indragostita de sotul meu insa recunosc ca fluturasii sunt mai rari decat la inceput.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilinca260380 spune:

dupa trei ani de zile de casatorie trebuie sa recunosc stupefiata ca nu il mai iubesc- nu facem decat sa ne critizam si ne-am dat si seama ca nu avem nimic in comun!!

cum poate sa fie dragostea asa de oarba si sa ne ia mintile asa de tare?

nu stiu ce voi face- divort sau poate am sa traiesc asa un timp- dar intrebarea este cat timp?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

in ziua nuntii soacra mea mi-a zis: dragostea tine doar 6 luni.
si nu era beata.
si din punctul asta de vedere, a avut grija ca intre mine si sot dragostea sa nu dureze mai mult de 6 luni, sau mai bine zis, linistea.:)))

_

Babyblue va pupa pe toti!!

"Sunt doua pacate principale din care toate celelalte pacate se nasc: Nerabdarea si Lenea."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

dureaza pina se termina.
Nu cred ca e un termen fix, nici nu cred ca exista tehnici de resuscitare....daca s-a dus, s-a dus si asta e.

Poti sa iubesti pe cineva pina la cer si inapoi in cele mai negre circumstante, asa cum poti sa NU iubesti pe cineva chiar daca te tine in puf: ceea ce depinde de modul in care esti tu tratat e egoism, nu dragoste. La fel de bine, poti sa iubesti pe cineva si sa fie imposibil sa convietuiti impreuna...sau sa nu-l iubesti si sa aveti o relatie constructiva.



Elise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Annie80 spune:

dureaza atata timp cat cei doi o vor acolo, in caminul lor....poti sa iubest fara pasiune? poti sai sspui lui/ ei te iubesc> si next sec te gandesti la cum trebuie sa fac "X" la munca? cand mintea lui zboara la nush ce top model? cand nimik 'special' pt tine ramane indiferent pt el?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clayhanger spune:

Nu poti afirma cat dureaza dragostea pana nu definesti ce este dragostea. Cum, distingem intre "dragostea" de la o saptamana de cand l-am cunoscut si "dragostea" de la doi ani de cand l-am cunoscut? Unii ar putea afirma ca facem distinctia tocmai pentru ca nu dorim sa recunoastem ca dragostea s-a stins .

Dar, daca ne gandim la fluturasii din stomac, ei traiesc atat timp cat le permite personalitatea celor doi. Poate ca, in medie, 3 ani. Unii se plictisesc repede. Altii nu. Unii se descopera reciproc repede. Altii nu. Iar particularitatile relatiei au un cuvant important de spus si ele. Una e ca in cei 3 ani sa fi locuit impreuna 2 ani, alta e ca din cei 3 ani sa fi locuit impreuna 6 luni.

O realitate este si alaturarea cuvantului "obisnuinta" pe langa pasiune si dragoste.

"Foarte on topic": Nu pot fi de acord cu afirmatia "Dragostea dureaza 3 ani". Dintr-un motiv simplu. Necunoscand cartea, nu pot decat sa ma intreb: care "dragoste"? Care 3 ani?


Fashion is a form of ugliness so intolerable that we have to alter it every six months. - Moda este o forma de uratenie atat de greu de tolerat incat trebuie schimbata la fiecare sase luni.
Oscar Wilde

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

Fetele, confundati termenii.
Dragostea are final si chiar o nota de vulgar, pe cand iubirea este pura, dureaza si inalta.

Sa fi indragostit poate sa dureze aproximativ 3 ani, dar sa iubesti poate dura o viata, poate fi platonic, poti iubi aproape orice: viata, pe Dumnezeu, copilul, barbatul....Iubirea are un grad mai mare de profunzime, este inaltatoare si curata. Asta comparativ cu dragostea care, ca termen, semnifica o durata de..., este vulgara (a face dragoste), si se refera numai la o persoana la fel de ... umana ca noi.

Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput