Cum e Montrealul?

Cum e Montrealul? | Autor: Daiana30

Link direct la acest mesaj

Buna,
In 2 luni voi pleca la Montreal,unde urmeaza sa ma stabilesc si sa nasc. Eu sunt in luna a 4-a, deci voi fi cam in luna a 6/7-a cand ajung acolo. Mi-e un pic groaza pentru ca nu stiu la ce sa ma astept. Sotul meu are niste prieteni acolo dar eu nu cunosc pe absolut nimeni, plus ca in situatia mea nici nu o sa pot sa muncesc.

Poate imi dat niste informatii despre Montreal si la ce sa ma astept cand voi fi acolo.

Multumesc mult!!!!

Daiana

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oanagabriela spune:

Sint f.multe multe de spus despre Montreal (si bune si rele). Pentru inceput iti copiez aici un mesaj postat de cineva pe un forum romanesc. SIgur ca este vorba de o opinie personala a cuiva care a trecut prin diferite situatii.

Poti sa mai gasesti informatii utile si pe situl quebec.ro. Daca ai intrebari specifice, poti sa-mi scrii pe email sau sa continui aici.
Mult noroc in noua viata.

*******************************************
Preluat de pe alt forum. Autor: wally0112000

Pina acum o mare parte din ce s-a scris despre Montreal si Quebec s-a facut de catre cei care locuiesc in Toronto si care au transmis informatii de tipul « am auzit ca#8230;, mi s-a spus ca#8230;, mi se pare ca#8230; » etc (vezi seria de mesaje cu topic « varful tortului » pe arhiva).

Pe baza acestor informatii cum nu se poate mai solide am citit pe aceasta lista mesaje incurajindu-i direct sau indirect pe noii/viitori emigranti din Romania sa ocoleasca Montreal-ul chiar daca au fost selectionati de Quebec si sa se duca in net-superiorul Toronto in care-si vor gasi mult mai usor de lucru (« sau cel putin asa se pare#8230; »).

Tocmai de aceea m-am hotarit sa ofer some Montreal « inside information » pentru voi, viitorii canadieni, actualmente in Romania. Nu vreau sa conving pe nimeni sa vina la Montreal in loc de Toronto, cu toate astea gasesc ca Montrealul este o destinatie excelenta pentru noii emigranti.

Un nou emigrant trece prin aceleasi perioade grele de inceput, in care din punct de vedere strict financiar trebuie sa faca fata in prima instanta la cheltuieli din propriul buzunar (chirie, masina, asigurare, telefon, etc. ), economia nu e prea roz pe nicaieri in lume la ora asta, si companiile nu se inghesuie sa angajeze. In plus ca nou venit mai ai handicapul comunicarii si al lipsei de experienta pe piata muncii din Canada, si asta oriunde te-ai duce, ca e Montreal, Toronto, Vancouver, etc. Deci o perioada (multe luni, un an, peste un an, dupa norocul si determinarea fiecaruia) trebuie sa fii pregatit sa traiesti din banii strinsi cu greu in Romania intr-o societate in care serviciile si primele necesitati in materie de mobila, masina, etc. iti golesc urgent pusculita cu care ai venit de acolo (excluzind aici pe eventualii milionari in dolari romani care s-ar hotari sa emigreze in Canada).

Cu atit mai mult are sens sa vii cel putin pentru inceput intr-un oras ca Montreal in care ai:

1. Chiriile cele mai joase din toate marile orase canadiene (veti plati in medie citeva sute bune de dolari mai putin pe luna pentru un apartament in Montreal decit pentru unul similar in Toronto).
2. Asigurarea unei masini de valoare in jur de $3000-$5000 in Montreal costa in jur de $300 pe an daca ai ceva vechime, iar vechimea de condus din Romania se cumuleaza.
3. Poti obtine foarte usor mult-hulitul ajutor social dupa ce demonstrezi ca ti-ai terminat banii declarati la intrare si astfel pui un stop hemoragiei la care e supusa pusculita din Rom. Ceea ce-ti permite sa-ti poti folosi ulterior banii tai munciti sau adunati din greu in Rom. pentru un eventual down-payment la casa de ex
4. In plus, intrind in sistemul lor de social ti se deschid posibilitati de cursuri de recalificare platite integral de guvern si alte masuri in sprijinul gasirii unui loc de munca. Nu va feriti de el, veti plati toti taxe mai devreme sau mai tirziu din salariu si totul se compenseaza, nimeni nu viseaza sa ramina pe ajutor social pentru restul zilelor.
5. Cele mai ieftine case din Canada. Majoritatea romanilor de pe-aici ne-am cumparat case destul de repede de la sosirea aici.
6. Cele mai ieftine universitati din toata Canada, universitati de renume excellent de altfel. Costul studiilor universitare in Quebec e cel mai redus din toata Canada, jumatate din costul celor din Ontario de ex. In prima instanta si mai ales pentru cei tineri, a-ti face studiile aici sustinut de bursa si imprumut de stat iti deschide mult mai multe oportunitati decit orice altceva.

M-am limitat la a enumera principalele argumente financiare pro-Montreal ca destinatie a noilor emigranti, pentru ca sint cele mai acute in prima perioada pe care o veti petrece aici.

Bonus-ul consta in faptul ca veti avea privilegiul de a locui intr-o metropola de nivel international, eleganta, cosmopolita si foarte dinamica, cu o viata culturala excelenta, o comunitate romaneasca destul de numeroasa si o clima din ce in ce mai blinda mai ales pe masura ce planeta continua sa se incalzeasca. Am uitat sa mentionez facilitati excelente acordate de guvern celor care vor sa se lanseze in afaceri.

Iata si argumentele contra :

- Cele mai ridicate taxe pe venit din Canada. Cum altfel credeti ca se finanteaza masurile de protectie sociala si sprijin al invatamintului mentionate mai sus ? De altfel, cum de regula primele job-uri obtinute ca nou emigrant se stie ca se situeaza la limita inferioara de salarii, taxele nu vor fi nici ele prea mari.
- Franceza e limba oficiala in principal. Daca n-o stiti deloc si nici nu o invatati, poate deveni un handicap. Neoficial, sint destui vorbitori de engleza exclusiv care lucreaza bine mersi in job-uri bune aici. Practic, toate companiile au nevoie de angajati care vorbesc engleza in principal, pentru ca grosul clientilor sint din restul Canadei si State. Franceza ceruta e de multe ori la nivel functional. Oricum cind sositi aici aveti cursuri de franceza gratis, ba mai sinteti si platiti pe perioada cursurilor.
- Au fost 2 referendumuri de separare in ultimii 25 de ani, amindoua esuate. Spectrul separarii pare insa sa se indeparteze, iar una peste alta, te poti muta oriunde oricind in America de Nord ulterior, asa ca trageti singuri concluziile voi viitorii emigranti.

Orientati-va si in functie de tipul de industrie in care sperati sa lucrati. Aici sint foarte puternic implantate companii de:

- Aeronautica
- Farmaceutice si biotehnologie
- Ciment
- Cosmetice
- Mobila
- Celuloza si hirtie
- Software, IT, e-business, etc. etc.

In concluzie, cu banii strinsi in Rom. ajungi mult mai departe in Montreal, ai sansa sa nu trebuiasca sa-i cheltuiesti pe toti in prima perioada in care nu gasesti job. In consecinta, riscul de a ceda din motive financiare in prima instanta si, ca rezultat, a te intoarce in Rom. e mult mai mic in Montreal decit in Toronto de exemplu.

Deci considerati serios Montreal-ul ca destinatie, e un loc in care ai mult mai multe optiuni deschise ca nou venit si nu esti obligat sa te bagi sa lucrezi orice ca sa poti sa te intretii, in detrimentul intereselor tale de cariera pe termen indelungat.

Mult succes viitorilor romano-canadieni de pe lista asta si notati sfatul pe care l-am primit si eu cu citiva ani in urma, nou-venit fiind aici: "Nu va fie frica!"

Wally
******************************************

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns n/a spune:

Corect!
Oana ai scris exact esentialul!
In rest depinde fiecare cum se adapteaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crista spune:

Din pacate in primele 3 luni nu vei beneficia de asigurare medicala, iar serviciile in acest domeniu costa cam mult, mai ales daca esti insarcinata si vei naste aici.
Trebuie sa te interesezi, sau poate fetele de pe acest forum sa-ti spuna mai multe , s-ar putea ca eu sa ma insel.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daiana30 spune:

Multumesc mult Oana.
Am inteles, din ce am citit eu pe aici ca exista un fel de societati care iti preiau asigurarea medicala pana trec cele 3 luni, cred ca in sensul ca se face o asigurare pt. cele 3 luni ... sau cam asa ceva. SPer sa se rezolve astfel cu plata nasterii.

Daiana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coral spune:

Eu stau in Ontario, poate iti e de folos informatia sau poate cineva se intereseaza in Quebec daca exista o asemenea varianta.
Aici in cazul in care ai probleme medicale si nu gasesti medicul de familie sau e o urgenta, ca varianta a asteptatului pe culoarele spiatalului la urgenta poti folosi walk in clinic.
Este o clinica micuta, sa nu te astepti la luxul din tara cu medici calificati si dotare.
In cazul in care optezi pentru asigurare medicala e bine sa o faci aici si sa cititi tot contractul, puneti toate intrebarile care va framinta pina nu va lamuriti ce platiti si ce acopera nu faceti asigurarea. Luati evaluari de la mai multe societati.
Mult noroc si sanatate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Emmy spune:

Diana,
Am citit mesajele tale si cel postat de Coral. daca vrei sa obti un loc intr-o gradinita la 5$, trebuie sa te inscrii imediat ce ajungi in Canada. Este detul de greu sa obtii un loc rapid. Emma are 2 ani si 5 luni, am inscris-o cind avea doar 5 luni, si...nimic pina acum.
Nu-ti fa griji, este bine aici la Montreal.
Mult noroc.

Gabi mama lui Emma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Milena spune:

Daiana, eu am fost aproape in situatia ta, anul trecut cind am venit in Montreal. Daca vrei mai multe informatii fata de ceea ce ai primit deja poti sa imi trimiti un mail pe adresa milenas73@yahoo.com .
Milena& Robert

Mergi la inceput