Mamici de martie-aprilie 2007 (9)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns AncaGabriela spune:

Salutare burtici! Eu scriu mai rarut, ca inca lucrez si nu am internet acasa, scriu de la o prietena. Am avut vizita ginecologica azi si e totul bine. In 10 am ecografia morfologica, sper sa se arate puiutul meu si sa stiu pentru cine voi face cumparaturi in lunile urmatoare, pentru Sara sau pentru Luca!
Voi ce credeti, merita facut vaccinul antigripal iarna asta sau nu? Eu l-as face, ca am imunitatea cam scazuta, dar nu am intrebat inca ginecologul!
Aveti grija de voi si de bebelusii vostri! Pa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Da... am pus cateva poze azi... la cererea publicului

Acum faceam lista pt. spital... pe scurt, da la prima nastere am avut ditamai lista si multe au fost carate de pomana.

Bagaj mami:

- Pijama
- Camasa de noapte
- Halat
- Sutien alaptat
- Papuci (care sa mearga si la dus... sau doua perechi, una pt. dus)
- Sosete - 5 buc.
- Chiloti - 10 buc.
- Absorbante de noapte - 2 pachete (la spital ne dadeau niste tampoane sterile... dar le puneam si pe astea ca sa nu ma patez... ca cele sterile sunt vata + tifon)
- Periuta si pasta
- Sapun + savoniera
- Deodorant, crema de corp, de fata (daca se poate fara miros puternic, ca sa nu il deranjeze pe bb si sa refuze sa pape la san... si aceleasi mereu, ca ei te simt si dupa miros si daca le schimbi s-ar putea sa nu te recunoasca)
- Prosoape (mic si mare)
- Crema Garmastan (pt. sani... eu m-am dat inainte de fiecare alptare ca sa nu apara rani la sani... preventiv... si n-am avut probleme)
- Tampoane sani
- Prosoape hartie
- Pompa muls
- Trusa anestezie epidurala
- Incarcator telefon
- Reviste
- Apa
- Ceva de mancare (dupa ce nasti... daca nu vine careva repede sa-ti aduca)

Bagaj bebe:

- Servetele umede
- Pampers New Born
- Crema pt. fund
- Sapun de bebei
- Hainute (daca vreti... eu n-am avut nevoie prima data, asa ca nu iau nici acum, le-am folosit pe cele de la spital, pt. ca erau sterile)
- Daca bb fetita, cercei, ca sa le faca gauri in maternitate... sunt mici si nu simt nimic. Mai bine atunci, decat mai tarziu cand se pot trage de cercei si sa isi faca rau.

Asta imi amintesc eu ca mi-a trebuit mie. Acum adaugati si voi ce mai stit ca e nevoie.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmençita spune:

Sori, multi ani pentru sotul tau, chiar daca urarea vine mai tarziu, sper sa fie binevenita.
Lui gandacel sa ii traiasca gagalina, la un anisor cred ca e un scumpic.
Daca mai are cineva timp si dispozitie, va rog sa ma treceti si pe mine in listuta (am vazut acuma ca trebuie si UM) = 14.07.2006, iar spitalul este St. Mary.
Fetele din Ca, aveti idee daca e de incredere sau nu, acest spital? Eu am facut analizele acolo si mi s-a parut ok, dar nu stiu cat de curat e in camere, care sunt procedurile si daca, de ex. pt. sot o sa fie pat separat si mancare. Am o programare pentru vizita sectiei de maternitate, dar ma interesau si alte pareri. Sunt mamici care au nascut acolo?
Eu am deschis si un topic pentru mamicile sau viitoarele mamici din Ca : http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=87480
Merci ca m-ati primit pe la voi, ca cititi ce postez, si merci celor care au sa raspunda, la subiect.
Am editat, ca sa pun si data nasterii ( a mea) 29.09.1973
Carmencita 17+ Alex, 10 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula75 spune:

Salutare burticutze!
Bebe al meu e tare miscaret in special seara parca are program de disco spre disperarea mea care vreau sa adorm...
Eu vreau sa va intreb daca si pe voi va dor articulatiile?
Pe mine cele de la maini..e jale...nu mi se umfla, la analize mi-a iesit ca nu am deloc albumina..dar cu toate astea pe mine ma dor osicioarele de la maini....Voi aveti asemenea simptome...??
Si mie imi sangereaza gingiile dar asa cum a mai scris cineva apa de gura e f. buna...mi-a recomandat-o si stomatologul.
Deocamdata sunt in ceatza e fata sau baiat? Nu mai conteaza..SANATOS sa fie.
Pupici
Paula 23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelyna spune:

Ati inceput sa faceti cumparaturi?Eu deja am cumparat pompa de san si carucior.Inca mai caut sterilizator,nu ca ma decid greu dar inca nu m-am dus sa ma uit.
Maine merg la eco morfologic de 19 saptamani la dr.Iosup.
19 si Natalia 4 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sori1980 spune:

Fetelor, nu reusesc sa o conving pe mama, care nu vrea sa cumpere nimic pt bebe inainte sa se nasca, sa lase superstitiile astea la o parte; zice ea ca pe vremea ei in ROmania nu se lua nimic pt copil decat dupa nastere si stramba din nas de fiecare data cand ma vede ca ma uit dupa lucrusoare... Aici in Canada, se face si Baby shower inainte de nastere si la fel se fac si cumparaturile (copilul nici nu te lasa sa il scoti din spital fara scaun special de masina). vad ca si voi, noua generatie de romancutze gravidute, cumparati inainte. Mie imi convine, pt ca ma gandesc ca dupa aia nu voi avea timp cu bebe mic sa ii caut tot ce ii trebuie. As vrea sa o pot convinge si pe mama sa aiba mai multa incredere ca totul va fi bine... Voi ce parere aveti?

Carmen, mersi pt urari! :)

Sori 16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BiancaM spune:

Sori, se pare ca mamele noastre sunt cam vorbite. Si mama cand i-am zis ca o sa incep sa-i cumpar incet incet lucruri mi-a zis ca de ce nu astept, si sa-i cumpar dupa.Raspunsul meu a fost" Da si pe cine sa trimit pe Ovi(sotul meu)?Eu trebuie sa vad ce cumpar!' Acum s-a mai linistit ca i-am zis ca o sa iau doar pentru iesit din spital si pentru primele zile si dupa aia o sa merg si o sa-i iau mai multe. Oricum, cum ziceai si tu la babyshower se aduc multe chestii, plus cand mai vine lumea cu plocon.
Noi inca nu am cumparat nimic, am primit ieri masuta pentru schimbat bebe si un monitor si o lampa mica. Asta e doar inceputul. Asteptam blackfriday sa vedem daca gasim ceva mobila pe la reduceri.




18+6

Sa fiti iubite(iubiti)!
http://new.photos.yahoo.com/ibianca2003/albums/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihaelaaa spune:

Salutari la toate

ieri n-am mai venit cu vesti....dar am venit azi!
Bebelui e ok,eu am o infectie urinara pe care o tratez 5 zile cu medicamente si apoi trebuie sa merg iar la control sa vedem daca m-am facut bine!
A fost bine ca am mers la dr....acum sunt mai linistita daca stiu ca bebele e bine..
Din pacate n-am aflat ce e,ca n-am stat in cabinet mai mult de 3 min si n-am avut timp cand sa o intreb,dar din fericire programarea de pe 14 mai e valabila si sper ca atuci o sa aflu mai multe ca va fi doctorul meu acolo!

Mihaela19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

quote:
Originally posted by Mihaelaaa


Salutari la toate

Mihaela19+


Poftim raspuns... pai vrei sa tii lumea in suspans? Parca trebuia sa dai raportu' ... ce ai facut la dr.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mada_rozz spune:

Neatza fetelor,

Apropo de superstitii,la mine mama e disperata sa cumpere pentru bebe.Abia o tin eu sa nu cumpere,ca ea ar lua tot magazinul.In schimb al meu sotz e tare stresat sau superstitios,nici eu nu stiu,si nu vrea sa cumparam nimic pana nu se naste bebe.Dar prin decembrie,ianuarie o sa ma apuc de cumparat...daca nu...sa stea el acasa sa ii dea tzatza si ma duc eu sa cumpar.

Eliana,e binevenita lista ta.Multumim frumos.

Va pup,
Mada22+

http://image.lafemmebonita.com/c/f137647.jpg

Mergi la inceput