Cum sa-mi exprim punctul de vedere

Cum sa-mi exprim punctul de vedere | Autor: himera

Link direct la acest mesaj

O problema care ma macina de ceva timp este lipsa de curaj pe care o am in anumite situatii si anume, atunci cand cineva ma deranjeaza nu am curajul sa-mi exprim nemultumirea, dar rabufnesc in fata persoanei care stiu ca ma intelege. Dupa aceea realizez si imi pare rau, dar cuvintele care le-am spus nu se mai pot retrage.
Mereu imi fac procese de constiinta si o perioada ma controlez, dar pana la urma recidivez.
Cum sa fac ca in viitor sa am curajul sa-mi exprim punctul de vedere atunci cand sunt nemultumita.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ardeiash spune:

wow. parca citesc despre mine!

s-auzim numai de bine! si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Principesa spune:

Iris, crezi ca de fapt asta este intrebarea care te framanta? Cum sa iti exprimi punctul de vedere? Tu crezi ca este o problema despre a nu sti sau despre a a nu vrea?
Sau intrebarea la care ai nevoie sa iti raspunzi este ce te impiedica sa faci acest lucru? Cum faci sa nu iti dai voie sa iti exprimi punctul de vedere?

Cumva o fi sa fie ca niciodata n-a fost sa nu fie cumva

Nu este niciodata prea tarziu sa ai o copilarie fericita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

Ar trebui sa stii sa jonglezi nitel cu cuvintele si cu tonul. Daca este o persoana careia nu iti permiti sa-i dai replica pe un ton taios, atunci fa-o intr-unul ironic, acid, n-o baga in seama (dar insistent, sa se prinda) sau plateste-i, cand iti vine bine, cu aceeasi moneda.
Poti chiar sa te "pisicesti", dar strecurand ceea ce te-a deranjat sub forma: "v-ar placea sa...".
O solutie exista daca vrei sa dai neaparat replica. Daca, insa, te macina "neputinta" de-ai raspunde atunci aflati modalitatea in care o poti face si tonul pe care o poti face, potrivit personalitatii tale.
Sfatul meu ar fi, totusi, sa nu bagi in seama lucrurile care te deranjeaza, ci sa le ignori.
Dandu-i senzatia ca nu te-a afectat nesimtirea sau mai stiu eu ce la un individ il faci inofensiv, il "neutralizezi" si, mai ales, il domini.


Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia_a spune:

Parca zici despre mine!
M-am saturat sa-i ranesc pe cei apropiati pentru frustrarile mele... insa nu pot scapa de asta!! Ar trebui sa-i platesc fiecaruia atunci cand ma ataca... insa e asa de greu...

Mami si www.babiesonline.com/babies/n/nasturica" target="_blank">Ioana nasturica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns himera spune:

Fetelor imi este greu sa reactionez in fata unor persoane pt ca am remarcat ca atunci cand le raspund, pana la urma tot eu sunt cea care are de suferit.
Sa atiti ca mai ales in ultima perioada am ajuns sa-mi descarc frustrarile in fct de persoana, dar tot eu sufar si ma simt naspa.
Problema e cum ma simt eu si ma doare f tare sa declansez sit conflictuale sau sa supar pe cei dragi mie si nu numai.
Stiu ca atunci cand esti agitat pe interior atragi pers agresive si invers.

Mergi la inceput