Arte martiale, la ce virsta?

Arte martiale, la ce virsta? | Autor: Miki8

Link direct la acest mesaj

Sint indicate artele martiale la virste mai mici.Radu are 6 ani si are foarte multa energie, este foarte impulsiv si m-am gindit si la varianta asta atunci cind am luat in calcul ca ar fi bine sa faca un sport.Am citit chestii contadictorii, unii spun ca le cultiva rabdarea si autocontrolul altii zic ca le cultiva agresivitatea.Ma gindesc si la faptul ca avind in vedere ca are o personalitatea foarte puternica si ca este putin cam egoist sa mearga totusi la un sport de echipa.Artele martiale se fac in echipa sau e un sport individual? Voi ce stii? Copii vostri fac sport?

Multumesc mult,
Miki

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anaisanais spune:

Artele martiale se fac de catre fiecare persoana in parte, nu exista echipe de shotokan sau sumo, de exemplu. Antrenamentele se fac insa in grup. Varsta de 6 ani este buna pentru inceputul acestui tip de sport, artele martiale te ajuta sa te concentrezi mai bine, sa nu fii violent(acum, daca practicantul este indrumat gresit, este posibil ca violenta sa iasa mai repede la iveala decat este necesar).


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AMarisa spune:

Miki,
fetita mea are 7 ani si face karate de aproximativ 2 luni, dar sa stii ca sunt copii mult mai mici decat ea in clasa lor de incepatori (una nu cred ca are mai mult de 4 ani) iar la clasa de avansati am vazut copii de varsta fetei mele care sunt deja campioni nationali si au centura verde sau albastra (mi s-a spus ca sunt cu adevarat talentati, niste exceptii). Stiu ca 2 luni nu e mult, insa deja incep sa se vada rezultatele: coordonare si concentrare mai buna, ceva mai multa disciplina si ambitie.
Antrenamentele se fac in grup, se face o incalzire si apoi se insista pe coordonare si pe executia corecta a kata-urilor. Pana nu iese perfect, nu se trece mai departe. Am vazut o demonstratie de kata de concurs facuta de doi pusti, un baiat si o fetita, in cuplu. Nu aveau mai mult de 8 ani si marturisesc ca m-au dat pe spate!
Despre agresivitate, nu e chiar asa, cel putin aici ei sunt educati si se insista pe autoaparare, pe autocontrol, chiar sunt pasibili de excludere daca sunt prinsi ca se bat cu alti copii. Oricum, pana la varste mai mari fac doar kata (lupta cu un adversar imaginar, adica 'figuri'), nu kumite (lupta cu un adversar).
Una peste alta, te incurajez sa duci copilul la arte martiale, nu poate sa ii faca decat bine. In puls, e un sport relativ ieftin, abonamentul e cam 20 RON pe luna, kimono-ul de antrenament l-am mostenit de la un copilas mai mare, iar cel de concurs (care e obligatoriu sa fie nou) costa cam 125 RON.
Noi am fost sfatuiti de catre instructorul ei sa o mai dam la un sport complementar si ni s-a recomandat inotul, asa ca mergem si la bazin o data pe saptamana, duminica, doar de distractie si sa ii mai scada lui mami burtica, nu pentru performanta (ea a facut cursul de initiere la inot asta-vara). Oricum, in oraselul nostru nu avem prea multe optiuni: pe langa karate si inot, astia mici nu mai pot face decat fotbal, tenis, dans sportiv si... cam atat.
Succes tie si pustiului tau!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Al meu face aikido de un an de zile , antrenamente de o ora si jumatate de 3 ori pe saptamana. Avea 5 ani si jumatate cand a inceput iar acum detine centura galbena urmand ca in decembrie sa mai sutina un examen pentru centura portocalie ( rangul III, in aikido ).
Pot spune ca a fost cea mai buna alegere pentru el s-a dovedit a avea un real talent si este absolut incantat de ce ii ofera acest sport.
Antrenamentele sunt colective, se incepe cu o incalzire, se trece la repetarea unor procedee invatate in felul urmator : o centura superioara cu o centura inferioara , apoi doua centuri de acelasi rang, apoi o centura inferioara cu o centura superioara.
Urmeaza invatarea unor noi procedee sau notiunii tehnice, facute in general cu o centura superioara.
Dupa acest lucru fac jocuri de forta sau indemanare colective, mini concursuri si o scurta sedinta la incheierea antrenamentului.

Pustiul meu inainte de inceputul acestui sport avea oarecare tendinte agresive , in sensul ca raspundea foarte usor oricarei provocari verbale sau fizice si intra in conflicte astfel la gradinita.
Cam dupa 3 luni de aikido aceasta problema a disparut cu desavarsire .
Acum este foarte disciplinat si ascultator, isi face lectiile singur (este clasa I )foarte constiincios stiind ca daca nu le termina pana la ora antrenamentului nu il duc ( si asta ar fi cea mai crunta pedeapsa), sensei ii controleaza la carnetele de note si sunt foarte atenti ce note primesc la scoala deoarece daca nu au rezultate scolare bune nu sunt primiti la antrenament si nu au dreptul de a participa la cupe, festivaluri sau examen de grad, la fel daca nu sunt disciplinati in timpul antrenamentului sau daca parintii se plang de anumite ''ispravi '' ale copilului .
S-a cunoscut practicarea sportului si prin marirea capacitatii de concentrare si atentie, fortei fizice si indemanarii dar si prin o oarecare doza de independenta si mandrie ca face '' ceva'' ce alti colegi nu fac .
Concursurile i-au ajutat sa nu fie timorat in public . La un festival, de exemplu, sunt si 200 de copii in sala si este mare lucru sa vezi un pusti de 6 ani care nu este impresionat deloc de multimea de copii, juriu si spectatori si poate lucra la fel de linistit ca in sala de antrenament

Avem in grupa de antrenament si copii de gradinita (5-6 ani ) dar in majoritate scolari ( 6-9 ani ).

Oricum eu sunt super multumita de evolutia lui si vom continua acest sport minim pana in clasa a V a

O zi excelenta tuturor !
Lala.

Edit : nu va spusesem componenta grupei de antrenament.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delia grozav spune:

Avantajele acestui sport s-au zis, eu vreau sa spun ca e foarte imoportant daca antrenorul are spirit educativ, ca sa zic asa.

Pe baietelul meu am vrut sa il duc la o sala de karate foarte recomandata dar dupa ce am vizionat un antrenament si am mai discutat cu cativa parinti am decis ca nu ne place si am incercat altundeva. Aici antrenorul nu e chiar atat de sever ca in primul loc, dar stie sa ii faca pe copii sa il asculte.
Baietelul meu de 5 ani si jumatate umbla de 2 luni si ii place foarte mult. E si foarte sociabil si deja s-a integrat bine in grup.


Poze
www.dropshots.com/deliameda" target="_blank"> filmulete


dede, Adi 5ani si Medeea 1 an

Mergi la inceput