Cirese de Mai-Iunie 2006 (20)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adib spune:

buna dimineata
nu stiu la cite dintre voi in ziua de 01.11. se sarbatoreste Ziua Mortilor. se merge cu flori la cimitir. motiv pt care timisoara era blocata ieri. circulatia nu mai exista. cleaie peste gramada s-a gasit si soacra-mea sa se nasca exact de 1 noiembrie, motiv pentru care am avut de circulat ... n-am transpirat atit nici in zilele toride de vara.
dar avem si vesti bune. am fost la dr. avem 8,5 kg si 73 cm. acasa nu ne mai putem cintarii de o vreme din motive de lungime. nu mai incapem pe cintar.

bogdanai
nu stiu daca sint cel mai in masura sa te linistesc legat de diversificare, dar pot sa-ti spun ca iti trebuie muuulta rabdare si incercari repetate, cum spunea Lyly. mincatul cu lingurita se invata natural, relativ greu, dar merita. chiar si acum, la o luna de la inceputurile diversificarii Raluca mai face nazuri la lingurita uneori, dar insistam, nu vrem sa mai revenim la biberon pt mincarea "solida" (pireuri). asa ca facem fata evenimentelor de genul imprastiatului mincarii prin jurul nostru. a fost publicata (parca tot de Lyly) poza sugestiva cu Alec inainte si dupa. deci cu curaj inainte.

magghyc
Raluca Nic cel Mic.

numai bine.



Ela si Adi, mamica si taticul lui Raluca Alexandra
Varsta Raluca
avem si site

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abibrinza spune:

Buna dimineata.
multumim celor care ne-au spus la multi ani.

La multi ani Serghei, David, Robert,Evelyn, Bianca, Maya, Irina, Andrei si Noemi.Putin anticipat pentru cativa dar nu se stie cand mai am timp sa scriu.

Victor e un agitat de la o vreme, dintii nu se grabesc sa creasca, vrea in picioare si nu vrea in fund, dar suntem bine.Am cam ramas singura la plimbare prin zona de cand a venit frigul.Mie imi place afara si vad ca si lui Victor.

Bogdana, legat de diversificare s-au spus multe pareri.Eu nu=ti dau sfaturi pentru ca de fapt rabdarea e cheia.Cel putin dupa mine.Azi mananca orice, maine nimic si tot asa.Sa-ti de-a domnul o papacioasa ca e tot ce-ti trebuie.Incearca mai multe pana vezi ce-i place si cum.Noroc!



Arabela si bebe Victor-Catalin (22 aprilie 2006)
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulyp spune:

quote:
Originally posted by doroti_5

quote:
Originally posted by iulyp

Doroti sa stii ca unele dintre noi, care suntem singure cu bebeii, o sa ajunga sa stea cu bb in brate pe wc. Mie mi s-a intamplat cu fetita cea mare dar asta dupa ce a inceput sa se deplaseze in "4 labe" si sa ma urmareasca prin casa.

Aura, mamica Nicoletei(29.09.2004) si a lui Andrei(12.06.2006)


Eu de aceea si ziceam.Soramea mai mare avea deja vreo 3ani, deci mergea f bine in picioare, si mamica nu putea sa se duca nici la wc singura, ea in wc da asta afara la usa striga "Mama unde te duci" la care mamica din wc "pe lume", si asta se apuca piun plins "vreau si eu cu tine pe lume!!!".De aceea si ziceam si la wc cu tot cu bb.

doroti_5 cu Natalita-Elena (12.05.2006)
BOTEZ
foto Natalita-Elena1 si 2
www.dropshots.com/doroti_5" target="_blank">Filmulete cu Natalita-Elena
Asa de mari suntem




Doroti mi-ai adus aminte de bunica mea. Cand o intrebam unde se duce ea imi zicea: "unde a nins si nu s-a prins ca sa scap de voi".


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doroti_5 spune:

quote:
Originally posted by bogdanai
1. Ce sa fac in continuare, sa incerc sa-i ingros amestecul si sa i-l dau cu lingurita, sau sa mai astept? Presimt ca va fi un esec total, la cat ma lupt cu lingurita sa-i dau medicamentele ...


Bogdnica eu iam dat direct cu lingurita, chiar daca ii mai dadusem cite ceva care nui placea, ea totimpul intii ia proba si dupa daca ii place deschide gura cu placere, daca nu nici nu vrea sa o deschida.Chiar aseara am vrut sai dau suc de clemantina, eu nu lam gustat si era putin acrisor, a luat proba dupa care nu a mai vrut sa deschida gura, si atunci eu lam gustat si am vazut ca nu e bun, cu toate ca iam mai dat citeva zile in urma din alta clemantina si la baut cu placere ca era dulce.Dar cum mai zicea cineva pe aici ideea principala este de a invata bb-lu sa manince cu lingurita si dupa asta de a incerca mai multe alimente noi.
quote:
Originally posted by bogdanai
2. Sa raman pe cerealele care-i plac sau sa le alternez cu orezul, chiar daca nu-i place asa mult ?


Daca nu are placere copilu sa manince orez, mai lasal putin, incearca peste citeva saptamini dinou poate i se trezeste pofta de orez.Incearca altceva, pireu de fructe si poate dupa i le dai amestecate.
quote:
Originally posted by bogdanai
3. Cu ce continui ? Pediatra nr. 1 mi-a zis suc de morcov, inceput cu cate 10 ml si crescut in fiecare zi cu 10ml, apoi combinat cu suc de mere, dupa care treptat introdusa si pulpa de la mere. Pediatrul nr. 2 (Stanciu) mi-a zis legume, direct piure.


In dependenta cum se poarta bb tu hotarasti cu ce sa continui, eu de ex am inceput cu cereale, dupa care iam dat pireu de fructe pentru ca se constipa.Adica eu iam dat pireu deodata, nu suc, de morcov inca nu iam dat nimic ca am incercat si nui place.Eu am mai zis pireurile eu le cumpar ca nu am timp sa le fac si evident iau numai fara zahar, de astea la noi sunt de mere, pere si impreuna.Acum am inceput sai dau si suc de clemantina si azi am lasat imputernicire sai dea mamica banana.
quote:
Originally posted by bogdanai
4. Daca vreau sa incep cu sucul, presupun ca il fac la storcatorul de fructe, ca altfel cum storc eu morcovul ? din cati morcovi imi ies 10 ml ? Cand introduc insa si pulpa ... nu mai merge sa folosesc storcatorul, ca asta lasa pulpa ca o iasca, stoarce tot ... Cum scot deci si suc si pulpa ? Sucul de la morcov si ambele de la mar ? Merge sa fac mai multe si sa le pastrez la congelator ?


Uite aici chiar nu stiu ce sa zic, da Lyly presupun ca stie.

doroti_5 cu Natalita-Elena (12.05.2006)
BOTEZ
foto Natalita-Elena1 si 2
www.dropshots.com/doroti_5" target="_blank">Filmulete cu Natalita-Elena
Asa de mari suntem

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doroti_5 spune:

quote:
Originally posted by ama_kaly

Sa intrati pe lumea piticilor sa vedeti ce s-a intamplat cu concursul bbstar
Oh my God..ce oameni disperati..


Eu de Seby (27 aprilie 2006)

Poze mami, tati si Seby

Erik Sebastian


Si mie asa de tare imi placea acest concurs, prima luna chiar intram si votam ciresele noastre, dar apoi am inregistrat fata si am uita de el ca aveam de lucru la servici, dar chiar asa sa fraudezi un concurs de copii tre sa fii cu totul fara minte.

doroti_5 cu Natalita-Elena (12.05.2006)
BOTEZ
foto Natalita-Elena1 si 2
www.dropshots.com/doroti_5" target="_blank">Filmulete cu Natalita-Elena
Asa de mari suntem

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulyp spune:

Viviana de ce ti-a zis dr. ca nu are bb voie sa stea in aburi? Eu si pe fetita si acum si pe baiat ii spal in cada mare unde intru si eu odata cu ei si sa te tii abur in baie de la apa fierbinte care curge pana se umple cada.

Luana ce mi-a placut faza cu premergatorul interactiv, super
Da ce lunga e gagica, numai a bebe de 5 luni nu arata, frumusica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulyp spune:

Bogdanai eu zic sa ii dai intai la biberon sa incerce gusturi noi si abia apoi la lingurita. De ex. eu la fata cea mare am inceput cu suculet, apoi supica si apoi dupa vreo sapt. si ceva i-am dat pireu de legume dar exact cele care le fierbeam si la supica, adica acelasi gust dar alt mod de administrare, adica de la biberon am trecut la lingurita dar mancarea avea acelasi gust. Nu stiu , sper sa ma intelegi. I-am dat cu lingurita(care era o chestie noua pt. ea) mancarica ce o stia la gust(deci chestie cu care era obisnuita)si mi-a acceptat fara probleme tot. Incearca asa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doroti_5 spune:

quote:
Originally posted by arleena
am o intrebare....am auzit ca daca incepe copilu sa mearga de-a busilea prima data o sa mearga in picioare mai greu si mai tarziu.....e adevarat??[/black]
de Alex SUPERSTAR (8 mai 2006)
POZE
www.dropshots.com/arleena" target="_blank">Filmulete1 www.youtube.com/profile_videos?user=arleena79" target="_blank">Filmulete2
nasterea


Arleena, eu cred ca depinde de copil, nepoatamia tot so tiriit pe jos da o inceput sa mearga pe la 10 luni, da fratemiu mai tirziu, avea deja 1an si 3 luni si nimic, da lam invatat eu cu panglica si pana.Si soacramea mio zis ca baiatu ei cel mai mare o descoperit tiriitu si avea vriu an jumate si se tiriia toata ograda de la un capat la celalalt si inca foarte repede, da nu vroia in picioare.Ea de asta ma sfatuie sa nu pun copilu pe burta, da eu fac "exact" cum zice ea.

doroti_5 cu Natalita-Elena (12.05.2006)
BOTEZ
foto Natalita-Elena1 si 2
www.dropshots.com/doroti_5" target="_blank">Filmulete cu Natalita-Elena
Asa de mari suntem

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulyp spune:

Arleena e si nu e adevarata chestia cu mersul de-a busilea. Depinde de copil. Fetita mea a inceput sa mearga de-a busilea pe la 7 luni juma iar primii pasi nesustinuta i-a facut pe la 9 luni si 3 sapt., iar pe la 1an si 7-8 luni o pocnise iar mersul de-a busilea si a tinu-o vreo sapt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana Claudia spune:

Vivighe - la noi situatia e mai complicata...poate de asta mi-am exprimat bucuria ca puiul meu a crescut in greutate si are "doar" 8200g. Pe scurt, eu i-am dat san exclusiv pana la 4,5 luni, apoi, dintr-o data bb a inceput sa vrea papa la 2 ore. Situatia asta a durat vreo 2 sapt, timp in care eu m-am chinuit infiorator, el era mereu nemultumit, si nu numai ca a ami luat in greutate ci a mai dat jos..ajungand la 7700g. Asta da ....era anormal. Am trecut pe completare iar acum dupa 2 sapt, puiul meu a crescut din nou..Si nu sunt nici eu cu pluta, imi dau seama ca e o greutate pt bb de 7 luni. Insa sunt multumita ca a mai crescut si ca e multumit de papa. De astazi incepem si diversificarea..

Roxana si Catalin (5 iunie 2006)
POZE CU PUIUL CATALIN

Mergi la inceput