Soacra !!!

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns deam spune:

Mie imi place de socrela. Chiar ii spun mama, in limba ei. Daca ma cert cu sotzul, sare intotdeauna in apararea mea, nu face aliantza cu fiul unic. In 12 ani, nu m-a jignit si nu m-a contrazis niciodata. In plus, ma ajuta cu gemenii (2 ani jumate), sta cu ei de luni pina vineri (in casa mea).
Si stiti care-i culmea? Are 78 ani si este analfabeta. Dar este o comoara la casa omului. Traieste pentru fericirea fiului si a nepotilor, implicit a norei.
Sa ma ajute Dumnezeu sa fiu macar jumatate ca si ea.
Va pup cu drag si specific ca nu am postat ca sa va contrazic, pentru ca am avut parte si de o soacra scorpie, dar face parte din trecut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sileriki spune:

Fetelor,fetelor soacrele cu bune cu rele tot soacre sunt , si eu o pot face cadou cui o vrea ,in 8 ani decat suntem impreuna ne-a facut viata un cosmar si asta de la o distanta de 600 km , ce mai e un roman intreg , o evit si nu stau de vorba cu ea pentru ca nu merita , stiti ce a facut in prima zi de dupa nunta ? nu stiti hai ca va zic , si-a luat baiatul adica pe sotul meu si l-a dus la ea acasa , numai pe el o saptamana , am crezut ca pica cerul pe mine , cica draga daca nu ai concediu il iau pe Robert acasa si , asa a facut atunci trebuia sa dau eu inapoi , sa nici nu incep o casnicie , dar de atunci s-au mai intamplat multe , a avut performanta de a ne desparti un an jumate si vai Doamne mie si rau numai daca imi aduc aminte
ultima ei fapta "buna " cica in 6 ani jumate acum i-a trimis nepotului ei primul pachet in care surpriza o ciocolata expirata din august , nu am cuvinte ......
si eu sunt mama de baiat dar sper sa nu ma lase Dumnezeu sa fiu ea,
nu se poate , pentru mine e o invatatura de minte
Va pup si aveti grija de voi

evi , Eric 14.06.2000

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Annie80 spune:

Vai, eu daca as fii ca soacra-mea m-as impusca de pe-acuma

mda sunt mama de baiat !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elara spune:

quote:
Originally posted by sileriki

Fetelor,fetelor soacrele cu bune cu rele tot soacre sunt , si eu o pot face cadou cui o vrea ,[...] stiti ce a facut in prima zi de dupa nunta ? nu stiti? hai ca va zic : si-a luat baiatul adica pe sotul meu si l-a dus la ea acasa , numai pe el o saptamana , am crezut ca pica cerul pe mine , cica "draga daca nu ai concediu il iau pe Robert acasa" si asa a facut atunci trebuia sa dau eu inapoi , sa nici nu incep o casnicie.


Da' el nu a avut nici un cuvant de spus?
Adica..... daca maica-sa a vrut sa-l ia cu ea, l-a luat si gata???

Nunta noastra: 29 iulie 2006


"Ataseaza-te de cei care te pot face mai bun, primeste pe cei pe care, la randul tau, ii poti face mai buni."
Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristin97 spune:

bună fetelor. Eu sunt începătoate pe forum dar am găsit numai prietene.
Soacra ha,ha... Am un băiețel de 4 luni care stă acasă cu tatăl lui pentru că eu merg la serv.Merge dimineața pe la 8 ca să mai doarmă și ,,băiețelul ei un pic" și îi aduce și sandwici-uri la pachet,iar copilul la hrănit toată ziua cu 60ml lăptic ,,că e suficient,,. Nu știu cum să fac să nu mai vină--- sfaturi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana p. spune:

Asta cu "fetito" mai e cum mai e dar ce ziceti de a mea, care acum dupa 8 ani de casnicie si 15 de cand sunt impreuna cu sotul meu ,imi spune "nora" sau ii spune sotului meu "nevasta-ta". Ultima data cand mi-a spus "nora" imi evalua prajiturile pe care i-le dusesem , imi spune"Ia sa vedem ce nota ii dam lu'nora pentru prajituri?"imi venea sa-i pun platoul in cap.Cand ia atras sotul meu atentia sa nu-mi mai spuna "nora" s-a suparat , ca ce a zis?Eu nu o mai suport deloc.

Dana
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinam spune:

si eu as putea scrie un roman despre socara, iar "fetitzo" nu mi se pare chiar tragic hehehehe mie socrul, da socrul mi-a spus ca sunt "p.....sa" a vrut sa zica infipta probabil, asa ca din partea familiei sotuli numai de "bine", daca ar fi dupa mine nu i-as vedea in veci, dar ce ma fak cu sotul care o iubeste pe "mami", desi e constient ca maicasa greseste nu vrea sa o supere.
Eu imi doresc ca atunci cand voi fi socara sa am o prietena in nora mea si sper ca pana vor veni acele vremuri sa nu fiu o baba depasita si acra cu pretentia ca ce fak eu e cel mai bine.

Cristin97 eu in lokul tau ii spuneam sa ii dea lu fiisu 60 ml de lapte pe zi si sa vada daca e ok , a mea socara e la fel, o intereseaza dor baietii ei, nu persoana mea (asta e de inteles ) dar nici nepotasu, desi se bate cu pumnul in piept ca ii e dor de el, dar nu vine sa stea cu el mai mult de 2 ore, asta odata de 2-3 saptamani .ca deh e frig afara, da poate ii ducem noi cpopilul sa il vada, adika ei ii ingheata kuru de baba, da plodul pot sa il scot din casa si pe frig, ca are de fakut mancare si piata pt celalat baiat , deasemeni insurat samd ............eu m-am convins ce "proba" de socara ma inca de la inceput, astept sa se convinga si fiisu.

Alina, mama de Vlad (25.09.2005)
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana55 spune:

socrela ? Nu misca in front ca o fac sa daca ma supara.Imi zice doar:"Sa ai grija de baiatu meu"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

quote:
Originally posted by babyblue


esti prea buna!
eu nu o voi ierta pe soacra mea nici in groapa. si dc pt ne-iertarea asta voi putrezi in iad, cu placere ma duc si acolo....alerg chiar. si pe ultima suta de metri din viata asta am o singura dorinta: sa o scuip pe femeia asta si sa-i spun ca a fost o lepra cu un copil de 22 de ani, care il iubea pe fi-su cu cel mai pur si mai curat suflet, cu un romantism extrem....care si-a dedicat 3 ani din viata si din tinerete, ca fiul ei sa fie fericit si ingrjit. care si-a frecat ultimii ani din facultate ranind in casa ei si asteptandu-l pe fi-su cu mancarica la cuptor si prajituri si casa curata, ca o sluga fidela, in timp ce prietenele ei se distrau in mal...si isi traiau studentia...

si cand o sa-mi dau ultima suflare, va fi cu inima plina de ura si cu dispret, pentru o femeie, care a venit intr-o zi de duminica, de Florii, sa-mi dea palme si sa ma tranteasca in casa, eu fiind insarcinata cu nepotul/nepoata ei....pt ce?? din ce motiv?? ca se certase cu fi-su la telefon cu o zi inainte si avea draci pe mine, ca eu eram strainul in familia aia.....


esti prea buna violeta!

si Nu e mama ta, esti o straina pt ea.

_

Babyblue va pupa pe toti!!

"Sunt doua pacate principale din care toate celelalte pacate se nasc: Nerabdarea si Lenea."





Babyblue, pina aici am citit si am plins! Cum poate o creatura care-si zice "om" sa faca asa ceva??? Imi amintesc de mama mea, care mi-a povestit ca asa ceva i-a facut soacra ei, deci cind erau casatoriti (mama cu tata)!!! Si vroia saraca sa fuga iarna in pijama, cum o apucase, sa scape de jigodie (Doamne iarta-ma; despre morti numai de bine, nu?!). Adica sa inghete de frig, avindu-ma pe mine in burtica!!! De ce? pentru ca tata ar fi trebuit sa o ia pe alta, cu bani, nu pe pirlita de maica-mea! Intr-adevar, iadul e un loc prea milos pentru asa niste lepre umane. Si limba romana prea saraca in apelative!


Si asa este, Violeta, esti o straina pentru ea! Cum sa-ti aminteasca de mama ta? Ti-a dat ea sa maninci, si-a luat ea de la gura ca sa ai tu? Te-a tinut ea la studii? Ma rog, poate asa o fi in cazul tau. In al meu nu, si pentru tot ce a facut, eu nu o voi ierta niciodata pe soacra mea. Chiar daca nu a dat in mine fizic, a avut ea grija pe alte cai sa ma "aranjeze". Imi pare rau ca nu a incercat ceva violenta fizica cu mine, ca o spulberam, cum sint eu la nervi un uragan care rupe totul in cale.......

Si asa m-am mai descarcat si eu putin... Multumesc, fetelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

quote:
Originally posted by cristin97

bună fetelor. Eu sunt începătoate pe forum dar am găsit numai prietene.
Soacra ha,ha... Am un băiețel de 4 luni care stă acasă cu tatăl lui pentru că eu merg la serv.Merge dimineața pe la 8 ca să mai doarmă și ,,băiețelul ei un pic" și îi aduce și sandwici-uri la pachet,iar copilul la hrănit toată ziua cu 60ml lăptic ,,că e suficient,,. Nu știu cum să fac să nu mai vină--- sfaturi




Asta cu bebelus de 4 luni neglijat nu e de joaca! pai ti-l omoara prin inanitie sau prin cine-stie-ce "incident" prefabricat! Cum vroia animala de soacra-mea sa se "impiedice" cu Deiu in brate, cind el avea doar 3 luni, ducindu-se cu el in graba pe balcon (ea sta la etajul 3). Am sarit si eu si sotul meu, de eu am crezut ca-i fac ei vint peste balcon! Am crezut ca o omor in momentul ala. Efectiv am vazut negru in fatza ochilor. Mi se intimpla f. rar acest lucru, dar cind mi s-a mai intimplat am facut praf tot ce/cine-mi era in cale. Niste oameni nenorociti, pur si simplu! Ca sa nu zic "nenorocite" doar despre soacre, ca se considera atac la persoana.

Ai mare grija cu bebele, mai bine nu o mai lasa sa vina!

Pupici si tin pumnii!

Mergi la inceput