Soacra !!!

Raspunsuri - Pagina 28

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aurelia1278 spune:

quote:
Originally posted by magnolia

Da'mi dai fata de nora?



Magnolia, imi place cum gandesti. Iti dau eu fata mea, ok?


Haideti la bazar! Puteti achizitiona lucruri frumoase si ieftine sau puteti face ordine in casa, ajutand in acelasi timp copilasi in suferinta.
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=85226" target="_blank"> Bazar pentru Alex, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=85226" target="_blank"> un baietel diabetic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magnolia spune:

Draga Diadaniela , subiectul cu pricina este deschis la Femina intim , cred ca acum a ajuns pe pagina a doua , dar asta , cred , pana il descopera soacra-mea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magnolia spune:

Draga Aurelia , eu am numai 2 baieti , si , dupa cum vezi deja s-au ocupat posturile de nora ( unul de catre fetita Siminei , altul de catre cea a lui Lorelai) . Eu as mai incerca sa mai fac un baiat si pentru tine , dar atunci nu cumva voi ajunge...SOACRA CU TREI NURORI?!?! *Cred ca am ajuns sa gandesc asa DIN CAUZA( si nu datorita) soacrei mele , asa ca , mamele nurorilor mele pot sa ii multumeasca.Ca , vedeti voi , dragele babei , cica in tot raul e si-un bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diadaniela spune:

m-ai ucis!
subiectul ala e contra nurorilor?
ma duc sa vad care-i treaba!



,,Iaca si eu pe aici ma bag in seama...poate invat si eu cate ceva de la cineva...sau mai invata si altii de la mine,,

Dana

www.tickercentral.com/view/7a9b/1.png" target="_blank">Christmas


Un fulg pentru seara de Craciun







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

quote:
Originally posted by anca74

Persis, faci niste supozitii false. Nu am spus nicaieri ca sint in relatii bune cu toata lumea. Da, fac eforturi, dar nu pot afirma ca am atins perfectiunea.

Apropo, arata-mi si mie unde oare am afirmat ca « am o viata super perfecta, sint in relatii super-bune cu toata lumea », etc.? Nu-mi aduc aminte de... asemenea scapari.

Tot ce incerc sa subliniez este faptul ca sintem "artizanii" propriilor noastre relatii.
Ma explic : nu ne alegem singure soacrele, dar pe fii lor ii alegem in mod sigur.
Insa de aici a sari de fund in sus la orice remarca biata soacra face, la o tintui cu privirea cind tine mortis sa ne arate cum se face o ciorba sau o tocanita de cartofi, la o pune la punct taios cind incepe cu criticile, etc…. eu zic ca e cale lunga.

Personal, imi spun de fiecare data : asta-i mama omului cu care traiesc. Buna, rea, e mama lui! Daca tin la barbatul respectiv, implicit tre’ sa fac ceva temenele pina-n pamint mamei care l-a nascut, crescut si si-a batut capul cu el o viata.

Si-mi mai spun o chestie : biata maica-sa este femeie in virsta. Nu te apuci sa dresezi un cal batrin, corect? Daca vreau sa am o relatie civilizata cu mama barbatului meu, atunci eu sint cea care trebuie sa-mi schimb atitudinea, fie si numai pentru simplul fapt ca am jumatate din anii ei de viata. Este o chestie de respect, intelegere si bun simt.

Si daca nu merge deloc cu vorba buna, atunci fac tot posibilul sa nu am prea des de-a face cu parintii barbatului meu, sa nu depind in nici un fel de ei, nu-i vorbesc de urit de fata cu fiul lor, nici de fata cu nepotii lor, nu-i critic, nu nimic. Ma port ca o doamna.

Cam asa procedez eu. Si nu am probleme majore de nici un fel. Nu m-am certat niciodata cu vreo soacra. Niciodata.
And I plan to keep it that way.

============
How wrong it is for a woman to expect the man to build the world she wants, rather than to create it herself.



Anca, viata nu e doar alb si negru. Oamenii nu sunt doar buni si rai, iar o relatie nora-soacra e o relatie de cel putin 2 persoane. Uneori, in ciuda tuturor eforturilor si amabilitatilor unei parti, nu se poate ajunge la intelegere. Unii oameni sunt asa. Si in categoria nurorilor, si in categoria soacrelor. Si in aceste cazuri e bine sa tii distanta pentru a-ti tine viata linistita si sufletul "viu", asa cum ai spus si tu. Dar uneori oamenii chiar nu vor sa aiba o relatie decenta cu anumite persoane, fie ea nora/soacra/sefa etc. Ma intreb oare ce e de facut in aceste cazuri. Cum raspunzi unei persoane care nu vrea, efectiv, sa te lase sa traiesti in pace, dar nu vrea nici sa iasa din viata ta, o persoana cu care e de asteptat sa fii in relatii?

Nu pot fi de acord sa faci temene mamei sotului/sotiei, doar pentru ca e mama partenerului/partenerei de viata. Cred ca tu stii ca unii parinti nu au mari merite in viata copiilor lor, ca uneori copii au reusit in ciuda parintilor. Sunt cazuri si cazuri. Nu intotdeauna mama biologica e de ridicat in slavi. Sunt de acord ca trebuie pastrata cumpatarea in orice relatii interumane, insa in mniezul" problemei situatia e altfel si lucrurile se vad diferit si, cum nimeni nu e perfect, uneori se ajunge in impas.

De asemenea, nu pot sub nici o forma sa fiu de acord cu tine ca (numai) persoanele scolite stiu cum sa se poarte. Sunt oameni cu nshpe facultati si cursuri care sunt canalii absolute, sunt rautatea intruchipata si stiu sa faca rau mult mai adanc decat ar face badea Gheorghe de la coada vacii (cunosc si eu catevaasemenea personaje). De asemenea, sunt oameni care abia au 4 clase (si asta nu din alegere proprie, ci din cauza conjuncturii nefericite), care sunt bunatatea intruchipata si pe care bunul simt ii calauzeste in relatiile cu cei din jur, chiar daca mai necizelat. Eu as zice ca scolile iti ofera posibilitati de culturalizare, cizelare si inaltare, dar aceste rezultate nu sunt obligatorii si nici garantate. In plus, daca tu te proti frumos cu cineva, nu rezulta automat ca acea persoana va fi impresionata pana la lacrimi de atitudinea ta "crestineasca" si isi va reconsidera comportamentul. Sunt unii oameni carora un compartament politicos si respectuos din partea celorlalti le da doar apa la moara si la rautate.

Ma mai gandesc si revin sa povestim



"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

www.bestgames.com.au <--- is live!!!

http://acorns.com.au/cs/blogs/literarykaleidoscope/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta69 spune:

quote:
Originally posted by magnolia

Eu nu am nimic impotriva celor care vin aici cu alte pareri(si cred ca se poate observa asta din postarile mele) , dar as vrea sa facem micul compromis sa ne respectam reciproc atat cat se poate ,si sa acceptam ca , asa cum unele dintre noi au avut parte , in viata , mai mult de experiente fericite si oameni minunati in jurul lor , altele au avut parte de necazuri si umilinte ,si oameni rai prin preajma . Eu nu cred ca asta depinde nici de educatie si nici de expectante(gen:daca te porti frumos cu cei din jur , vei avea parte de un tratament asemanator), ci mai degraba de noroc.Daca sunteti de acord , va rog sa semnati aceasta intelegere. Eu prima:magnolia



mama,ce ma fac daca nu-s de acord?! .....
adicatele....eu zic ca norocul asta si-l mai face si omu'
mai depinde si de educatie....si,in cazul meu,am intalniat atia oameni care mi-au facut rau.....de pe la vreo 8 ani cand s-a imbolnavit tatal meu si copii radeau de mine!!
stiu ca sunt off topic,dar tb sa spun asta ca sa nu intru in categoria celor care au intalnit numai oameni minunati!
sigur ca am intalnit si oameni minunati....
dar pe astia care n-au fost minunati am inavata sa-i evit!
si sa nu ma incarc cu energie negativa urandu-i....

soacra tb evitata ,asta in cazul in care nu stai cu ea in casa....
poti spune: "aici e casa mea,e familia mea,eu fac asa cum cred!"
"la dumneata avenit soacra sa-ti dea lectii?"

iar sprjinul sotului e de baza,daca el nu se implica....degeaba!
la el e cheia.....
daca amandoi sunteti aliatai doamna ...soacra nu prea o sa aiba castig de cauza!

si stiu,am vazut,am auzit tzatze din astea care toata ziua stau la barfa si nu mai stiu cum sa faca rau.....mahalagioaice....si e chestie de educatie aici....nu credeti?
sau vad prea multe telenovele si se inspira de acolo cum sa faca rau ...
eu zic sa le faceti cadou de craciun
CODUL BUNELOR MANIERA!!!



Tot ce se intampla,se intampla intotdeauna cu un motiv!


*GRUPUL FETELOR FANTASTICE*
---------------------------------------------------
Vio,mamica de viitor "avionar"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magnolia spune:

Draga Violeta , daca nu esti de acord , nu-i nici un bai!( eu sunt ardeleanca , am tot vrut sa mentionez , iata ca a venit si clipa)Cu norocul , ca si-l mai face si omul , cu mana lui , sunt doar partial de acord (imi dai voie?), pentru ca se mai spune , tot in popor , ca te casatoresti cu sotul , nu cu familia lui, ceea ce nu este chiar conform cu realitatea de pe teren. Ca, atunci cand esti nimerit de , crezi in relatia ta cu partenerul ales , dar mai tarziu se poate intampla sa descoperi ca familia lui nu se inscrie in subiectul cu "norocul facut cu mana ta".* Iar in "Codul bunelor maniere" se insinueaza ca trebuie sa fii deosebit de diplomat cand faci aceasta carte cadou , cuiva ,pentru ca altminteri , dintr-o buna intentie , poti demonstra , fara sa vrei , ca iti lipsesc tocmai tie acele maniere, asa ca eu , una , prefer sa fac aluzii chiar MAI subtile, pentru a evita conflictele.*Iar intelegerea se referea la raspunsurile pe care ni le dam una , alteia , dar vad ca ai evitat , cu gratie , sa semnezi.Da' nu era obligatoriu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta69 spune:

MAGNOLIA , ce sa mai zic?....
ia o magnoie de la mine
ei,codul bunelor maniere.....e bun pt oricine....mai ales pt soacre....ar trebui bagat in cap cu....
sa vezi cand mi-o veni mie randul....da' pana atunci o sa-l aprofundez,promit!
o sa fiu o soacra model....ca iau lectii
MULTUMESC fetelor
daca nu poti sa-l faci cadou de craciun,ce-ar fi sa te faci ca-l uiti pe la soacra prin casa?!

Tot ce se intampla,se intampla intotdeauna cu un motiv!


*GRUPUL FETELOR FANTASTICE*
---------------------------------------------------
Vio,mamica de viitor "avionar"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

La soacra mea n-as lua o astfel de carte. In primul rand pt ca nu prea se omoara cu cititul. In al doilea rand nu ar merita nici un cadou din partea mea.

ex- gabibarta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristiama spune:

Sa va povestesc de cele doua bunici ale mele, amandoua de peste 80 ani acum

- mama tatalui fica de doctori, scolita la Paris, a crescut cu trei slujnice in casa, citeste enorm, are casa ticsita cu carti

- mama mamei, n-a facut scoala deloc, era dintr-o familie cu 10 frati si asa era atunci, cei mari ii cresteau pe cei mici, a invatat sa citeasca femeie matura si n-a citit prea mult

Si au trecut anii, muuulti, si bunicile mele acum:

cea din partea tatalui cu toata cultura, superioritatea, cartile ei citite e SINGURA, s-a certat pe rand cu copii si nepotii ei, de nora nu mai vorbesc ca nu a acceptat-o in cei peste 40 de ani

bunica din partea mamei traieste la tara, copii, acum la pensie s-au strans pe langa ea, si nepoti, stranepoti, la ea e mereu "casa plina"

Eu ma simt privelegiata ca o am pe bunica mea de la tara cu toata intelepciunea si dragostea ei, chiar daca nu le-a capatat din carti pe toate astea.

Mergi la inceput