Soacra !!!

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns violeta69 spune:

fetelor...eu imi iubesc soacra chiar daca ea nu ma iubeste pe mine!
no,cica se spuna ca e bine (crstineste!) sa iubesti si pe ala care nu te iubeste pe tine

cu "gramatica" stau cam prost...ca mi-s inginer!!!si-n plus sunt vreo...mama,mai mult de 20 de ani de cand am terminat clasa a VIII-a
la subiectul..."eu imi iubesc soacra...."o sa scriu,ce sa fac daca-s bagaciasa.....cica asa sunt "fecioarele"...defect de "soacra"!!
ma pregatesc peste vreo cativa ani sa o iau in-primre pe nora
acu' dati-mi bataie

Tot ce se intampla,se intampla intotdeauna cu un motiv!


*GRUPUL FETELOR FANTASTICE*
---------------------------------------------------
Vio,mamica de viitor "avionar"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta69 spune:

am uitat....na,am spus ca-s oleaca cam natanga
probleme cu soacra au toti...eu cel putin am avut si o sa mai am multa vreme de acum incolo!
sa o tina DD sanatoasa,ca imi e mila de ea si de batranetile ei...totul e sa stii sa parezi si asta
si asa esti ceva mai destept dect ea......ea care poate nu a avut sansa sa faca mai multa scoala...si sa citeasca aici cum sa se comporte .........

mai vreti sa dati,ca eu sunt

sunt aici FETELOR



Tot ce se intampla,se intampla intotdeauna cu un motiv!


*GRUPUL FETELOR FANTASTICE*
---------------------------------------------------
Vio,mamica de viitor "avionar"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

quote:
Originally posted by turturica

Ca sa fie clar: nici soacra mea nu e poate idealul pe care mi l-as fi dorit, insa sint perfect constienta ca si eu la rindul meu am o multime de defecte. In consecinta, mi se pare normal sa ii tolerez defectele din moment ce am pretentia ca si ea sa le accepte pe ale mele.




Pai uite vezi, iar nu ai inteles despre ce este acest topic. Faptul ca tu (si eu in mare masura) ai reusit sa ajungi la acest compromis cu soacra (tu imi accepti mie defectele si eu pe ale tale) nu inseamna ca celelalte fete sunt mai tampite. Ci doar ca ele nu au gasit acea metoda sau chiar nu au cu cine face compromisuri.

Repet eu cand am intrat pe acest topic la pagina anterioara am venit cu o solutie care a functionat in cazul meu si care nu ne-a adus noua probleme. Am adus fetelor un sfat care poate le ajuta intr-o atare situatie.

Tu ai venit sa le faci inculte si sa le comentezi greselile gramaticale. De ce nu ai intrat sa povestesti din experienta ta proprie cum ai reusit sa-ti mentii soacra la distanta potrivita astfel incat nici sa nu-ti fie dusman nici sa nu-si bage nasul prea mult. Tu nu ai intrat cu ganduri pozitive pentru a ajuta cu un sfat ci pentru a jigni.

Cat despre modul de exprimare (vipera, scoprie, etc) cand vei primi apelativul "curva", "proasta" etc in fata copiilor chiar as vrea sa stiu cum te vei simti si exprima la adresa soacrei.

Sper ca raspunsul meu ti se pare pertinent.

www.alina-jaime.co.uk/main.php" target="_blank">poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Magnolia, imi place optimismul tau
Turturica, noi nu am zis nici o clipa ca suntem perfecte si nevinovate. Dimpotriva, si eu sunt o scorpie. Mai ales cand sotul meu ii ducea pe copii la ma-sa si eu trebuia sa-i atrag atentia singurei persoane cu simt de raspundere dintre toti 5 (copii, sot, socri) sa nu consume numai alimente ambalate in fabrica si sa verifice data expirarii, iar fiica mea sa nu manance nimic cu continut de cacao. Stii cine a fost aceasta persoana? Fiul meu in varsta de 8-9 ani. El a fost cel care a spus la soacra mea ca fiica mea n-are voie ciocolata, fiindca e alergica la cacao. Si tot eu sunt o scorpie ca nu ne-am mai dus de multa vreme pe la ei. De ce? Fiindca eram la ei de o sarbatoare si madam ne-a dat afara din camera fiindca voia sa se uite la emisiunea Saptamana Financiara. Noi stateam juma` de ora in dormitor si asteptam sa se termine emisiunea. Si de atunci nu ne-am mai dus, ma gandeam ca tv-ul functioneaza si fara prezenta noastra. Si probabil e vina mea, odata a sunat baba la noi, a vrut sa vorbeasca cu fiica mea la telefon, asta mica a inceput sa planga si s-a indepartat de telefon, parca frigea si scotea fum, asa s-a speriat de vocea ei. (mentionez ca nu i-am dat in cap cu receptorul si n-am pus nici ace cu gamalie sa se intepe in ureche fetita)
Daaaa, ai dreptate, sunt rea. Recunosc.
Insa n-am inteles niciodata de ce s-a bagat in viata noastra? Si de ce imi dadea sfaturi "utile" despre cresterea copilului dupa ce m-a facut c...va si spunea tuturor ca fiul meu nu-i de la sotul meu?

ex- gabibarta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Violeta m-ai trezit la realitate! Si eu o sa fiu balaur, aaaaaaaa adica soacra caci sunt mama de baiat. Insa aici societatea este un pic mai altfel, adica mamele nu prea isi baga nasul in vietile baietilor, nici nu-i ajuta enorm (nu cresc nepoti, nu fac curat la nurori in case, etc) insa nici nu comenteaza. Eu pe fiu-miu il voi ajuta mai mult daca mi-o va cere insa am de gand sa-mi fac si poftele mele, sa-mi strang bani acum si cand ma pensionez sa calatoresc, iar ce si-o alege fiu-miu ca nevasta treaba lui iar daca voi fi a dracului mi-o merit.

Eu insa nu i-am afectat relatia sotului meu cu mama lui si nici pe a ei cu el. Am considerat mereu (tocmai din considerentul ca si eu am baiat) ca ce avem noi de impartit este intre mine si ea si recunosc ca acum desi nu o mai iubesc (am tinut mult la ea la inceput, am crezut ca este perfecta) totusi relatia noastra e extraordinara comparativ cu ce am citit pe aici sau ce am avut chiar eu cu fostii socrii. Insa nu uitati fetele ca nu traiti cu ele ci cu sotul si copiii vostri asa ca nu merita sa va otraviti sufletele.

www.alina-jaime.co.uk/main.php" target="_blank">poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diadaniela spune:

fetele cu soacre rele,nu aveti de ce sa va justificati in fata celor ,,fara pata'' .asa ca Turturica si Anca.
haideti sa ne plangem in continuare de soacre si sa ignoram userii care intra aici doar sa faca atmosfera.
sa vii pe aici si sa insiri blablabla-uri de care ai citit tu prin carti e usor ,dar in viata reala e un pic mai greu. eu va inteleg pe toate cele care nu va intelegeti cu soacrele pt ca stiu cum este.
va pup pe toate !
PS: si daca am greseli gramaticale,ce?



,,Iaca si eu pe aici ma bag in seama...poate invat si eu cate ceva de la cineva...sau mai invata si altii de la mine,,

Dana

www.tickercentral.com/view/7a9b/1.png" target="_blank">Christmas


Un fulg pentru seara de Craciun







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guestus spune:

Yo propun sa aducem si niste soacre aici...sa vedem si punctul lor de vedere.....asa ca sa vedem cine aduce o tinta vie printre noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:

quote:
Originally posted by violeta69

am uitat....na,am spus ca-s oleaca cam natanga
probleme cu soacra au toti...eu cel putin am avut si o sa mai am multa vreme de acum incolo!
sa o tina DD sanatoasa,ca imi e mila de ea si de batranetile ei...totul e sa stii sa parezi si asta
si asa esti ceva mai destept dect ea......ea care poate nu a avut sansa sa faca mai multa scoala...si sa citeasca aici cum sa se comporte .........

mai vreti sa dati,ca eu sunt

sunt aici FETELOR



Tot ce se intampla,se intampla intotdeauna cu un motiv!


*GRUPUL FETELOR FANTASTICE*
---------------------------------------------------
Vio,mamica de viitor "avionar"





Aici n-ai dreptate, Violeta. O femeie rea, in sensul profund al cuvintului ramine rea, chair daca e femie instruita. Mi-a fost dat sa vad asa un specimen si m-am crucit.
Nu, nu vorbea urit, numai ca trebuia sa fii acolo sa o asculti, sa o aplauzi, sa te minunezi, sa-i faci complimente non-stop. Fara de care, te vorbea de rau fara rusine si-i baga idei cretine fiului ei drag in cap.
Noroc ca nu era definitiv.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Mik, nu te-am vazut de mult:)
Guestus, daca aducem cateva soacre aici, subiectul ajunge la ZZ!

ex- gabibarta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guestus spune:

quote:
Originally posted by Gabi_K

Mik, nu te-am vazut de mult:)
Guestus, daca aducem cateva soacre aici, subiectul ajunge la ZZ!

ex- gabibarta



pai fara soacre pare doar antrenament cu mingea la perete....hai sa facem un meci adevarat

Mergi la inceput