Toate forumurile Desprecopii.com: liste de discutii  In unul sau in doi... mergem mai departe!

Soacra !!!

(4 voturi)
Pagina precedenta | Pagina urmatoare

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator
Pag. din 31
tlaura
tlaura

2469 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite tlaura un Mesaj Privat
Fara sa va suparati: eu tot nu inteleg care e faza cu "fetito"?
E o injuratura mai noua si eu nu stiu?
Nu de alta, dar si mie mai imi spune soacra asa!si nu m-am gandit niciodata sa ma supar ca imi zice "fetito"!
Chiar imi suna placut, parca ma alinta, bineinteles, acum depinde si pe ce ton o spune! Mie imi place! Si tonul si soacra!
V-am pupat!

Laura, mama lui Andrei

Poze

www.imagestation.com/album/?id=4287441075&code=8712142&mode=invite" target="_blank">Poze
Mergi la inceput

violeta69

5665 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite violeta69 un Mesaj Privat
parerea mea e ca sunt si soacre din astea pt care s-a inventat cuvantul "soacra"......eu il am pe fi-meu care ma toaca mai ceva ca o soacra

parerea mea e sa va ganditi la parinti(aici intra si soacrele/socrii) ca si cum maine ar fi ultima zi in care-i mai vedeti!
Doamne cata durere lasa in urma moartea unui parinte......si dupa aceea nimic si nimeni nu-i mai aduce inapoi!
noi suntem copii lor si ei merita putin respect(chiar daca noi suntem mai tinere/tineri si nu putem sa ne tinem in frau rabufnirile!)pentru tot ce au facut in viata lor ca sa ne scoata la lumina!

cat mai multa iubire si multa toleranta si lume ava fi mai buna!

si pt cele care cred ca soacra mea e din alea de le pui la rana...aflati ca nu e asa,dar eu am iertat-o si o iubesc pt ca ma gandesc la mama mea!

Tot ce se intampla,se intampla intotdeauna cu un motiv!

*GRUPUL FETELOR FANTASTICE*
---------------------------------------------------
Vio,mamica de viitor "avionar"

Mergi la inceput

violeta69

5665 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite violeta69 un Mesaj Privat
asa e babyblue,pt. ea eu sunt o straina....invers nu....poate unde eu nu mai am mama!
dar nu conteaza!
si tu,fata draga,ce sa-ti spun? imi pare rau ca ai patimit atatea,insa timpul vindeca ranile si o sa vezi ca nimeni nu merita sa-ti "distruga" mantuirea!
o sa o ierti odata,nu acum,dar mai tarziu da.....

Tot ce se intampla,se intampla intotdeauna cu un motiv!

*GRUPUL FETELOR FANTASTICE*
---------------------------------------------------
Vio,mamica de viitor "avionar"

Mergi la inceput
cristiama
cristiama

1059 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite cristiama un Mesaj Privat
Dragi "fetitelor",

Mie soacra-mea imi zicea "papusaaaa". Da cu un toooonn....
Eu am 36 de ani, am cam sarit varsta de papusa. Si totul era la genul
- Vai, papusa ce stii tu, indiferent ce ea stia evident mai bine, sa gateasca, sa aiba grija de fisu.
imi purta de grija:
- Vai papusa, ce greu o sa-ti fie tie, in casnicie adica.
Singurul lucru greu in casniciea mea e SOACRA.

Si intr-un an de revelion dupa ce m-a papusit in sus si in jos de nu-stiu cate ori, de fata cu mama mea si sot ii zic:
- Ma chiama Cristina, in caz ca in 8-9 ani nu ati retinut inca si va rog sa-mi spune-ti pe nume de acum inainte. Sa vedeti ce tacere glaciara a urmat!!!
Da de atunci nu mai sunt "papusaaa"

Si apropo de una din fete care intreaba daca noi nu le-am gresit soacrelor niciodata:
- Ba da am facut o data o mare gresala: LE-AM LUAT FIII!
asta in mod cert nu pot sa ierte.

cristiama
Mergi la inceput

membru veteran ancadragoman

22108 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiancadragoman Adauga semn de carte la raspuns Trimite ancadragoman un Mesaj Privat
Buna fetele ma bag si eu in discutia voastra si vreau sa va spun ca eu am o soacra super.Ne intelegem f bine si de cate ori avem cate o problema o discutam si automat o rezolvam.Sper sa tina chestia asta cat mai mult....

anca
poze nunta
Mergi la inceput
cristiama
cristiama

1059 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite cristiama un Mesaj Privat
Anca,

Ma bucur sa aud ca cineva poate in urma unei discutii sa-si rezolve problema cu soacra.

La noi e putin diferit....

Sotul meu e matinal si iese dimineata la alergat in parc, eu sunt nocturna, poate seara as iesii da dimineata dorm!
Ce rezolvare a gasit soacra mea in urma unei discutii in trei: sa-si gasesaca sotul alta care sa se trezeasca, cum sa alerge baiatul singur. Baiatul are aproape 40 de ani.

cristiama
Mergi la inceput

membru veteran mariussimiuc

15892 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui mariussimiuc  Trimite mesaj yahoo luimariussimiuc Adauga semn de carte la raspuns Trimite mariussimiuc un Mesaj Privat
quote:
Originally posted by tlaura

Fara sa va suparati: eu tot nu inteleg care e faza cu "fetito"?
E o injuratura mai noua si eu nu stiu?

Daca iti spune socrul meu in felul asta,poti sa fii sigura ca te-a injurat!

Miha

Azi poti fi caine...Maine poti fi copac...

Mergi la inceput

membru veteran ancadragoman

22108 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiancadragoman Adauga semn de carte la raspuns Trimite ancadragoman un Mesaj Privat
Intr-adevar eu am noroc cu ea,ma ajuta f mult si nici pe sotul meu nu il cocoloseste(nu l-a cocolosit niciodata).Cateodata suntem chiar aliate...

anca
poze nunta
Mergi la inceput
Clover
Clover

2425 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Clover un Mesaj Privat
Anca, esti rara avis. Eu cred ca soacrele bune sau sunt oameni foarte buni sau si-au dorit foarte foarte tare o fata si nu au avut.

Pentru mine soacra va fi tot timpul o soacra in ochii careia alta ar fi fost mai buna pentru fiul ei ca vorba aia gatea mai bine sau era mai inalta sau avea bani sau ochi albastri...Intotdeauna ce vor ele comparativ cu ce suntem noi le sta ca un ghimpe in coasta.

Georgiana, soacra ta sufera crunt pentru ca ai venit si ii iei toata autoritatea, fata de sot si fata de copil. Din punctul ei de vedere stateai bine acolo unde erai. Ce pot spune? O sa ai nevoie de nervi tari. Sotul cu cine tine? Iar faza cu "fetito" e de mahala, e ca si cum i-ai spune tu "baboooo".

The problem with happiness is that you don't know when you have it. You remember it.
Mergi la inceput
valen
valen

1306 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite valen un Mesaj Privat
Georgiana, sa mor de ras si alta nu. Si pe mine m-a luat socra-miu la intrebari de Craciun tot asa: "auzi mai fetito..." Cat ar fi de diminutiv, in anumite contexte, termenul capata alte nuante. Nici soacrei tale nu cred ca i-ar place daca i-ai spune "auzi, cucoana.."; este adevarat ca poti motiva ca-i faci complimente si ca o vezi o doamna desavarsita, dar sa fim seriosi. In cercul nostru de prieteni, asta cu "auzi, mai fetito, uite care-i treaba" a ramas de antologie si ne amuzam cat de des putem, pe skype in ultimul timp, din cauza distantei. Alaturi de "auzi mai fetito, uite care-i treaba", mai pot adauga:

- ti-a iesit buna pizza, stii ce trebuia sa-i mai pui?!...
- ce nepoata frumoasa am, are nasu-n sus, ca mami...
- placenta, este, cum sa zic, este asa, cum sa ma exprim, casa lu' bb
- alaptatu', pai sa-ti zic eu cum e cu alaptatu, ca i-am dat lu' barbata-tu pana la 5 luni si i-as mai fi dat daca nu trebuia sa plecam la mare . Lista este deschisa.

Editat de - valen on 02/11/2006 01:20:13
Mergi la inceput
Pag. din 31 Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
Pagina precedenta | Pagina urmatoare

Subiect inchis
Mergi la:
Forum DC © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com