Soacra !!!

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anca74 spune:

quote:
Originally posted by Siminaf

Cred ca Anca a raspuns doar la mesajele legate de gramatica si nu a citit nimic din ce s-a scris despre soacre pe aici.......



Ba din contra! Si am ajuns la aceeasi concluzie: cu cit avem mai multa educatie si o minte deschisa, cu atit avem tendinta sa mentinem relatii amicale cu soacrele noastre.
Fiindca hai s-o spunem pe aia buna: tre' sa fii complet sa nu pricepi ca esti de 10 mii de ori mai cistigata fiind in relatii bune cu soacra. Este genial sa stii sa fii diplomat si sa-ti cunosti interesul.

Unii oameni au calitatile astea in mod natural. Altii le capata prin experiente de viata, citind, cultivindu-se, traind in primul rind.
Asa ca revin la ce a spus fata dinainte: "ura contra soacrelor pare direct proportionala cu numarul greselilor gramaticale", unde "numarul greselilor gramaticale" reprezinta toleranta 0, experienta de viata minima, capacitatea de a intelege pe cel de alaturi care tinde puternica catre 0, etc., toate astea tinind, partial, de educatia primita.

============
How wrong it is for a woman to expect the man to build the world she wants, rather than to create it herself.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Persis spune:

Anca74, "vb dulce mult aduce"? Pt cine aduce? Tu ai citit ce am sris noi mai sus??? Si eu ani de zile am vb dulce cu soacra, chiar daca ea ma intepa , ma jignea si se lua de mine din orice. Si chestia cu scoala multa e adevarata, dar nu la toti se potriveste, nu gradul de cultura si educatie te face OM. A fii OM, e lucru mare, este o calitate care se dobandeste in timp, daca in acea persoana s-au sadit principii sanatoase de viata!!! Si cum sa-i vb soacrei, care ia inveninat pe copii mei? Le-a spus ca sunt curva, fara sa aiba nici o dovada, doar faptul ca sotul era plecat in alta tara, asta ma facea automat curva??!! Si multe alte lucruri urate despre mine si sot, lucruri care distrug. Spune-mi tu, cum sa vb cu un astfel de om?????? Timp de 10 ani nu i-am spus niciodata nimic, nu m-am certat cu ea, am tacut si am rabdat sperand ca ea va aprecia si va vedea ca nu sunt cum zice ea. Dar nu a fost asa, ma luat de proasta si tampita. Si a venit o vreme cand lucrurile trebuiau puse la punct. Da, am tratat-o ca pe o mama si i-am spus mama, desi nu merita, dar eu cred ca o mama adevarata nu face astfel de fapte!!! E mama LUI, da, si sotul meu e un DAR pt mine, asta nu-i da ei dreptul sa ma trateze pe mine cu ura si scarba. Daca tu ai alte relatii cu soacra , ferice de tine, nu uita insa ca sunt multe nurori care si-au distrus viata din cauza soacrelor.
Sanatate si fiti fericite.
Persis
PS Chestia cu greseli gramaticale nu are nici o relevanta aici, ca nu se fac intentionat, cum s-a mai spus la o tastare rapida se greseste involuntar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Persis spune:

Inca ceva important Anca74,
Cred ca toate fetele care au scris aici nu sunt nici nebune si nici tampite (scuze fetelor de exprimare!!!) sa nu fi incercat sa aiba relatii diplomatice si bune cu soacrele lor. Toate au fost bine educate cred si au vrut sa aiba relatii bune, dar .....
Ce noi nu avem minte deschisa si intelepciune?? Crezi ca asa .. ne-a venit noua sa ne luam de soacre??Eu am mai spus, ZECE (10) ani am tacut si m-am purtat frumos si am incercat sa am relatii bune cu soacra, dar nu a mers!!! Asta oare nu spune nimic??? Pacat ca in loc sa ne spunem fiecare parerea si sa fim ascultate si intelese, ni se spune altceva.... Apropos, pune si tu aici niste idei, sfaturi despre cum sa fim diplomate, istete, etc, etc...cu soacrele. Ca banuiesc ca ai experienta deci impartaseste-o cu noi!!!
Ferice de cele care au soacre bune, se inteleg bine cu ele! Mai ganditi-va ca nu toate au norocul asta. Stiu si eu cazuri de nurori si soacre care se inteleg bine, dar cele mai multe pe care le stiu sunt negative.
Poate ar trebui sa schimbam subiectul sa discutam despre vreme sau despre cartea pe care am citit-o in ultima vreme. Sau despre copii nostrii, ce jocuri ne mai jucam cu ei, ce lucruri noi au invatat etc, etc. Ca destul ne-au amarat soacrele viata si nu merita sa ne amintim de toate relele.....
Sanatate si fiti fericite
Persis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

draga Anca, nu-mi place sa ma laud nici cu scolile, nici cu educatia mea, poate mai fac greseli de ortografie... insa daca vrei, hai sa facem schimb. Ti-o dau pe soacra mea sa-ti faca zile fripte si nopti de cosmar... si daca vrei, ca zgomot de fond, incearca-i pe copiii mei De multe ori imi trebuie o ora sa reusesc sa scriu un mesaj mai lung, ca nu ma lasa trupa:)

ex- gabibarta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca74 spune:

quote:
Originally posted by Siminaf
Ce pretentii sa ai de respect venit dinspre astfel de fiinte, cind tu te porti frumos, ca si cu o prietena, iar ea te injunghie pe la spate? Ba mai mult, la nunta unicului ei copil (ca altii nu mai are), vine doar ca sa te faca pe tine de ris prin comportamentul si remarcile ei?!? Pai crede-ma ca ti se duce tot respectul pe apa simbetei!


Am sa te rog sa ma lasi sa ma folosesc de ceea ce ai scris tu mai sus ca sa-mi ilustrez punctul de vedere. Nu ma iau de tine, ci incerc sa explic – cu ajutorul tau, desigur – faptul ca majoritatea nurorilor pun problema gresit.

Nu stiu cit ai citit pina acum, cit ai invatat din propriile-ti exemple de viata sau ale altora, cit te intereseaza sa intelegi reactiile oamenilor in general, dar eu am priceput un lucru esential in vremea din urma : e o greseala monumentala sa astepti respect si dragoste de la cei de linga tine, chiar daca tu te spargi in figuri (scuza-mi exprimarea) daruind aceste ingrediente – atit de cautate, dealtfel – persoanelor care consideri ca merita.
Probabil, ai remarcat deja ca viata este intotdeauna suprinzatoare si te lasa in mod constant cu gura cascata cind si de la cine te astepti mai putin. Tocmai acele persoane pe care consideri - si-ti inchipui extrem de naiv - ca merita sa le daruiesti tot ce ai mai bun, cel mai adesea, te descumpanesc subit prin lipsa de afectiune si bun simt pe care ti-o arata.

Sfatul meu este sa nu mai asteptati sa existe o reciprocitate pentru tot ceea ce faceti altora. Veti astepta in zadar, iar dezamagirea va fi pe masura.
Daca faceti cuiva un bine, daca respectati pe cineva - in speta, soacrelor voastre - daca daruiti dragoste si tot ce aveti mai bun cuiva, nu va mai inchipuiti ca veti primi exact ceea ce oferiti.
Faceti-o totusi pentru ca asa este bine. Punct. Fara asteptari inutile, fara sperante desarte, fara nimic.
Just do it! (Nike)



============
How wrong it is for a woman to expect the man to build the world she wants, rather than to create it herself.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca74 spune:

quote:
Originally posted by Gabi_K

draga Anca, nu-mi place sa ma laud nici cu scolile, nici cu educatia mea, poate mai fac greseli de ortografie... insa daca vrei, hai sa facem schimb. Ti-o dau pe soacra mea sa-ti faca zile fripte si nopti de cosmar... si daca vrei, ca zgomot de fond, incearca-i pe copiii mei De multe ori imi trebuie o ora sa reusesc sa scriu un mesaj mai lung, ca nu ma lasa trupa:)
ex- gabibarta



Draga Gabi, cu tot respectful pe care ti-l datorez ca membra a acestui forum, tind sa cred ca socrela matale, precum copilasii tai draguti si zgomotosi, nu fac decit sa reactioneze la maniera in care te comporti cu ei.

1. Soacra

Desi sint convinsa ca o fiinta mai « abjecta si paroasa » (sorry, e o chestie pe care am auzit-o undeva cu ani in urma si m-a distrat teribil) decit soacra ta nu a existat pe acest Pamint, sint convinsa ca daca ai incerca sa te porti civilizat cu ea, sa nu-i mai dai peste nas de fiecare data cind ai ocazia, sa nu o mai pui la punct instantaneu cind isi desclesteaza falcile sa-ti adreseze o critica (bine-meritata sau nu), sa nu te mai zbirlesti precum un leu in cusca cind vine la tine cu teorii rasuflate gen “sa faci asa, duduie, ca eu am crescut 15 copchii la viata mea si stiu mai bine decit tine”… dinsa ar fi mai putin recalcitranta la prezenta ta, mai ingaduitoare, ti-ai cistiga un aliat puternic in viata de zi cu zi, s-ar ocupa plina de zel de plozii turbulenti cind ai avea chef sa iesi in oras cu sotul, etc.

Ia incearca sa te pui o singura data in shoshonii dumneaei. Din toate punctele de vedere. S-ar putea sa ramii surprinsa de perspectiva care ti se va desfasura inaintea ochilor.

2. Copilasii zgomotosi

Intotdeauna am ramas neplacut impresionata de mamele incapabile sa-si domoleasca progeniturile.
Inteleg ca cei mici pot fi plini de energie la ore ciudate, ca-ti pot minca sufletu’ cu atentia constanta pe care trebuie sa le-o acorzi 24/7, cu plinsete, nazbitii, ispravi care de care mai traznite, etc. Dar nu pot sa pricep cum este posibil ca o mama sa fie incapabila sa se impuna si sa piarda total controlul asupra copilasilor respectivi. Si nu ma refer la a-i cafti la poponeata, nici la a zbiera la ei ca o apucata. Ma refer la a juca rolul adultului in toata povestea asta. Foarte multe femei nu au habar cum sa fie mame.

Ia incearca sa-i domolesti putin, sa ii faci sa priceapa ca tu esti cea care ia deciziile, nu ei, ca daca fac un lucru cu care nu esti de acord exista o reactie negativa pentru ei, adesea tradusa printr-o pedeapsa gen : « nu va mai uitati la desene animate in seara asta», « nu va mai dau, iau, cumpar nu stiu ce jucarie », « mergeti la culcare la ora 7 PM », etc.
Iar daca copilasii tai is mai maricei, pedepsele cu pricina tre’ sa fie pe masura virstei. « Nu iesiti afara sa va jucati cu nu stiu cine pina saptamina viitoare », « Nu mergeti la munte, in tabara, in vacanta de iarna », etc.
Cred ca nu de imaginatie ducem lipsa.
In cazul in care nu ai stiut sa te impui de la bun inceput in fata lor, atunci tind sa cred ca tre’ sa dai dovada de multa rabdare si calm, constanta si forta de caracter sa tii educi acum, la spartul tirgului. Eu zic ca merita efortul.

Ar fi genial daca s-ar preda in scoli si universitati cum sa ne crestem copiii. Si poate ca asa n-ar mai spune unele dintre mamici ca « zgomotul de fond » pricinuit de cei mici le impiedica sa-si acorde o jumatate de ora ragaz pe zi.

============
How wrong it is for a woman to expect the man to build the world she wants, rather than to create it herself.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Wow! No comment!

Asa comentarii am auzit si de la gospodinele din Ro la coada la magazin. Prin cartile mai avansate de crestere a copiilor, ca si prin mediile un pic mai dezghetate in ceea ce priveste subiectul in speta, nu se mai discuta despre cresterea copiilor ca despre dresarea lor. Ci, dimpotriva, se discuta cum sa-i lasi mai liberi, sa nu le stirbesti personalitatea. Neinsemnind ca-i lasi sa distruga casa, dar nici sa-i bagi in time-out la fiecare nazbitiie de-a lor! Ci prin aceste nazbitii sa incerci sa-i indrepti catre directia pe care ai vrea-o tu. Nu prin pedepse mii!

Dar ce vorbesc eu, mama de 2 copii, care e la curent cu... curentele moderne de educatie a copiilor? Mai bine spune-ne tu cum sa facem. Citi copii ai, de curiozitate doar!?

Despre cum sa te porti cu socroseniile, chiar nu ai citit ca majoritatea nurorilor care s-au plins aici au fost dragute si respectuoase cu socroseniile, chiar daca acestea se comportau ca la usha cortului! Dar nu poti nici sa stai sa ti-o traga de fiecare data si tu sa zimbesti si sa multumesti pentru asta! Omeneste vorbind!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Ah, am uitat ceva: nu trebuie sa strigi la noi cu fonturile size 3, poti sa scrii cu defaultul de size 2, e ok, vom citi mesajele.

Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magnolia spune:

Draga Anca74, eu te felicit , sincer , ca te descurci atat de bine cu soacra ta si , de asemenea , cu ai tai copii , si iti multumim si pentru sfaturi , dar poate ca nu e nevoie sa o acuzi pe Gabi doar pentru ca tu faci mai bine fata decat ea , acestor probleme . Nimeni nu poate stii cum ar reactiona daca ar fi "in papucii" altui om , asa ca fiecare ne traim viata si greutatile si bucuriile asa cum ne pricepem mai bine . Poate celor care ne e greu , acest forum unde ne putem linisti gandurile , reprezinta o supapa de siguranta de care voi , cele mai norocoase , nu aveti nevoie .Dar pentru ca , se spune , niciodata sa nu spui niciodata , daca veti avea nevoie de ajutor , sau macar de cineva care sa va asculte , noi vom fi aici sa va ascultam , nu sa va acuzam...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca74 spune:

quote:
----------------------------------------------------------------------
Originally posted by Siminaf

Asa comentarii am auzit si de la gospodinele din Ro la coada la magazin. Prin cartile mai avansate de crestere a copiilor, ca si prin mediile un pic mai dezghetate in ceea ce priveste subiectul in speta, nu se mai discuta despre cresterea copiilor ca despre dresarea lor. Ci, dimpotriva, se discuta cum sa-i lasi mai liberi, sa nu le stirbesti personalitatea. Neinsemnind ca-i lasi sa distruga casa, dar nici sa-i bagi in time-out la fiecare nazbitiie de-a lor! Ci prin aceste nazbitii sa incerci sa-i indrepti catre directia pe care ai vrea-o tu. Nu prin pedepse mii! --------------------------------------------------------------------------------


Acum e rindul meu sa-mi exprim nedumerirea ca nu ai citit ca lumea ce am scris mai sus. "Pedepsele" nu constau in abuzuri corporale, ci a explica copilului ca pentru orice actiune exista o reactiune, draguta mea.
Iar daca tu esti in stare sa te impui fara pedepse de nici un fel si fara sa zbieri ca o apucata la minorii cu pricina, eu personal iti promit ca o sa incep sa te venerez. Incepind din clipa asta!

Apropo, imi permit sa te intreb un lucru: ai remarcat cumva ca minorii din ziua de azi sint mai bine crescuti, mai ascultatori, mai..., mai... decit eram noi la virsta lor? Ca eu nu. Sa fie oare de vina noua modalitate de educare a copiilor?! E o intrebare retorica.
Asta referitor la "comentariile auzite de la gospodinele din Ro la coada la magazin".


quote:
----------------------------------------------------------------------
Originally posted by Siminaf
Despre cum sa te porti cu socroseniile, chiar nu ai citit ca majoritatea nurorilor care s-au plins aici au fost dragute si respectuoase cu socroseniile, chiar daca acestea se comportau ca la usha cortului! Dar nu poti nici sa stai sa ti-o traga de fiecare data si tu sa zimbesti si sa multumesti pentru asta! Omeneste vorbind!

----------------------------------------------------------------------


Majoritatea nurorilor care si-au exprimat opinia aici au facut-o din punctul lor de vedere. Cel al soacrelor lipseste cu desavirsire. Si stii bine ca adevarul este intotdeauna la mijloc. Asa ca nu e cazul sa tragem concluzia ca ceea ce spun nurorile aici este neaparat realitatea. Este realitatea lor proprie si personala.
Sint curioasa care ar fi versiunea soacrelor referitor la nurorile lor.

N.B. Imi cer scuze ca ti-am deranjat globii oculari cu fonturile size 3, dar io mi-s mai chioara de felul meu si nu deslusesc cu fonturi ceva mai mici. Sper sa nu te fi deranjat mai mult decit trebuie.

============
How wrong it is for a woman to expect the man to build the world she wants, rather than to create it herself.

Mergi la inceput