cum procedam cand fostul sot e coleg de serviciu?

cum procedam cand fostul sot e coleg de serviciu? | Autor: liabotan

Link direct la acest mesaj

Este prima data cand am curajul sa va cer parerea, pentru ca pana acum m-am multumit doar cu a va citii mesajele si sfaturile pentru diferite situatii asemanatoare cu ale mele, dar acum am nevoie de sfaturle voastre.

Situatia sta in felul urmator: am fost colega de scoala cu fostul sot, am trait o iubire ca-n filme, ne-am casatorit si am fost angajati amandoi la acelasi loc de munca. La inceput totul a fost perfect, dar ex-ul a inceput sa frecventeze un anturaj foarte prost si din cauza asta a inceput sa bea, sa frecventeze cluburi de streep-tease, sa cheltuie bani, etc (asta le-am aflat pe parcurs). Omul acesta avea un sufle extraordinar, dar avea probleme emotionale intense in urma unei copilarii nu prea fericite, lipsa tatalui, etc. si eu am incercat sa-i redau increderea in sine si sa-i transmit puterea de a lupta. Din momentul in care si-a facut ceilalti "prieteni" a ajuns la concluzia ca nu mai sunt asa importante valorile pe care le pretuia inainte, si a inceput sa-si traiasca viata ca si cum ar fi fost singur.

Ma rog... probleme... discutii... lacrimi...pana la urma anul trecut ne-am revenit la normal si am hotarat sa ne intemeiem o familie asa cum trebuie si am facut si un copil. Asa cum va asteptati, nu a durat mult cumintenia lui si am avut clipe de cosmar in timpul sarcinii, cu lacrimi, nopti in care uita sa mai vina acasa, dezinteres pentru mine si copilas....
Intamplarea a facut ca in luna a7a sa fim si dati afara din garsoniera in care stateam cu chirie, asa ca am stat pe la nasa pana am reusit sa ne luam casa, dar si bebe s-a grabit si a venit pe lume mai devreme - 19 aug. 2005.
Si dupa nastere a fost acelasi lucru, iar la scurt timp am aflat ca ma insela, si cand bebe avea 4 luni mi-a spus ca s-a indragostit si nu poate trai fara acea pers.
Am suferit enorm, simteam ca s-a sfarsit lumea, cu atat mai mult cu cat cealalta era o prostituata (pe bune), dar l-am lasat sa-si traiasca fericirea.
Acum ne intelegem bine, eu nu i-am purtat pica, desi m-a lasat chiar de Craciun, fara casa ( pe care o vandusem pt ca avea datorii), cu un copil mic si datorii garla.
Stiu ca poate v-am plictisit, ca poate credeti ca puteam sa-mi dau seama mai demult, ca am gresit ca am facut copilul, desi mie imi pare bine ca am un copil cu iubirea vietii mele.
Si acum mai tin la el si dupa cum v-am spus ne intelegem bine, se ingrijeste si de copil, dar imi este teribil de greu caci din cauza ca suntem colegi este imposibil sa nu ne vedem aproape zilnic, iar mie imi este teribil de greu cateodata sa-l vad, imi aduc aminte de toate relele si mi-e greu sa-mi inchipui ca este cu altcineva, ca o iubeste si nu stiu cum sa ma comport cu el.
El vrea sa fim prieteni, cateodata cred ca uita cine sunt si imi face confesiuni, pentru ca practic eu am fost singura lui prietena adevarata. Se supara daca nu-i vorbesc, daca ma simte distanta.
Eu vreau sa fim in relatii bune, pentru copil, sa nu simta lipsa lui asa cum a patit fostul sot, dar nu stiu unde sa ma opresc si cum ar trebui sa ma comport in preajma lui.
Se face aproape un an de cand ne-am despartit, dar am momente cand inca sunt confuza, cand duc lipsa lui, a familiei, cu atat mai mult cu cat el a fost primul barbat din viata mea si orice relatii au urmat dupa a fost un esec total.
Va pupam Lia si David1an si 2 luni

lia botan

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marci spune:

N-ai putea sa-ti schimbi serviciul?
E clar ca pana nu ti-l scoti din suflet vei suferi de fiecare data cand il vei intalni. Daca reduci perioda de contact cu el poate iti va fi mai usor, dar nu te baza prea mult pe asta. E posibil ca dupa ce iti vei schimba serviciul sa-ti doresti sa-l vezi si vei cauta tot felul de pretexte.
Chestia cu schimbatul serviciului iti va reduce, ca durata, chinul, dar pe termen lung......
Vezi sa nu fie si o obsesie la mijloc (vorbesc din experienta), dar numai tu poti sa-ti dai seama de asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elle_seb spune:

Lia, Nu prea ma bag cu sfaturi la sectiunea asta insa primul lucru care mi-a venit in minte ar fi sa-ti schimbi serviciul. Vazandu-l zilnic nu faci decat sa-ti faci singura rau pentru ca iti vei aduce aminte mereu de to ce a fost intre voi, lucru care se pare ca-ti face tare rau. De ce sa te incarci deliberat cu energie negativa, frustari, nervi? Eu in locul tau as cauta un alt job unde sa nu fiu obligata sa-l vad zilnic si sa-i ascult problemele in calitate de fosta-sotie-actuala-prietena-si-confidenta....



May you always have Love to Share, Health to Spare and Friends that Care!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Daca nu o sa-l mai vezi asa des, nu numai ca o sa-ti fie mai usor sa te refaci, dar vei putea sa mergi mai departe, intr-o noua etapa a vietii, oricare ar fi aia.
Schimba-ti serviciul...

poze multe cu noi
Ana a implinit un an
Vara lui 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

Cand in viata apare o problema atunci incerci o rezolvare radicala, caci altfel, te incurci doar.
Parerea mea e sa schimbi tot!
Daca ai fost nefericita intr-un context, atunci schimbi: barbat, casa, servici, anturaj...

Deci, cauta alta slujba!

Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela_b spune:

Si eu mi-as schimba serviciul, oricit de greu mi-ar fi...s-ar putea sa nu gasesc un job la fel de bun imediat dar tragind linie, in mod clar as iesi in avantaj, mi-as regasi linistea care odata redobindita imi va fi de mare ajutor in noua mea viata.
Nu as putea trai cu atitea framintari in suflet, tinind vie o rana deschisa.

Pastreaza-ti inima calma in timpul actiunii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liabotan spune:

Va multumesc din suflet pentru raspunsuri, dar locul de munca nu mi-l pot schimba, cel putin pana la anul, caci lucrez ca functionar public si nu este asa usor sa te muti de la un loc la altul

quote:
Originally posted by miria_cristina

Cand in viata apare o problema atunci incerci o rezolvare radicala, caci altfel, te incurci doar.
Parerea mea e sa schimbi tot!
Daca ai fost nefericita intr-un context, atunci schimbi: barbat, casa, servici, anturaj...

Deci, cauta alta slujba!

Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elle_seb spune:

Am si eu o prietena care lucreaza functionar public si si-a schimbat locul de munca in 2 saptamani. Asta pentru ca intr-adevar a vrut asta ;)


May you always have Love to Share, Health to Spare and Friends that Care!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns korinna spune:

Eu zic sa-ti gasesti pe altcineva.Iti va fi cu mult mai usor sa-l privesti cu detasare.Daca ai un copil dintr-o casatorie terminata..nu inseamna ca si viata ta e terminata.Incearca si traieste.Iesi mai des in oras...la un teatru..creeaza-ti ocazii in care sa poti intalni si discuta cu lume diversa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Eu zic sa ai rabdare, cu timpul va fi mai usor.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liabotan spune:

quote:
Originally posted by marius

Eu zic sa ai rabdare, cu timpul va fi mai usor.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro

Cred ca deja timpul a inceput sa-si spuna cuvantul, iar lucrurile au inceput sa se linisteasca.
Acum incep sa privesc lucrurile cu detasare, chiar daca il vad mai mereu, caci in domeniul in care lucrez eu repet ca nu se poate schimba locul de munca foarte simplu.
Cred ca sunt pe drumul cel bun si sper ca totul sa fie bine in continuare.

Mergi la inceput