CONSUMUL DE ALCOOL SI FERTILITATEA LA BARBATI

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Fetelor, in cazul acesta cand sa-si mai faca spermograma?!

Monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kla78 spune:

MONI buna intrebare!

claudia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mychydutza spune:

hehehe.buna intrebare. ar trebui sa-l tinem o saptamana intr-un aqvariu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

daca nu respecti regulile intrutotul, spermograma este compromisa.. si asa sunt factori pe care nu ii poti inlatura in 5 zile si care pot influenta rezultatul, cum ar fi stresul, o viata dezorganizata, o alimentatie nesanatoasa... dar nu regulile ii sperie pe soti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mychydutza spune:

ok . merci. o sa incerc sa-l conving sa respecte chestiile astea macar cateva zile(cu toate ca e cam greu cu barbatii astia, nu stiu cum sunt ai vostrii, dar al meu e capos rau).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rami 73 spune:

Fetelor, nu sunt de acord la faza cu cafeaua si condimentele. Nu e nici o tragedie daca se bea o ceasca de cafea dimineata. Stiu ca e bine sa fie odihnit inainte de analiza, intr-adevar, si fara alcool in exces in zilele anterioare.
Referitor la fumat, evident ca ar fi de dorit sa se renunte, dar stiti cum e, usor de zis...
Sotul meu, de exemplu, fuma cam 1 pachet/zi, acum le-a redus la 1/2 pachet. Am intrebat-o pe Dr. Moisa daca asta influenteaza cu ceva spermograma si a zis ca nu, ca decat sa aiba un stress in plus (ca nu fumeaza), mai bine sa nu-l mai presez, ca mai rau ii fac. Iar despre cafea, chiar a zis ca e recomandata (mareste putin mobilitatea). Evident ca eu il bat la cap non stop pe al meu sa lase detot tigarile, dar...nu prea am cu cine vorbi, ma aleg doar cu promisiuni (de maine...). Acum, cand ne-am dus intr-o doara sa repetam spermograma la Moisa, surpriza : i-a iesit NORMOSPERMIE (inainte avea astenoteratospermie). Daca a fost baiatul relaxat... Nu inteleg de unde schimbarea asta, ca n-a luat decat niste apilarnil/polen/propolis si laptisor de matca...dar ne bucuram, evident ! Anul trecut a luat branca ursului 6 LUNI si nici o ameliorare !



rami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_p76 spune:

Fetelor, eu cred ca toti factorii enumerati mai sus influenteaza in mica masura o spermograma. Daca sunt probleme, cred ca sunt oricum, poate sa aiba o viata super sanatoasa.
Spun asa din cauza ca am auzit de persoane despre care stiu ca fumeaza si beau en gross si tot au facut copii. Si chiar ma enerveaza, ca al meu chiar duce o viata ordonata, s-a lasat si de fumat (oricum nu fuma mult), ia si vitamine si tratament si tot nu s-a imbunatatit mare lucru.
Poate e doar speranta noastra ca daca respecta anuite reguli, se va imbunatati ceva!
Nu va suparati pe mine ca sunt asa pesimista, dar mi se pare ca multe lucruri se intampla numai pe dos in lumea asta, cine vrea sa aiba copii nu poate..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mychydutza spune:

fetelor merci de sfaturi! va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MRL spune:

Fetelor, nu mai speriati baietii cu restrictii peste restrictii.
La noi sotul a avut probleme dupa o raceala puternica cu temperatura foarte mare (39 - 40 grade). In rest toate spermogramele pe care le-a facut au fost normale si va spun drept ca nu a avut restrictie la cafea sau putin alcool zilnic. In exces sigur dauneaza dar, haida ... de.... 2 beri pe zi nu cred ca este chiar asa de grav. Ca sa eliminati stresul cu berea spuneti sotiorilor sa treaca pe vinisor rosu. Unul sau 2 pahare de vin rosu seara o sa vedeti ca le face chiar foarte bine nu numai lor dar si noua . Oricum berea creste burtica la barbati in schimb vinul rosu intareste musculatura.
Cand stiam ca se apropia momentul unei recoltari de gigei ii dadeam sotului aplilarnil, propolis, polen una dimineata si una seara si iesea bine bine spermograma.
va pup dulce pe toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tzuni spune:

quote:
Originally posted by MRL

Fetelor, nu mai speriati baietii cu restrictii peste restrictii.
La noi sotul a avut probleme dupa o raceala puternica cu temperatura foarte mare (39 - 40 grade). In rest toate spermogramele pe care le-a facut au fost normale si va spun drept ca nu a avut restrictie la cafea sau putin alcool zilnic. In exces sigur dauneaza dar, haida ... de.... 2 beri pe zi nu cred ca este chiar asa de grav. Ca sa eliminati stresul cu berea spuneti sotiorilor sa treaca pe vinisor rosu. Unul sau 2 pahare de vin rosu seara o sa vedeti ca le face chiar foarte bine nu numai lor dar si noua . Oricum berea creste burtica la barbati in schimb vinul rosu intareste musculatura.
Cand stiam ca se apropia momentul unei recoltari de gigei ii dadeam sotului aplilarnil, propolis, polen una dimineata si una seara si iesea bine bine spermograma.
va pup dulce pe toate



nu NOI ii "speriem" pe baietii vostri! Dar sunt anumite reguli de respectat cand se face spermograma, si nu NOI le-am inventat, iar cine le-a inventat nu le-a inventat degeaba! Ca daca e altfel, hai sa nu mai respectam sfatul medicilor care ne spun sa recoltam sange si urina dimineata pe ne-mancate, ca vorba aia...ce conteaza, nu? Las ca rezultatele is bune si cu aproximatie...

_
Tzuni mic si drag si scump si grasunel si... pisicos

Mergi la inceput